Pandemie koronaviru může posílit čistou energetiku

Pandemie koronaviru má v energetickém sektoru za následek chaos na trzích s ropou, prohloubení propadu cen plynu, odkládání investic, pokles spotřeby elektřiny, ale i snižování emisí.

Některé prognózy zároveň naznačují, že by krize mohla přispět k rozvoji nízkoemisních technologií.
foto: skeeze, licence Pixabay

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své březnové zprávě o trhu s ropou odhaduje, že v důsledku pandemie letos poprvé od roku 2009 meziročně poklesne poptávka po ropě. Pokles dopravy, průmyslu a obchodu vedl v prvních měsících roku 2020 ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2019 k masivnímu snížení světové poptávky o 2,5 milionů barelů denně.

Základní scénář IEA počítá s tím, že opatření proti koronaviru v Severní Americe, Evropě a dalších zemích budou mít menší dopad než opatření v Číně, která v roce 2019 představovala více než 80 % celosvětového růstu poptávky po ropě.

IEA proto předpokládá, že poptávka po ropě se ve druhé polovině roku 2020 vrátí na téměř normální úroveň. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol pro Financial Times uvedl: „Problémy s koronavirem jsou velké, ale jsou dočasné. Možná za pár měsíců, možná za delší dobu, se tržní podmínky upraví.“

Norská poradenská a analytická společnost Rystad Energy očekává, že v roce 2020 se růst poptávky po ropě celosvětově sníží o více jak polovinu. Pokud jde o zemní plyn, společnost odhaduje, že růst spotřeby v roce 2020 bude v Evropě o dvě třetiny nižší, než byly původní předpoklady. Tento vývoj vyvolá další tlak na už tak extrémně nízké ceny zemního plynu.

Podle údajů GlobalData bylo do poloviny března roku 2020 oznámeno 262 fúzí a akvizic v sektoru ropy a plynu, zatímco ve stejném období v roce 2019 to bylo 354 transakcí, což je pokles o 26 %.

Hodnota transakcí představuje pokles o 15 %. Padla například lednová dohoda v hodnotě 320 milionů USD na nákup aktiv texaské Alta Mesa Holdings ropnou společností Mach Resources z Oklahomy. Švýcarská investiční banka UBS odmítla transakci investovat právě kvůli prudkému poklesu cen ropy.

Společnost Shell se rozhodla snížit investice v roce 2020 o pětinu na 20 miliard USD a bude šetřit i na provozních nákladech. Stejný pokles investic o pětinu plánuje také Chevron z 20 na 16 miliard USD. Národní alžírská ropná společnost Sonatrach škrtá dokonce o 50 % na 7 miliard USD.

Nejistota zasáhla také oblast obnovitelných zdrojů. Analytická firma BloombergNEF (BNEF) snížila prognózu globální poptávky po solární energii v roce 2020 o 16 % z původních 152 GW na 143 GW.

Kvůli výpadkům čínské produkce panuje značné riziko i u větrné energie, která je na tom díky přísnějším dodacím lhůtám, harmonogramům výstavby a specializovanému vybavení o něco lépe.

Analýza BNEF očekává dopady také na trhy s bateriemi, elektromobily, vytápěním, chlazením a na oběhové hospodářství. U baterií odhaduje propad růstu v roce 2020 o 4 %.

V oblastech zasažených pandemií kvůli přísné karanténě a uzavírání podniků prudce klesá spotřeba elektřiny. V prvním týdnu celostátní karantény klesla v Itálii poptávka po energii o 8 %.

Ve 12. týdnu se pak propad spotřeby elektřiny zdvojnásobil, ve Francii dosáhl dokonce 22 %. Podobný vývoj se dá očekávat ve Španělsku, Německu, Holandsku, Norsku nebo ve Spojeném království.

Podle renomované analytické společnosti Wood Mackenzie (WoodMac) by ovšem nejistota v energetickém sektoru, chaos na trzích s ropou a pokles cen plynu mohly být pro obnovitelné zdroje dobrou zprávou.

Jedním z důvodů, proč ropné a plynárenské společnosti neinvestují do obnovitelné energie, je skutečnost, že návratnost v solárních a větrných projektech byla doposud mnohem nižší než u ropy a plynu.

Při současných cenách ropy a plynu to však již nemusí být pravda. Projekty v oblasti obnovitelných zdrojů najednou podle WoodMac vypadají stejně atraktivně jako ropné projekty při ceně 35 USD za barel.

Pandemie koronoaviru znamená také výrazné snížení emisí. Pokles čínské spotřeby uhlí a ropy v době vrcholící epidemie přinesl snížení emisí CO2 minimálně o 25 % v porovnání se stejným dvoutýdenním obdobím okolo čínského nového roku v roce 2019.

Podle analýzy IEA řídí v současné době přímo nebo nepřímo více než 70 % celosvětových investic do energie vlády. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol proto vidí v současné situaci velkou příležitost:

„Pobídky na zavádění čistých technologií, jako jsou solární, větrná, vodíková a zachytávání uhlíku a na vývoj baterií, by měly být ústřední součástí vládních plánů. Přinesou dvojí výhodu, povzbuzení ekonomik a urychlení přechodu na čistou energii. Transformace energetických infrastruktur jednotlivých zemí tak nebude dočasná.“

tisková zpráva

162 Comments on “Pandemie koronaviru může posílit čistou energetiku”

    1. Odhady virologu a zdravotniku jsou, ze az ten virus promori
      Odhady virologu a zdravotniku jsou, ze az ten virus promori velkou cast obyvatel, tak to bude podobne onemocneni jako chripka. Chripka je take svinstvo, ale uz jsme zvykli. Kdyz Spanele kolonizovali Jizni Ameriku, zavlekli tam chripku a jine choroby a velkou cast azteku to vyhubilo. Dnes uz to je bezna nemoc. Zda to bude platit i u covidu zatim neni jasne.

  1. 6) Navrhujeme, aspoň pro tuto chvíli, pokrýt výpadek z
    6) Navrhujeme, aspoň pro tuto chvíli, pokrýt výpadek z příjmů státu zastavením podpory čisté silniční elektromobility, která je dle našeho přesvědčení slepou vývojovou větví v oblasti nákladní i osobní dopravy.

    Až půl roku bez poplatků za dopravní cestu. Železniční nákladní dopravci chtějí stejné podmínky jako silniční
    https://zdopravy.cz/az-pul-roku-bez-poplatku-za-dopravni-cestu-zeleznicni-nakladni-dopravci-chteji-stejne-podminky-jako-silnicni-45894/

      1. To přidávání sraček z řepky do PHM už mělo být
        To přidávání sraček z řepky do PHM už mělo být zrušeno dávno, resp. to nařízení o tom, že se ty sračky musí přidávat. Ekologii to nic nepřineslo, ropa se neušetří a jediný, kdo na tom vydělává, je jistý agent, toho času premiér ČR a jeho Agrofert.

                1. toho se nebojim – ono to není 7 procent z každého litru,
                  toho se nebojim – ono to není 7 procent z každého litru, ale je to na objem, takže prostě něco může být s nulou a něco myslím až deset…a zkušenost z celé Evropy je, že za menší objem bioeklhavtu jsou ochotni si lidi připlatit…

        1. hlúposti!
          pred desaťročím, keď cena repkového oleja v

          hlúposti!
          pred desaťročím, keď cena repkového oleja v kauflande bola nižšia ako cena nafty na pumpe som na ten ČISTÝ olej (bez prídavku nafty) jazdil p405grd. jediná úprava – výmena tesnenie na čerpadle lucas. a kontrola, či v nádrži nie je voda.
          ps – bez tohoagenta by česká banka nestačila tlačiť národnú menu.

              1. Moderní motor se myslí poslední generace dieselových
                Moderní motor se myslí poslední generace dieselových motorů splňujících euro 6. I do takového motoru bys nalil rostlinný olej? A nevadilo by mu to?

                Ptám se znovu… proč do té nafty míchat biosložky? K čemu je to dobré? Původní myšlenka byla, že se ušetří nějaká ropa, ale to se ukázalo jako hloupost, protože to, co se ušetří, se zase spotřebuje při produkci té řepky a výrobě oleje z ní. Takže proč?

                1. dnes euro 6, zajtra 7,
                  to je iba nejaký pseudo vývoj, na

                  dnes euro 6, zajtra 7,
                  to je iba nejaký pseudo vývoj, na tých motoroch nič prevratné nie je. pri pôodobných nákladoch na vývoj by už parná lokomotíva jazdila ekonomickejšie.

                  biozložka je fajn výmysel, niečo akompridanie plesní do PET polotovaru – napr. u fliaš po troch použití sa musí prestať, lebo hnačka. možná sa mýlim, moderný motor sa zničí sám.
                  a znova – ako dlho bude pracovať moderný motor bez aditív?

                2. Ano, přidávání řepkového oleje do nafty je nesmysl, jsem
                  Ano, přidávání řepkového oleje do nafty je nesmysl, jsem rád, že se shodneme, tvrdím to od začátku. Jenom to přihrálo kšeft tomu agentovi a jeho firmám. Přidávání aditiv do nafty smysl má, protože se tím maže motor. To ale nemá nic společného s tím, co tvrdím od začátku.

                3. je nezmysel pridávať biozložky do nafty,
                  motory totiž

                  je nezmysel pridávať biozložky do nafty,
                  motory totiž fungujú na čisté biopalivá bezprídavku nafty.

                  aditíva sú rovnaký nezmysel – vidím to na diskusiách prečo je spaľovák nutné k aditivovanému palivu ešte dotovať ďalšími a ďalšími „lepšíkmi“, meniť olej po prejdení tretiny odporúčanej vzdialenosti, …

                  a bez agenta by česká štátna banka nestačila tlačiť nové peniaze

                4. No to přeci píšu už od prvního příspěvku, že je
                  No to přeci píšu už od prvního příspěvku, že je nesmysl přidávat řepkový olej do nafty. Tak o čem se tady bavíme? Jak jsam psal, byl to akorát Andrejův kšeft a ničemu to neprospělo, to je celé, nic jiného jsem tím nechtěl říct 🙂

                5. čítanie s porozumením:
                  netreba NAFTU stačí lieh a olej.

                  čítanie s porozumením:
                  netreba NAFTU stačí lieh a olej. sú krajiny, kde to tak je.
                  a otázka k andrejovi – tie aditíva, bezpodmienečne potrebné pre „moderné motory“ vyrába kto? o ňom sa neráčite zmieniť?

                6. Do nafty se neprimichava repkovy olej, ale metylester
                  Do nafty se neprimichava repkovy olej, ale metylester repkoveho oleje („MEŘO“, jina zkratka je „FAME“ z aj fatty acid methyl ester), ktery vznika reakci oleje, metanolu a alkalickeho hydroxidu, jako katalyzatoru.
                  Na 1l potřebujem 5g NaOh (hydroxid sodny) a 220ml methanolu. Vznine cca 60 % MEŘA a 30 % glycerolu.
                  Takze je dost rozdil lit do nadrze olej z flasky a MEŘO.

                  Kdysi mi pridavani bioslozky davalo smysl, nyni bych to zrusil.

                  Repka je dulezita, tradicni plodina, ma zlepsujici ucinky na pudu (koreny az do 1m), ale problem je, ze ji pestujeme moc (cca 16 % orne pudy v roce 2017, nejvic v EU) a jeji pestovani vyzaduje v posledni dobe hodne pesticidu, hlavne roundup. Pesticidy pronikaji do vod, drasticky ubyva hmyz. Kdyz neni hmyz, nejsou obojzivelnici, ptaci, je v krajine min „jidla“ pro ostatni vyssi zivocichy. Takze si tou chemii devastujeme vlastni, ceskou krajinu a vse zive. Nemuze za to repka, ale „moderni“ zpusob jejiho pestovani. Takze pestovat repku ANO, ale na mnohem mensich plochach a s mnohem mensi chemizaci.

                  Dalsi vec je, ze pro vyrobu FAME se nekdy dovazel i levny palmovy olej, kvuli kteremu se vypaluji obrovske plochy biologicky nejcennejsich a nejrozmanitejsich pralesu a konvertuji se na palmove plantaze. Spousta CO2 vyletelo kominem. Mame fotky orangutanu uhořelých zaživa. Ale nejhorsi je zanik tech lesu, jako takovych. A to je zbytecna prasecina, kvuli 5% bioslozky v nafte.

                  Posledni vec je, ze na tom profituje Babišův Agrofert, ktery ovlada firmy na vyrobu MEŘA (Preol+Primagra).
                  Zhruba 40% ceske repky jde do biopaliv (vyrabi je Agrofert), 15% export, zbytek potravinarske vyuziti.

                  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zluta-invaze-repka-je-vsude-kolem-nas-kolik-a-kdo-na-ni-vydela-71701

                  „…povinnost přimíchávat do nafty MEŘO a daňové zvýhodnění biopaliv neměly podle statistik na rozšiřování žlutých lánů řepky z dlouhodobého hlediska výrazný vliv. Tyto změny byly zavedeny v letech 2007 a 2010. Od té doby stoupla plocha osetá řepkou o jednotky procent, kdežto v devadesátých letech šlo o nárůst o stovky procent.“

      1. Ano, zastupuje většinu, která odmítá dotace. Ti, kteří
        Ano, zastupuje většinu, která odmítá dotace. Ti, kteří dotace na elektromobilitu, solární elektrárny berou, jsou zloději. Krádež v souladu se zákonem nic nemění, na skutkové podstatě věci. Zastřelení na hranici za komunistů, také bylo v souladu se zákonem.

          1. Dotace do ropného průmylu, tak účet za soláry vidím
            Dotace do ropného průmylu, tak účet za soláry vidím každý měsíc na elektřině přes 500CZK. Položku dotace do ropného průmyslu, tam věru nevidím. Nebo snad posílám Saudům něco jiného než cenu za dodanou ropu?

        1. Stat masivne podporuje jaderne elektrarny. Asi se to nejmenuje
          Stat masivne podporuje jaderne elektrarny. Asi se to nejmenuje dotace, ale naklady plati. Treba uz ted na planovanou vystavbu novych bloku zaplatil 30 miliard Kc a to neobsahuje naklady statnich zamestnancu a instituci, kteri to vse maji na starost.

                1. Nene, byly to vydaje ministerstva prumyslu a obchodu a bylo
                  Nene, byly to vydaje ministerstva prumyslu a obchodu a bylo jeste za ministra Mladka.

                2. Kolikrát se člověk podívá na titulek, a mozek si to
                  Kolikrát se člověk podívá na titulek, a mozek si to upraví ke svému obrazu, to se stává občas každýmu.Mě se ta částka nezdá, když to najdete, tak to sem klikněte.

                3. 30 giga je velmi nepravděpodobné, opravdu mám o tom silné
                  30 giga je velmi nepravděpodobné, opravdu mám o tom silné pochybnosti. Pár miliónu na studie asi ano, ale ne 30G.

                4. Vyvoj jaderneho mini reaktoru v Cesku je iluzorni vec. Vyzkum
                  Vyvoj jaderneho mini reaktoru v Cesku je iluzorni vec. Vyzkum slouzi k udrzeni nejakeho vedomostniho level. To muze byt prospesne pri vyvoji nejakych komponent atd. Kdyz jim ty 2 miliardy nechteji dat, tak to ma asi sve duvody. Planovani vystavby konkretniho bloku v Tuneline a Dukovanech je cast realneho projektu a takove studie jsou proste nutne, jinak by se dostavba nedala realizovat. Proto tam penize v potrebne vysi proudi.

                5. Našli rádcové našli, nenašli (30 miliard).Ten vývoj
                  Našli rádcové našli, nenašli (30 miliard).Ten vývoj rozhodně není iluzorní věc, a je tam mezinárodní spolupráce, to, že je v evropě útlum JE neznamená, že je to ve zbytku světa, a osobně vidím SMR jako slibnou variantu výroby el. a tepla v budoucnosti, na tu fůzi si musíme počkat těch „stálých“ dvacet let. S tím udržením vědomostí souhlas, je to rozhodně lepší investice, než desítky miliard ročně do solartunelu.

                6. Ten solartunel je odsouhlaseny poslanci a je to zakonny
                  Ten solartunel je odsouhlaseny poslanci a je to zakonny zavazek. S tim se uz neda nic delat. Absurdni je, ze oproti Nemecku kde to plati 20 let je to v Cezku neomezene dlouho po dobu zivotnosti. Tolik ke kvalite ceskych zakonu.
                  Ale treba takovy repkovy tunel by slo jednoduse zasypat. Ale to by chtelo naockovat inteligenci tretine narodu.

                7. Jenom doplnění, ten solartunel byla česká parlamentní
                  Jenom doplnění, ten solartunel byla česká parlamentní tvořivost, ta řepka byla evropská(německo a spol.) tvořivost, to, že obojí je čuňárna, na tom se shodnem.

                8. EU chce omezit povinnou kvotu repky. Cesko podalo veta a
                  EU chce omezit povinnou kvotu repky. Cesko podalo veta a vysoky podil tim plati dal. Tolik k firme Czechfert republik.

                9. Mýlíte se. Je to jen na 20 let. V Německu je to obdobné,
                  Mýlíte se. Je to jen na 20 let. V Německu je to obdobné, jen se dávaly různé peníze za různé instalace. Třeba na pole jste si mohl FVE také dát. Ale musel jste být zemědělec a prokázat, že to nebude pevná instalace a že trávu pod tím bude spásat Vámi chovaná zvířena. A dostal jste opravdu pakatel. O něco větší peníze dostávaly firmy a instituce na střechy svých budov a nejvíce pak občané na RD. Plus se nemuseli stát podnikateli a mají netmetering. Co přeteče do sítě, to se jim automaticky odečítá z faktury.
                  No a u nás nastoupili politruci a byrokradi a posranci jejich zlodějnu nejenže odhlasovali, což ještě nebyl hlavní průser, ale pak nezasáhli když bylo jasné, že to díky poklesu cen FVE bude klondajk. Ti by měli všichni viset, protože zdiskreditovali čistou výrobu elektřiny na desítky let dopředu.

                10. energeticky zakon:“Výkup vyrobené elektřiny probíhá za
                  energeticky zakon:“Výkup vyrobené elektřiny probíhá za výkupní cenu stanovenou Energetickým regulačním úřadem platnou v roce uvedení výrobny do provozu a je uplatňována po dobu její životnosti. Předpokládaná doba životnosti nové výrobny je 20 let.“
                  Uz vidim jak to dopadne, zivotnost bude nekonecna. Ze to nekdo predpoklada je fuk. Po dobu zivotnosti je vymahatelny narok.

                11. Dám Vám třetinu z mnou na FVE nad 20 let z dotace
                  Dám Vám třetinu z mnou na FVE nad 20 let z dotace vydělaných peněz, když to za mne na ERÚ a OTE vyhádáte. Protože mám před sebou těmito institucemi podepsané papíry a 2029 je konečná.

                12. Ocividne je ten zakon Czech made, teda absolutni paskvil. V DE
                  Ocividne je ten zakon Czech made, teda absolutni paskvil. V DE je dotace po dobu 20 let. Zadne spekulace o zivotnosti.
                  Proc tam je predpokladana zivotnost napsana? To je pro ty kteri si to pravne pripravili. Tuzemsky lidi utrou hubu a majitele pres Cayman Islands udelaji mezinarodni arbitraz. Uz jsem videl dost ceskych privatizacnich smluv se statem. Stat nemohl urcite pasaze ve smlouve dodrzet a kupni cena byla mnohonasobne nizsi. Slo jen o 1-2 slova. Tunelling je ceske slovo a vynalez.

              1. Oni je zadávají průběžně už od roku 2010 pořad dokola
                Oni je zadávají průběžně už od roku 2010 pořad dokola a na různé věci. Tu levnější, tu dražší. Třeba tahle z roku 2016 – Daň za rozšíření elektrárny Dukovany: zatopení Oslavy u Čučic – Více než půlmilionu korun utratilo Povodí Moravy za studii proveditelnosti nové přehrady Čučice. Stavbu přehrady Čučice si vynutilo rozšíření jaderné elektrárny Dukovany pro kterou bude přehrada Čučice záložním zdrojem chladící vody.- prostě krade se na tom neustále a to se ještě nezačalo projektovat a stavět. To teprve bude fičák na peníze daňového poplatníka https://www.obcasnik.eu/dan-za-rozsireni-elektrarny-dukovany-zatopeni-oslavy-u-cucic/

                1. Opravdu si to neumíte během krátké chvíle najít? ČEPS
                  Opravdu si to neumíte během krátké chvíle najít? ČEPS za dvě miliardy opraví temelínskou rozvodnu. Připraví ji na nové bloky
                  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceps-rekonstruuje-za-dve-miliardy-rozvodnu-kocin.A160727_124559_ekonomika_ozr https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceps-rekonstruuje-za-dve-miliardy-rozvodnu-kocin.A160727_124559_ekonomika_ozr
                  A kdo myslíte, že ty 2 mld zaplatí? ČEZ protože to je pro jeho elektrárnu nebo my všichni v regulované složce elektřiny? Bé je správně.
                  Vcelku hezky jsou všechna pro a proti dostavbě JE zde https://www.euro.cz/byznys/ceska-jaderna-horecka-1475148

                2. Pekne napsany clanek, myslim si ze i hodne nestranne – jen
                  Pekne napsany clanek, myslim si ze i hodne nestranne – jen vycteni faktu. Hodne zvlastni mi na nem prijde anketa, kde 85 % hlasu je pro dostavbu a 12 % proti kvuli ekonomicke nevyhodnosti. To opravdu tolik lidi si preje platit zbytecne vice penez za elektriku? Proc? Muze mi to nejaky zastance napsat? Pritom je tam zminka o SMR – kde NuScale odhaduje $50 a novy zdroj v Dukovanech $118. Moc prosim zastance o vysvetleni.

                3. Lidi jsou u nás pořád stejní blbci a finanční gramotnost
                  Lidi jsou u nás pořád stejní blbci a finanční gramotnost nula. Co se daní a dalších věcí jako regulované ceny totéž v bleděmodrém. Těch 85% je výsledek oné mizérie.
                  To máte totéž s fotovoltaikou a elektromobily. Je podle těch 85% lepší mít ropáka a být závislý na dovozech paliv ze zahraničí, která produkují jen smrad, jedy, vibrace a kravál a mít k tomu uhelné nebo jaderné elektrárny. O tom, že je nutno ta paliva neustále těžit, doplňovat a k obsluze toho všeho zaměstnávat armádu lidí nemluvě. Než být skoro soběstačný doma, v práci, škole, úřadě a jezdit čistě a tiše na vlastní palivo. Vítejte v ČR.

  2. Pokud pandemie skončí do konce května, bude mít „jen“
    Pokud pandemie skončí do konce května, bude mít „jen“ následující následky:

    Celosvětový pokles automobilovéhu trhu -20%, (Čína -20%, USA -25%). Pokud bude pandemie pokračovat do konce srpna, bude pokles -40% a dojde k propuštění čtvrtiny zaměstnanců.

    Německo ztratí jen 730 miliard EUR a HDP klesne o 5% (o 3% více, než byl první předpoklad). V případě pokračování pandemie do konce léta pak pokles 8% až 12%.

    Veškerá jednání o EU Green Deal jsou v troskách a peníze do ekologických projektů a dotací vyschly, jen pár zainteresovaných panáků si odmítá připustit realitu.

    Cena litru Naturalu95 se bez daní právě dostala na 8,65 Kč a v brzké době klesne na hodnotu 7 Kč za litr.

    Jsme svědky naprostého politického kolapsu Evropské unie a vnucovaných ekologických vizí založených na přerozdělování kapitálu.

    Data ČTK, DPA, CCS.

    1. Ale to nic nemění na tom, že řada věcí je stále v
      Ale to nic nemění na tom, že řada věcí je stále v našem zájmu – tzn. určitě je fajn se chovat energeticky šetrně, klidně mít doma FVE, tepelné čerpadlo, zateplenej barák…pracovat s šedou vodou, omezit produkci odpadnu a nekupovat si zbytečné ptákoviny a nebudeme zbytečně cestovat.

      Akorát holt na něco dotace zmizí, či se omezí a nebudeme na to hned tak koukat přes sklo elektromobilu (stejně pro lidi s průměrným nájezdem nemá ekonomický, ani ekologiký smysl), ale vlastně to nebude podstatné, protože dalších několik let se bude jezdit výrazně méně…

        1. Princip tepelneho cerpadla mate doma v lednici, tedfa verim,
          Princip tepelneho cerpadla mate doma v lednici, tedfa verim, ze mate doma ten podvod stoleti (ktereho?).
          Jeste jsme mi nerek, jaky je dle Vaseho nazoru rozdil mezi prvnim a druhym aute v rodine, je neco, co musi zvladta to prvni a nemusi to druhe, nebo maji byt rovnocenne?

                1. A chápu to správně, že srovnatelný iOn a c-Zero budou
                  A chápu to správně, že srovnatelný iOn a c-Zero budou ještě levnější, protože na rozdíl od i-MiEV jsou nějak osekané?

                2. Ceny budou podobné. Ano pokud má Miev nezávislé topení a
                  Ceny budou podobné. Ano pokud má Miev nezávislé topení a bude o 10 tis. dražší, pak to pro někoho bude zajímavější než levnější iOn apod.

                3. Ion a Zero mají osekané ty dost potřebné funkce, jako
                  Ion a Zero mají osekané ty dost potřebné funkce, jako třeba další vyhřívaná sedadla, možnost dálkového zapnutí nabíjení a informace o stavu nabití a to nejdůležitější, možnost předehřevu při nabíjení. To už pomineme třeba rádio s navigací atp.

                1. Jen takova drobnost, v inzeratu pisete zaruka na baterie do
                  Jen takova drobnost, v inzeratu pisete zaruka na baterie do 2023 ale v servisni knizce je na 5 let (stejne jako u me), takze konci ted v dubnu.

        2. Nebude to nikoho zajímat, pokud zůstanou ceny nastavené na
          Nebude to nikoho zajímat, pokud zůstanou ceny nastavené na dotace, pokud cena komponent na řešení, co si chci zrealizovat klesne na rozumnou cenu bez dotace, rád si to pořídím a jako vždy bez dotace (stejně jako zateplení, tepelné čerpadlo atd), ale platit dotační cenu bez dotace…to je poněkud perverzní..stejně tak elektromobil, jak jsem tu psal – citigo iv jako hupcuk do města by se mi líbilo, ale cena nesmí být výš jak 330 000 Kč – pak už je to ekonomický nesmysl. Stejně tak jako cena FVE, v podobě jakou chci nesmí být z mé kapsy nad 400 000 Kč, pak už je to nesmysl…

          1. Zrovna instalace TČ vzduch-voda vychází už pár let i bez
            Zrovna instalace TČ vzduch-voda vychází už pár let i bez dotací na podobné peníze jak u nové instalace plynu a provozní náklady jsou méně než poloviční (a třetinové až čtvrtinové oproti elektrokotli). A nemusíte řešit komín a jeho revize.

            1. My dělali čerpadlo, protože máme starší plynový kotel a
              My dělali čerpadlo, protože máme starší plynový kotel a začal být poruchový (hořák, řízení, ventilátor – vše samozřejmě vždy v době, kdy náhodou byl mráz). Když jsme dostali nabídky na kondenzační a co by to u nás znamenalo, tak to bylo docela rychlé (tři firmy, chtěli rozebrat kus střechy – protože nemáme komín, ale výfuk a ne že vložkovat, ale celé předělat) – tepelné čerpadlo sice trochu dražší, ale máme bivalentní zdroj a pokud se dorealizuje FVE, jak bych si představoval, tak to pořeší z velké míry energii pro TČ a pro ohřev vody, co nedotahá, tak odtahá plynový kotel po GO. Vtipné je, že i u kotlů platí to, co u starších aut, jsou mnohem, ale mnohem kvalitnější než nové (kondenzační) a všichni topenáři co ho vidí, tak plesají, že to byl jeden z nejpovedenějších kotlů v historii.

                1. TČ potrebuje zatepleny dum, jinak to nema cenu. Topna voda
                  TČ potrebuje zatepleny dum, jinak to nema cenu. Topna voda musi byt co nejnizsi aby byl topny faktor vysoky. U nezatepleneho domu lze tezko docilit tepelnou pohodu s nizkou teplotou vytapeni. V podlahovce je idealni teplota topne vody kolem 28 °C.

                2. V dobře zatepleném domě se TČ nikdy nezaplatí – takový
                  V dobře zatepleném domě se TČ nikdy nezaplatí – takový dům vyhřejí spotřebiče, případně stará poctivá žárovka 🙂

                3. Jenže už existující starší dům na opravdu dobře
                  Jenže už existující starší dům na opravdu dobře zateplený dům nepředěláte, pokud se rekonstrukce nebude blížit demolici. I když dům oplácáte izolací ze všech stran, tak tam pořád zůstanou významné a těžko odstranitelné tepelné mosty. Např. vstupní dveře (těžko zmenšíte vstup do domy aby jste zateplil boky dveřního otvoru, přechod fasáda-střecha (pokud neuděláte nový krov umístěný trochu jinak), izolace podzemní části domu, nebo nedejbože sklepa (sklep nepodkopete, nerozkopete chodník v ulici aby jste ho kus zabral izolací) atd. Netvrdím že nedává smysl izolovat starší dům (sám jsem izoloval dům z roku 1908), ale rozhodně nedosáhnete parametrů pasivního domu.

                4. Naprostý souhlas, bohužel si to málo lidí uvědomuje. Taky
                  Naprostý souhlas, bohužel si to málo lidí uvědomuje. Taky pokud dům zateplím a neudělám zároveň řízenou výměnu vzduchu s rekuperací tepla, má to jen jen malou účinnost. Pro pasivní domy je nejvýhodnější elektrické podlahové topení. Velmi malé pořizovací náklady, skvěle se reguluje a je téměř bez údržbové. Raději investovat do FV.

                5. Kdyz uz udelate rekuperaci, neni vhodnejsi k nemu dat male TC
                  Kdyz uz udelate rekuperaci, neni vhodnejsi k nemu dat male TC a tim topit a ohrivat TUV? Pak uz je zbytecne tahat do podlahy odporove draty, ne? TUV pak bude spotrebovavat velkou cast, tak bych resil i to (prave tim TC bud na rekuperaci nebo odpadni vode).

                6. Samozrejme u rekonstrukce je na zvazeni, jestli delat nove
                  Samozrejme u rekonstrukce je na zvazeni, jestli delat nove podlahy. Ja osobne bych podlahove vytapeni chtel, protoze aby clovel subektivne citil stejny tepelny komfort staci topit mene. Obecne tepelne cerpadlo u objektu s velmi malymi ztratamy mi nedava smysl. Naopak, pokud bych nekam instaloval TC, tak uz bych neuvazoval o zateplovani.

                7. Vlhkosti v dome se da zbavit i obycejnym odvlhcovacem ktery ma
                  Vlhkosti v dome se da zbavit i obycejnym odvlhcovacem ktery ma nizkou spotrebu a jeste z vlhkosti ziska tepelnou energii. Kdyz mate rekuperacni system, slouzi energie ve vlhkosti k predehrevu nasavaneho vzduchu. Vse ma svuj klad a protiklad. Nechapu lidi kteri bydli v panelaku a bedujou nad zateplenim a plisni z vlhkosti. Odvlhcovac by to elegantne vyresil, ale lidi to nejak nechapou. A zatepleni berou jako Zeman usporne zarovky, udajne zlo z EU.

                8. Vlhkost v domě je prevít…
                  A pochybuji že v mém

                  Vlhkost v domě je prevít…
                  A pochybuji že v mém případě by pomohl odvlhcovac..
                  Mě každý rok na dřevěných oknech vyrostla hezká zelená plíseň, vlhkost cca 90 až 95%
                  V paneláku mám taky občas plíseň zase hezky černou a ta je většinou v místech kde jsou tepelné mosty..
                  Příroda je příroda…

                9. Odvlhcovac pracuje vlastne jako tepelne cerpadlo s
                  Odvlhcovac pracuje vlastne jako tepelne cerpadlo s kompresorem. Na chladnem vyparniku kondenzuje vzdusna vlhkost a kondenzator zchlazeny vzduch zase ohriva na vyssi teplotu nez je v mistnosti. Dobry odvlhcovac zere ca. 300 W a pri 23 stupnich a vyssi vlhkosti odebere ze vzduchu nekolik litru vody za den. Udaje ktere pisou vyrobci jsou nesmyslne. Ty jsou pri 30 stupnich a vlhkosti 80%. Ale i tak to dela divy. Ale v dome s prochladlymi zdmi a jednoskly to moc fungovat nebude. Tam vetsina vlhkosti kondenzuje rovnou na zdi a oknech a ve vzduchu moc vlhkosti nezustane. V panelaku by to melo fungovat dobre. Vzduch musi byt minimalne 17-18 stupnu teply, jinak vyparnik zamrzne a zadny vzduch neproudi.

                10. V domě se mi velmi osvědčila prizdivka z Ytongu 5cm se
                  V domě se mi velmi osvědčila prizdivka z Ytongu 5cm se vzduchovou mezerou 5cm, v paneláku je spíše velké sucho, tam naopak čas od času liju vodu na dřevěnou podlahu aby to dřevo tolik nevysychalo…

                11. Doufam ze mate parozabranu na Ytongu. Pokud ne, pak mate za
                  Doufam ze mate parozabranu na Ytongu. Pokud ne, pak mate za tou prizdivkou asi jezirko a rozkvetlou louku. Plynobeton ma velkou propustnost pro vodni paru. Ta pronika do vduchove mezery a tam kondenzuje na studene venkovni zdi. Takove prizdivky bez parozabrany by mely byt delany z Kalziumsilikatove desky a bez vzduchove mezery. Para muze proniknout ke zdi kde kondenzuje, ale zaroven je deska kapilaraktivni. To znamena, ze kondenzovana voda je kapilarne vytazena zpet na vnitrni stranu desky kde se muze odparit. Tim je zed za deskou ve vlhkostni rovnovaze a neni promacena. Vlhka venkovni zed ma mnohem mensi tepelnou izolaci. Kalziumsilikat je mechanicky podobny plynobetonu, ale je bohuzel mnohem drazsi. Plynobeton nema tu kyzenou kapilaraktivni vlastnost.

                12. Ne nemám..
                  Mě ta vlhkost leze ale ze základů z té zdi…

                  Ne nemám..
                  Mě ta vlhkost leze ale ze základů z té zdi… Podriznout to nejde… Jen obkopat základy… Navíc to stojí u vody… Na druhé straně zase ve svahu na mokré skále…
                  Ale Ytong je vcelku suchý, aspoň to ukazuje merak vlhkosti…
                  A na oknech už plíseň neroste a to mi zcela stačí, stejně tak nerezne železo 🙂
                  Voda je život…

                13. Není nutné základy podřezat, lze to vyřešit i chemicky
                  Není nutné základy podřezat, lze to vyřešit i chemicky injektáží zdiva proti kapilární vlhkosti. Nebude to na vždy, ale našel jsem, že to má fungovat 30-60let, což většině lidí bude stačit.

                14. Pokud máte v domě vlhkost 90-95%, tak musíte začít jinak
                  Pokud máte v domě vlhkost 90-95%, tak musíte začít jinak a pravidelně větrat protože to je šílené číslo a plíseň musíte mít prakticky všude kde se vám vzduch nehýbe.

                  Když jsem začal bydlet sám, tak jsem moc nevětral (přeci nebudu ztrácet zbytečně teplo, že) a dotáhl to za 80-85% vlhkosti. Po objevení plísní po první zimě jsem o tom začal něco číst a počítat rosný bod a kde všude v bytě ho dosahuji a vyšlo mě že jediné řešení je vlhkost snížit. Odvlhčovač funguje, ale to jak sníží vlhkost za půl dne provozu, to samé dosáhne 10 minut průvanu v zimě. Teď držím dlouhodobě vlhkost lehce nad 60% a v kombinaci se zateplením a nebo vyhříváním problematických míst (např. jedna smyčka topení ve zdi v rohu co nejde zateplit) plísně už nejsou problém.

                15. To je tak trochu nekonecny boj, pokud jeden clovek vydycha za
                  To je tak trochu nekonecny boj, pokud jeden clovek vydycha za hodinu 0,4dl… A nevyresi to potřebu vzduch vyměnovat. Ja mam doma CO monitor a ten chce vyvetrat tak dva krat za den. Pokud prijde navsteva, tak behem chvilky je to v cervenem a musime nechat trvale mikroventilaci. Jendnou jsem byl na prednasce na stavebnim veletrhu a tam delali studii na dvou stejnych panelakach. Jeden zateplily a do druheho nainstalovali tepelne cerpadla. V tom druhem za rok uspora vyssi nez v tom prvnim. A v prvnim samozrejme plisne, protoze lidi si myslej, ze vetraj, kdyz jednou za den na chvili otevrou okno…

                16. Doufam ze to je CO2 monitor ktery je v cervenem poli. Neznam
                  Doufam ze to je CO2 monitor ktery je v cervenem poli. Neznam lidi ktery by vydechovali CO. CO je ten plyn ktery utika ze zacpane plynove karmy a lidi otravi.
                  Odvlhcovac si s vlhkosti z lidi, vareni i prani dobre poradi. S cerstvym vzduchem bohuzel uz si neporadi. Kdyz mam potrebu vyvetrat, otevru nekolik oken a udelam pruvan. Behem 1-2 minut je vzduch vymeneny a zaviram. Pokud vyvetram suchy vzduch, nejsou tepelne ztraty tak velke jako u vlhkeho vzduchu. Ve vlhkosti je obsazena latentni energie 2257 kJ/kg. A tuto energii ziska odvlhcovani zpet.

                17. Přesně! Já ještě nedostavel, ale sousedi i přes zimu
                  Přesně! Já ještě nedostavel, ale sousedi i přes zimu větrají. Na teplou vodu raději plyn, na zbytek roku klimatizaci

                18. Naopak. U starších nezateplených domků, kde se protočí
                  Naopak. U starších nezateplených domků, kde se protočí za topení vyšší desítky tisíc ročně, se to vrátí dost rychle i přes horší topný faktor. U přítelkyně před rekonstrukcí jelo TČ do starých litinových radiátorů a bez akumulace několik měsíců, a problém to nebyl ani výkonově a úspora značná i proti koksu.

                19. Potvrzuji, taky provozuji TC na starem (1944) nezateplenem
                  Potvrzuji, taky provozuji TC na starem (1944) nezateplenem dome a jsem naprosto spokojen (ucty < 24.000 rocne komplet)

                20. Těch 24.000 komplet je za topení a elektřinu, včetně
                  Těch 24.000 komplet je za topení a elektřinu, včetně ohřevu vody? Já mám komplet cca. 30.000, 12 el. a 18 plyn, topení a ohřev vody. Ale barák je poměrně nový, zateplený.

                  Kdysi jsem se o to zajímal a taky mi bylo řečeno, že do zatepleného baráku se TČ skoro nevyplatí. Čím víc se protopí (nezateplený barák), tím rychleji se vrátí investice do TČ. Samozřejmě, ideálně je zateplit, ale ne vždy to jde.

                21. Ano, je to topeni + 7 mesicu roku ohrav vody. Na zbytek mam
                  Ano, je to topeni + 7 mesicu roku ohrav vody. Na zbytek mam termicke pnaley. Ale to TC tak malo bere, ze rozdil by tam nebyl moc velky. Mam i vlastni studni. Neco jeste spotrebuji v dilne a neco malo vzalo od zacatku srpna i BEV (za lonsky rok cca 4 kkm).
                  Vyhoda TC neni zase uplne tak v ucinnosti (i kdyz prumer muze byt cca 300 %), ale v nizke cene elektriny. NT asi 2,7 Kc, VT asi 3 Kc.
                  Mam system zeme-voda, co jsme tak vypozoroval, idelani by smi zdala kombinace bud ze zeme nebo ze vzduchu, podle toho, kde by byl teplejsi vstup. Nebyl by potreba tak velky zemni kolektor a nebo by se ucinnost zvedla tim, z eby tak rychle nevychladaval. Koncem zari ma zeme cca 14°, v tuto dobu cca 3°.
                  O zatepleni premyslim jen tehdy, kdyz postavim na pude dalsi 2 patra a kotel by prestal stihat, nebo az mi vyrazne vic opadne brizolit (zatim stiham diry zaomitavat) a zenska se uz na to nebude chtit divat 🙂 Jinak se mi investice v radu statisicu (i kdyz si to budu delat sam), nevyplati pro usporu max 10 tis rocne.

                22. Zatepleny dum ma i pocitovou vyhodu. Studene zdi nedavaji
                  Zatepleny dum ma i pocitovou vyhodu. Studene zdi nedavaji takovy pocitovy komfort jako teple. Kouzlo je zakopane v infrazareni. V lete to znate, ze i kdyz je v dome treba jen 18 stupnu, nemrznete. A kdyz je v zime v dome 20 stupnu, tak se klepete zimou. Pri vytapeni muzete mit klidne o 2 stupne nizsi teplotu vzduchu a je vam teplo. Stejny efekt jako podlahove topeni. Takze neni to jen o usetrenych penezich ale o komfortu. Ostatne z toho sameho duvodu mam EV. Pocitovy komfort je k nezaplaceni.

              1. Za 40 tisíc se dá pořídit levný kotel a možná i ten
                Za 40 tisíc se dá pořídit levný kotel a možná i ten zásobník, ale na ten plyn potřebujete ještě vykopat přípojku do baráku, komín, montážní materiál a hromadu práce. U rodičů to před nějakými sedmi lety vyšlo přes 100 tisíc a to se výkopy a stavba sloupku v plotě dělalo svépomocí. Dnes by to bylo ještě dražší. Za ty peníze mám dnes 12kW TČ s jednotkou LG a bivalentním zdrojem.

                1. A pak jste jeste zapomnel, z emesicne platite pausal za
                  A pak jste jeste zapomnel, z emesicne platite pausal za odbernemisto, i kdyz byste vubec netopil si neohrival TUV (pres leto). 🙂 Dle meho je zqavedeniplynu do domu zbytecne drahy luxus.

                2. A jeste vam to muze pekne rozbourat barak. Moje zena v zadnem
                  A jeste vam to muze pekne rozbourat barak. Moje zena v zadnem pripade nechce v dome plyn.

                3. Vaše žena asi nemá ráda dobré stejky 🙂 do kuchyně
                  Vaše žena asi nemá ráda dobré stejky 🙂 do kuchyně jedině plyn!

                4. Steaky delame od jara do podzimu na venkovnim grilu. V zime
                  Steaky delame od jara do podzimu na venkovnim grilu. V zime spis mene casto a kvuli tomu plyn v dome? Navic moje zena zase ty steaky moc nemusi. Ale ja jsem masozrout. Kde kupujete hovezi steaky? U nas se neda koupit dobre odvesene hovezi. V Tescu jsem videl hovezi steak a na obalu bylo datum porazky asi dva dny predem. Hovezi musi zrat aspon 3 tydny. Ja kupuju jen v Nemecku, tam tomu vic rozumi. Bohuzel korona udelala caru pres caru. Zkousel jste beefsteak ala sous vide? Me to nejak nesmakuje a pritom to ma byt tajna zbran sefkucharu.

                5. Jo aha … hadice 25 Kč metr. Díra se kopala dohromady s
                  Jo aha … hadice 25 Kč metr. Díra se kopala dohromady s odpadem a elektrickou. Žádné další náklady tam nevidím, když si koupíte správně zasíťovaný pozemek. To co uvádíte bude někde na samotě u lesa. Co tam máte dále?

                6. Jo ten komín. Tak to je pravda. Dohromady s krbem jsem to
                  Jo ten komín. Tak to je pravda. Dohromady s krbem jsem to nedával, protože to stojí v jiném místě, takže 6000. Ok, pořád nejsme ano na třetině ceny čerpadla.

                7. Nechcete mi ten komín za 6000 přijet udělat? Klidně dám
                  Nechcete mi ten komín za 6000 přijet udělat? Klidně dám 10 000, nebo i 20 000,- Zatím nejlevnější nabídku mám za 60 000,- 😀

                8. Komín na pevna paliva jsem si postavil sám za 3 dny 5,5
                  Komín na pevna paliva jsem si postavil sám za 3 dny 5,5 metru, možno použít i na plyn. Cena 15400. Není co řešit!

                9. No vidíte, jak mlžíte. Z 6000,- za „komín“ je to najednou
                  No vidíte, jak mlžíte. Z 6000,- za „komín“ je to najednou 15400,- jen za materiál a pouhých 5,5m výšky. A kdybyste to měl dělat někomu na klíč a platit z toho daně, tak to pod 30 nedáte, když počítám 350Kč*8hod*3d + přeprava vaše i materiálu namísto a 15% DPH.

                  Já potřebuju 9m co splňuje současné normy (musí projít kolaudací), takže je na materiálu jsem v tom minimálně na 35k, k tomu plat dvou zedníků, klempíř, topenář a jsem na úplně jiné ceně.

                10. Tvl. jako ja obcas nemam slov. To je snad uplne jiny komin ne!
                  Tvl. jako ja obcas nemam slov. To je snad uplne jiny komin ne! Na plyn mi staci 3m trubky za 490Kc. Jako ze vy potrebujete komin do nebes, to je mi uplne jedno. Me bude stat komin na plyn 6000 a to maximalne.

                11. Normální komín v normálním patrovém baráčku se
                  Normální komín v normálním patrovém baráčku se sedlovou střechou. Ale jestli vytápíte jenom nějakou maringotku a kašlete na všechny normy, tak si tam klidně dejte ty vaše trubky.

                12. Jaké komíny stavěli lidé tisíce let… A ve spoustě
                  Jaké komíny stavěli lidé tisíce let… A ve spoustě zemí kde nemají tak šílenou byrokracii staví dodnes…
                  Navíc v USA mají kotle přímo venku a nemají problém táhnout i 20m zateplenych trubek do baráku..
                  Tam jim stačí jako komín i 1m trubka…
                  Ale samozřejmě pro čezkou byrokracii….

                13. Něco takového má kamarád a díky tomu, jak je to nízko je
                  Něco takového má kamarád a díky tomu, jak je to nízko je to pak cítit po celé zahradě. Takže za mě spíš palec dolu.

                14. Tak jeste jednou pro mene chapave trubky s hlavou v normach,
                  Tak jeste jednou pro mene chapave trubky s hlavou v normach, bez evidetni znalosti problematiky.

                  1. Psal jsem „mozno pouzit“. Protoze komin na tuha paliva je pro kondenzacni kotel luxus, tak ho samozrejme nepouziju.

                  2. Zdeny luxusni komin 10m stoji 19000. Zednik chtel 7 za 5 metru, cili ve vasem pripade by to bylo max. 15 + 19 = 34. Kde jste prisel na 60 nechapu.

                  3. Ja nepouziju klasicky zdeny komin pro plyn, protoze mam pro nej jine vyuziti a v normalnim bungalovu mi staci 3m specialni plastove trubky odkoureni pro kondenzacni kotle. Tot cely „komin“. Casto se to resi jen dirou ve zdi, na ktere je kotel poveseny, pokud je obvodova. Nevim, s cim mate furt problem.
                  Tady to mate dole na obrazku https://www.junkersplus.cz/Odkoureni-pres-zed-domu-c32_43_2.htm

                15. Problém mám s tím, že nechápete, že v obou případech,
                  Problém mám s tím, že nechápete, že v obou případech, které jsem zmiňoval, jsou zcela diametrálně jiné dispozice a hlavně potřeby, než tu uvádíte vy. V prvním případě je kotelna v centrální části sklepa, vede solidní komínová stěna se třemi otvory, takže nejlogičtější a nejlevnější bylo to vyvložkovat než se pokoušet tahat nějaké trubky pod stropem a vypouštět si to do zahrady a pod okna.
                  V druhém případě jde o jinou nemovitost, kde je potřeba udělat nový zděný komín kvůli krbovkám a v tuto chvíli to prostě vychází kompletně na klíč takto (bez krbovek) a i kdyby to bylo polovic, tak to prostě není vašich 6 a ani 15 tisíc.

                16. No tak to je ale vas problem. Obecne to s vysi porizenim plynu
                  No tak to je ale vas problem. Obecne to s vysi porizenim plynu nema nic spolecneho. Kdyz to mate blbe navrzene, je to hlavne vas problem

                17. Odkaz na ten komin za 6000 by nebyl? Vy tu neustale necim
                  Odkaz na ten komin za 6000 by nebyl? Vy tu neustale necim mavate aniz byste sva slova podlozil, uz to budi podezreni, ze…

                18. Stačí zadat do google komín pro kondenzační kotel.
                  Stačí zadat do google komín pro kondenzační kotel. Záleží na provedení. Metr trubky stojí 480kc. Kolik toho proboha potřebujete. Někdy se dělá i přes zeď. Mě stačí 3 metry bohatě 🙂

                19. Ja si stavel komin 10 m. Koupil jsme polskou skladacku za 25
                  Ja si stavel komin 10 m. Koupil jsme polskou skladacku za 25 tis a za vikend postavil. Pravda, ze to jsem planoval na krb ne plyn.

                20. Normální rodinný domek z 80. let v okrajové městské
                  Normální rodinný domek z 80. let v okrajové městské části, kam zavedli plyn až v uvedené době, takže se muselo kopat asi 10m od plotu k baráku, vrtat korunkou betonový základ, vyvložkovat původní komín (12 tisíc a to na rozdíl o některých sousedů nebylo třeba nic frézovat nebo dělat další stavební úpravy), kotel, zásobník TÜV, expanzka, montážní materiál, instalace a PRÁCE topenářů a jste na 100k jen to fikne.

        3. Nechci být poslem špatných zpráv, ale vzhledem k tomu, že
          Nechci být poslem špatných zpráv, ale vzhledem k tomu, že cena elektřiny je regulovaná, tak bych očekával, že výpadek z příjmů zajistí dražší cena elektřiny. Jedině EV loby by to mohla zmírnit a tlačit ceny níže. Blíží se totiž doba vyšší inflace a ceny všeho nám naopak začnou růst. Teoreticky může dojít i k vyššímu zdanění PHM aby se vyrovnal propad a tím pádem ceny nebudou klesat, tak jak si můžeme malovat.

          1. Nebojím se zdražení elektřiny, to by pocítila
            Nebojím se zdražení elektřiny, to by pocítila především voličská základna ANO, tedy důchodci. Co mi nejde do hlavy je cena pohonných hmot. Když byl barel za 100 USD stál benzín 35 Kč, když je barel za 30 USD stojí 30 Kč. Nevidím v tom jaksi žádnou přímou úměru, vy ji vidíte?

            1. Nejlepší srovnání nabídne Tank-Ono, protože to reaguje
              Nejlepší srovnání nabídne Tank-Ono, protože to reaguje velmi rychle a drží jednotnou maržu cca. 1 KČ/litr. Takže jejich ceny nejlépe „kopírují“ ceny vstupní suroviny – ropy. No a dnes je cena naturalu 95 u Tank-Ono 22,90 KČ/l.

              Přímá úměra to nikdy být nemůže, když na litru PHM je spotřební daň nějakých 12 KČ nebo kolik. To i kdyby ropa byla zdarma 🙂 A druhá věc, náklady na rafinaci jsou taky pořád stejné, nezávislé na ceně ropy, resp. časem stoupají, jak stoupají náklady na mzdy, atd.

              1. Nechci byt rypal, ale z pohledu matematiky to prima umera je.
                Nechci byt rypal, ale z pohledu matematiky to prima umera je. Rozhodne to neni neprima umera, tj. cim mene jednoho, tim vice druheho (cim mene zubu na ozubenem kolecku na zadnim kole jizdniho kla, tim vice otacek zadniho kola). Asi jste se chteli bavit o posloupnosti, ne? 🙂

                1. Asi jsem to napsal špatně…
                  Prostě když ropa zlevní na

                  Asi jsem to napsal špatně…
                  Prostě když ropa zlevní na polovinu, tak nelze čekat, že PHM zlevní také na polovinu.

                  Jinak definice tady:
                  https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADm%C3%A1_%C3%BAm%C4%9Brnost

                  Z té definice bych pak soudil, že závislost ceny PHM na ceně ropy není přímá úměra, ne? Protože neplatí, že při zvýšení/snížení ceny ropy o X násobek se zvýší/sníží cena PHM o X násobek.

                2. Kdybychom byli opravdu důslední, tak správný název je
                  Kdybychom byli opravdu důslední, tak správný název je úměrnost a přímá by znamenala, že pokud se na jedné straně rovnice číslo sníží, sníží se i na druhé straně. To může platit i o autě, vyšší rychlost = vyšší spotřeba, ovšem není to linearní.

                3. Ale není to přímá úměra. neplatí např…
                  S = r*k
                  kde S

                  Ale není to přímá úměra. neplatí např…
                  S = r*k

                  kde S je spotřeba, r je rychlost a k nějaká konstanta. Nenajdete konstantu k, pro kterou by to platilo. Právě přímá úměra je proto přímá, že jejím grafem je přímka, to znamená, že je lineární.

                  A toto právě neplatí ani pro ten vztah cena ropy vs. cena PHM a ani pro vztah spotřeba vs. rychlost auta.

                  Nebo to možná špatně chápu, poslední zkoušku z matematiky jsem měl už před více než 20 lety 🙂

                4. Přímá úměrnost nemusí být ale přímka, přímá
                  Přímá úměrnost nemusí být ale přímka, přímá úměrnost je i např. S=r*k^3+12

                5. Hm… já právě myslel, že přímá úměrnost je jenom
                  Hm… já právě myslel, že přímá úměrnost je jenom lineární.

              2. Cena samotného benzínu bez všech daní při prodejní ceně
                Cena samotného benzínu bez všech daní při prodejní ceně na stojanu:

                40 Kč – 20 Kč
                35 Kč – 16 Kč
                30 Kč – 12 Kč
                25 Kč – 8 Kč
                20 Kč – 4 Kč

                Tedy průměrná cena ropy za poslední rok byla 65 USD za barel, nyní je 26 USD, tedy pokles ceny o 60%. Tak když vidím ceny u Benzina, OMW, Shell apod., už víme, kdo palivech rejžuje.

                1. Proto je dobrým indikátorem právě to Tank Ono, protože
                  Proto je dobrým indikátorem právě to Tank Ono, protože reagují pružně a drží tu marži cca. stejnou pořád a mají ceny úplně stejní na všech čerpačkách. Kdežto ty velké řetězce mají různé ceny u dálnice a ve městech a na vesnicích, různě šachují s cenou dle místa a času…

                  Ještěže v okolí mám Tank Ono, pak i ostatní jsou donuceni držet rozumné ceny 🙂

                1. 1***
                  Až na potřetí jsem to pochopil…

                  1***
                  Až na potřetí jsem to pochopil…

                2. Červí díra, nic víc …
                  🙂

                  Červí díra, nic víc …
                  🙂

            2. Pro ropáky z kartelu žádná logika neplatí. Jsou to jen
              Pro ropáky z kartelu žádná logika neplatí. Jsou to jen rohazšteřený kolotočáři co si dělaj co chtěj, kdy chtěj a študovaný panáci v kravatách na to dělaj zasvěcený analýzy. Média jim to žerou a balamutěj s tím obyvatelstvo. :)))

            1. Pokud je navratnost nekonecna, je dle Vas procoz drazsi jak
              Pokud je navratnost nekonecna, je dle Vas procoz drazsi jak … doplnte co.
              Zminovaly se tu pripady, kdy TC je vyhodne. Da se pouzit ve stavajicim nezateplenem dome, kde by to zatepleni a rekonstrukce vysla draznez TC a u zatepleneho (zrekonstruovaneho) by rocni naklady na energie byly o takmalo nizsi, z enavratnost by byla bud ve stovkach nebo vyssich desitkach let.

              1. Ano, přesně tak. Energie na topení v moderním zatepleném
                Ano, přesně tak. Energie na topení v moderním zatepleném domě s pasivní charakteristikou je tak energeticky úsporná, že je čerpadlo zbytečný luxus. A s tím jsem počítal na vstupu. S tím, že je tc asi výhodné v nezateplenem objektu se dá souhlasit, tady se ale spíše nabízí otázka, zda místo do čerpadla pak neinvestovat do zateplení. Já v čerpadle nevidím žádný přínos, je to luxus, který jen sníží měsíční náklady, ale neřeší plýtvání

                1. Ucinnost 300 % snizuje plytvani (snadneji a rychleji se snizi
                  Ucinnost 300 % snizuje plytvani (snadneji a rychleji se snizi plytvani nez narocnou rekonstrukci). A takova drobnost, kolik procent domu je dle Vas pasivnich a kolik s horsi energetickou ucinnosti?
                  Takze stakle si stojite za tim, ze TC je podvod stoleti? 🙂

                2. Ano stojím. Nic jako 300% účinnost neexistuje. Za ty
                  Ano stojím. Nic jako 300% účinnost neexistuje. Za ty peníze se to nevyplatí.

                3. Proc by dle Vas nemohla existvat 300 % ucinnost premeny
                  Proc by dle Vas nemohla existvat 300 % ucinnost premeny elektricke energie na teplo? Co tomu brani?
                  Tak kolik stoji TC s tepelnym vykonem 15 kW a kolik zatepleni domu 10 x 10 do pasivniho standardu?

                4. Protože to je z pohledu fyziky nesmysl. Ceny TC začínají
                  Protože to je z pohledu fyziky nesmysl. Ceny TC začínají na 100000 pokud vím.

                5. A jakemu fyzikalnimu zakonu to odporuje? Popiste tedy, jak
                  A jakemu fyzikalnimu zakonu to odporuje? Popiste tedy, jak funguje TC, kdyz je to dle Vas nesmysl. Tady mate TC vzduch voda s prumernym topnym faktorem 3,27. TC zeme voda neb dokonce voda voda maji jeste vyssi ucinnost. Takze jaktoze to je mozne, kdyz to je fyzikalne nemozne?
                  A to zatepleni domu do pasivniho standardu stoji kolik?
                  A jeste mi dluzirte odpoved, zda rozlisujete ve funkcnosti mezi prvnim a druhym autem v rodine, ze Ioniq neni schopne plnit fci toho druheho.

                6. Zakon zachovani energie. Zatepleni do pasiviho standardu
                  Zakon zachovani energie. Zatepleni do pasiviho standardu zalezi na tom, jaky standard mate a velikosti budovy. Samozrejme to nejde napsat pausalne. Snad necekate, ze tady napisu nejake cislo. Pro me to znamena 0 dalsi naklady. S cihlou Profi EKO+ 44 jsou tepelne traty < 20 kWh/m2/rok. Pocitam jeste s 200m2 vaty 50mm za cca 60000. Funkcnost mezi prvnim a druhym autem nerozlisuju, obe by meli byt plnohodnotne. Oba clenove rodiny, ktere auta vyuzivaji cestuji dalsi cesty i s detma. Samozrejme to lze resit planovanim, ale druhy je jiz tim oadem dost omezen. Nevidim duvod, proc auto s porizovacimi naklady cca 650000 by melo mit vetsi uzitnou hodnotu, nez auto s porizovacimi naklady 770000. Pritom ceny servisnich prohlidek jsou vetsi u EM, vcetne pojisteni a to bez prdele. V pripade pojisteni dokonce 2x.

                7. Perpetum mobile to opravdu neni, takze tento zakon v zadnem
                  Perpetum mobile to opravdu neni, takze tento zakon v zadnem pripade neporusuje. To by musel i kondenzacni plynovy kotel s ucinnosti 107 %. Takzemi, prosim, strucne popiste princip tepelneho cerpadla. Na co se tam vlastne ta elektrina vyuziva.
                  Pro me to znamena zateplit podlahy, vymena oken, dveri, zatepleni stropu. Psal jsme rozmery 10 x 10 m. Videl bych to radove milion.
                  V jinem lakne tu nekdo psal, ze povinne prohlidky na Ioniqa stoji 1500 (si bez DPH), kolik stoji na ICE? OK, je to Vas nazor na rozdil a dekuji za vysvetleni.

                8. A vite co, ty garancky jsou mimochodem uplne stejny podvod
                  A vite co, ty garancky jsou mimochodem uplne stejny podvod jako to TC.

                  Nekdo se chvasta tim, ze ho to stalo 1500. Tak to urcite neni dost mozne. Kdyz zapocitate hodinovou sazbu a pridate povinne ukony k tomu, abyste neprisel o zaruku. Dostanete se na 4500 s DPH. Vsichni moc dobre vi, ze z vas musi ty 4000 dostat aby se jim to vyplatilo.

                  Stejny podvod u TC. Firmy to maji dobre spocitane a zbytek jim doplati stat, aby dokazali na systemu dobre parazitovat. Kotel si koupim za vlastni na TC jsou dotace a kdovi, jak ten system vlastne ty firmy vyuzivaji. Je to nepruhledne a je na to nabaleno spoustu administrativy. Proc si nemuzu koupit TC a nechat si ho namontovat svym vlastnim technikem. Takle se prece fungovat neda. To je ten podvod. Podvod na ekonomiku a vlastne na nas vsechny

                9. Ja si koupil TC za vlastni a bez dotaci. V dobe, kdy jsem si
                  Ja si koupil TC za vlastni a bez dotaci. V dobe, kdy jsem si jej porizoval, zadne nebyly. Koupil jsem si jej, instalaterinu jsme si udelal sam, na rozchozeni elektricke veci jsem si pozval elektrikare, ktery je zapojuje. Takze mi reknete, v cem to je podvod a proc tvrdite,ze to tak nejde??? To je jak kdyz bych tvril, ze koupit bagety nejde bez dotace a administrativy, protoze jsem si v zivote zadnou bagetu nekoupil.

                10. Jo a jeste jedna vec, srovnavejte porosim srovnatelne. Ja
                  Jo a jeste jedna vec, srovnavejte porosim srovnatelne. Ja srovnavam s klimatizaci. Na klimatizaci nejde cerpat dotace. Proto je na trhu 3x (mozna i vic ktrat) levnejsi.

                11. Já mám 20×8 🙂 náklady milion jsou úplně nesmysl. Jestli
                  Já mám 20×8 🙂 náklady milion jsou úplně nesmysl. Jestli chcete znát princip TC, použijte prosím Wikipedii.
                  Koukám, že nabídky na instalaci TC to je taková ruské ruleta, nikdo nezveřejňuje ceny. Všichni to dělají stejně jako pojišťovny, co si vyhadate, to máte, to už o něčem svědčí.
                  Jako fakt nechci mít pod zbytkem zahrady zamotaný chladič a zmrzlou zem, mám pro to daleko lepší využít, nehledě na to, že létě potřebuju klimatizovat.
                  Prohlídka na Ioniqa mě stála minulý týden 5500 s DPH. Výměny filtrů, nějak pohledové kontroly z důvodu záruky, geometrie. Na Toyotu 4400 s výměnou oleje. Toliko k nákladům

                12. Ja mam 14 x 10. Rekonstruoval jsem si sam, rozhodne nemam
                  Ja mam 14 x 10. Rekonstruoval jsem si sam, rozhodne nemam pasivni standard (nemam ani zateplene steny jen strop a podlahy) a stejneme to vyslo na > 1 M.
                  Princip tepelnehpo cerpadla samozrejme znam, roto jsem psal, ze jej mate doma v lednici a taky ze neodporuje zakonu o zachovani energie i s moznou ucinosti > 300 % (moje ma prumerny faktor 3,5). A nikdy by me nenapadlo rict, ze kdyz neco nevim, ze to neexistuje.
                  Ja mam na zahrade zamotany zemni kolektor a vezte, z eneni zmrzla. Nerozeznate s okolnimi pozemky, ze tam je a to ani v prechodne dobe, kdy je nekde snih ci jinovatka a jinde neni, nezalezi to na kolektoru ale na slunicku. Navic na te zahrade pestuji zeleninu. Z tohoto tvrzeni je mi jasne, ze nemate zkusenosti s TC.
                  Ja mam jen i-Mieva, kde memimochodem taky prekvapila cena za garancku (3.500 Kc, napr vizualni kontrola proreziveni 500 :-(, ale verim, ze toto ma i ICE), ale nemm srovnani, je to me prvni auto v zaruce.
                  Naklady na TC bue stejne ruska ruleta ako naklady na rekonstrukci objektu do pasivniho standardu, taky Vam nikdo nenepise na netu cenu 🙂

              2. Já taky přepočítávám návratnost, jak u TČ, tak o FVE,
                Já taky přepočítávám návratnost, jak u TČ, tak o FVE, BEV a pod. Jenomže často tady od diskutujících slýchám, že to není správný přístup, vše přepočítavat na návratnost. Takže pokud to myslíte i ekologicky (nejen ekonomicky), tak právě větší smysl dává tu energii ušetřit tím, že máte zateplený barák, než vytápět levněji, ale s tím, že spousta tepla uniká přes nezateplené zdi 🙂

                Jinak máte samozřejmě pravdu, do starého baráku je TČ lepší než plynový kotel, do novějšího a zatepleného (zvlášť, když kotel ještě funguje), je to blbost.

            2. Osobně to jako nesmysl nevnímám… Předražený je to v
              Osobně to jako nesmysl nevnímám… Předražený je to v čezku ale hodně..
              Nicméně např TC výhradně na ohřev vody můj dobrý známý v Německu používá už desítky let a je s tím nadmíru spokojen, je to takový ten bojler s malým TC co bere teplo ze sklepniho prostoru a ohřívá vodu

    2. A co začít vyrábět něco chytřejšího a užitečného,
      A co začít vyrábět něco chytřejšího a užitečného, než auta?? Co zaměstnat mnohem více lidí v recyklačním řetězci. Co začít více opravovat, domy, mosty, chodníky,nábytek….. atd. Co se věnovat více vzdělávání a výchově?? Proč raději nemít více lidí ve zdravotnictví?? Máme obrovské nedostatky ve službách. Najít na vesnici obchod s potravinami je problém a přitom máme na každé vesnici několik servisů aut. Není to divné?? Včera jsem procházel jednu ulici. Na zahradě měl kdekdo složené dřevo, ale nikdo neměl solární panely. Všichni stavíme ploty, ale nikdo nemá bezpečnostní kameru. A přitom dnes máme wi-fi sítě a chytré telefony úplně všichni.

      1. No jo… na vesnici jsou, holt, služby, které se tam
        No jo… na vesnici jsou, holt, služby, které se tam uživí. Nikdo nebude provozovat obchod a dotovat ho ze svého, ne? Lidi remcají, že obchod není, ale vsadím se, že kdyby byl, tak by remcali, že má vysoké ceny, že v Lidlu ve vedlejším městě je to lepší a ještě mají akci 🙂

        U nás taky nemáme obchod a nechybí mi. Máme ale např. kadeřnictví, pneuservis, lakovnu, minigolf, hospodu… to se, na rozdíl od obchodu, uživí.

        1. Přesně jste specifikoval vyšší přidanou hodnotu. Za
          Přesně jste specifikoval vyšší přidanou hodnotu. Za kadeřnici, za pneumatiky, za lak, za golf jsme ochotni platit. Připlatit si za mléko a rohlíky už ochotní nejsme.
          Holt na těch vesnicích raději v létě topí v kamnech, protože dát každý rok peníze za uhlí nám přijde smysluplnější, než si zaplatit jednou solární panely a ohřívat vodu solární energií.

          1. No… to kadeřnictví, pneuservis i další služby jsou u
            No… to kadeřnictví, pneuservis i další služby jsou u nás na vesnici levnější než ve městě, u těch potravin to bývá opačně, levněji nakoupíte ve městě v Lidlu nebo supermarketu.

            Jo, spousta lidí topí v kamnech a v zimě je to někdy cítit. Předpokládám, že v těch domech bydlí senioři, kteří už nejsou ochotni investovat statisíce do FVE nebo kupovat nový kotel, když ten starý funguje. Podle hesla… kdo ví, jak dlouho tady ještě budu.

            Spousta „nových“ obyvatel, včetně mě, už topí plynem nebo máme i jedno takové sídliště nových řadovek, kde každý barám má FVE a topení, myslím na elektřinu přímo nebo ŤČ. Měnit plynový kotel za něco jiného nebo dávat FVE se mi nevyplatí, jsem to počítal.

  3. Prenosova a distribucni sit spolu s elektrarnami se dokaze bez
    Prenosova a distribucni sit spolu s elektrarnami se dokaze bez problemu vyrovnat s 22% poklesem spotreby. Nikdo nevriska a svet nezkolaboval. Ale kdyz k nam z nemeckych vetrniku pritekalo obcas par procent, tak vsichni zasveceni bili na poplach ze nas Nemci likviduji. A honem se vystavely fazove traficka na hranicich. Ted mame dukaz, ze i 22% se da bez problemu vyresit. No hlavne ze elektromafie diky uzavreni trhu mohla zvysit ceny. Hurrrraaaa.

  4. Ne že bych si přál něco jiného, ale vždycky jsem myslel
    Ne že bych si přál něco jiného, ale vždycky jsem myslel že nižší cena ropy a zemního plynu spíš snižuje výhodnost alternativních zdrojů a tudíž jejich nasazení, tohle je snad první článek co jsem viděl který se nás snaží přesvědčit o opaku 🙂

    1. Taky ten článek úplně nechápu, ale snažme se pochopit,
      Taky ten článek úplně nechápu, ale snažme se pochopit, co se děje v oblasti cen ropy. Saúdové začali pumpovat do světa levnou ropu v okamžiku, kdy jim došlo, že spotřeba a cena půjdou dolů. Důvodem může být jedině to, že chtějí zničit konkurenci. tj. ubudou zdroje odjinud. Jakmile se začne ekonomika vzpamatovávat, utáhnou kohouty a budou si diktovat ceny. Žádní altruisti to nejsou, aby nám dávali ropu zadarmo a jak je vidět na tomto příkladu, cena ropy je velmi volatilní. Může z toho naopak být opět ropná krize, kterou známe ze sedumdesátých let, kdy cena ropy letěla nahoru neuvěřitelně rychle.

      1. Teď jsem četl jeden článek (nemohu už najít), kde bylo
        Teď jsem četl jeden článek (nemohu už najít), kde bylo zmíněno, že možné je i to, že Saúdové se snaží vytěžit co nejvíce ropy dokud to jde a dokud je o ni zájem. Protože vědí, že poptávka se bude snižovat a pak jim bude k ničemu, když ta ropa jim zůstane v zemi. Zásoby mají min. na 50 let, myšleno zásoby lehce vytěžitelné ropy. Současná situace to jen urychlila.

        Jestli cena pak vystřelí nahoru nebo je, je otázka. Ale moc vysoko (nad 100) USD už zřejmě nebude nikdy, protože už i za ceny kolem 30 USD se ji vyplatí těžit v USA a ti v kartelu s Araby nejsou 🙂

        1. USA nejsou schopné pokrýt světovou poptávku. Spotřebují
          USA nejsou schopné pokrýt světovou poptávku. Spotřebují si to sami a ještě dováží. Jde spíš o to, zničit nejspíš Rusko a další dodavatele jako BP apod. Pokud zavřou nerentabilní (momentálně) zdroje, nebo nějaké společnosti rovnou zkrachují úplně, tak pak to může být jak na horské dráze.

    2. Nízká cena je fajn, co ovšem odrazuje investory je cenová
      Nízká cena je fajn, co ovšem odrazuje investory je cenová volatilita, která je v podstatě nepredikovatelná. Je to pro ně riziko, které se zákonitě promítá co ochoty investovat a do požadované výše úroků.
      Proto je v turbulentních časech lákavé mít investice třeba do oněch FVE a VtE. Půjčíte na výstavbu a do roka to stojí a vyrábí. Investor následně nasmlouvá odběr na 15,20,25 let dopředu a komplet investici se ziskem prodá dlouhodobému investorovi, tj. jiné finanční instituci a za mírný poplatek to bude celou dobu životnosti provozovat a udržovat. Zisk z toho mají všichni, rizika jsou minimální. Je tam jen nějaká fluktuace, jestli je rok více či méně větrný/slunečný. Ale i na to už dnes existují na trhu „pojistky“.

Napsat komentář