Ostravská zelená domácnost 2.0 ukazuje, jak se bydlí levně a (eko)logicky

Jméno Radovana Burkoviče je čtenářům Hybrid.cz dobře známo. Velký propagátor elektromobility se aktuálně přihlásil do soutěže Obnovitelné desetiletí se svou stále soběstačnější domácností – a zvítězil. Jak se v takovém domě bydlí a jak vlastně vznikal?

Dům Radovana Burkoviče a jeho rodiny v Ostravě-Plesné. Postupně směřuje k většinové energetické soběstačnosti.
foto: Ing. Radovan Burkovič

„Jako Ostraváci, kteří mládí prožili ve špíně a prachu, jsme toužili po čistém bydlení,“ vysvětluje Radovan Burkovič původní pohnutky k vybudování nového domu na pozemku u lesa v Ostravě-Plesné. S využitím zkušeností z předchozích staveb RD a rekonstrukce bytu vznikl během let 1998-1999 rodinný dřevodům sendvičové konstrukce s valbovou střechou.

Od začátku se rodina zaměřila na maximální snížení spotřeby. Využila všemožné úsporné technologie, třeba světla na stmívací a pohybová čidla, úsporné zářivky i úsporné spotřebiče. Dům není napojen na veřejný vodovod, má vodu z vlastní vrtané studny kojenecké kvality s vlastní vodárnou.

Ačkoliv dům ve své době vykazoval násobně nižší náklady na vytápění (plynový průtokový turbo kotel Dakon Ipse, 12 000 Kč/rok) i elektřinu (15 000 Kč/rok) oproti v té době stavěným domům nebo starším domům, náklady díky růstu cen elektřiny a plynu stále strmě rostly.

Při vědomí nízké energetické náročnosti budovy se proto rodina rozhodla zajistit si energie sama, prvotně s pomocí slunce. V rámci vládní podpory fotovoltaiky. „Rok jsme plánovali a sbírali rozumy a nakonec se rozhodli pro slunce. Protože vodní tok na pozemku nemáme a domácí větrné instalace nabízeli jen kutilové,“ vzpomíná Burkovič.

Solární elektrárna na střeše

Od září 2009 provozuje na jižní střeše rodinného domu první solární elektrárnu v Ostravě-Plesné s výkonem 3,6 kWp. Systém pak v průměru ročně vyrobí 4500 kWh elektřiny, kterou přednostně spotřebovává dům.

Díky vybavení domu a chování rodiny – všechny spotřebiče elektrické, část s možností odloženého startu, využívání slunečných dní k energeticky náročným činnostem jako praní, mytí nádobí, pečení, sekání trávy atp.), se tak děje v průměru ze 48 %.

„Snažili jsme se – a nadále snažíme – výkon FVE maximálně využít,“ říká Burkovič. Už jen vlastní vodárna a čerpadlo ve studni jsou podle něj „jedlíci elektřiny“. Vše další v domě je elektrické, částečně i s akumulátory. Trouba, kuchyňské spotřebiče, vybavení dílny, robotický vysavač, vytírač, sekačka trávy nebo drtička větví.

„Přesto má stávající fotovoltaická elektrárna základní systémovou chybu,“ přiznává Burkovič. „Zelený bonus byl totiž zaměřen na maximalizaci výroby. To se povedlo, FVE je na celé jižní střeše. Jenže výroba by měla být v souladu se spotřebou a my jsme v poledne, době největší výroby, 5 dní v týdnu ve škole a v práci,“ dodává.

Přesto se snaží využití elektřiny ze maximalizovat. Když nejsou doma, o spotřebování nvyrobené elektřiny se starají myčka a pračka s odloženým startem. „Když je hezky, pak v průběhu dne pečeme, pereme, žehlíme na terase, sekáme trávu, drtíme větve nebo jen zapojíme do zásuvky některý z elektromobilů, případně oba. Snažíme se elektřinu spotřebovávat tehdy, když je “ze slunce zadarmo”.“

Zatím se daří využít asi polovinu vyrobené elektřiny. Zbytek odchází do veřejné sítě jako přebytky. Přestože roční výroba fotovoltaické elektrárny hravě pokryje celoroční spotřebu.

Ještě více slunce

Přetoky do veřejné elektrické sítě jsou prodávány firmě Nano Energies obchodující s ekologicky vyrobenou elektřinou. Úspora za platby za elektřinu z veřejné sítě činí ročně v průměru 10 800 Kč. Návratnost vložených prostředků ve výši 457 000 Kč s DPH by měla být díky úspoře a výplatám zeleného bonusu zhruba 9 let (9/2018).

V návaznosti na lepší využívání elektřiny vyráběné solární elektrárnou rodina v dubnu 2010 zřídila na parkovišti před rodinným domem veřejnou nabíjecí stanici pro elektromobily, elektroskútry a elektrokola, první v celé Ostravě.

Zásuvka 230V 16A je k dispozici nonstop, v noci osvětlená, platba dobrovolná. Zásuvka 400V 32A pětikolík je v garáži přístupná po předchozí domluvě. Už na ní nabíjely prakticky všechny typy elektromobilů, až na výjimky zdarma.

Nabíjecí stanici rodina využívá k propagaci čisté výroby elektřiny a dopravy, fotovoltaiky a elektromobility.
foto: Ing. Radovan Burkovič

Pro další využití slunce a úspory plynu pak rodina v červnu 2010 instalovala nový systém vytápění se solárním ohřevem TUV. Původní kotel nahradila sestava kondenzačního turbokotle Vaillant řízeného vnitřním termostatem a venkovním ekvitermním čidlem se zásobníkem vody 250 L (limit 75 stupňů C).

Konkrétně solárním systémem auroSTEP VSL S 250 se 2 panely auroTHERM VFK 135 na západní střeše, aby měla TUV k dispozici v době návratu ze školy a zaměstnání a večer. Financování bylo ze 2/3 z vládního projektu Zelená úsporám a z 1/3 vlastní prostředky, návratnost vložených prostředků byla 5 let (6/2015).

Dohřev vody plynem tak využívá jen zhruba od října do března, systém ročně uspoří na platbách za plyn okolo 13 000 Kč.

Elektrokolo a elektromobil

Vzhledem ke zlepšení nabídky elektrických prostředků, kterými by rodina dále podpořila využívání její FVE, si na podzim 2013 pořídila k dojíždění do zaměstnání elektrické skládací kolo Agogs Silver GO a nabíjí ho ze solární elektrárny .

Dojezd s příšlapem je 40 km, nabíjení z běžné zásuvky trvá 3,5 hodiny, doposud bylo najeto přes 2000 km. Cenově vychází 1 ujetý kilometr, při běžné ceně elektřiny 5 Kč/1 kWh, na necelých 5 haléřů za palivo, ale Burkovičovi jej nabíjejí levněji.

V dubnu roku 2014 rodina zakoupila i malý městský elektromobil Peugeot iOn. Vozidlo nabíjí střídavě v místě pracoviště, kde střechy jsou osazeny FVE, u budovy je v provozu i tracker a malá větrná elektrárna, a samozřejmě doma. K srpnu 2016 má vůz najeto 37 000 km.

elektromobil Peugeot iOn

foto: Ing. Radovan Burkovič

„Samozřejmě nejlepší by bylo, kdybychom automobil vůbec nepotřebovali, natožpak dva. Ale v našich zeměpisných šířkách a kopcích ani kolo či elektrokolo neposlouží celý rok,“ říká Burkovič.

Rodina spočítala, že oproti 30 000 km najetých za dva roky do dubna 2016 elektromobilem, by je stejná porce kilometrů v jejich bývalém spalovacím voze stála jen na palivu 72 000 Kč. Cenově vychází 1 ujetý kilometr, při běžné ceně elektřiny 5 Kč/1 kWh, na 53 haléřů za palivo, ale oni jej nabíjí levněji.

Nočním proudem za polovic, z vlastní FVE za nulu. Po dobrých zkušenostech v květnu 2016 zakoupili druhý malý městský elektromobil Peugeot Ion. Ten už má najeto 5000 km, využívá rovněž nabíjení doma z FVE nebo noční proud, jezdí tedy v ceně paliva 1 km za nulu nebo 27 haléřů.

„Na krátké trasy, v desítkách kilometrů denně, je spalovací vůz absolutně nevhodný. Motor, katalyzátor či filtry se ani nezahřejí, aby začaly efektivně pracovat, a už parkují. Spotřeba obrovská, komfort žádný. Elektromobil je v tomhle přesný opak,“ dodává Burkovič.

Komfort elektromobilu

Elektromobil je podle Burkoviče vždy připraven, okamžitě k použití na plný výkon a komfort. V tichu, bez vibrací a jedů v ovzduší. „Na to si rychle zvyknete. Včetně toho, že nic necítíte ani ve vaší garáži. Lze parkovat třebas v ložnici,“ říká pobaveně Burkovič.

„Běžný dojezd našeho elektromobilu 136 km po městě nám stačí. Ostrava má napříč 20 km. Chcete-li najet více, není problém,“ doplňuje. V Ostravě jsou 2 veřejné rychlonabíječky, za 15 minut pokračujete v jízdě. A spousta pomalých veřejný nabíječek. Stejně jako ve všech okolních městech. V obchodních centrech pak většinou zásuvky zdarma.

„Není pro mne výjimkou najezdit za den 300 kilometrů s jednoduchou filozofií – když elektromobil parkuje, má se průběžně nabíjet. Jednání, oběd, svačina, zastávka v kanceláři, každá půlhodina v běžné zásuvce, kde si nabíjíte mobilní telefon, je pro mne dalších 15 kilometrů dojezdu. Kdo potřebuje dojezd větší, holt si připlatí za větší baterii a elektromobil.“

Směrem k soběstačnosti

Rodina pana Burkoviče má za cíl dosáhnout energetické soběstačnosti, nebo se k ní alespoň co nejvíce přiblížit. V současnosti oslovili tři dodavatele, aby jim připravili a nacenili doplnění domu o další FVE na střechu rodinného domu, orientovanou částečně na východ a částečně na západ. Systém bude řízen inteligentním prvkem.

„Nejenže uvažujeme o pořízení baterií, abychom si přebytečnou výrobu elektřiny z jižní střechy uskladnili na odpoledne a noc, ale uvažujeme i o dalších dvou malých solárních elektráren pod hřeben východní a západní střechy. Aby vyráběly ráno, než opustíme dům, a odpoledne do večera, když se vracíme z práce a školy. Systémově soulad výroby a spotřeby,“ doplňuje Burkovič.

Případnou přebytečnou energii bude ukládat do stacionární baterie v garáži domu (zřejmě 10 kWh), dále do nového bojleru s TUV obsahu 300-500 l a nakonec do obou elektromobilů (2 x 16 kWh). Uložená energie bude vykrývat časové úseky v domě, kdy je spotřeba vyšší než výroba FVE.

Inteligentní prvek bude v době nízké denní výroby FVE dobíjet stacionární baterii v domě i elektromobily také nočním proudem, mimo energetickou špičku. Energii ze stacionární baterie pak použije při denní špičce pro dům, namísto jejího nákupu zvenčí.

Voda z nového bojleru bude trojcestným ventilem s elektronickým ovladačem připojena kromě zásobníku TUV i na zpětný okruh topné vody do plynového kotle. Pokud čidla budou detekovat vyšší teplotu v bojleru než v topném okruhu, bude ji do systému dodávat.

Takže stávající plynový kotel nebude spotřebovávat plyn na ohřev vratné vody, jen pošle svým oběhovým čerpadlem FVE ohřátou vodu do topného systému. Protože voda na vratné větvi bude mít stále dostatečnou teplotu k vytápění.

Pokud se provozem prokáže, že došlo ke skokovému snížení spotřeby plynu, dnes ročně v průměru 1500 m3, pak stávající topnou soustavu odpojí, nebo ji budou používat pouze jako zálohu.

Jestliže v dohledné době nedojde k napojení domu splaškovou kanalizaci, bude elektřina využita i pro provoz domácí vestavné čistírny odpadních vod ve stávajícím septiku. Systém by pak měl umožnit maximální využití FVE pro dům a dopravu a eliminaci přebytků elektřiny s přetoky do veřejné sítě.

Obnovitelné desetiletí

45 Comments on “Ostravská zelená domácnost 2.0 ukazuje, jak se bydlí levně a (eko)logicky”

  1. Zdravím Vás,
    Zdravím Vás, Radovane,

    chválím Vaše snažení. Mám na Vás soukromý dotaz. Rovnou předesílám, že pracuji v odvětví úspor (vody a energie) pro firmu WATERSAVERS. Hybrid čtu pravidelně, tak Vás sleduji.

    Chtěl bych se zeptat, zda případně jak jste řešil spotřebu vody u umyvadel, sprch a toalet? 🙂

    Díky moc,

    TP

    1. Děkuji za pochvalu.
      Ano,

      Děkuji za pochvalu.
      Ano, máme vlastní studnu, ale žádné studny nejsou bezedné, byť ležíme v bývalém rezervním území pitné vody pro Ostravsko, kde do roku 1995 byla stavební uzávěra. Podle vydatnosti máme v 18 metrech pod námi naraženu nějakou podzemní říčku nebo velmi silný pramen. Vodou jsme ale zvyklí šetřit oba se ženou už z domu od rodičů. A zažili jsme si sami ve vlastním panelákovém bytě i každoroční polistopadové brutální zvedání cen vodného a stočného.
      Technologie sice používáme jen primitivní, ale alespoň jsou minimálně údržbové a skoro bezporuchové. Takže voda je přiváděna elektrickým čerpadlem na 40L expanzku v zhlaví studny na základě poklesu tlaku v soustavě. Odsud pod zemí do domu k expanzce 200L v garáži, která slouží jak k vyrovnávání změn tlaku, tak jako zásobárna vody pod tlakem v případě, že nejde elektřina.
      Odsud je rozváděna co nejkratší cestou k místům spotřeby. S garáží sousedí spodní i horní koupelny s WC a WC pro hosty. Dál je jenom kuchyně s pračkou a myčkou. Vodu filtrujeme mechanicky a proti vodnímu kameni máme elektromagnetické spirály na potrubí ve studni i v domě u expanzky a bojleru a další v soustavě topné vody. Tím zůstává voda s dočasně změněnou chemickou vazbou a prakticky se tím nuluje usazování vodního kamene v bateriích atp..
      Všechna umyvadla jsou osazena na pákových bateriích šetřícími perlátory. Vany sice máme, ale horní je sprchová (včetně skládací zástěny pro stojícího člověka) a spodní používáme jen minimálně, vedle ní je velký sprchový kout. Sprchové hlavice jsou úsporné s tenkými tryskami a opět perlátorem. U té horní jsem to už přehnal a sprchování tam spíše připomínalo bičování vodními děly, tak jsem musel pár otvorů přidat :-). Ale na trhu jsou různé vychytávky, tahle byla asi stavěna na nižší tlak vody.
      Ve dřezu je přepínací hlavice ze sprchové na perlátor, protože sprchová s tenkými paprsky a přisáváním vzduchu umyje daleko lépe a rychleji velké kusy nádobí než běžný proud vody.
      Z výše uvedeného je jasné, že napustit si kyblík by u nás trvalo tak 3 dny, takže máme v garáži, přístupné z domu, i běžkou koncovku bez čehokoliv úsporného.
      Myčka a pračka pak šetří vodu svou technologií a pouštíme je pouze plné.
      WC byly oříšek, mám klasické 16 let staré kombíky a nahoře stop systém. Na vyprázdnění celé nádržky musíte čudlík dlouze držet, což se nám líným lidem nechce. Tím je, kromě nastavení nejnižších možných hladin v nádržkách, zaručena úspornost splachování. Doma mám tři ženy, takže speciál pisoár pro sebe jsem si nemontoval, byť je ještě úspornější. Pokud se postaví do 2 let v obci splašková kanalizace, tak 10 m3 tříkomorový septik využijeme pro vodu dešťovou na zalévání a přemýšlím i o splachování. Ale tam se mi bije nutnost vody bez nečistot kvůli ventilům. Samozřejmě nejlepší řešení je kompostovací WC zcela bez vody.
      Proto u nás nasazení dalších technologií již nemá smysl, spíše jen vědět, jak vodu nemuset spotřebovat a nevylívat ji zbůhdarma. Například vaříte si v hrnci pár vajec a většina lidí slije horkou vodu a dolije hrnec studenou, aby vejce zchladla a šla hezky loupat. My vejce lžící vylovíme a vložíme do jiné nádoby se studenou vodou. Horkou vodu necháme vychladnout, čímž ohřejeme už jednou spotřebovaným teplem kuchyň. A chladnou ji pak využijeme k zalití pokojových květin nebo rostlin venku. stejně jako tu z chladnutí vajec. Obsahuje totiž i část vápníku ze skořápek, tudíž je to hnojivo. Ale to znají naše babičky daleko lépe, takových vychytávek je spousta.
      Šetříme spotřebu vody i jinak, třeba teplou ohříváme jen na 45 C, což je dost na mytí a zároveň ji nemusíte složitě a dlouze (byť pákovou baterií je to okamžik) seřizovat na požadovanou teplotu. Tím máme na pákových vodovodních bateriích jednoduše 3 polohy vlevo na doraz horká, uprostřed tak akorát na mytí teplou vodou a vpravo na doraz studená.
      Další úspora vody je na zalévání, kdy nezaléváme. Naše zahrada je anglického typu, divočejší a udělána tak, aby si rostliny, keře a stromy dokázaly vodu samy podržet. I například trávu necháváme na – pro někoho brutálních – 8 cm, nevysychá pak. Sečeme ji jen občas, když už má hodně přes 10. Takže zaléváme jen nově nasazené věci a sadíme vždy do skupin, aby si rostliny vzájemně stínily půdu pod sebou a ve stínu zůstávala vlhkost. Je spousta maličkostí jak zadržet vodu na pozemku, asi jako jediní v okolí máme běžně na zahradě ještěrky a žáby, od skokanů po ropuchy. Stačí jen stíněný roh s děravou opěrnou zdí, kde se drží ze svahu pronikající vlhkost. Bazén ani jezírko přitom nemáme. A pokud už jsou extra vedra a vše zelené má po měsíci svěšené listy, tak jim v noci na zchladlé listy dopřejeme umělý déšť díky časovému ventilu. Ale to jen výjimečně, netřeba rostliny rozmazlovat, musí si poradit samy. Ostatně stín na pozemku byl taky důvodem, proč jsme nevykáceli velkou jabloň a uhnout museli stavaři a proč tři větší ovocné stromy z půdorysu domu jsme bagrem přesadili. Jen višeň to nedala, ostatní plodí dodnes.
      V podstatě všechno je to o komplexnosti a maličkostech, které Vám pak dají velký celek.

        1. V tomhle jsem klidný, tady
          V tomhle jsem klidný, tady už výrobci přemýšlejí za nás a jednou (myslím, že týdně) se opravdu zásobník ohřívá minimálně v horní části na přes +60 C. Přes sezónu pak s tím není problém vůbec, solární ohřev má nastavenu horní hranici teploty na +75 C u spodního čidla zásobníku, takže se celý prohřeje i na +85 C. Ve slunných dnech denně.

  2. Chtěl bych vašeho
    Chtěl bych vašeho dodavatele elektřiny, nechci hejtit ale ta cena v článku je jako scifi. Asi region trpí zájmem o zásuvku.
    Jinak je to zajímavý progres, jak být eko a soběstačný.
    A to, že dáte prostor ze svého pozemku na nabíjecí parking za cenu, kdo dá dobrovolně peníz, tak bych byl ochoten platit, to si zasloužíte, než nějaký státní dodavatel.

  3. Pár postřehů k článku,
    Pár postřehů k článku, který se snaží ukázat vyšší úspory a efektivitu, než ve skutečnosti je.
    Dům vyrobí 4500kWh, spotřebují z toho 48%, tzn, nenakoupí 2160kWh. Uvádí uspořenou částku 10800, která je vypočtena jako 2160 * 5kč/kWh. Přitom uvádí, že mají dvoutarif na noční proud za polovic.
    Dále nechápu úsporu za topení a ohřev teplé vody. Cituji:“Dohřev vody plynem tak využívá jen zhruba od října do března, systém ročně uspoří na platbách za plyn okolo 13 000 Kč“.
    Pokud to chápu správně tak půl roku ohřívá plynem a druhou půlku roku solárem. Uváděná úspora na topení kondenzačním kotlem oproti klasickému plynovému je 10-15%(nazeleno.cz/topime-plynem-kdy-se-vyplati-kondenzacni-plynovy-kotel.aspx)
    Proto by mne zajímalo jak dlošli k takové částce, když za topení před tím platili 12 tisíc. Cena v roce 2008 za plyn byla přibližně stejná jako dnes (tzb-info.cz/5263-ceny-zemniho-plynu-platne-od-1-1-2008-do-31-12-2008)
    Mám vlastní zkušenost se solárními panely, bateriemi pro uchování el. energie i panely pro ohřev TUV a vytápění.

    1. O nic se článek nesnaží,
      O nic se článek nesnaží, vychází z reálných fakturací od dodavatelů. Dvoutarif máme poslední 2 roky, díky vlastnictví elektromobilu z dubna 2014. Naběhl ale až o prázdninách. Byrokracie chvíli trvala. FVE máme od roku 2009. Dům stojí od roku 2000.
      Ohřev vody chápete správně. Oněch 12 tisíc je z roku 2000, kdyby ta částka enormně nerostla skoro k 30 tisícům, tak nás nic nenutilo do solárního ohřevu jít (kromě oné soběstačnosti a využití slunce). Úspora za kondenzační vytápění byla už jen třešinka na dortu. Nás hlavně potěšilo, že máme v domě příjemně bez skokových změn teplot, kotel se řídí průběhem venkovní i vnitřní teploty a spotřeba klesla. Jen tak na okraj – kondenzační kotel je větší žrout elektřiny, což Vám plynaři neřeknou. Protože jede delší dobu v průběhu dne a hlavně jede oběhové čerpadlo teplé vody.
      Jinak ceny plynu za uplynulé roky skákaly enormně a opět jsme se drželi fakturací do dodavatelů. Zprůměrované tabulky použít sice lze, ale vždy se držíme individuálních cen. Znáte to – průměrně sní každý Čech 4 kuřata. Takže když Vy sníte 8 kuřat a já žádné, pořád to budou 4 kuřata na hlavu.

  4. Blahopřeji k
    Blahopřeji k ocenění.

    Stacionární baterie v garáži domu (zřejmě 10 kWh), dále nový bojler s TUV obsahu 300-500 l a inteligentní prvek, který bude vykrývat časové úseky v domě, kdy je spotřeba vyšší než výroba FVE, taky neco stojí. Chci se zeptat, zdali se dá vypočítat návratnost této počáteční investice?

    Jen takový úlet. Zvažoval jste možnost nahradit oba elektromobily Ion za jeden BYD, což je pojízdná baterie která dokáže napájet celou domácnost? Ano, pojízdná baterie BYD je sice dražší, ale nemusíte tak kupovat tu stacionární baterii, nový bojler a možná ani inteligentní prvek. Více věcí, co se může časem pokazit. Když spočítám cenu 2ks elektromobil Ion, stacionární baterie, nový bojler a inteligentní prvek tak na kolik vyjde doplatek za jeden BYD?

    1. Děkuji.
      Předpoklad je 10

      Děkuji.
      Předpoklad je 10 let, ale vše dost závisí na využití vyrobeného, tedy na souladu výroby a spotřeby a případné akumulaci. Protože si musíte stále uvědomovat, že Vy jste výrobce i spotřebitel v jednom. Stačí i taková drobnost, jako vyrazit na 14 dní na dovolenou. Naráz vyrábíte zbytečně a taky akumulace není nekonečná. Prostě plnou baterii a bojler s horkou vodou už dále ničím nenabijete a máte přetoky do veřejné sítě.

      Problém BYDu je homologace, prodejní síť a servis, které nejsou, ale ten hlavní je, že by byl používán jako automobil a tudíž nebyl onou stacionární baterií v dome v době, kdy FVE vyrábí nejvíce. Proto ho zatím nelze využít pro akumulaci, jen pro vyrovnávání. Jinak by se mi líbil, protože by ho stačilo píchnout do Mennekesu hned po příjezdu a vše by si dělal sám, nheldě na brutální kapacitu 60 kWh baterie. Pro Iony (jen 16 kWh baterie) k tomu musíme na VŠB-TUO vyvíjet nabíječku/vybíječku.

  5. Moc hezký příklad kam se
    Moc hezký příklad kam se dá dostat. Poradíte na jakou společnost se obrátit, aby navrhli slušný FVE s regulací a ohřev TUV a vše napojili na stávající systém plyn/tuhá paliva ? stačilo by 2-3 společnosti s okolí Ostravy / Opavy nebo co tu jsou schopni realizovat. Předem díky.

    1. Můj dodavatel z roku 2009
      Můj dodavatel z roku 2009 to díky vládní politice a ustřižení dotací z roku na rok zabalil (ELSEREMO, a.s., Divize SOLAR ENERGY SYSTEM http://www.s-fotovoltaika.cz). Aktuálně – pokud hodláte vše financovat z http://www.novazelenausporam.cz jako já – tak se podívejte na daný web do části Výrobci a dodavatelé. To je seznam těch, kteří v rámci podpor mohou výrobky a služby poskytovat. Jinak se lze informovat i na akcích asociace pro elektormobilitu, část členů je činná v oboru, třeba na střední Moravě pan Kaštovský nebo pan Kolařík. První z nich pořádal akci v Olomouci, druhý na ní byl přítomen.

  6. Zdrávím ve spolek, Také
    Zdrávím ve spolek, Také se vložím do debaty. Jsem také majitelem FVE o výkonu 5 Kwp od května 2013 osazenou jihovýchodním směrem oblast Východní Čechy a nyní uvedu své roční výroby: květen až prosinec 2013 výroba 3466 Kwh, 2014 výroba 5358 Kwh, 2015 výroba 5649 Kwh, 2016 výroba k dnešnímu dni 4917 KWh. Výroba je samozřejmě závislá na slunečním svitu. FVE je doplněna o wattrouter s napojením na ohřev TUV v bojleru o objemu 300 litrů zároveň napojeného do topení. Záložní baterie jsou v současné době prozatím ekonomickou sebevraždou.p

    1. Ledy se zázračně rychle
      Ledy se zázračně rychle pohnuly a 20 let v obci slibovanou splaškovou kanalizaci nový mladý starosta dotáhl do realizace první fáze. Dnes dorazili sprejovat na vozovky a chodníky trasy pod zemí uložených sítí. Podle obce se bude postupně příští rok stavět a někdy v roce 2018 bychom se měli napojovat. Tedy našich pár ulic, sousedících s koncem vedlejší městské části, kde centrální splašková i dešťová kanalizace už zhruba 12 let je.
      Zjistím si legislativně, jak na tom jsme s povinností se připojit. Protože zároveň mají rekonstruovat i dešťovou kanalizaci, takže se konečně objeví v katastrálních mapách. Je to pozůstatek akce Z za komančů, kdy fyzicky sice existuje a všichni ji používáme, papírově však nikoliv. Všechny domy po Listopadu 89´ tak mají ve stavebním povolení zasakovací trativod na svém pozemku. Je to Kocourkov na entou, tahle republika.
      To je podle firem, které jsem oslovil, zatím překážka realizace domácí ČOV, protože bych musel legislativně vzato přečištěné vody zasakovat na svém pozemku do trativodu, ovšem ve svém ochranném pásmu studny s pitnou vodou. Tudíž legislativně neprůchozí a legálně ČOV napojit na dešťovou kanalizaci nelze, protože pro katastr i stavební a vodoprávní úřad neexistuje.
      Na výše uvedené, pokud si po přečtení připadáte jako ……, mám jednoduchou odpověď – V této zemi se málo střílí…..

      1. Ano máte pravdu.
        Ano máte pravdu. Legislativa je v tomto státě do nebe volající. A u odpadních vod přímo diktátorská. Nemáte vůbec možnost volby.
        Žumpa nebo malá čistírna musí být umístěna a řešena tak, aby bylo umožněno výhledové připojení stavby na kanalizaci ukončenou čistírnou odpadních vod. Po připojení stavby na kanalizaci ukončenou čistírnou odpadních vod musí být u žumpy nebo malé čistírny zajištěno ukončení jejich užívání.

        A to je zákonem stanoveno minimální poplatek na osobu za „stočné“ u obcí čerpajících dotaci na výstavbu.
        Plus si samozřejmě zaplatite přípojku k domu…
        No držte si peněženky jedeme z kopce…

        Zdroj: http://frankbold.org/poradna/kategorie/ochrana-ovzdusi-ochrana-vod/dotaz/certifikovana-domaci-cistirna-odpadnich-vod

      1. To je ten najväčší
        To je ten najväčší problém-treba chcieť.
        Ja pracujem na 5kWp FV + batériové úložisko aspoň 30kWh. Možno použijem baterie z leafa, ak sa podarí všetko okolo doriešiť.
        Ale už teraz viem, že na úplnú nezávislosť iba FV nestačí. Musí to byť hybridný systém. Kamarátovi vyrobila jeho 5kWp elektráreň včera iba necelú 1kWh!

  7. Blahopřeji panu
    Blahopřeji panu Burkovičovi k ocenění. Někde se začít musí a on je jeden z prvních, kteří ukazují cestu, kterou bychom se měli ubírat. Tvrdím už dlouho, že osvobození domácností od energetické závislosti na centrálních zdrojích je způsob, jak se dopracovat k udržitelnému rozvoji.
    Domácnosti spotřebovávají asi 1/3 celkové spotřeby elektrické energie. Za rok jet kolem 30-40TWh. Mohli bychom odstavit několik uhelných elektráren nebo jaderných bloků.

  8. Dobry den, nějak mi nehraje
    Dobry den, nějak mi nehraje instalovanych 3,6 kWp vyroba 4500kWh, cena přes 400 tis.Kč. Já pořizoval v 2011, cena 270000, 4,9kWp roční výroba kolem 5000 kWh. Zajímá má mne procento využitelnosti FVE, resp.kolik kWh rocne vracíte. Pak se event.rozpisu o svých zkušenostech. Díky Janda

    1. Dobrý den pane Jando, mám
      Dobrý den pane Jando, mám kvalitní rakouské panely i dobrý německý měnič, tak mi to bylo vysvětleno, protože mi to také nehrálo. Ostatně dle měření a porovnávání údajů (zadejte si měsíce/monate) se pohybuji mimo zimní měsíce nad průměrem ČR i MS kraje. V zimě je pokles ovlivněn nízkým sluncem a dlouhým stínem nedalekého lesa, který potvora za těch 7 let povyrostl podle lesníka o 2-3 metry. A kácet se v této části bude až tak za 10 let, kdy dospěje. Je to hospodářský les.

        1. Nebyla. Ale přes OTE a ČEZ
          Nebyla. Ale přes OTE a ČEZ distribuce mají o mně informace online. Výrobu zasílám měsíčně ze zaplombovaného měřáku od dodavatele FVE na OTE a přetoky/spotřebu z domu posílá několikrát denně GSM modul v obousměrném elektroměru. Pokud by jim to nehrálo, tak by jistě dorazili.
          Kromě popsaného kvalitního vybavení hraje roli jistě i monokrystal v ideálním postavení vůči slunci i vůči jihu.
          Pravdou taky je, že jsem hrozný lakomec :-). Takže kromě pravidelně obnovované vrstvy nanonátěru proti binci na panelech, který jsem si koupil ve velkém balení se slevou pro členy České fotovoltaické asociace, panely v zimě zbavuji sněhu či ledu, aby vyráběly o106. Prostě mi jen k chodníku a příjezdu ke garáži přibyla další plocha. Takový FV panel v -10 C pod přímým sluncem jede na plné pecky, zchlazený křemík dává netušené výkony.

      1. Ještě jednou dobrý
        Ještě jednou dobrý večer, prosím, kolik vracíte ročně do sítě? Celý dům jsem předělal jen na elektřinu. Regulaci pračky, bojleru, nabíjení auta, topení, sporáku řídím aktuálním výkonem FVE. Využitelnost vyrobené energie FVE mám kolem 75% celoročně, bez bazénu. Jistě bych zlepšil druhým EV, plánuji, ale až tak za dva roky, přece jen s větším dojezdem než soul s 200km. Zdravím. janda

        1. Například za rok 2015 byla
          Například za rok 2015 byla výroba 4.894 kWh, spotřebováno v domě 2.317 kWh, do veřejné sítě poslán přebytek 2.577. Hodně v tom hraje roli nepřítomnost v domě v době nejvyšší výroby. Jak osob, tak obou elektromobilu a samozřejmě nemůžete pořád pouštět pračku a myčku, když není co prát a mýt :-).

  9. No tak koukam, ze co do
    No tak koukam, ze co do uspornosti domu jde v zasade o to, ze maji FV z doby stedreho zeleneho bonusu. Diky tomu ma spousta lidi s FV lidi fakticke ucty za elektrinu kolem nuly, protoze to co spali ze site, jim kompenzuje bonus za vyrobu v dobe, kdy jim sviti slunko…
    Veci jako „zehlime kdyz sviti“ jsou uz spis takova omacka okolo, ktera ma dopad docela minimalni…

    1. Zapomněl jste do výpočtu
      Zapomněl jste do výpočtu zahrnout onu skoro půlmilionovou investici na začátku. K jejímu umoření slouží zelené bonusy, ne k úhradě účtů za elektřinu. „Žehlíme když svítí..“ proto není omáčka, jelikož když žehlíme (1,2 kW) a nesvítí, tak za to pěkně platíme jako každý.

    1. Jsou to další netušené
      Jsou to další netušené možnosti použití elektromobilů.
      Fotka u stánku je využití coby mobilní baterie. Prostřednictvím adaptéru na 230V se napájel notebook i velký monitor, na němž běžela nepřetržitě prezentace. Za 8 hodin ubyly z baterií elektromobilu jen 2 dílky z 16 a dojezd vozu se tím snížil ze 150 na 138 kilometrů.
      Druhé je pojízdná lednička. U fotbalového hřiště nebyla zásuvka. Ale i kdyby byla, ledničku se nikomu tahat nechtělo. Stačilo zakrýt přední sklo, nechat nastartováno, klimu naplno a v parném létě jsme měli vychlazené pivo i nealko stále k dispozici. Akorát tady byla spotřeba po několika kolech turnaje skoro polovina baterie. Žízeň fakt byla a jak potvrdil přední orientační běžec, nejlepší iontový nápoj je desítka.

Napsat komentář