Česká republika zvýší podíl biopaliv v benzinu a naftě

Parlament ČR aktuálně schválil zvýšení složky biopaliv v naftě a benzinu. Poslanci rozhodli, že od dubna příštího roku se zvýší podíl bionafty v naftě z původně schválených 4,5% na 6,3% a podíl bioethanolu v benzinu z 3,5% na 4,5%. Podíl biosložky v pohonných hmotách má pro Českou republiku znamenat snazší dosažení cíle 5,75% podílu biosložky v palivech do roku 2010.

Využití biopaliv je však dnes stále velmi rozporuplné. Zejména první generace biopaliv není energeticky výhodná. Polemiky se točí také kolem vztahu biopaliv a potravin, viz. „Pěstování biopaliv uvrhlo do chudoby 30 milionů lidí„. Evropská unie proto už před časem začala přehodnocovat svou podporu biopaliv.

11 Comments on “Česká republika zvýší podíl biopaliv v benzinu a naftě”

  1. Poľnohospodári sa enormne
    Poľnohospodári sa enormne radujú biopalivám, teda hlavne bionafte, ktorá dáva zabrať vstrekovacím systémom, hlavne sezónnych strojov, kde po pár mesiacoch odstávky biozložka usadzuje v celom palivovom systéme, čo predstavuje pre jemnú mechaniku vstrekovania značné problémy a tým dochádza k zvýčenému opoterbovaniu a poruchám.
    Ak vystavíte motorovú naftu slnečnému žiareniu v priehľadnej nádobe v priebehu pár dní sa na dne nádoby usadí hustá tmavá lepkavá hmota, ktorá sa za dlhšiu dobu usadzuje všade, kde je motorová nafta skladovaná aj bez pôsobenia slnečného žiarenia, takže sa biopalivám tešia hlavne servisy, ktorým takto štát a EU nepriamo dohadzuje zákazníkov. Zvýšenej poruchovosti podliehajú hlavne vstrekovacie systémy Common Rail, ktoré sú obzvlášť citlivé na čistotu paliva.
    Príkladom sú aj majitelia vozidiel, ktorý v snahe ušetriť jazdili ma rastlinné oleje miešané s naftou, náklady na opravu vsterkovacích čerpadiel a výmenu vstrekovacích dýz však niekoľkonásobne prevýšili úspory na nafte.

    1. Na taketo vselijake
      Na taketo vselijake „exoticke“ bio-paliva sa ani benzinove, ani naftove motory nehodia, lebo tie su pouzitelne len na jeden presny druh paliva a hocijake ine palivo ich za kratku dobu poskodi. Na ine druhy paliva sa hodia motory s vonkajsim spalovanim, kde teplo prechadza cez vymennik a nijak neprichadza do kontaktu s motorom. V najhorsom pripade sa vycisti, alebo vymeni spalovaci priestor pred vymennikom a motor bezi v pohode dalej prakticky s nekonecnou zivotnostou nezavisle na kvalite a druhu paliva.

  2. Ja tým biopalivám nejako
    Ja tým biopalivám nejako nerozumiem. Neviem, či je vôbec ekologické pestovať monokultúry do ktorých budú pumpované chemikálie, aby výnosy boli čo najvyššie + potom to spáliť a tváriť sa, že všetko je v zelenom.
    Rozvojové krajiny sú v rukách vagabundov, ktorý sú schopný úplne všetkého…
    Takže ako som už niekde spomenul – každá krajina by si mala zoptimalizovať svoju výrobu energií tak, aby to malo na životné prostredie čo najnižší dopad. Niekde je viac slnka, niekde vody, neikde vetra. Samozrejme, nevyhneme sa tradičnej výrobe energie (aspoň doteraz nemáme také technológie).
    Možno by stálo za úvahu začať optimalizovať siete v rámci EÚ tak, aby boli čo najflexibilnejšie – tým sa dá veľa ušetriť.
    Apropó doprava – skutočne potrebujeme mať okolo seba 1,5 tony železa aby sme sa prepravili z miesta „A“ do „B“?
    A nakoniec, v motore sa dá spaľovať skoro hocičo, ale musí byť na to konštruovaný. Ani motor na LPG nepracuje v ideálnych podmienkach, ale elektromotoru je to jedno, ako bola energia vyrobená. Miestne emisie sa totiž ťažko odbúravajú, veď aj taký katalizátor musí dosiahnuť pracovnú teplotu. Presuňne teda tento problém na zariadenia kde je to možné riešiť efektívnejšie…

  3. Pisu z Indonezie. Plantaze
    Pisu z Indonezie. Plantaze olejne palmy se tu rozlezji jako zeleny mor. A ted, kdyz zacal summit v Kodani, si vsechny korporce, ktere tu palmu pestujou, brousi zuby na dalsi podporu. Na Indoneskem narodnim workshopu minuly tyden se vic nez z 50 % mluvilo o „pratelske“ tezbe uhli a pestovani palem, vsechny podniky si delaly naprosto neopodstatnenou zelenou reklamu, za cely den se dostalo pouze na dva dotazy z publika a z toho jednu ani nenechali domluvit. Temer vsichni politici maji s palmarskymi firmami pakty, takze mam dost vazne obavy z toho, ze se nakonec najdou cestu jak vyuzit na premenu pralesu v plantaze i penize REDD (Reduced Emission form Deforestation and Degradation) – proste se prohlasi, ze tohle konkretne uz je degradovany sekundarni prales a pokud se tedy zalozi plantaz prave na tomhle konkratnim miste, tak tim vlastne zachrani prales jinde… „Trvale udrzitelny“ palmovy olej se zacal certifikovat, za podpory WWF Indonesia a dalsich, jenze mnozi z nich pracujou pro vladu a vlada zas pracuje pro plamarske korporace. Jeden takovy pripad kaceni pralesa pro produkci „trvale udrzitelneho“ oleje tu uz nekolik mesicu hlasim na vsechny mozne instanve, aniz by se cokoli stalo. EU vyhlasila pomerne striktni kriteria na to, jaka agropaliva k redukci emisi opravdu prispivaji, a sojovy a palmovy olej temi kriterii neprosly. Nicmene malajska i indoneska vlada s Bruselem intenzivne vyjednavaji a snazi se je presvedcit, ze to tak neni, a otevrit tak dalsi trh. Ja jenom doufam, ze se jim to nepovede a ze se lidi nenechaji jejich zelenyma recma voblbovat…

  4. Nejhorší na tom je, že
    Nejhorší na tom je, že toto rádo-by ekologické palivo vůbec není ekologické, protože přírodní olejová příměs je kromě řepky z oleje palmového. A právě kvůli tomuto palivovému byznysu jsou například v Indonésii a hlavně na Borneu káceny obrovské plochy unikátního primárního pralesa a přeměňovány na naprosto mrtvé plantáže této palmy.
    Je otřesné, že například v malajské části tohoto ostrova bylo vykáceno již více než třetina plochy tohoto pralesa!

    Volám proto po silné regulaci a nejlépe naprostém zrušení této hlouposti a zaměření na energii solární a jiné možnosti. Protože toto je velmi mírně řečeno z louže pod vodopád.

  5. Bilance je pozitivni protoze
    Bilance je pozitivni protoze v CR je nadvyroba potravin a 97% motorovych paliv se muselo dovazet. Ted uz to bude jen 91%. Palivo s primesi odpovida normam (pokud to nejaky chytrak-kripl na pumpe neredi vodou). A tak hosi: nedejte na famy a vesele tankujte. Jeste lepsi je davat bacha jestli zrovna MUSITE jet kam jedete nebo jestli MUSITE jet autem. NEJET (nespalovat) zbytecne, to je ta trefa.

  6. Souhlasím s ostatními
    Souhlasím s ostatními komentáři. Orná půda je vzácný přírodní zdroj a měla by být používána pouze pro pěstování potravin. Navíc EU není schopna zajistit produkci biopaliv ze svých vlastních zdrojů a doplácejí tak na to obyvatelé v chudých částech světa.
    Věřím, že europoslancům a jiným politikům, kteří jezdí v autech se čtyřlitrovými motory tohle asi vrásky nedělá.
    Já osobně v biopalivech nevídím ani tak slepou uličku, jako spíš rovnou cestu do pekel. Za pár let, až čínská ekonomika zcela převálcuje tu evropskou (která nejspíš nakonec zakáže i sama sebe) se uvidí, kdo měl pravdu.

  7. Je to šílená kravina. Je
    Je to šílená kravina. Je to drancování zemědělské půdy, prolívají to pesticidy a umělými hnojivy a za pár let z toho bude poušť jak u kaspického moře. Kromě toho když lidi umírají hlady tak je šílenost takhle plýtvat něčím tak vzácným, jako je jídlo. Bohužel to některým pseudozachráncům světa nedochází. Pane Bursíku, vraťte se do hodin zeměpisu a přírodopisu,ať vidíte co ve skutečnosti podporujete. A taky je to ničení motorů,navíc emise CO, HC a popílku můžou být ještě horší kvůli nedokonalému spalování. Spíš je to velký kšeft pro výrobce biopaliv.Věřím že díky elektromobilům tohle bláznění jednou provždy zastavíme!

  8. Jde-li o motory, je to
    Jde-li o motory, je to jasné, zvlášť třeba diesly s TD na to stavěné nejsou a bionafta je dobrá cesta, jak snížit výkon a život motoru o půlku.

    Že kvůli zelené bionaftě vykácíme deštné pralesy, zeleným ještě nedošlo. Že v chudých zemích nemaj co jíst a zato z kukuřice dělaj biopaliva, to jim taky bude docházet déle. A že při „výrbě“ biopaliva třetinu zase zpětně hned spotřebujeme, to už nneí pro zlené, to chce nějakého odporného ekonoma. To, co se chystá shválit parlament je pěkná ptákovina a za pár let si za ní budou všichni sypat popel na hlavu. Že, pane Bursíku.

Napsat komentář