Elektrobus ze Znojma

Jan Horčík - 21 Únor 2008

V provozu městské dopravy ve Znojmě slouží jediný elektrobus v ČR. Je postaven s použitím karosérie dnes již nevyráběného nízkopodlažního trolejbusu Škoda 21Tr. Na jedno nabití baterie může dojet 110 - 130 km. Do provozu byl zařazen v roce 2004. Vyvinula jej společnost ČAS-Service. Znojmo je tak od roku 2004 jediným evropských městem, v němž na pravidelné lince hromadné dopravy jezdí elektrobus.

elektrobus ČAS-Service

Stát na jeho vývoj věnoval prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) deset milionů korun. O jeho pořízení údajně uvažovala i další česká města. Pohon elektrobusu zajišťuje asynchronní elektromotor vyrobený firmou Škoda Electric. Jako baterie slouží nikl-kadmiové akumulátory. Z 50 % na 80 % kapacity se akumulátory díky speciální rychlonabíječce nabijí za 20 minut. Maximální rychlost autobusu je 70 km/h. Mimochodem, tento elektrobus svého času zaujal i zástupce Číny - viceprezidenta česko-čínské obchodní a průmyslové komory profesora Li Minga, který se na něj přijel osobně podívat. Rozhovor s pracovníkem výrobce elektrobusu Petrem Smítalem si můžete přečíst na Busportalu. Většímu rozšíření elektrobusů v ČR zatím ale brání legislativa. Přitom cena elektrobusu je zhruba na úrovni trolejbusu. Představte si to: tichá hromadná doprava s nulovými emisemi!

enviweb.cz, spvd, znojemsko
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Většímu rozšíření elektrobusů v ČR zatím ale brání legislativa" = = Plynařská LOBBY podporovaná českou vládou nepřipustí aby se něco takového dostalo na silnice v ČR a konkurovalo jejich plánům na rozšiřování AUTOBUSŮ na zemní plyn. Jinými slovy, na tento elektrobus NELZE získat dotaci do městského rospočtu na nákup vozidel pro hromadnou dopravu, zatímco na "plynometový" autobus dostanete až 800 000,-

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Není za co děkovat.. rád pomůžu někomu kdo dělá v podobné oblasti.. jen tak dál a vydržet

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

super počin ..chybička se vloudila i u mě :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zajímavé super poči..akurát by mě zajímalo jestli teda jezdí ve Zlíně nebo ve Znojmě. dejte si na to pozor..

Obrázek uživatele Jan Horčík

opraveno, diky za upozorneni

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.