Norsko buduje další tratě pro rychlovlaky

Jan Horčík - 17 Březen 2015

Norsko není pro železniční dopravu dvakrát dobře "stavěné". Poměrně hornatý stát je velmi nerovnoměrně osídlen. Přesto se tam ale vysokorychlostní trati budují.auto Norsko tunel

Většina z nové 22,5km norské rychlotrati povede tunelem
foto: Jernbaneverket

V současné době v Norsku funguje jediná vysokorychlostní trať, a to mezi hlavním nádražím v Oslu a nádražím Eidsvoll v oblasti Akershus přes mezinárodní letiště v Oslu. Vlaky zde jezdí max. rychlostí 210 km/h.

Už od roku 2010 se ale počítá s dalším rozšiřováním vysokorychlostních tratí. Aktuálně byla například vybrána firma, která postaví rychlotrať Follo. Kontrakt v hodnotě 20 mld. NOK (v přepočtu asi 60 mld. Kč) spojí Oslo a municipalitu Ski, opět v oblasti Akerhus.

Nová rychlotrať bude měřit 22,5 km a plných 19 km povede v tunelu. Max. rychlost tu bude 250 km/h a linka pomůže zkrátit cestu vlaků ze Ski do Osla z 22 minut na 11 minut. Ze silnic také "odstraní" 750 nákladních aut denně. Hotovo má být kolem roku 2020/21.

V dlouhodobějším plánu je vysokorychlostní propojení Norska a Švédska. Konkrétně Oslo-Göteborg (asi 300 km, autem 3 h 14 min, vlakem 4 hodiny).

Během posledních desetiletý norské železnice neprodělaly nijak zásadní vývoj s ohledem na zvyšování rychlosti dopravy. Švédsko je proti Norsku napřed a řada páteřních úseků umožňuje rychlost až 230 km/h.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co nějaké tratě blíže k Rusku. Musí ale unést americké humanitární tanky

Obrázek uživatele Hyperloop

A jakou to má souvislost s Norskem kromě potřeby nesmyslně ventilovat antipatii k USA? ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi jako se zatměním slunce a mozku některých českých lidí.....prostě:žádnou...vadí to snad?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no s humanitárnímy tanky zde zatím operují především ruští okupanti


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.