Video: magické dálnice budoucnosti

Jen v dobách, kdy byla budoucnost přijímána s optimismem, mohla vzniknout následující epizoda televizního seriálu Disneyland. V ní tvůrci v roce 1958 nabídli (nejen) dětem svou představu budoucnosti dopravy Spojených států a potažmo celého světa. Překvapivě detailní představy o a dopravních systémech jak uvnitř, tak především mezi městy mohou být i dnes inspirací. Především v tom jak malý pokrok a vůbec ve skutečnosti za těch 50 let udělaly.

za tip děkujeme Tlamizce

6 Comments on “Video: magické dálnice budoucnosti”

  1. I nedávné volby ukázali,
    I nedávné volby ukázali, že češi, moravané a slezané se spoléhají na někoho jiného, at už je to pan kníže, či pajdulák z televize. V hospodě je poté kritizují, ale úkolem politiky není rozdělovat majetky, jak modří ptáci 10 let správy země ukazovali (a doufám, že jim společnost tuto 3 bilionovou krádež neodpustí), ale najít schopné lidí, kteří zastupují její obyvatelé…
    Peníze vždy jen prostředkem zastupující jiné hodnoty a jako takové jen vyjadřují určitý žebříček priorit, toho daného držitele….

  2. Autoři těchto dnes již
    Autoři těchto dnes již úsměvných vizí velkolepé budoucnosti lidstva zapomněli na dvě důležité věci: peníze a omezené přírodní zdroje.
    O tom, co dokáže lidstvo s neomezenými finančními prostředky a správno politickou motivací, jsme se přesvědčili v padesátých a především šedesátých letech ve vesmírných programech USA a SSSR.
    Bohužel, od té doby se počet lidí více než zdvojnásobil a ukázalo se, že na světě je všeho málo – od ropy až po pitnou vodu. Mohli jsme už mít města na oběžné dráze, základny na Měsíci a vlaky na magnetickém polštáři do každé vesnice? Mohli, technologii na to máme, ale není nikdo, kdo by to zaplatil.
    Skončila doba hojnosti, začala doba šetření a brzy přijde doba nedostatku. Proto dnes již podobné filmy raději nikdo netočí.

    1. Peníze jako takové by
      Peníze jako takové by nebyly problémem, ani přírodní zdroje, spíše jejich rozumné využítí. Spíše by problém byl v jejich využití, stavět megasupermoderní dálnice s provozní rychlostí 200 km/h nemá smysl, protože existují dostupnější a levnější alternativy v podobě vlaků a letadel. Musíme se dívat především komu bude stavba sloužit, jestli pro jedno auto za uherský rok, či milionu lidí týdně (viz magnetický vlak s 1000 km/h v Číně).
      Podle mého názoru je v Evropě vyšší než 160 km/h rychlost na dálnici (průměrná, ne okamžitá) holý nesmysl i z důvodů rozmístění sídel, bezpečnosti dopravy a užitkové hodnoty stavby. Ale až na Zemi bude více než 10 miliard lidí s životním standartem DNEŠNÍHO průmerného obyvatele ČR (mým skromným odhadem za 3 až 4 století) pak zvýšený tok zboží a lidí bude tlačit na vybudování podobných monterstaveb. Ale zatím kde není tolik hladových krků, není ani struktura, která by potraviny dodávala.
      Pokud se podíváme na předváděné „modely“ aut, jistě už dnes najdeme ekvivalenty ať už se jedná o automobily s raketovým pohonem, automaticky řízená vozidla apod. , ale nejsou v „mainstreemu“ protože jsou (z výše uvedených důvodů) potřebná…

      1. Pokud si myslíte, že
        Pokud si myslíte, že peníze nejsou problém, tak mi vysvětlete, proč se v ČR růší nebo pozastavuje (na dobu neurčitou) výstavba tolika důležitých dálničních úseků. Přitom na některých místech (např. z Ostravy do Opavy) už je situace několik let doslova kritická a nová komunikace by zde byla plně využita.
        Škrty a úspory se samozřejmě netýkají jen naší republiky, ale mnoha zemí včetně těch nejvyspělejších. Podívejte se třeba na americkou NASA, kde Obama zrušil téměř vše, co Bush nasliboval (včetně návratu člověka na Měsíc).
        Myslíte si, že v současném stavu světové ekonomiky by se opravdu bez problému našlo dost peněz na megalomanské projekty jakéhokoliv typu, byť by byly pro lidstvo přínosem?

        1. Nemyslím peníze státní,
          Nemyslím peníze státní, ale peníze jako takové….Pokud by byla skutečně vůle mít kvalitní silniční siť, pak proč se spoléhat pouze na stát? Proč nezaložit veřejně prospěšnou společnost a stavět si silnice sami, podobně jako v 19. století vznikaly soukromé společnosti pro výstavbu železnic?
          Problém České republiky a českých zemí je, že se pravidelně zbavuje svých elit a nahrazuje je vlezdoprdelisty, kteří jsou věrni systému ať už se jedná o jakýkoli režim (absolutismus, kapitalismus, komunismus…)
          Problém americké ekonomiky pak vidím, že pod heslem národní ochrany, imperialismu (ve smyslu USA je jediným a nejlepším národem na Zemi) a vypatlanosti George Bushe ml. přímo strkají peníze soukromým společnostem na ochranu „amerických“ zájmů, přitom průměrný američan z tohoto rozdělování nemá jakýkoli užitek. Američané si mysleli, že je „velký George ochrání a zajistí prosperitu“ a všichni vidíme, jak dopadlo toto tažení…jen velkým zadlužením v řádu bilionů (ve smyslu tisíce miliard) dolarů
          Otázkou pouze je, co myslíte přínosem pro lidstvo?
          GPS je přínosem pro lidstvo, nebo pouze pro její zlomek, další procházka po povrchu je také přínosem? jihoamerického zemědělce asi podobné zprávy nenadchnou…žijeme bohužel i bohudík v značně rozdělené lidské společnosti a pokud se nezačnou budovat hodnoty zdola, jakýkoli dar ať už ve formě dálnice u Tadž Mahálu, podvodního kanálu přes Atlantik nebude níkdy přínosem pro lidstvo jako takové, ale pouze pro její malou část…

Napsat komentář