Nissan do roku 2020 nabídne robotická auta

Jan Horčík - 28 Srpen 2013

Robotická auta, která se řídí sama, jsou “další velká věc” hned po alternativních pohonech. Ty už jsou ale součástí každodenní praxe a automobilky tak musí hledět do budoucna. Do roku 2020 chce Nissan nabídnout cenově dostupná robotická auta běžným zákazníkům.auto robotická auta elektromobil Nissan Leaf Kalifornie

Robotický elektromobil Nissan Leaf na předváděcí akci v Kalifornii
foto: Nissan

Nissan na speciální prezentaci v jižní Kalifornii oznámil, že do roku 2020 bude mít na trh několik autonomních, samořiditelných automobilů. Inženýři automobilky problematiku robotických aut zkoumají údajně už několik let ve spolupráci s předními světovými univerzitami.

“Ochota pochybovat o konvenčním myšlení a podněcovat rozvoj je to, čím je automobilka Nissan výjimečná,” komentoval aktuální dění šéf Carlos Ghosn. “V roce 2007 jsem se zařekl, že do roku 2010 bude Nissan vyrábět auto s nulovými emisemi. Dnes je Nissan Leaf nejprodávanějším elektromobilem v historii. Dnes se zavazuji, že do roku 2020 budeme připraveni představit novou přelomovou technologii v podobě autonomní jízdy. Máme k tomu dobře nakročeno,” dodal.

Dostupní roboti

budou údajně zákazníkům k dispozici za “realistické ceny” během dvou následujících generací vozidel. V současné době v Japonsku buduje automobilka speciální testovací městský blok, kde bude moct svá robotická auta otestovat v podmínkách, které by nebylo možné (bezpečně) simulovat v běžném provozu.


TIP: VIDEO: elektromobil Nissan Leaf jako robotické auto

Technologie robotického řízení je rozšířením stávajícího systému Safety Shield. Ten dokáže už v dnešních vozech Nissan monitorovat 360 ° prostředí kolem vozidla a upozornit na případná nebezpečí, případně dokonce samostatně zasáhnout. Obdobné pokročilé bezpečnostní systémy dnes nabízejí ve svých dražších modelech prakticky všechny světové automobilky.

Právě bezpečnost je vedle úspory paliva kritickým bodem v tažení směřujícím k výrobě robotických aut. Například jen v USA se každý rok odehraje 6 milionů dopravních nehod, které stojí $160 mld. a jsou hlavní příčinou smrti u lidí od 4 do 34 let. Přes 93 % těchto nehod zaviní lidská chyba, nejčastěji nepozornost na volantem.

Bezpečnost především

V roce 2011 zemřelo v při autonehodách 32 367 lidí. Ačkoliv toto číslo vytrvale už několik let klesá, přesto představuje obrovský počet převážně zbytečných úmrtí, kterým bude možné díky robotickým autům možné z velké části zabránit. Na celém světě pak takto zemře přes 1 milion lidí ročně!

Dnešním řidičům navíc robotická auta otevřou zcela nové časové možnosti. Čas v autě najednou bude možné trávit odpočinkem nebo produktivně. Je pravděpodobné, že robotická auta postupně zároveň výrazně promění vzhled dnešních aut, zejména co se týká interiéru. A jak už bylo řečeno, nemalý vliv budou mít autonomní vozidla i na celkovou výslednou spotřebu.

Jednou z hlavních výzev je podle Andyho Palmera, vice prezidenta Nissan North America, jsou legislativní změny, které umožní provoz robotických aut na silnicích. V tomto ohledu je značně vpředu např. Kalifornie, která už provoz robotických aut schválila.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

už se toho nemůžu dočkat


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?