Nové baterie, které se samy opravují

V záplavě zpráv týkajících se novinek, které hodlají světové automobilky prezentovat od 1. března na , se objevila i informace o „samouzdravovací“ baterii. Američtí vědci tvrdí, že vyvinuli novou lithium-iontovou baterii se schopností opravovat sama sebe a zvýšit tak svou životnost.   

Vědci z University of Illinois se důkladně zaměřili na chemické vlastnosti dobíjecích použitých v mobilech, digitálních fotoaparátech a další přenosné elektronice a u všech těchto baterií zjistili vznik poruch.

„Existuje mnoho různých typů degradace, které se u těchto baterií objevily. Pokud by se nám je povedlo opravit, mohlo by to vést k vývoji baterií s delší výdrží,“ řekl Scott White, materiálový inženýr na UI.

Jedním z míst, kde se škody objevily byla anoda. Ta se v průběhu nabíjecích cyklů roztahuje a smršťuje, díky čemuž se v ní nakonec vytvářejí trhliny vedoucí k narušení toku proudu a následnému znehodnocení .

Vědci proto do anody aplikovali drobné kuličky, které v případě vzniku prasklin začnou v kapalné formě uvolňovat kovovou slitinu (arsenid galia a india), jenž následně zaplní vzniklé praskliny a obnoví tak tok .

Scott White ještě navíc vyvinul systém chránící baterie před přehřátím a následným vznícením v případě zkratu uvnitř baterie.

„Není to naštěstí běžný jev, ale když se to stane, následky jsou vždy vážné,“ řekl White.

White vytvořil kulovitou mikrostrukturu z polyetylénu a vložil jí do anody a dalších komponent baterie. Vzroste-li teplota uvnitř baterie nad 105 °C, struktura se roztaví a vytvoří tenkou vrstvu izolace, která zamezí dalšímu protékání . Tím se eliminuje případný vznik požáru.

„Testy probíhaly na běžných bateriích a funguje to skvěle,“ řekl White, jehož výzkum je financován z prostředků ministerstva energetiky .

One Comment on “Nové baterie, které se samy opravují”

Napsat komentář