Hybridní popelářské vozy Volvo v provozu

Petr Soukup - 09 Duben 2008

Přestože funkční prototypy hybridních pohonů má již většina výrobců užitkových vozidel, Volvo získalo náskok - hybridní popelářské vozy sváží ve Švédsku odpad. Právě popelářské vozy jsou při svém stylu jízdy přímo předurčeny pro využití hybridního pohonu. Až třetinové snížení spotřeby a emisí je jasnou výhodou, nižší úroveň hluku v brzkých ranních hodinách přijde také vhod.

Hybridní popeláři

V rychlostech do 20 km/h by se měl o pohon postarat 120kW elektromotor, který je prakticky bezhlučný. Při nedostatku energie nebo vyšších rychlostech se zapojí vznětový motor o výkonu 320 koní. Brzdná energie je samozřejmě ukládána zpět do li-ion akumulátorů, tak jak je u hybridů obvyklé. Existuje však ještě jeden způsob, jak akumulátory dobít. Nejedná se totiž o "obyčejný hybrid", ale o plug-in hybrid! Levný noční proud tak může putovat ze sítě přímo do baterií.
Nutno podotknout, že se jedná sice o reálný, avšak stále testovací provoz. A jedna dobrá zpráva na závěr. Plnohodnotná výroba by měla začít již příští rok.

zdroj: Volvo Trucks, autobloggreen.com

Zpět na HybridPřidat komentář

Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station