Obce si pořizují fotovoltaiky bez investičních nákladů, solární elektrárny šetří finance i přírodu

Fotovoltaická elektrárna na střeše čistírny odpadních vod v obci Nemile nedaleko Zábřehu vyrobí každoročně kolem 19 MWh elektřiny, téměř třetinu celoroční spotřeby ČOV.

ČEZ ESCO fotovoltaiku pro obec nebo firmu postaví a provozuje. Investice se splácí v cenách elektřiny. Ta je stejná nebo nižší než cena elektřiny ze sítě, protože jde o vlastní výrobnu, a odpadají tak systémové poplatky. Výhod tohoto inovativního modelu mohou využít i malé obce. Pro svoji čistírnu odpadních vod si ji pořídila i Nemile.
foto: ČEZ ESCO

Za dobu své životnosti uspoří nová fotovoltaika obci Nemile na energiích přes 2 miliony korun a přírodě ušetří 310 tun emisí oxidu uhličitého. Obec za elektrárnu zaplatí pouhou korunu, elektrárna se splatí během 15 let provozu.

ČEZ ESCO bude do té doby fotovoltaickou elektrárnu provozovat a zajišťovat její údržbu, zatímco obec bude elektřinu vyrobenou solárními panely vykupovat za předem dohodnutou cenu, což přinese vesnici s necelými sedmi sty další úspory.

Ty budou znamenat stabilizaci cen za stočné nejen pro obyvatele Nemile i sousední obce Jestřebí, která je na čistírnu odpadních vod také napojena. Fotovoltaické panely jsou na střeše elektrárny ve 5 řadách po 10 kusech a zabírají 110 m2, tedy téměř celou část střechy obrácenou na jih. Instalovaný výkon elektrárny je 19,25 kWp.

Instalace solárních panelů na budovu čistírny odpadních vod v obci Nemile

Instalace solárních panelů na budovu čistírny odpadních vod v obci Nemile
foto: ČEZ ESCO

„Samozřejmě nás těší všechny finanční úspory, ale v dnešní době se díváme stále více i na ekologickou stránku. Jsme rádi, že můžeme přírodě pomoci alespoň svým malým dílem,“ říká starosta obce Petr Šimek, který se zároveň stal propagátorem obecní fotovoltaiky. Elektrárny na střechách obecních budov totiž stále nejsou ani zdaleka pravidlem, nicméně v posledních měsících zažívají nebývalý boom.

„Zastupitelé si jako dobří správci obecního majetku začínají uvědomovat ekonomické i ekologické přínosy fotovoltaiky. A právě mnohé obecní objekty, například čistírny odpadních vod nebo domovy pro seniory, jsou ideálním místem pro instalaci fotovoltaické elektrárny, protože mají celoroční a konstantní spotřebu,“ vysvětluje ředitel ČEZ ESCO pro komoditní služby Martin Ludvík.

Fotovoltaické elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za posledních deset let více než 914 tisíc MWh ekologické elektřiny, čímž ušetřily 822 tisíc tun uhlí a zamezily vypuštění více než 875 tisíc tun CO2. Právě takové dopady by si vyžádala výroba stejného množství energie v klasických elektrárnách.

Dokončená solární elektrárna

Dokončená solární elektrárna
foto: ČEZ ESCO

Za dveřmi je ale podle odborníků další prudký rozvoj. Cena solárních panelů klesá, jsou mnohem odolnější proti rozmarům počasí a jejich účinnost výrazně roste. Což bude znamenat snižování plochy potřebné pro zajištění dostatečného výkonu – zatímco dříve se solární elektrárny budovaly na velkých pozemcích, teď budou stále častěji stačit střechy budov.

Na střechách vznikají i rozsáhlejší projekty. První velká solární elektrárna ČEZ v nové éře roste ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání. Zároveň nyní společnost ČEZ ESCO projektuje největší českou FVE elektrárnu za posledních 10 let, která vznikne na střechách Škoda Auto v Mladé Boleslavi.

ČEZ staví fotovoltaické elektrárny také na klíč pro domácnosti a firmy. Společnost ČEZ Prodej zaměřená na retailové zákazníky vloni instalovala 660 střešních fotovoltaik, což bylo meziročně o čtvrtinu více. Stále vyšší poptávka je po propojení fotovoltaiky s bateriovými systémy. Těchto řešení ČEZ Prodej loni instaloval 485, fotovoltaik s akumulací do vody pak 55.

tisková zpráva

19 Comments on “Obce si pořizují fotovoltaiky bez investičních nákladů, solární elektrárny šetří finance i přírodu”

  1. Dokázal by někdo nahodit na kolik by tu obec přišla ta
    Dokázal by někdo nahodit na kolik by tu obec přišla ta elektrárna kdyby se to rozhodli postavit svépomocí za svoje peníze a nemuseli se vázat na nějakýho molocha a na stát?
    A zároveň odhadnout za jak dlouho by se to zaplatilo?

    1. Panely cca 200 tisíc, měnič cca 60 tisíc, konstrukce a
      Panely cca 200 tisíc, měnič cca 60 tisíc, konstrukce a příslušenství cca 80 tisíc + práce. Takže cca 400 tisíc. Od firmy na klíč cca 600 tisíc. Za 15 let to vyrobí nějakých 300 000 kWh. Pokud berou za 4 kč/kWh, tak ušetří cca 1,2 mil Kč. Návratnost 8-10 let.

    1. Něco je na tom dost divné.
      Taková FVE vyrobí za rok cca 20

      Něco je na tom dost divné.

      Taková FVE vyrobí za rok cca 20 MWh. Za 15 let tedy cca 300 000 kWh. Pokud mají ušetřit 2 mil. Kč, tak to znamená, že ušetří na každé kWh skoro 7 Kč? 😀

      To jako do teď brali za 10 Kč/kWh a teď jim to ČEZ dá za 3 Kč/kWh nebo jak? 😀

          1. Bez uvedení ceny je informace bezcenná.
            PS: Pane Horčíku,

            Bez uvedení ceny je informace bezcenná.

            PS: Pane Horčíku, cenzurovat příspěvky odkazující na korporátní fašismus podobně cenzurující firmy Twitter vám přijde v pořádku? Neměl byste jako novinář hájit svobodu slova v první linii a odmítat informace pod politickou cenzurou takovýchto společností? Jestli vám přijde odkazování na Twitter a Sputnik normální, styďte se.

              1. Asi nejsem úplně typ, co zbaští ztužený tuk, který
                Asi nejsem úplně typ, co zbaští ztužený tuk, který výrobce vydává za máslo, takže nespapkám elektrickou Kugu s nálepkou Mustang 😉

                Aktuálně pouštím do světa Superba 2.0 206kW v maximální výbavě, natočeno necelých 100 tisíc. Za něco přes půl míče přenechám, pokud by měl někdo zájem. A jdu do Quadrifoglio, dostal jsem prodejce na 1.7 mega. Pokud to bude ale chyba, což nevylučuji, přece jenom Alfa, tak budu do konce roku spotřební auto řešit znova. Mimochodem, Alfa byla hned, Škodovky jsou teď až po novém roce.

                1. Já jsem si jenom vzpoměl na ty výkřiky „a to je konec“
                  Já jsem si jenom vzpoměl na ty výkřiky „a to je konec“ atd.Nevím,jak mám brát to jejich:QUADRIFOGLIO-VŽDY NA STRANĚ ODVÁŽNÝCH.

                2. Tak jít do Alfy odvaha je, to nemůžeš popřít 😀
                  Tak jít do Alfy odvaha je, to nemůžeš popřít 😀

  2. To, že obce dostala od státu něco za korunu neznamená, že
    To, že obce dostala od státu něco za korunu neznamená, že se to vyplatí. Jednak to naopak ukazuje, že by si na to nevydělala poskytováním elektřiny lidem, když jí to musí stát dotovat a jednak to znamená, že se to nevyplatí společnosti, protože stát nemá možnost zjistit co lidé chtějí.

    Redakce by měla občas konzultovat svoje články s někým, kdo chodil alespoň na střední školu, protože podobné úvahy se tam běžně v ekonomii řeší.

    Celý článek je, jakoby ho napsal pan Ovčáček do Haló novin. Napadá mě, jestli to autor vůbec myslí vážně nebo jen trolí.

Napsat komentář