Německo v roce 2016: prodáno 27 000 aut do zásuvky

Jan Horčík - 17 Leden 2017

Neměcko se ani po zavedení dotace 4000 eur na nákup elektromobilů neprobudilo z letargie. Za rok 2016 se tam prodalo "jen" 27 100 aut do zásuvky.auto elektromobily BMW i3

Rekordním prodejům BMW i3 doma v Německu bezesporu pomohla nová 33kWh verze auta.
foto: BMW

Pro srovnání, za celý rok 2015 se v Německu prodalo necelých 24 200 aut do zásuvky. V roce 2015 byla nejprodávanější Kia Soul EV, druhé skončilo BMW i3 a třetí Mitsubishi Outlander PHEV.

Rok 2016 je co se týká pořadí výrazně odlišný. Nejprodávanějším autem na baterky bylo v Německu BMW i3 s 2863 kusy, jen těsně za ním skončila francouzská kráska Renault Zoe (2805), třetí je Audi A3 e-tron (1615). Čtvrté místo má unikátní elektromobil německé pošty StreetScooter (asi 1500) a čtvrté konečně Tesla Model S (1474).

V Německu to s elektrickými auty jednoduše příliš růžové není. A to ani přes masivní nástup plug-in hybridů německých výrobců jako je Volkswagen Passat GTE (1256) nebo Volkswagen Golf GTE (1315). Ale svá želízka mají také BMW a Mercedes. Mezi nimi byl nejprodávanější BMW 225xe Active Tourer s 1203 kusy.

EV-Sales
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Vasek e-UP

cena eleltr.v Deutschlandu je i pro domácnosti kolem 8kč/kwh což není zrovná málo.
to číslo není zas tak malé vidělí -li se to osmi,je jich osmkrát víc.to kdyby se prodalo u nás cca 3300 elektrik to by bylo
V CR se i po dotacích lidi moc o elektromobily zajímat nebudou, vždyt to prej nikam nedojede, není ti v tom zima, vžyť se to nedá nikde nabíjet, to jde nabít ze zásuvky??? to jsem nevěděl atd...

Obrázek uživatele Josef

Dneska se vyplatí koupit elektromobil jen s tím, že si koupíte takový, u kterého do budoucna půjde zvětšit baterii a hodláte si ho nechat dlouho. A ideálně uhádáte ještě slevu nebo vezmete předváděčku. Jinak to cenově fakt nemá význam, když během roku až dvou tu budou elektromobily za podstatně nižší cenu s podstatně větší baterií... Je třeba vzít v úvahu i uvolnění koruny, která postupně dosáhne na metu kolem 23-24 Kč za Euro... To zlevní elektromobily alespoň o 10 %. A konkurence dalších 10 % a rázem nemáte leaf za 700000, ale za 550000. A to už začíná být přijatelné a srovnatelné s podobně vybavenou octavií.

Ano, je to pravda, souhlasím, ale....
Možná se ještě zamyslete nad tím, zda by se taky nevyplatilo koupit např. starší Leaf s 24 kWh baterkou za +-350 000,-Kč, nebo třeba i +- 450 000,-Kč a opravdu s ním jezdit jen do vzdálenosti 50 km. (před 2 lety i takovéto auto stálo 750 000,-Kč)
Tedy ptám se, zda by nestálo za to, vydělat na nějakém starším modelu, kdy jeho cena prudce klesá a klesat bude i dál.....

---

Nissan Leaf 40 kWh od 9/2018 najeto doposud 25000 km 2/2021. Vesměs spokojenost.

I kdyz ten Leaf bude jezdit zadarmo tam, kde jine auto jezdi za 2Kc/km, tak pri 50km denne a cene 350k je "navratnost" 10 let...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

návratností berete, že se auto komplet celé zaplatí nebo vyrovná cca 150tis rozdíl oproti spalováku za cca 200-250tis Kč?

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Komplet, protoze auto "na 50km" rozhodne nelze mit jako jedine (nekupuje se "misto", ale "k"). A pokud chceme pocitat rozdil, budme ferovi, jety spalovak (druhy do rodiny na 50km trasy) bude tak za 50 max...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

hmm, to si nemyslím, ale ok - to už je na uvážení každého soudruha...:)
Jinak jsou i lidi, kteří mají třeba jen jedno SUV za 2mil. na 10km - ale to už zase vtipkuju... :)

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Tak takovy clovek asi nebude resit, jestli koupit ojeteho Leafa s napul zdechlou baterkou :)

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

ten vypocet ma jednu dost podstatnou trhlinu, tam kde kurzem zlevni to EV, tak kurzem zlevni o podobna procenta i ta Oktavie ;)

Obrázek uživatele Josef

To je dost nepravděpodobné. Podle mého názoru automobilky u nás vůbec nezlevní a zisk z kurzových změn si ponechají. A to i u EV. Nicméně nákupem v zahraničí lze tohle vyřešit.

pocitas li nakup aut na stejnem trhu a u jednoho zohlednujes vykyv kurzu a u druheho nikoliv, tak je ten vypocet nesmyslnej

Obrázek uživatele Josef

A je trochu rozdíl mezi Octavií, která je z velké části vyráběna v ČR a třeba Leafem, který z velké části vyráběn v ČR není.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Skoda stejne jako veskery evpropsky (nejen)automobilovy prumysl jede v EUR, drtiva vetsina nakladu je take v EUR (mimo mzdy a nejake drobne naklady v CZK).

v globalni Evrope je uplne fuk kde se auto vyrabi ci nevyrabi ;) pokud posili koruna tak se upravi postupne cena vsech aut bez rozdilu toho kde jsou vyrobena nebo smontovana ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud dojde ke zvýšení hodnoty koruny vůči EURu, tak výrobky, které se z větší části vyrábí u nás budou stát stejně, nebo téměř stejně. Tentýž výrobek ale v cizině podraží - bude tam stát víc EUR. Vy ale, když si jej dovezete, sice zaplatíte víc EUR, ale zas bude EURo levnější, tak to vyjde stejně. Zato se vám slevní výrobek vyráběný v cizině. Takže je předpoklad, že Octávka bude stát stejně, ale např. LEAV bude stát méně.

Obrázek uživatele Josef

Ale no tak. Všichni víme, jak to je. Jestli se tady snažíš nachytat někoho na švestkách, tak běž jinam.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ano, německo čeká na kup!! Otázkou je jesi na americkou Teslu Model 3 nebo na něco nacionálního - germánskýho což by byla logická tradice ;) A s trumpetou to bude voto horší ;)

Já si myslím, že je to jen důsledek "odloženého nákupu" myslím, že je strašně moc lidí i v Německu, kteří si chtějí pořídit elektromobil, ale vyčkávají.
Vyčkávají proto, že vědí o překotném rozvoji této oblasti a je pravdou, že v tuto chvíli platí, že to, co platí teď je za rok již zastaralé a nemoderní.
Jen si to vezměte - před dvěma lety tady byl LEAF - králem prodejů, za ním BMW i3, Renault ZOE a z dálky na ně pokukovala KIA SOUL EV. Před rokem Leaf zvýšil baterii cca na 30 kWh, BMW na 33 kWh a všichni říkali, že je to paráda. Myslím, že každý, nebo alespoň většina čeká alespoň na 45kWh baterii a toho se dočkáme (podle mne) někdy ke konci tohoto roku.
V současné době se dere na trh Oppel Ampera - e s 60kWh barterií. má snad být v evropě do konce roku. Objevil se Hyundai Ionic s lepším dojezdem, než má Leaf a i BMW i3.
Takže otázka roku 2016 zněla
1) mám si koupit auto s max 33 kWh baterií
2) a nebo si počkám 1-2 roky a budu kupovat auto s 60 kWh baterií.Za stejnou cenu, jako před dvěma lety auto s 33 kWh baterií
A jakou bude mít auto s 33 kWh baterií za dva roky cenu?

Každý, kdo si položí tyto otázky musí logicky odložit nákup o cca 1-2 roky - změnit to může jen plošná dotace na elektrická vozidla a například snížení DPH u těchto vozidel.
(pozn. Teslu jsem neporovnával - je senzační, ale zatím drahá, V Norsku ceny vyrovnaly tak, že zdražily spalováky, proto se to tam prodává.)

---

Nissan Leaf 40 kWh od 9/2018 najeto doposud 25000 km 2/2021. Vesměs spokojenost.

Hlavne auto s 50-60kWh uz pujde (s troskou sebezapreni na dlouhych cestach) pouzivat jako jedine auto v rodine.

Norsko je zvlastni pripad kvuji platove hladine, pred par tydny jsem to pocital, Ioniq tady vyjde na 41 prumernych cistych platu, v Norsku na 8 (cili v pomeru k nasim platum notne ojezdena oktavka - 150.000Kc). Plus EV tam ma radu vyhod pro mestsky provoz.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Radovan

To bude možná další kamínek do mozaiky, protože když se člověk dnes podívá na sauto.cz, tak Leaf 24 kWh s menší palubní nabíječkou stál v základu 730 tisíc s DPH a tady je předváděčka 30 kWh baterie s nabíječkou 6,6 kW za a 6 tis. km za 673 tisíc. A další 2 Leafy za 699. Což vzhledem k ceníkové ceně 858 v základu je dost velký rozdíl.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Naprosto souhlasím.
Jsem veliký fanda elektromobilů, ale když si dnes někdo kupuje nový elektromobil, už si ho vlastně kupuje předražený a technologicky zastaralý.
Zachránit to opravdu mohou dnes jen nějaké pobídky. ( bez pobídek se to opravdu rozjede až za 3 roky). To už snad Tesla bude dělat opravdu těch 500 000 vozidel za rok, Bold snad taky 100 000 vozidel a měli by už do toho začít vstupovat velcí hráči, kteří jsou zaměřeny na druhou vlnu (VW, Ford, Toyota, Renault a podobně - snad i Škoda,) kteří budou opravdu schopni masové produkce.

---

Nissan Leaf 40 kWh od 9/2018 najeto doposud 25000 km 2/2021. Vesměs spokojenost.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na dosti místech v německu mají na veřejných dobíjecích stanicích sazbu za 1 kWh 30 centů, když v zimě potom jezdíte celkově i s topením za 20 kWh a dojezd je malý, tak 1 km vychází v přepočtu zhruba na 1,60 Kč. I přes dotace to potom tak výhodné není jako u nás v čechách, pakliže zrovna nepoužíváte stojany od EV mapy.

Obrázek uživatele Radovan

Ono to možná bude dáno i použitelností vzhledem k jejich zvyklostem a potřebám. Pokud jsem pobýval v SRN, tak lidé tam většinou bydleli v satelitech kolem velkých měst a dojížděli do práce autem. Klidně i 100 km jedna cesta po dálnici, která obvykle vedla nedaleko satelitu, a 100 zpátky. Bydlet v Ostravě a pracovat v Olomouci.
Takže tady BEV, s výjimkou Tesly, nemají zatím šanci, pokud dotyčný nemůže nabíjet v době parkování u fabriky/kanclu. I kdyby to měl jen 60 km jedna cesta, pak bez mezidobití se zatím bude s topením/klimatizací po dálnici potýkat s dojezdy domů do nuly. Třeba 130 km s Kia Soul EV jsem jel po dálnici na tempomat 110 km/hod. s mírným topením a sedačka a volant z 94% baterie do nuly. S elektro Mercedesem B tempomat 135 km/h s topením klima automat +22 C ujel po dálnici 112 km ze 100% do skoro nuly (4 km dojezd).

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Vetsinou se nabiji doma za nizkou sazbu. Kolikrat z vlastni FVE. V DE je spousta verejnych nabijecek ktere jsou zadarmo. V Sasku nabijim pres StromTicket za 14ct/kWh. Cena je vypoctena protoze se plati za delku pripojeni a ne spotrebu. Nevim od kud mate vase tarify, ja pouzivam jako zdroj informaci:
http://www.goingelectric.de/stromtankstellen/
V zadnem pripade bych muj EV nevymenil za spalovak. Naopak chystam koupit lepsi, novejsi model.
V DE se plati silnicni dan, ktera je zavisla na emisich atd. Za prumerny spalovak se plati kolem 300 EUR/rok. EV dan neplati :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý den, proč píšete: nejprodávanějším "jednoznačně" i3, když Zoe je těsně za ním?

Obrázek uživatele Jan Horčík

Spraveno, díky za upozornění.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ještě tam máte 2x čtvrté místo :-)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol