OffGridBox – krychle, která vyrábí elektřinu a pitnou vodu

Vše potřebné na jednom místě. Tak nahlíží italští výrobci na svůj produkt OffGridBox. Zařízení tvaru krychle s hranou o rozměru 1,8 m vyrábí elektrickou energii a přečišťuje vodu na pitnou.

Voda, elektřina i baterie. Všechno na jednom místě.
foto: OffGridBox

Instalováno může být kdekoliv, kde je k dispozici aspoň trocha vody a slunce. A náklady? S celkovou sumou 15 000 dolarů se stále řadí mezi nejlevnější dostupná řešení pro rozvojové země.

„Po tři léta jsme disponovali konceptem, ale zápasili s jeho rozměrem,“ prozrazuje Emiliano Cecchini, vedoucí společnosti. „Umíme jímat a přečišťovat vodu, dokážeme ze slunečního záření vyrobit elektřinu potřebnou nejen pro provoz, ale i pro další využití. Jenže velká solární elektrárna kombinovaná s průmyslovou čističkou vody je něco, co ve třetím světě nenajde tak široký ohlas.“

Technologie se musí zaplatit, a ekonomický potenciál zamířený na jednu rodinu je přitom minimální. A velká města v Africe si zase nemohou dovolit pořízení velkokapacitního zařízení.

„Snažili jsme se najít optimální provozní velikost, která by umožnila OffGridBox skutečně pomáhat.“ Výsledkem je tedy zmíněný model, který má potenciál poskytnout pitnou vodu 1500 lidem.

Základní model je vybaven dvanácti solárními panely, transformátorem a bateriovým úložištěm energie. Bateriový systém je ale specifický, je totiž vybaven 300 sloty s bateriemi, které si mohou lidé rozebrat a odnést domů.

A každou pak mohou využít pro vlastní užitek, na svícení nebo nabíjení. Každá z těchto baterií je schopna poskytnout minimálně čtyři hodiny LED světla a dobití dvou telefonů.

Nezbytnou součástí OffGridBox je i propracovaný systém filtrace vody, který se popere se znečištěnou vodou, a udělá z ní pitnou.

Za jeden den je schopen zpracovat 1500 litrů vody, a uložit ji v připojené nádrži. Systém je nyní testován ve Rwandě, kde jediné zařízení vykrývá osmnáct vesnic.

53 Comments on “OffGridBox – krychle, která vyrábí elektřinu a pitnou vodu”

  1. Podruhe díky Carlosovi,i když z jeho povídání o městech
    Podruhe díky Carlosovi,i když z jeho povídání o městech a filozofii mám spíš depresi. Z hlediska budoucna se prikláním k rozumne navrzeným městům, prestože aktuálně bydlím v RD. S tou životní filozofií je škoda,že člověk se takovými tématy začne zabývat obvykle ve vyšším věku, až se vymaní z kolotoče práce-děti-budování existenčních potřeb. Pak je otázka, kolika mladším,tu svou zkušenost stihne do smrti předat. Jinak z pohledu matičky Země vidím jako největší zla ropnou mafii, která je snad poslední dobou na ústupu díky nástupu elektromobility. A hlavně zbrojní lobby, kde se točí šílené peníze a na devastaci světa exportem válek pro zvýšení exportu našich zbraní, se podílíme každý jeden z „civilizovaných zemí“ svým mlčemlivým souhlasem s politikou zabíjení druhých v zájmu svého blahobytu.

  2. off
    Stovka firem vypouští 71 % světových emisí, uvádí

    off

    Stovka firem vypouští 71 % světových emisí, uvádí studie.
    Ropáci nám to tu zasíraj skleníkovejma plynama nejvíc.

    https://www.novinky.cz/ekonomika/443221-stovka-firem-vypousti-71-procent-svetovych-emisi-uvadi-studie.html

    V posledních třech desetiletích vypustila pouhá stovka firem 71 procent světových průmyslových emisí skleníkových plynů.
    Na předních příčkách figurují
    Gazprom,
    Exxon,
    Shell a
    čínské uhelné firmy.
    Vyplývá to z červencové studie mezinárodní organizace Carbon Disclosure Project (CDP)

      1. Na Hawaji už nalezli plast i v horninách a zahrnuli je do
        Na Hawaji už nalezli plast i v horninách a zahrnuli je do vědecké klasifikace a dali jim jména!!! Naprostej hus. Jsou částečné stavené s lávou. Úplně mě z toho jímá hrůza stejně jako z pláží tropických rájů pokrytých odpadky z plastů, což jsem na vlastní oči viděl a ještě více z těch plastových „kontinentů“ co plavou v moři, co jsem na vlastní oči ještě neviděl a děsím se toho.
        Ropu v moři už jsem zažil taky na vlastní kůži neb jsem vylézal z Atlatiku, kde plavala a pracně jsem ji šeškrabával z nohou, skoro to nešlo. Sice drobné kousky, ale i tak to stačilo. Na to taky nikdy nezapomenu. Děs. Byla z u Španělska potopeného tankeru Prestige.

        25 let po Exxon Valdez katastrofě
        http://www.huffingtonpost.com/2014/03/24/exxon-valdez-wildlife_n_5021717.html

        1. Jo, je to hnus a možná by nebylo špatné jin ty zdechliny
          Jo, je to hnus a možná by nebylo špatné jin ty zdechliny poslat na ředitelství poštou. Bohužel na moři nelze použít kukuřičných polí, jako se to naštěstí stalo při povodních na Moravě.

          Že plast definuje novou geologickou epochu jsem četl už před několika lety a to je dost problém. Musí být způsob jak plasty nahradit méně škodlivými materiály, takovými které se rozkládají nebo se nerozpadají na mikročástice.

          Napadají mne materiály na bázi tvrzeného papíru nebo třeba lehkých slitin pro elektroniku, rozšíření zálohovaných skleněných obalů atp. myslím že tady náhrada plastu, byť by vedla k vyšší produkci CO2 je na místě. Bohužel je někdy třeba připustit menší zlo aby se zabránilo velkému. Toto je asi jeden z těch velmi vzácných případů

      2. …tak nevím když vám růst populace nevadí, a zároveň
        …tak nevím když vám růst populace nevadí, a zároveň odsuzujete plasty, které díky vyšší populaci devastují přírodu kam se podíváš.
        Problém s plasty je spíše v distribuci potravin a produktů které sou jimi obalovány.Plus to jak snimi zacházíme, jako příklad denodení nákupy, kdy z mé strany sem schopen jít s jednou igelitkou nebo větší taškou celoročně +- čas rozpadu, a ne jak běžně vidím u pokladny zákazníky si kupují igelitku jako rohlík, a to je ten obrovskej problém.
        A tak podobně je to s tou populací, kde je rozum, že nám se rodí 1,2, max 3 děti a myslím, že to už je max pro domácí rozpočet a hlavně zátěž ne planetu ale zemi, místo.
        Proto je pro mne znepokojující co se ted děje, ne to o je v Africe, tam je jediná možnost z jejich strany, ale to není jen Afrika, kde se s tím potýkají.
        Jen na to, kde je lepší žít? V Praze, kde máte půl miliónů úkáček a všichni se tváříme, že to není problém, a do toho by se nám pomalu tady nastěhujou Arabi a nevimco, protože jich je 12 jedna rodina a ten problém řeší, že se přesunou do jiné yemě a myslí si že to vyřešíme, a to je i s kde kým…
        Píšu to jen na zamyšlení, tohle nejde opravdu řešit jen tlacháním, musí se už něco dělat od každého z nás, kdo to nechce, tedy špinavou planetu od ropy, igelitek a lidí bez rozumu.

        1. U nás doma je skříň, v té je už asi 4 roky konstantní
          U nás doma je skříň, v té je už asi 4 roky konstantní počet igelitek které se používají velmi zřídka, jinak máme tašky látkové, batohy a eventuálně koupím papírovou.

          Ono stačí na ty igelitky dát přiměřenou přirážku, pokud mohlo projít že má být jedno nealko levnější než pivo, tak co by nemohlo projít že papírová taška musí být levnější než igelitová? Nemám ty regulace rád, ale jde to. Obecně plasty lze vyřešit dost dobře, pokud přijmete příslušnou legislativu.

          Co mne ale dost štve je že vám na nádraží obloženou bagetu strčí do igelitu a ještě do papírového sáčku i když ji řeknete že stačí jenom do toho papíru. Co s tím má pak člověk dělat než že je někde skladuje a pak takovou guču igeliťáků zabalí a vynese do plastů?

          Do migrace nebudu zabíhat, to co předvádí politici… musel bych být sprostý, jediné řešení toho problému je prostě v tom že jednak zrušíme ropu což jim sebere prostředky které na radikalismus používají. Zrušili jsme tak ISIL, zrušíme tak i zbytek, jenom to potřebuje prostě tu ropu ukončit definitivně. ISIL při cenách 100+$/barel prodával někde kolem 20-40$/barel, dnes je to na 40-50$/barel, neměli šanci prodat, tak se jim celý spolek rozpadl, nebyly peníze (přes 10k$ měsíčně bylo pro mnoho lidí lákavější než samotná ideologie).

          Jestli nám jde o nastolení bezpečnosti ve světě pak je třeba prostě zrušit ropu, pak se to začne stabilizovat. Pak samozřejmě když toto nastane, podporovat sekulární státy, nebo i diktátory, podívejte se že země kde není ropa jsou stabilnější. Je snad válka v Maroku, Alžírsku a Tunisku? Egyptě, či Jordánsku? Není. navíc Jordánsko má dost osvíceného krále, na rozdíl od KSA. Zbavte KSA a další takové státy peněz a vlivu a je konec s terorismem. Zároveň dělejte to co máte, nechat volně běhat někoho koho nahlásí místní muslimská komunita jako extrémistu je selhání bezpečnostních složek. Už se to Xkrát stalo.

          Teď se prostě ptám a zcela vážně. Je Obyvatelstvo ČR ochotno alokovat ročně 2.5% HDP na přestavbu energetiky? 2.5% a za 10-15 let máme 100% v jádře, nebo OZE. Podle toho jestli chceme čekat nebo ne. Tak ropným státům sebereme zajímavé sumy v dolarech. Udělat to více zemí tak jsou nahraní a žádná redukce produkce už pak nebude sto s tím cokoliv udělat.

          Pak je tu samozřejmě také možnost investovat v daných zemích a postavit tam fabriky, ale vzhledem k tomu jaké jsou tam politické poměry je to risk. Ještě by šlo tak Jordánsko a některé země, ale to není hlavní zdrojová oblast migrantů, na druhou stranu by je to mohlo na cestě tak říkajíc pochytat.

  3. Teď na CNN, Chlápek na Floridě se neevakuje protože si
    Teď na CNN, Chlápek na Floridě se neevakuje protože si věří, že se dostatečně opevnil a má 2 generátory a 70 galonů benzínu. :)))
    Na slunné Floridě by se mu určitě hodilo po tý přeháňce vytáhnout pár fotovoltaickejch panelů a domácí baterku.

  4. Díky Carlosovi za dlohé příspěvky, rád si počtu od
    Díky Carlosovi za dlohé příspěvky, rád si počtu od někoho, kdo má přehled a zdravý rozum. Být jej víc na světe a míň nenažranosti či konzumu,měli bychom se dobře všichni. Jo, a ty výkřiky o množení jak králíci v Africe, jsou fakt ubohé.

      1. Jenže Etiopii taháme v podstatě ze středověku a mnohdy
        Jenže Etiopii taháme v podstatě ze středověku a mnohdy precivilizace přímo do (post)industriální doby. Kdybychom si vzali populaci českých zemí někdy za Karla IV a dnes, tak to bude vypadat zhruba stejně. Takže to byť to vypadá děsivě, nemusí být zase takový problém, na druhou stranu pokud se nenasadí opravdu moderní postupy tak si koledujeme, nebo spíše oni o ekologickou katastrofu.

        Ale pozor! Během deseti let klesla porodnost o 2 děcka na ženu a vypadá to že směrnice je konstantní, takže pokud vše půjde OK, během půl generace, nebo nejvýše jedné dojdou na hodnotu 2. Z pohledu stability státu je to velmi důležité, protože při těchto hodnotách klesá podíl lidí mladších 30 let, je jaksi zjištěno že války jsou způsobeny právě když se sejde ekonomicky problematická situace s „přebytkem“ mladých mužů kteří mají problémy se pro daný systém do společnosti zapojit a najít si tam místo, výbojná válka vně, nebo válka občanská je pak manifestací snahy toto místo získat.

        Proto nemáme v Evropě zásadnější vojenské konflikty v poslední době, v mnoha zemích rozhodující část populace tvoří starší lidé kteří nejsou příliš naklonění válce. Naopak nestabilita a arabské jaro bylo dáno vleklou krizí a tím že mladí neměli jak se pořádně ve společnosti etablovat, všechny pozice držela starší generace která je ve výrazné menšině.

    1. Mám úplně stejný názor. Netuším k čemu je dobré čím
      Mám úplně stejný názor. Netuším k čemu je dobré čím dál víc lidí ve vyspělých zemích, když pro ně chybí místo na bydlení, suroviny, propustná dopravní infrastruktura i parkovací místa, furt se zabírají další plochy kácí lesy atd.
      A už vůbec netuším k čemu je dobré aby ještě násobně větším tempem přibývalo lidí v zemích kde nemají ani co žrát.

      1. Pánové, kdy naposledy jste se dívali na demografické
        Pánové, kdy naposledy jste se dívali na demografické křivky? Konkrétně na porodnosti? Naprosto všechny státy vykazují klesající tendenci, u některých je jenom ta směrnice křivky strmější než jinde. A je mimochodem vidět že stačí 1-2 generace v relativním blahobytu a dokonce to přebije vliv náboženství, dokonce i v Arabském světě po stagnaci 2008-2011 dochází k poklesu. Právě vyspělost zemí po materiální stránce, tak po stránce vzdělání je klíčem k poklesu porodnosti.

        Teď si s dovolením půjčím citát pana Špidly, Zdroje jsou. Ano je to tak, mám zdroje o kterých ani nevíme že je máme a zdroje které ignorujeme protože je prostě ignorujeme. V pásu od Maroka po Rádžasthán dopadá tolik slunečního záření že by stačilo pro celý svět, i kdyby tam měl jenom Wattův parní stroj, tak máte dost energie že tam nemusíte spálit jediný litr ropy. A stejně tak se ty systémy mohou obejít bez drahých tekutých solí a pod, jen ta účinnost je trochu menší, ale tady jsme ve stavu že té dostupné energie je dost.

        Ale ignoruje se to.

        Máme technologii která zajistí dostatek vody, jak pro lidi tak pro zemědělství, ale opět se ignoruje, místo toho se přetěžuje Galilejské jezero a z Jordánu je stoka, ono by to totiž proti brčku do jezera stálo nějaký šekel navíc.

        Stejně tak není problém vybudovat dostatečně efektivní dopravní systémy, podívejte se na Japonsko, jenže to nikoho ani na západě nenapadne, protože se z aut a silnic udělala modla nejvyššího kalibru. Být Praha nebo Brno v Japonsku tak je okolí pokryté hustou sítí příměstské železnice a metra, tak aby se do centra autem nemuselo a samozřejmě frekvence vlaků by byla někde jinde, jenže u nás to ani není možné, autoblok ani autohradlo, nedej bože staniční elektromechanika by to nezvládly. V Japonsku se vlaky u nástupišť střídají v řádu minut, jako tramvaje, u nás nic, půl hodiny můžete chodit po nádraží a neuvidíte projet vlak. A to už nezmiňuji že v některých směrech nám v Brně, ale ani v Praze neexistuje použitelný nákladní drážní obchvat.

        Co do zdrojů potravin tak máme zase moderní technologie, hydroponii a podobně, al zase je to o nějaký haléř dražší, takže to nikoho nezajímá, místo toho se dotuje nešetrné hospodářství.

        Zdroje materiálů jsou, jednak je ale neumíme recyklovat, levněji vyjde je těžit pokaždé nově, jednak jich používáme zbytečně moc a nevhodně, a úplně nakonec jich v zemské kůže je tolik že s lepší technologii je budeme schopní těžit. A nebo třeba se vyplatí nahoru do vesmíru střílet kapsle pro 20t nákladu, tam do nich nakládat vesmírné kamení a shazovat je do oceánu. ale i zdroje těchto materiálů jsou.

        Ale také můžeme zkusit změnit celé konzumní paradigma, to je také možnost, jenže zatím to není tak zcela možné a hlavně to vezme čas. Proč se tolik lidí žene do Evropy a USA? No protože jsou naočkovaní myšlenkou konzumu, kterou jim tam Evropa a hlavně USA sami poslali ve filmech.

        To co by mělo být děsivější vyhlídkou je zhroucení populace a civilizace obecně na přestárlost a úbytek intelektuálních schopností.

              1. Pravdu máme oba. Záleží na tom, co o co nám vlastně jde
                Pravdu máme oba. Záleží na tom, co o co nám vlastně jde 🙂 Já růst počtu obyvatelstva Země nepovažuji za tragédii. Právě naopak. Člověku se vždy daří nejlépe, když je pod tlakem. Nedovolí mu to zpohodlnět, jako se to děje nám v Evropě.

                1. Tak pokud se ti daří nejlíp třeba v dopravní zácpě …
                  Tak pokud se ti daří nejlíp třeba v dopravní zácpě …

                2. Já nikam nejezdím. Práce šlechtí, ale z domova.
                  Já nikam nejezdím. Práce šlechtí, ale z domova.

        1. Tak ono z auta je modla osobní přepravy celkem právem. A ne
          Tak ono z auta je modla osobní přepravy celkem právem. A ne kvůli nějaké lobby, ale protože to prostě je nejpohodlnější forma. Pokud by někdo vynalezl mobilní teleporty, auta se odstěhují na vrakoviště a pár závodních okruhů.

          1. Myslím že tomu v minulosti dost pomohla automobilová lobby,
            Myslím že tomu v minulosti dost pomohla automobilová lobby, tedy pokud víte o tom co se dělo s MHD v USA po válce. To později vedlo k tomu že se změnila celá tvář amerických měst a dodnes se dají najít relikty poměrně velké sítě tramvají, například koleje překryté méně než 5cm asfaltu.

            1. No jo, automobil byl skutečně symbolem hospodářského
              No jo, automobil byl skutečně symbolem hospodářského růstu USA v minulém století. To je pravda. Auto je v USA symbol svobody… Ono se ale při vzdálenostech v USA není čemu divit. Není tam výjimkou denní dojíždění celkem třeba 150 mil (v přepočtu cca 240 km). To je na české poměry skoro nepředstavitelné… a s MHD na tamní poměry neuskutečnitelné.

              1. Samozřejmě že jsou oblasti kde se to bez auta nedá
                Samozřejmě že jsou oblasti kde se to bez auta nedá udělat, různé Montany, Nebrasky a pod., ale měl jsem spíš na mysli oblasti velkých měst, kde se jen pro stavbu dálnic obrovská část strhla, koleje se přelily asfaltem atd. a nyní se jen složitě systémy MHD obnovují, navíc poněkud nešťastně kdy koleje jsou chvíli u chodníku chvíli uprostřed silnice a podobně, stačí se podívat na to co předvedli ve Washingtonu.

                Samozřejmě ta automobilizace se velmi podepsala i na tom jak města vypadají, na popularitě suburbů atd.

                1. Ono ale i velká města mají často obrovská, velmi řídce
                  Ono ale i velká města mají často obrovská, velmi řídce obydlená předměstí. MHD v USA je podle mého názoru konceptem poměrně problematickým. To je levnější stavět desetiproudé dálnice. Samozřejmě je něco jiného třeba New York, kde nikdo soudný auto nemá.

                2. Ano, mají gigantické suburby, ale to je záležitost až
                  Ano, mají gigantické suburby, ale to je záležitost až poválečná, zhruba. Kdyby ta auta nebyla tak rozšířená, suburby budou hustější a půjde se do výšky, eventuálně. Asi před půl rokem jsem o tom tématu četl několik článků, bylo to tam i s leteckými snímky, z toho měřítka odhaduji že předválečné předměstí mělo mnohem „Evropštější“ rozměry než ta současná.

                  Taky s tím jak se rozmohla auta tak tam zmizely městské domy, koncept kde jsou dole obchody a nahoře/vzadu byty tam snad ani nejde stavět, v zákonech a vyhláškách tam je prý až příliš často striktní oddělení komerčních a obytných zón. Můžu zkusit pohledat, pokud máte zájem.

                  Přijde mi že si v USA levnou ropou a auty v minulém století právě připravily v podstatě neřešitelné problémy, které končí nemožností vytvořit opravdu funkční město, nerealizovatelností MHD a postupným vyhnitím centra. Ne že by u nás města neumírala, to se děje po celou historii, ostatně jsou dnes vsi s kostely většími než má kdekteré město, jenom protože se v posledních stovkách let změnil význam, ale v USA je to záležitost mnohdy extrémní a extrémně rychlá.

                3. Ono je to o náhledu. Já města za skvělou věc vůbec
                  Ono je to o náhledu. Já města za skvělou věc vůbec nepovažuji. Z mého pohledu je bydlení ve městě přespříliš velký kompromis a obecně považuji MHD a další koncepty hromadné dopravy v porovnání s třeba EV za překonané…

                  A že města umírají… Mě se to zdá logické. Kdo soudný by taky chtěl bydlet v obrovském, špinavém a ošklivém městě. Města jsou fajn pro turisty…

                4. No vidíte, já zase města považuji za mnohem lepší
                  No vidíte, já zase města považuji za mnohem lepší koncept než souvislé řídké osídlení. A také super způsob jak zabránit už totální devastaci krajiny. Samozřejmě záleží na tom jak je to město navržené, postavené atd. Máme betonové džungle, totálně umělé a neobyvatelné a pak tu máme města tvořená jinak, která jsou zase obyvatelná.

                  Hádám že stopy po mě nebo po vás by v krajině byly zanedbatelné, respektive nejmenší nutné, eventuálně by se objevilo něco v podobě přístřešku před deštěm, nebo jezírka, prostě nějaká drobnost, jenže dost přes polovinu lidí je schopných zlikvidovat cokoliv a vygenerovat jen kvanta nepořádku. To je ten problém a důvod proč jsou města špinavá. To že radnice nejsou schopné s nejproblémovějšími lidmi nic dělat, je věc druhá. On vznik ghet svůj význam v minulosti měl. Sice se problém nevyřešil, ale alespoň se nějak dostal na jedno místo, takže nedocházelo ke zbytečné destrukci okolí.

                  Ale ono je to hrozně moc o kultuře lidech a podobně. Pokud jsou lidi dnes a denně přesvědčování k tomu chovat se destruktivně, provozovat konzumní společnost, produkovat kvanta odpadu, na všechno kašlat, věci ničit s tím že to někdo nahradí, nadmíru spotřebovávat šestákový přepych, všechno bude katastrofou, města špinavá a odporná, příroda zničená. Pokud je naučíte opak, nebudou problémy, nebo budou menší.

                  Mám celkem rád orientální filosofii, trochu historie atd., konkrétněji Japonsko, abych byl přesnější. Tam je zajímavá jedna věc, ty zahrady, estetika vlastně všechno vychází z dost umělého základu a představ ve kterých žilo možná i 10 generací, 8 bych řekl zcela určitě. Po Sengoku džidai se k moci dostal rod Tokugawů, uzavřeli Japonsko cizincům, izolovali je a začali velmi pečlivou „rekonstrukci“ státu a lidí. Etika, umění, estetika, architektura byla po dvou stoletích válek velmi pečlivě restaurováno doplněno a zapsáno, mnoho bylo vymyšleno znovu, nebo zcela nově. A tato umění, filozofii atd. vnutili postupně celé společnosti. Dodnes díky tomu Japonsko funguje i z pohledu veřejného prostoru, jeho sdílení a rychlostí řešení problémů. (MIMO jaderný obor kde se to na tom právě zakouslo) Jediný jiný národ který je schopen se s Japonci měřit co do zahrad jsou Angličané.

                  Z mého pohledu je vrcholem lidského umu co se týče krajinářské estetiky japonská zahrada a anglický park (možná i protože náš pan kníže si nechal udělat takový anglický polopark z půlky panství a do člověka se místo kde vyrůstal zapíše. Paradoxně tak za cizí beru typicky českou krajinu barokní) nic lepšího neznáme.

                  Nahňahňat na takovou obyvatelnou plochu jako mají k dispozici Japonci, v patřičném počtu, tedy asi 130 milionech, nás, Němce, Rakušáky, nebo Francouze, Rusy, nebo nedej bože jižní národy, tak se tam porveme pozabíjíme a požereme navzájem. Udělat to Američanům tak do týdne tam bude apokalypsa a nezbude než tam prdnout atomovku.

                  Spíš bych řekl že města umírají když jsou jenom ubytovnou pro jedno dané průmyslové odvětví, jedno jak moc je moderní, dříve či později přijde jeho konce a pokud je město závislé třeba na strojírenství a hutnictví, jak přijde konec tohoto končí i město a pokud nemá nějakou historii tak se stane jen nevýznamným zápisem v mapách a historických výkazech. Kde byl Detroit a kde je dnes? Vždyť to město ztratilo přes milion obyvatel za 60 let a jen za posledních 10 asi 300k! To město se nepostaví na nohy už nikdy. Udělat tam teď atomovou střelnici tak by se nic moc nestalo.

                  Jenže lidstvo je v háji, ne, my jsme v háji, protože se nesnažíme nic dělat, jenom to tu řídíme konzumem, ničím jiným, chybí tu filosofický základ který by lidi alespoň mírně kočíroval. Bez širšího pohledu, nebo v případě mnohých lidí bez přiměřených filozofických pout se nelze spolehnout že okolí nezmění ve spálenou zem, skončíme, rozpadne se to tu. Jedno jestli budeme mít EV, nebo ne. Pokud se neodchýlíme od současného kursu dojde dříve či později k tomu že někde povstane horda která celý řád vyvrátí a nastane temno. Kolik dní to bylo než ISIL ovládl skoro půlku Sýrie a skoro půlku Iráku? Měsic, to byl pokud mne paměť neklame a k jeho zničení bylo třeba podtrhnout cenu ropy, USA se skřípěním zubů museli připustit Rusko a stejně to vzalo dva roky minimálně. Teď si vezměme že se klidně může zjevit horda o desetinásobné síle, kterou vytvoří reakce na konzum nebo nenaplněné očekávání konzumu, anyhow v tom bude mít prsty spotřební společnost.

                  A i kdyby horda nepovstala do pár generací se průmyslový svět zhroutí, jednak každá nová generace bude slabší než minulá a jednak dojde k vychýlení porodnosti nalevo od středu Gausse. Bez robotizace průmyslu konec a ekonomický kolaps. Skořápka civilizace se pak zhroutí při prvním závanu. Bez automatizace nebude možné udržet současný standard materiálního blahobytu. Importem pracovníků se to také nevyřeší, veškeré v minulosti uvažovatelné zdroje pracovníků vysychají a dochází k radikalizaci v některých oblastech. Nebudeme myslím v reálu dále než 25 let od bodu kdy světová populace začne klesat. Růst populace má totiž dva zdroje, porodnost a prodlužování života, to druhé má limit cca 80-90let, tam už jsme. Tuším že nás během krátké doby bude čekat začátek populačního sešupu a posílení protiporodnostní zpětné vazby kdy ekonomická situace neumožní rozmnožování se.

                  Ale s tímto už nelze moc dělat. Lidstvo v současné podobě nejpozději do roku 2100 bude končit. Není moc co dělat, buď sedět a smířit se s tím, nebo zkusit hrát vabank a zkusit obsadit niky které se v budoucnu uvolní, u nás velmi brzy, v Japonsku již nyní, rožně asi 250k nik,a zkusit vydělat a alokovat více zdrojů a mít více potomků, ale s ekonomickou katastrofou na obzoru to je opravdu na každém jak se rozhodne.

                  Tady to není jako u JE vs. OZE, což jsem byl blahé paměti sto spočítat, že to po korekci kurzu vyšlo zhruba stejně, tady si netroufnu říct co je lepší, jestli hrát, nebo sedět a jen se dívat.

      1. Ano nevíte jak se pletete. Kapacita současného
        Ano nevíte jak se pletete. Kapacita současného zabetonovaného systému ano, planety s použitím technologie je někde zcela jinde.

        Je to trapné a směšné.

        Kolik lidí sedí a nemá pořádně vodu a hned vedle jim šplouchají vlny oceánu. Tak odsolit vodu zase není tak těžké a už vůbec to nestojí majlant.

        Arabi běhají kolem trubek v poušti a s nimi pár inženýrů z Evropy ve strachu že klesá tlak ropy, že nebude energie. A přitom kolem dopadá tolik záření že se před ním musí chránit.

        Zemědělci tvrdí že není voda a není kde pěstovat, že bude hlad, přitom X % produkce jde do zbytečných paliv, do uměle vyhnané spotřeby potravin… Ach jo. A to stačí zrušit dotace a nechat trh si poradit. Nebo kdyby to byl fakt tak nasadit hydroponii, která může být třeba i ve výsledku levnější pro mnoho plodin.

        Ano, můžeme si sednout a defétisticky tu zavést drakonická opatření před kterými by závistí bledl i Orwell že je nevymyslel do 1984, nebo se zvedneme a najdeme si cestu.

        Pokud jde o mne, to raději půjdu hledat, možná narazím jen na defétisty a nic se nepodaří, ale raději to alespoň zkusit.

        Je také možné že to k ničemu nebude a jeden se bude muset někam stáhnout, přežít to nějak, ale lepší než to zavřít výkřikem: Více lidí nelze, kapacita vyčerpána!

        1. Určitě můžete mít v lecčems a možná i ve všem pravdu.
          Určitě můžete mít v lecčems a možná i ve všem pravdu. Nechci se přít. Nicméně reálná kapacita planety (tedy taková jaká odpovídá chování lidí na ní) už byla překročena. Kdyby byli všichni jako vy asi bychom problém neměli ještě při 10 nebo 20 miliardách lidí na planetě, ale situace je jiná.

          1. Ta kapacita nemohla být překročena, co do tří
            Ta kapacita nemohla být překročena, co do tří základních zdrojů. Protože prozatím cena potravin neroste nade všechny meze a mimo války není nějaký zásadní hladomor. Zatím ani nejproblematičtější oblasti nejsou bez vody. (A nenasazuje se odsolování, bohužel, a to ničí třeba Galilejské jezero) A paliv máme momentálně nadbytek, spolu s OZE v podstatě zabila jadernou energetiku.

            Jediný kdo tu s tou kapacitou už roky straší je římský klub, který, s prominutím, provozuje hospodské kecy, co 0.5 miliardy má přijít apokalypsa, takže asi tak. 🙂

            Začínám popravdě uvažovat zda nezaložit organizaci zaměřenou na technologickou pomoc a řešení různých takovýchto problémů. Tak jak různé neziskovky posílají (tak 1/10 toho co vyberou) v podobě rýže a podobných komodit, tak tato by dodávala odsolovací zařízení, FVE a eventuálně získaná second hand zařízení a materiál.

            No co že kolejnice jsou jeté a traktor bere trochu víc protože je to už poněkud dědek, a čerpadlo potřebuje nová gufera, pořád lepší než něco co pamatuje její výsost královnu Viktorii a ruční práce. Byl by to asi i pro firmy elegantní způsob jak se zbavit věcí a vypadat při tom dobře.

            Bohužel na to nemám čas a ani zkušenosti s vedením charit. 🙁

                1. Tak to jste mne dostal. V lecčems jsme pozadu.
                  Tak to jste mne dostal. V lecčems jsme pozadu.

                2. Nutno ovšem podotknout že jejich metriky jsou poněkud
                  Nutno ovšem podotknout že jejich metriky jsou poněkud podivné a neuvažují technologickou úroveň země, ale jen příjmovou stránku věci.

                  Ovšem ty příjmy jsou z důvodů proč se z toho jen špatně budeme dostávat, protože v politice to vede na neustále dokola se opakující volby socialistů a podobně, pokud se situace zlepší tak na pravici většinou zbývá to nějak zalepit a přehoupnutí cyklu do krize, což zase vede ke zvolení socialistů, kteří slíznou smetanu toho že se světové hospodářství z krize vzpamatuje.

Napsat komentář