Norsko: 1 ze 100 aut je na elektřinu

Jan Horčík - 12 Březen 2014

Když v zemi, kde daně mohou cenu běžného auta až trojnásobit, nastavíte na elektromobily daň nulovou, je jasné, co se stane. Tou zemí je Norsko a už příští měsíc tam nejspíš bude 1 z každých 100 aut plně na elektřinu.auto Norsko elektromobily dobíjení stanice

Nabíjecí stanice před Energiselskapet Buskerud, provozovatele vodních elektráren s roční výrobou 2,4 TWh v Drammen, zeje v pondělí dopoledne ještě prázdnotou
foto: Jakub Ditrich

V současné době jezdí po Norsku, zemi zaslíbené elektromobilům, asi 25 000 těchto aut. Nevypadá to jako mnoho, ale 1 % je pořád výrazně lepší než například odhadovaných 0,07 % v .

Norská vláda se zavázala podporovat elektromobily nulovými daněmi do té doby, než jejich celkový počet na tamních silnicích nedosáhne 50 000, nebo max. do roku 2017 - podle toho co nastane dříve.

Dnes je jasné, že mnohem dřív nastane oněch 50 000 elektromobilů. Podle některých odhadů už v roce 2015. Norové sice žijí v mrazivé zemi, ale jejich nadšení do elektromobilů nijak neochladává, naopak.

Už před příchodem novinek jako je Nissan Leaf nebo Tesla Model S tam jezdila spousta elektromobilů místní výroby, například Think. Ten mezitím zkrachoval, ale jeho místo zaujaly právě "profíci" jako je Tesla nebo NIssan. Leaf i Model S tam dlouhodobě patří k nejprodávanějším autům vůbec.

Kromě toho mají Norové i další výhodu: všudypřítomnou infrastrukturu. Veřejné dobíječky jsou v Oslu i jiných městech doslova na každém kroku - a i tak jsou stále obsazené. Někteří si dokonce už začínají stěžovat, že je elektromobilů na norských silnicích příliš mnoho.

Ba co víc, většina elektřiny, která se v Norsku spotřebuje, je vyrobena ve vodních elektrárnách. To jen umocňuje sílu tamní elektromobility. Jen za leden 2014 se tam prodalo přes 1000 elektrických aut, z toho 650 byl Nissan Leaf, 175 Volkswagen e-Up! a 132 Tesla Model S.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jolinar

2,4TWh neni vykon, ale vyrobena/spotrebovana elektrina :-)

Obrázek uživatele Jan Horčík

Napraveno, díky.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station