Německý energetický přerod neboli Energiewende je stále dražší, tvrdí studie

Německo loni vyrobilo skoro třetinu (32 %) veškeré elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zásobování je podle nedávné zprávy spolkového ministerstva hospodářství a energetiky „nadále nejspolehlivější na světě“.

Německá domácnost nyní za jednu kilowatthodinu v průměru platí 30,38 centu (v přepočtu asi 8,20 koruny), když na začátku roku 2016 to bylo 29,35 centu. Je to o 47 procent nad průměrem Evropské unie, uvádí studie McKinsey.
foto: Nikiko, licence public domain

Nová ministryně Brigitte Zypriesová ve dvacetistránkové zprávě hodnotící dosavadní průběh „Energiewende“, tedy přeměny energetiky, slovy chvály nešetří. „Ceny proudu pro domácnosti se stabilizovaly. Transformace energetiky je udržitelná a bezpečná, finančně únosná a spolehlivá,“ tvrdí Zypriesová.

Úplně jinak to ale vidí poradenská firma McKinsey, která podrobně posoudila patnáct různých ukazatelů odrážejících průběh a dosavadní výsledky „Energiewende“. Většinu cílů, které si vláda v Berlíně v transformaci energetiky vytyčila, považují experti nadále za reálné.

Upozorňují ale, že její politika slaví úspěch pouze tam, kam plynou štědré subvence z kapes daňových poplatníků. V opačném případě je to tristní, což se týká hlavně snižování emisí oxidu uhličitého. Jejich objem loni v Německu proti roku 2015 dál mírně stoupl na 916 milionů tun, když cíl pro minulý rok byl 812 milionů tun.

Žádoucím způsobem se nedaří snižovat ani spotřebu elektřiny, jež loni klesla jenom nepatrně na 593 miliard kilowatthodin. „Cíl snížit ji do roku 2020 na 553 miliard kilowatthodin se ještě více vzdálil,“ konstatuje Thomas Vahlenkamp, jeden z autorů studie McKinsey.

Ta nesdílí vládní optimismus ani pokud jde o náklady na přeměnu energetiky. Německé domácnosti na rozvoj obnovitelných zdrojů od letošního ledna přispívají průměrnou částkou 6,88 centu na každou kilowatthodinu, to je o 8,3 % více než před rokem. Uvedená suma v následujících letech dál poroste a s jejím snížením lze počítat až po roce 2020.

Průměrná cena elektřiny pro domácnost (eurocentů za kilowatthodinu, vybrané země EU):

Země: 2011/2016

Dánsko: 29,1/30,9
Německo: 25,3/29,7
Belgie: 21,4/25,4
Itálie: 19,9/24,1
Rakousko:19,9/20,3
Francie: 13,8/16,8
Finsko: 15,4/15,4
Česko: 16,6/14,2
Slovensko: 16,8/14,2
Polsko: 14,7/13,3
Maďarsko: 16,8/11,1

Zdroj: Eurostat. Cena pro „středně velkou domácnost“, která spotřebovává kolem dvou megawatthodin elektřiny ročně.

tisková zpráva

70 Comments on “Německý energetický přerod neboli Energiewende je stále dražší, tvrdí studie”

  1. ta statistika uvadi jen cenu za spotrebovanou elektrinu. Kazdy
    ta statistika uvadi jen cenu za spotrebovanou elektrinu. Kazdy musi jeste platit ruzne poplatky za elektromer i kdyz nic nespotrebuje. Prave ty stale poplatky jsou nekdy vyssi, nez ty variabilni. Firmy, ktere figuruji jako distributor i dodavatel elektriny radi zvysuji poplatky za distribuci a snizuji cenu silove elektriny. V souctu na tom nevydelaji, ale s nizkou cenou dodane elektriny vysachujou konkurenci, ktere se to pak moc nevyplati. Ten samy efekt plati i pro likvidaci domacich FVE. Domaci provozovatel muze usetrit pouze umele nizkou cenu silove elektriny a to se pak moc nevyplati.
    Distributori sice podlehaji kontrole ERU aby takove tendence zamezil, ale jak vime, ERU se jen tvari, ze je na strane zakaznika, ale opak je pravdou.
    A proto by bylo dobre, porovnat take stale platby modelove domacnosti ve zminenych zemich.

      1. rocni platba za 2000kWh vcetne poplatku je ca. 13000 Kc.
        rocni platba za 2000kWh vcetne poplatku je ca. 13000 Kc. 13000/2000=6,50. Ve vysledku vas 1kWh tak vyjde na 6,50Kc.

        Vzal jsem namatkou Vattenfall v Hamburg:
        0,266 €/kWh plus mesicne 8,85 €.
        V DE se neplati pausal podle jistice. To vec trochu komplikuje.

          1. 20h denne me stoji kw 1.78kc 2 h 2.22kc, podle odberu cca
            20h denne me stoji kw 1.78kc 2 h 2.22kc, podle odberu cca 1.8kc je prumer, mesicni poplatky cca 450kc, prumer tedy cca 2.5kc. Muzu se zeptat kolik mate odber a dodavatele jakeho ze mate pod 2kc za kw ?

            pokud teda nemate 1x25A jistic a odber 30MW za rok pak by to vychatelo

    1. Distribuční společnosti nemohou být dodavatelem silové
      Distribuční společnosti nemohou být dodavatelem silové el. energie pro zákazníky. Dodavatelem silové el. energie pro zákazníky je obchodník. Jedná se o pravidla tzv. unbundlingu, která jsou již dávnou v ČR implementována. Výši poplatků za distribuci si neurčují distribuční společnosti, ale regulátor (v ČR to je ERÚ). Poplatky za distribuci na daném uzemí příslušného distributora jsou stejné pro všechny zákazníky v dané kategorii bez ohledu na to, jakého mají obchodníka.

      1. To je me vse zname, ale jde to udelat podle potreby.
        CEZ

        To je me vse zname, ale jde to udelat podle potreby.
        CEZ distribuce zahrne do nakladu vse co muze a na zaklade toho ERU urci distribucni poplatky. ERU neni uplne to, co zakon tim chtel docilit. Jde jim na ruku. V ramci koncernu se da leccos nastrkat tam, kde jsou vyssi naklady zadane. Ostatne i sam ERU chce platbu za elektrinu zatizit co mozna nejvic pausalnim poplatkem, aby za silovou elektrinu byla mala cena a tim by se FVE u RD nevyplatily. No a konkurence u obchodniku je pak take mensi. Nebo si myslite ze CEZ, PRE a RWE jsou svati a nepokousi se to zaridit? Zajimave je, ze v CR je nizka cena silove energie ale vyssi poplatek za jistic nez v DE. Suma celkem je vysledne skoro ta sama.

          1. Mam doma tepelne cerpadlo 3x400V a tim to u me nejde. Kdyz
            Mam doma tepelne cerpadlo 3x400V a tim to u me nejde. Kdyz nemate doma zadny 3f spotrebic, to je pak jina. A 20kWh baterka je take komfort.
            Kdysi jsem si koupil UPS 3x400V 10kW a dodnes mi to stoji v garazi. S 20kW baterkou bych mohl pohanet i tep. cerpadlo.

        1. A vcem jde ERU na ruku? Kdyz vzorecky delalo na základě
          A vcem jde ERU na ruku? Kdyz vzorecky delalo na základě podkladů z ministerstva EGU?
          Co si zjistit o tom něco, než začnete plácat pohádky? Neříkám, že ERU je spolek Mirků dušínů, ale nadávat jim zta něco, za co nemůžou, chce fakt silnej žaludek…

          1. Vy jste zase peknej naivka. Pri udelovani dotaci existuji take
            Vy jste zase peknej naivka. Pri udelovani dotaci existuji take prisna pravidla a vite jak to v CR chodi. Rika vam neco ROP severozapad? Velka rozkradacka v Usteckem kraji. nebo udelovani stavebnich zakazek? Prisna pravidla. Karlovarska losovacka. Takze nedelejte si iluze, ze CEZ svedomite rozdeluje vsechny naklady na distribuci, prodej atd. Vite, akcionari se u dividendy moc nekoukaji ze ktereho podnikani dostanou dividendu. nakonec se plati z koncernoveho vysledku.
            Nebojte ze nevim jak se co da zaridit. Take jsem pracoval v urcite pozici a nejedna vec se me nelibila. No holt nekdo tomu veri a nekdo to zneuziva. A ze by zrovna v CEZu byli Andele :—))

  2. V porovnani s kupni silou je Nemecko na tom lepe nez CR. Velky
    V porovnani s kupni silou je Nemecko na tom lepe nez CR. Velky problem maji s prenosovou soustavou. Nikdo nechce mit nejake draty pobliz bydliste. Jinak ta Energiewende neni problem.
    kdo opakuje porad ty bachorky o zneuzivani ceske site? Cesko si muze akorat mnout ruce ze muze vyvazet tolik elektriny do DE. Bez toho by nase elektrarny byly pleite.

    1. Problém je, že nelze všechno porovnávat kupní cenou. Litr
      Problém je, že nelze všechno porovnávat kupní cenou. Litr nafty nebude stát 4x tolik jen proto, že máte čtyřikrát vyšší kupní sílu. V Německu se vyplatí jezdit na benzín i na naftu. Elektřina tam nedává ekonomický smysl ani provozně.

      1. Jen jsem tim chtel rici, ze tady lide resi ceny elektriny v
        Jen jsem tim chtel rici, ze tady lide resi ceny elektriny v Nemecku a pry jak jsou na tom zle. A pritom jim je to vetsinou u zadele, protoze to jsou v pomeru jen peanuts. Ale cesky clovek resi vzdy neco zbytecne pro blaho nekoho jineho, ktery o to nestoji a ani ho to nezajima. Hlavne ze se to tema v CEZku porad kuje aby zustalo horke. Jo, v CEZku se hodne lidi fokusuje na zbytecne veci.

          1. Ten článek není korektní, protože ano rodina, která
            Ten článek není korektní, protože ano rodina, která el. energii nepoužívá jen ke svícení jí má skutečně „jen“ 2x dražší než my, ale kdo v Německu by chtěl používat el. energii více – ohřev TUV , tepelné čerpadlo, akumulačky, elektromobil , Pak se fakticky nedoplatí. Kdežto u nás je el. energie pro vyšší využití levná – pod 2kč kWh tedy za 1/4 toho co v NSR. Proto také 1/3 Němců topí své domy ropou, místo tepelnými čerpadly jako Švédové a Němci patří mezi špičku v emisích CO2 na obyvatele na v EU.

    2. Kdyby to, o tom zneužívání česke přenosové soustavy,
      Kdyby to, o tom zneužívání česke přenosové soustavy, byly jen báchorky, tak se u hranic nestaví ty ochranné PST transformátory??! Nemyslíte? Bohužel díky tomu, zneužívání obchodní zóny Německo/Rakousko využijí většinu využitelné, volné kapacity ve vedení a my už nemužeme, při případném výpadku jednoho zdroje nijak reagovat. Tuším, že ten stav nazývají energetici podmínka n-1. Ve vedeni se totiž musí udržovat rezerva, aby bylo možno provést zálohu, za vypadlou elektrárnu. Jenže kudy ten výkon pouštět, když si přes vedení Němci pouštěji v nahodilých intervalech nekolik GW energie.

      1. Vite, ze prebytky z Nemecka v momentech, kdy vetrniky a FVE
        Vite, ze prebytky z Nemecka v momentech, kdy vetrniky a FVE vyrabi vic nez se v DE spotrebuje, putuji i do CR a jsou zadarmo a nekdy za to dokonce Nemci plati. Uz jste nekdy dostal nejakou kWh zadarmo? Ja teda ne, to nekomu spadlo do kapsy a ticho po pesine. Ale hlavne ze ti zly Nemci zneuzivaji nase vedeni a mi chudaci na to doplacime. Doplacime akorat na chamtivost distributoru, ERU, CEPS a dalsich.

        1. Jako mluvit do dubu. Nejde o to kolik lidí si na čem mastí
          Jako mluvit do dubu. Nejde o to kolik lidí si na čem mastí kapsy, nebo kdo komu platí. Jde o stabilní a předem určitelný výkon a rezervu ve vedení. To je ten hlavní problém, co ČEPS trápí. U FVE a větrníků, nikdy nebudete moct s jistotou určit, jak dlouho a s jakým výkonem ješte budou vyrábět. Proti tomu naběhnutí, jenom špičkové vodní elektrárny Lipno trvá třeba „jen“ 3 minuty a odstavení bude taky rychlé, ale zase se dá taky odhadnout jak dlouho bude moct dodávat do sítě. Netroufám si odhadnout jak dlouho třeba trvá zvýšit/snížit výkon Temelína. Tak řádově cca 15 minut? S tím, že časté náhlé výkyvy, nebudou pro životnost elektrárny dobré. To že větrníky dodávají teď plný výkon, neznamená, že za dalších 15 min. to bude platit taky. Takže až Němci přestanou laskavě vytěžovat naše vedení, svým nestabilním zdrojem, tak teprve pak můžeme provést zvýšení výkonu. Jenže ty ztracené minuty, mohou rozhodnout o Blackautu. Jasně, dokud nedojde k poruše, nic se neděje, jen přijdeme o možnost regulace a vedení to ustojí. ALE, je tady to velké ale. Dojde k poruše, třeba Prunéřova na severu a my tady od nás z jihu nebudeme schopni poslat něco z Temelína a Lipna do sítě. Protože si Němci s Rakušáky, zrovna na pár minut vytěžují naše vedení.

          1. Protirecite si. Kdyz budou mit Nemci nadvyrobu, tak se nebude
            Protirecite si. Kdyz budou mit Nemci nadvyrobu, tak se nebude muset hledat nejaky nahradni zdroj v CR, protoze se vykreje z te nadvyroby. logicke, ne. Jinak by nebyla nadvyroba a nemusela se poustet pres nasi sit.
            A proc si myslite, ze jsou snahy prenest kompetence od narodnich dohledovych center regulatoru do nadnarodnich? Prave aby se dalo ve vetsim celku lepe planovat a ridit. jenomze CEPS se brani, nekdo by prisel o korunu na hlave a nebyl by tak dulezity 🙁

            1. Já furt nechápu, proč musí český ČEPS, řešit
              Já furt nechápu, proč musí český ČEPS, řešit Německo-Rakouskou nadvýrobu. V tom se jich musím zastat. ČEPS se dostává do nezávidění hodné situace, má jen povinnosti, ale bez možnosti aktivní obrany. Navíc ty povinnosti je díky těmto přetokům stojí dalši náklady navíc. Najděte si kdo má zodpovědnost za stabilitu české sítě, právě ČEPS. Má zodpovědnost nad vyváženou výrobou a spotřebou, rozvojem a údržbou, obnovou sítě. A když chtějí zajistit to hlavní, stabilitu české sítě, tak nemůžou. Bezpečnostní rezervy na páteřovém VVN vedení mají blokovány. To je právě ta podmínka n-1. Napíšu to tedy už podruhé, když nedojde k výpadku elektrárny a výroba/spotřeba jsou si rovny, nebo lehce v plusu, je vše OK. Jen s tím rozdílem, že si skrz české vedení, zdarma Němci pošlou svojí nadvýrobu (a tím zablokují české bezpečnostní rezervy). Problém nastane, když se sejde mimořádná porucha v naší síti, s náhlým poklesem výroby německých větrníků, v době energetické špičky. V připadě výpadku naši elektrárny, v době nadbytku z těch německých, se jasně nic neděje a větrníky nás podrží. Bohužel taky tyhle nestabilní zdroje dokáží vypadnout dřiv než za ně naskočí náhrada, nebo naopak naskočí dřiv, než se náhrada stihne vypnout. Ono taky chvíli trvá, než taková jaderka naběhně/doběhne o třeba třetinu výkonu. V normálním případě (bez nestabilních OZE) se tyto nadbytky/nedostakty přeposílají skrz ty bezpečnostní rezervy ve vedení na místo s nižší/vyšší spotřebou (Lipno/Dlouhé stráně). A v síti na chvíli nastane lehčí přepetí/podpětí (tolerance až +/- 10 procent). Takže vlastně i kdyby ČEPS dostal echo do velínu, prů-er, vypadla nám elektrárna, tak se ani nemůžou pořadně připravit. Hezký, že místo plného přetoku, pošleme do Rakouska už jen třeba 3/4. Pořád to ale není stabilní výkon, na který se můžete spolehnout. Co nám blokuje vedení od stabilního zdroje. Třeba za 10 minut může ten výkon z větrníků vypadnout úplně, záloha nestihne naběhnout. A rázem jste za pár minut ze stavu energetiké soběstačnosti, ve stavu energetické nouze.
              Taky nechápu, proč si máme nechat destabilizovat naši stabilní síť, tou jejich destabilizovanou. Ať si laskavě dokončí výstavbu vedení sever/jih a neotravují naši síť. Proč má ČEPS, který si to stejně vytáhne z nás na poplatcích za distribuci, financovat stavbu těch PST transformátorů bez finanční spoluúčasti Němců?!!!

              1. Nemecka sit urcite neni nestabilni. Dokonce je nejstabilnejsi
                Nemecka sit urcite neni nestabilni. Dokonce je nejstabilnejsi v Evrope. Cesky clovek se porad precenuje, ale kdyz prijde hodina pravdy, tak vse je jinak.
                Vitr se da docela dobre sledovat a predpovidat vykon minimalne 30 min. dpredu a slunicko na FVE take. Nemecko je velke a kdyz narazem prestane foukat/svit na jednom konci, tak se to na druhem konci vyrovna. Takove skoky ktere modelujete neexistujou. Cerne scenare pri zatmeni slunce se take nekonaly a kdyz na to prijde, tak v DE je tolik elektraren v rezerve, ze se CR nemusi obavat, ze by tady vse zhaslo. Jejich sit je o hodne vetsi a kdyz se operacne pripojime spolu s Polskem a Rakouskem, tak to bude s regulaci o hodne jednodussi.
                je to takove straseni lidi, jako s EURem. CR na absenci EURa hodne doplaci. Ted CNB darovala intervencemi 50 miliard Kc spekulantum, kteri si korunu levne koupili a ted draze prodaji. A rocni naklady na konverzi pro export/import jsou take vysoke. Nekdo se na tom dobre nakrmi a nam tvrdi, jak je to pro nas vyhodne. Tzv. narodni hrdost jak povida Klaus, je jen oblbovani hloupych.
                Dobrou noc a zadny vypadek v siti 🙂

                1. Mohu Vás poprosit o pomoc, chtěl jsem se zeptat něco
                  Mohu Vás poprosit o pomoc, chtěl jsem se zeptat něco ohledně Stromticket – pokud by jste byl laskav a zavolal mi na 733 785 144, předem děkuji.

  3. Víte co vypovídá o tomhle všem nejlíp? Cena elektřiny.
    Víte co vypovídá o tomhle všem nejlíp? Cena elektřiny. Stačí se podívat na tu tabulku připojenou v tomto článku. Nejlíp je na tom překvapivě socialistická a byrokratická Francie… Čím to asi bude… ééééé, nóóó, éééé, to nemůže být jaderkama, že ne… 😀 😀 😀

    1. Není to jadernými elektrárnami, ale právě jen a jen
      Není to jadernými elektrárnami, ale právě jen a jen kvůli tomu, že naši prozřetelní sousedi budují pořád nové a nové zdroje energie a štědře je dotují. Zatímco my a naši východní sousedé to neděláme. Je to nadprodukcí hlavně z německých OZE a naše nečinnost se nám může v budoucnu hodně prodražit.
      Ale spoléhám na to, že přebytků bude pořád dost a budeme hlavně levně nakupovat.

  4. Jasně nejspolehlivější, ale jenom když od sousedů
    Jasně nejspolehlivější, ale jenom když od sousedů kupují elektřinu a můžou využívat naše vedení pro přetoky sever-jih a to ještě zdarma. Stejně podle šetření je spolehlivost horší (přenosové soustavy) hoší jak u nás nebo v polsku (studie německá).

    Takže odborníci lžou ve studiích nebo veřejně lže politik a zelení magoři? A co bude německo dělat, když přestaneme prodávat sousedům přebytky a nedovolíme přenosovou soustavu zneužívat německem, vyhlásí nám válku? Určitě ne, protože bez ČR, polska nebo rakouska je systém nemecka půplně funkční a studie co ukazují nestabilnost systému, přestože zdarma zneužívají kolonie jsou bohapusté lži hlupáků co tomu rozumí, když přeci filosoficko-nabožensko-zeleně bylo řečeno odborníkům, že obnovitelné zdroje, přestože neexistuje způsob ukládání elekřiny můžou fungovat a to i na přenosovém systému co na to nebyl projektovám, oni tomu přeci prd rozumí, když náboženští představitelé, řekli, že to tak, je, tak ot tak je… A když by to spatlo, je to sabotáž… 😀

        1. Němci měli dražší elektřinu dávno před tím, než se
          Němci měli dražší elektřinu dávno před tím, než se rozhodli zrušit jaderné elektrárny a než začali stavět obnovitelné zdroje ve větším měřítku. Historicky jim cena elektřiny vzhledem k inflaci klesá dokonce strměji než nám v České Republice. V Německu se navíc projevil pákový efekt a poslední tři roky cena elektřiny pozvolna klesá. Nesmíte se na grafy vývoje cen dívat pouze na samotnou křivku kdy Němcům za posledních deset let cena za elektřinu stoupla o přibližně deset centů za kWh. Ale i na další okolnosti, jako růst průměrných příjmů a inflaci daného státu za stanovené období.

            1. A proč to najednou obracíte na Francii? Ale je vidět že
              A proč to najednou obracíte na Francii? Ale je vidět že nejste příliš dobře informovaný o cenách elektřiny ve Francii. Dle Eurostatu je aktuální průměrná cena elektřiny pro domácnosti ve Francii výše než v Německu, Německo aktuálně 28,9 centů za kWh a Francie aktuálně 36.2 centů za kWh. Podle Eurostatu ale opravdu před sedmi lety byla elektřina ve Francii levná, na průměru 14 centů za kWh.

                1. A brání vám něco se na Eurostat podívat a skutečnost
                  A brání vám něco se na Eurostat podívat a skutečnost tedy vidět na vlastní oči? „Energy price statistics“

                2. Proklikal jsem Eurostat zleva, zprava, a podobne ceny jsem
                  Proklikal jsem Eurostat zleva, zprava, a podobne ceny jsem nenalezl ani v podrobnych tabulkach pro ruzne male spotrebitele, kde je treba rucne scitat ceny el. energie, dane a poplatky za distribuci, netvrdim, ze to nenaleznete, ale radsi po trollovi chtejte presny odkaz nebo navod, jak se k jeho francouzske cene dostat. Vsechny snadno dohledatelne zdroje vicemene sedi s udajem z clanku. Lisi se jen v tom, ze vetsinou pouzivaji kategorii domacnost 2500 – 5000 kWh a ne 2 megawatthodiny jako jsou v clanku.

    1. Ale chápeš, že na každou kW obnovitelné musí být někde
      Ale chápeš, že na každou kW obnovitelné musí být někde KW s plynové, uhelné nebo jaderné?
      Nebo veříš tomu, že když v noci nesvítí a nefouká vítr, že ti televize pojede?

      Co si nejdříve nastudovat jak funguje technika a teprve pak zhodnotit řeči politiků a zelených mozků, zda je vůbec pravda co říkají…

      1. Zdar, jsem zelený mozek. Mám doma baterie a v noci mi nejen
        Zdar, jsem zelený mozek. Mám doma baterie a v noci mi nejen že jede televize, lednička, světla, počítače, ale také mi nějaká energie teče do veřejné sítě. To za 0,50Kč/kWh, kterou distribuce následně prodá sousedovi za 2 – 4kč/kWh. Jasně, osolíš mě, že v zimě budu čistej parazit. Zatím ano. Topení ze mne dělá absolutního konzumenta od listopadu do března, ale já to nějak postupem času vyřeším. Řešení jsou. Jen to něco stojí.

        1. jenže to lenivé netáhlo nechápe rozdíl mezi točícím se
          jenže to lenivé netáhlo nechápe rozdíl mezi točícím se rotorem horké zálohy a sezónním využitím v létě odstavené elektrárny. Jediné co může namítnout je doba odpisu která bude dvojnásobná stejně jako životnost oné zálohy na zimu. No a roční bilance nutnosti cokoli spalovat či štěpit a tím vytvářet toxický odpad bych řekl že je mimo jeho moMentálních schopností. O Tvém parazitismu bych nehovořil – z tohoto úhlu pohledu je parazit každý spotřebitel. To nehovořím o výrobcích – čím větší výkon(příkon) spotřebičů, tím lepší zboží. Zkus dnes sehnat 80l bojler s příkonem 800W. Zapotíš se. A přitom je jedno za jak dlouho se Ti v noci na noční proud v zimě nahřeje H2O. Ale s 2kW topným tělesem budou nárazy (a tím nutný instalovaný výkon) na onu horkou zálohu podstatně vyšší. To už tyhle netáhla komentovat nebudou. A když tak, tak si ani nepřeji ty nesmysly číst.

                1. Je to úplná hovadina. Na takovou cenu se nejde s FVE a
                  Je to úplná hovadina. Na takovou cenu se nejde s FVE a baterkama a hlavně tím balastem okolo dostat. Kdyby člověk chtěl jakž takž použitelný třífázový systém s 21 kWh, musel by vykešovat přes milion. A stejně by byl v zimě pár měsíců v háji.

            1. Tím plynem jaksi nabouráváte ideu co nejvíce samostatného
              Tím plynem jaksi nabouráváte ideu co nejvíce samostatného ostrovního systému. Pokud tedy nemáte pod barákem vrt se zemním plynem samozřejmě…
              Nehledě na to, že když se zeptáte ženy, co opravdu umí vařit a péct a vyzkoušela plyn i elektřinu, co by preferovala, tak vždy to bude elektřina…

        2. Takže mě hlupáčkovi vyvětli jeden základní problém v
          Takže mě hlupáčkovi vyvětli jeden základní problém v tvojí logice, když všichni budeme mít to FVE a větrnou a nikde nebude zdroj jinej, jak ty zelenej genie si koupiš tu osolenou elektřinu, když v tom drátě nebude?
          Já mám spíš dojem, že parazit za té situace nebudeš, protože nebudeš mít ty dráty v přípojce pod napětím…

          Řešení prý jsou a navrhne, které je jaksi taková blbost, že i žák na základce při fyzice musí říci, „co to je?“

    2. Jsi trochu hodně mimo, protože při tak drahé elektřině z
      Jsi trochu hodně mimo, protože při tak drahé elektřině z obnovitelných zdrojů, by se zase ohromně zdržoval přechod na pak přiliš draze provozovatelné elektromobily, a dostával by jsi rakoviny ještě víc.

      Ale dokud EU před 10ti lety nezavedla předpisy na podporu dnešní velkovýroby skutečně masivně rakovinotvorných mikrosazí z „moderních“ CO2 „šetřících“ motorů, z čehož vísledky budoucnost teprve ukáže, tak tady teď pořád drtivá většina lidí umírá na jiné věci, co by se měli přednostněji za dostupné peníze řešit, než rakovinu.

    3. Problém je v tom, že cena je zpravidla nejlepší ukazatel
      Problém je v tom, že cena je zpravidla nejlepší ukazatel efektivity a pokud je správně nastaven systém (u nás není), tak i ekonomičnosti. Já jsem jako občan schopen dosáhnout ceny elektřiny cca 2 Kč/kWh. To je 4x méně než v Německu… Taky mám elektromobil. Proč asi Němci nemají elektromobil? Protože se jim nemůže vyplatit.

Napsat komentář