Nissan začal vyrábět elektromotory pro nové elektromobily Leaf

Jan Horčík - 31 Říjen 2012

Výroba elektromobilu Nissan Leaf v americké továrně ve státě Tennessee má začít až koncem letošního roku. Automobilka Nissan si od levnějšího amerického Leafu s vyšším dojezdem slibuje, že posune prodeje zas o kus výš. O tom že se výroba skutečně začíná rozjíždět svědčí i nové video z nedaleké montovny elektromotorů.auto elektromobil Nissan začíná výrobu elektromobilu a elektromotoru Nissan Leaf v americké továrně Smyrna Tennessee

Nissan začíná výrobu elektromotoru pro Nissan Leaf nedaleko americké továrny Smyrna, Tennessee
foto: Nissan

Nissan pomalu, ale jistě rozjíždí výrobu elektromobilů Nissan Leaf v . Souběžně s tím začátkem roku 2013 rozeběhene výrobu evropské verze v britském Sunderlandu. Až dosud se všechny globálně prodávané elektromobily Leaf vyráběly v Japonsku.

Díky tomu, že USA, Japonsko i Evropa budou mít své “vlastní” elektromobily Leaf, bude možné vozy na těchto trzích zlevnit a lépe přizpůsobit místním podmínkám. Nedávno Nissan taktéž potvrdil uvedení Leafu v České republice během jara 2013. Prodávat se zde bude ve dvou nebo třech různých verzích, lišících se pravděpodobně výbavou a především dojezdem.

Rozeběhnout sériovou velko-výrobu elektromobilu není jen tak, o čemž se dnes přesvědčuje například automobilka Tesla Motors. Nissan má v této oblasti řádově více zkušeností, i přesto však rozjetí výroby nějaký ten čas trvá. Aby fanoušci elektromobility mezitím na své oblíbence nezapomněli, Nissan se alespoň připomíná – skrze úvodní fotografii a zajímavé video z továrny na elektromotory.

Elektromotory pro americký Leaf, označované jako eMotor, vyrábí Nissan v asi 70 mil od Smyrny vzdálené továrně v městečku Decherd. Jen tak pro zajímavost: každý elektromotor v Leafu obsahuje přes 1600 metrů měděného drátu.

“Vyrobit elektromotor je umění,” zní z videa Nissanu. Pán v helmě jménem Adam Reed rozhodně jako uělec nevypadá, ale kažopádně je to člověk, který o výrobě eMotorů ví opravdu hodně. Každý elektromotor vyžaduje přibližně 25 lidí na směnu.

Nissan Leaf 2013 má pomoct zvednout prodeje Leafu až k hranici 20 000 kusů za fiskální rok končící 31. březnem 2013. Samotná továrna ve Smyrně údajně dokáže vyrábět až 200 000 elektromobilů ročně. Carlos Ghosn, šéf aliance Renault-Nissan, odhaduje, že v roce 2020 by mohlo být až 10 % prodaných nových aut elektrických. Pevně věříme spolu s ním!

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil