Německo jako světový lídr energetiky? Ne tak docela...

redakce - 28 Březen 2018

Německo, které hodlá do roku 2021 odpojit ze sítě všechny jaderné elektrárny, je vnímáno jako země, jež významně pokročila ve využívání obnovitelných zdrojů energie a je světovým lídrem v historické transformaci celé energetiky.
Německo se snaží tvářit jako největší světový lídr v oblasti obnovitelných zdrojů. Podle nejnovější studie tomu ale tak docela není.

Německo se snaží tvářit jako největší světový lídr v oblasti obnovitelných zdrojů. Podle nejnovější studie tomu ale tak docela není.
foto: licence CC0 Creative Commons

Nyní se ale ukazuje, že skutečnost zdaleka neodpovídá pečlivě budované image. Německo je na tom s přeměnou své energetiky totiž hůř než četné jiné země. Vyplývá to ze zprávy, kterou vytvořila uznávaná poradenská firma McKinsey & Company pro Světové ekonomické fórum (WEF), mezinárodní organizaci sídlící ve švýcarské Ženevě.

Autoři zprávy zevrubně analyzovali energetické systémy 114 zemí, které hodnotili podle 40 ukazatelů (několik z nich vždy tvoří určitou kategorii) a z výsledků sestavili "Globální index transformace energetiky". Německý list Die Welt komentuje výsledný řebříček slovy:

„Pro někoho je možná bolestné zjištění, že Německo se nedostalo do první globální desítky.“ Skončilo totiž až na šestnáctém místě. Především v Evropě si z ekologického pohledu lépe vede celá řada zemí: všechny skandinávské, ale také Švýcarsko, Rakousko, Británie a Francie.

Nelichotivé pořadí Německa zhoršuje především kategorie nazvaná "Struktura energetického systému". Spolková republika je podle tohoto kritéria až na 110. místě ze 114 zkoumaných zemí. "Jde především o závislost Německa na uhelných elektrárnách, které se stále podílejí na celkové výrobě proudu 42 %,“ konstatuje studie.

V důsledku toho je Německo až na 61. místě i podle hodnotícího kritéria "Životní prostředí a ochrana klimatu". Hlavním důvodem jsou vysoké emise oxidu uhličitého dosahující 906 milionů tun ročně. Jejich objem se navíc od roku 2014 v Německu nemění.

Přitom jsou země, kde to jde. Studie uvádí příklady Dánska, které během uplynulých deseti let omezilo svoji závislost na uhelných elektrárnách z 91 na 28 % a Británie, kde došlo k poklesu ze 65 na 9 %.

Obě země současně zvýšily pružnost dodávek elektřiny větším využíváním plynu a vodní energie. Země přitom zvolily každá jiný přístup k energetické koncepci: Dánsko, uvádí do provozu nejvíce větrných kapacit v přepočtu na obyvatele, Británie sází na jádro.

Německo si podle analýzy nevede dobře ani pokud jde o výkonnost energetického systému. Toto kritérium vyjadřuje, jakého pokroku bylo během přeměny energetiky dosaženo například v ochraně klimatu, hospodárnosti (výši nákladů) a také v bezpečnosti a spolehlivosti dodávek elektřiny.

Spolková republika je na tom v tomto ohledu hůř než třeba Paraguay, Slovensko nebo Indonésie. Jedním z důvodů je vysoká cena elektřiny pro domácnosti dosahující v průměru 30,8 centu za kilowatthodinu (82. místo na světě) i cena pro menší průmyslové zákazníky (110. místo).

Česko v celkovém indexu energetické transformace získalo 56 ze sta možných bodů a umístilo se na 51. místě žebříčku, což je řadí na konec skupiny zemí, které podle zprávy dosahují velmi dobrých výsledků.

V hodnocení výkonnosti energetické soustavy Česko získalo 60 bodů, ale v připravenosti na její transformaci jen 52 bodů. Mezi vyspělými evropskými ekonomikami tak zaujímá předposlední místo, předstihlo ale Chorvatsko, Maďarsko, Turecko, Polsko, Černou Horu, Bulharsko, Srbsko a Bosnu a Hercegovinu, které zpráva řadí mezi rozvíjející se evropské ekonomiky.

Odborníci z McKinsey při sestavování indexu přihlíželi také k tomu, , kolik emisí oxidu uhličitého produkuje v přepočtu na jednoho obyvatele a do jaké míry se je daří snižovat. Vzali v potaz rovněž náklady na dovoz energie, státní dotace k cenám paliv a četná další kritéria.

Index vyjadřující pokrok v transformaci energetiky

(v bodech, možné maximum je rovnu stu)

Deset zemí, které zaznamenaly největší pokrok, a jejich energetika je dobře připravena na další změny:

1. Švédsko: 75,8
2. Norsko: 75
3. Švýcarsko: 72,9
4. Finsko: 72,4
5. Dánsko: 72,4
6. Nizozemsko: 69,3
7. Británie: 69
8. Rakousko: 69
9. Francie: 68,5
10. Island: 67,8

Pořadí dalších vybraných zemí:

16. Německo: 64,3
23. Japonsko: 62,6
25. USA: 62,6
42. Slovensko: 58
51. Česko: 56
70. Rusko: 51
83. Saúd. Arábie: 48
114. Zimbabwe: 37

Zdroj: World Economic Forum

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

off

Ve Fukušimě konečně našli roztavenej uran a její "úklid" prej bude trvat 30 až 40 let a bude stát
desítky miliard dolarů. A to se vyplatí... :-///
https://futurism.com/after-six-years-finally-found-melted-uranium-fukushima/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele ozana

Já bych to zalil do olova a betonu a nechal to tam stát 100 tisíc let.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to jsou jen kecy, Fukušima i Černobyl jsou jen nafouklé bubliny, já mám v Pripjati daču kde pěstuju nekontaminovanou zeleninu a v pohodě na ní dojedu i se svojí itrojkou na jedno nabití

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neviem či niekto poznáte
www electricitymap org
Celkom zaujímavá mapka výroby a presunu elektriny s rozdelením podľa typu zdroja. A farebným zobrazením "zelenosti" výroby.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak jestli je Polsko zelenější než DE tak si už stříkám šlehačku na svou botu kterou si dávám ke svačině.....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

?? Nerozumiem. Veď podľa ten mapky je Poľsko o dosť tmavšie ako Nemecko.

Obrázek uživatele Kuk

Neštastný osud barvoslepých. Dokonce jedi i boty. :))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

víž že Polsko koupilo antirakety za 5 až 10 milijard $ což je 100 až 200 milijard korun což je děleno 40 mega poláků = 2.500 až 5.000 zátěž na osobu :) a to je jen začátek tak jaká ekologije? 2. studená jede a zbrojit se bude :)

irozhlas.cz/zpravy-svet/raketovy-system-patriot-polsko-varsava-mariusz-blaszczak-raytheon_1803281151_haf

Ví někdo jesi je Petrijot schopný sejmout Topol M ??

Obrázek uživatele Radovan

Tak o tom žádná, správný patriot je v podstatě takový typický americký dřevorubec ze Skalistých hor, takže s ruským topolem nemůže mít problém :-)

P.S. Navíc Topol M znamená máljenkij....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Německý problém se jmenuje hnědé uhlí. Má tu "smůlu", že ho mají velké zásoby a že politici mají strach těžbu utlumit, protože by nakrkli voliče v těžebních revírech, to se týká hlavně SPD. Tenhle problém Dánsko nebo GB neměly.
Takže teď přibližně "jedno Česko" elektřiny vyvážejí, čímž podporují "čisté" Rakousko, Francii nebo Nizozemsko.
Ale není všem dnům konec vlád už si dala za úkol do příštího roku naplánovat Kohlenaustieg.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mýlíte se Francie je velkým vývozcem el. energie Německá elektřina končí kromě Rakouska především v Itálii. Problém Německa bylo nesmyslné uzavření Je, kdyby rozvíjeli jádro a OZE mohli zlikvidovat celé uhlí a nepotřebovali by ano další plynovod z Ruska - jenže zelená ideologie je zelená ideologie....

Obrázek uživatele Jan Veselý

Francie je velkým vývozcem elektřiny, hlavně po nocích. Ale součástí energetické politiky Francie bylo i idiotské rozhodnutí podporovat topení elektrickými přímotopy a nezateplovat. Takže jak začne ve Francii mrznout, vyletí jim spotřeba elektřiny do závratných výšek. Tak vysoko, že ani nemají dostatek vlastních zdrojů za rozumnou cenu. V ten okamžik ve velkém nakupují od Němců, kteří kvůli nim pouštějí svoje uhelné a plynové zdroje.
Během letošních únorových mrazů Němci exportovali i 15 GW elektřiny.
JE se v Německu zavřely, protože to chtěli voliči. A kdyby se nezavíraly teď, zavíraly by se o 10 let později. Jejich provoz není moc kompatibilní s očekávaným růstem výroby z větrných a FV elektráren, které mají do roku 2030 vyrábět polovinu německé elektřiny. Teda, bez OBROVSKÉ akumulace.
P.S.: Oni ten plynovod Nordstream 2 nepotřebují, není to ani vládní projekt. Je to iniciativa několika soukromých firem, které chtějí levnější plyn, protože takhle se nebudou muset platit tranzitní poplatky Bělorusku, Ukrajině, Polsku, Slovensku, ... Takže tihle všichni teď držkujou, protože to je dnes pro ně zdroj lehkých příjmů. A držkuje se i v ČR, protože slovenské plynovody patři EPH.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ehmm čezký pepík ví nejlépe jaké má problémy německý průmysl :-))))), v německu aspoň v něčem vláda naslouchá svým ovečkám a pokud drtivá většina Němců nechce mít na svém území JE tak to čezkému pepíkovi může být ukradené, horší bude až Němci přes EU vyvinou tlaky na odstavení JE v čezku a ostatních pidi EU státech a přes dotace mají páky dost velké, neboť spousta firem, institucí už bez dotací nejsou schopny ani fungovat

Obrázek uživatele Kuk

V Německu od roku 2015 narostl podíl větrníků na 18,8 % na úkor uhlí, které kleslo z 44,5 % na 39,1 % a celkově narostl podíl OZE z 33,5 na 38,2 %

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano stejně jako Japonci s Saudi se solárkama i Němci doma s větrníkama oprašují DESERTEC ;) A ta lozmldaná černá afrika co to tpůsobila si to vodsere ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

...v připravenosti na její transformaci jen 52 bodů.

Jo tady bude to největší ovlivnění toho špatného umístění Česka, vůbec nepochopili, že Česko už transformací prošlo a teď exportuje taková kvanta elektřiny, že když se budem starat jen sami o sebe, tak můžeme okamžitě bez problémů vypnout většinu uhelek, nebo prodejem zdražených povolenek CO2 do zahrabičí je místo celoročního provozu využívat převážně jen v zimě a jako zálohu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hele česko transformací zcela ještě neprošlo, to je jen začátek konce ;) Nejdřív přijde o vodu, hned potom o zeleň a moravská sahara se přejmenuje pochop na čezkou ;))

windy.com/?temp,38.788,27.070,4

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Že vy jste jeden z těch konspiračních teoretiků? No nic, celý ten problém s vodou a podobně je řešitelný za pár šupů, potřebujete jednak do půdy vrátit část organické hmoty, a jednak obnovit rybníky které by zpomalily odtok vody z krajiny, to opravdu moc nestojí, výroba biomasového hnojiva, tedy organické složky, je bez větších problémů i zisková. Eventuálně se dá přejít od zhůvěřilostí typu kukuřice a další plodiny k produkci drahých plodin, jako ořechy, mandle fíky, réva a pod.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no hele tyhle zimy bez sněhu a suchý jara s prachem dá rozum se někde projeví a první na ráně je půda. Holt klima se mění díky spalování ropy a uhlí, to je nad slunce jasný a co se asi tak může stát s půdou když nemá vodu? přírodopis 3tí třída :))) Ale klííííd v Rusku dostatek životního prostoru a pokračujícím oteplováním se bude navíc rozšiřovat ;) Já už se učím ruštinu heč :)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Erozi nám dělají hlavně zemědělci a nadužívání půdy, díky nim také zmizela akumulační kapacita asi 4mld kubíků, to se projeví například tím že období sucha se střídají s povodněmi, dále za to mohou také vodohospodáři nesmyslnou kanalizací a regulací řek.

Tu ruštinu vám přejí, sám ji jakš takš ovládám, mne se nezbavíte :D, ale problém je v tom že Rusko má samo gigantické problémy s krajinou, rozmrznutí Sibiře nemusí být řešením, naopak může být mnohem problematičtější než si myslíme. Navíc může dojít k takové nestabilitě proudění vzduchu že se bude střídat Sibiř na druhou se Saharou na druhou. Nehledě na to ten stát má vážné sociální problémy takže přijmout miliony lidí z Evropy není možné, zhroutilo by se.

To co je teď třeba je velmi rychlý odvrat od uhlí, následovat by měla ropa a plyn (fosilního původu) a nakonec podle stavu techniky možná jádro. Musíte ale třeba také provést masivní investice do železnic aby bylo možné pohodlně poslat náklad, to znamená přestavět mnoho tratí na sklon do 10 promile a pod. tím můžete velmi omezit silniční dopravu a zvýšit nedostatečnou kapacitu dráhy.

Problém je že se pod pláštíkem soběstačnosti pokračuje v drancování uhlí a budoucnosti místo toho aby se pár let dovážel plyn, který se dá pálit buď v PPE, nebo klasických kotlích. Pokud je tedy deklarován masivní přechod na JE v budoucnu. Potřebujeme co nejrychleji utnout uhlí, škody 51 mld ročně jsou u nás moc.

Dále pokud chceme celosvětově řešit problémy s energií a emisemi, je třeba uhodit právě na Rusko aby opustilo definitivně fosilní paliva a plně využilo hydropotenciál, který je snad dvoj až trojnásobný proti jeho celkové spotřebě elektřiny. Mají ideální podmínky pro mix s více než 50% OZE, zbytek třeba jádro, přesto je naprosto nerozvíjejí. To je problém. Ano možná je dost potenciálu někde na dálném východě, ale hned vedle je Čína a máme technologie HVDC, takže ani využití těchto zdrojů by neměl být zásadnější problém.

Pokud se začne opravdu tvrdě pracovat, tak se problémy dají vyřešit během velmi krátké doby, ale to se musí chtít.

Obrázek uživatele Krueger

Tak uhli maji teď němci dost...:)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No dost.
Tak polovinu nynější spotřeby by v hnědém uhlí mohli těžit doma ještě bez velkých problémů dvacet let.
Ale veškeré černé uhlí dováží, takže je skutečný ekonomický nesmysl, že se první zavázali k odstavování jaderných elektráren. Ale do roku 2021 to budou muset určitě odvolat nebo minimálně posunout.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no počkat ale to všechno za podmínek záchrany klimatu přeci !? nebo už na evropský úrovni bylo německo odepsáno coby zelený pásmo a počítá se s ním jako s polopouští 2025?? Aha no tak to ale mluvíte o přesídlení desítek miliónu němců do novýho životního prostoru ovšem tzn, víc na sever nebo spíš na východ, kde bude příjemných letních 15-30Céček, tzn o 20C chladněji než v germánii 2025 po změně klimatu ;))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no každopádně jim ty atomovky z 60tých zatopili a padlý desertec jak by smet, škoda. Alespon ty větrníky s baterkama by to mohli zachránit

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak DESERTEC jako megalomanský projekt padnout musel, nicméně se místo toho rozšiřuje jednotná synchronní oblast o sever Afriky, Turecko a část Ukrajiny, byl by zájem i o Pobaltí, ale s tím jsou trochu problémy skrz napojení IPS/UPS, tedy ex-SSSR síť a muselo by se vyřešit dost problémů, jak politických, tak technických, například nelze kvůli vnitřním omezení v sítích mezi nimi přenášet více než 3GW.

To co je teď třeba je velmi urychlit výstavbu a nasazení akumulace, což lze minimálně usnadnit změnou legislativy, která v Německu dusí PVE.

P.S.
Mohla by redakce upgradeovat cpatchu? Těch hlášek je čím dál tím více.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nemusel padnout!! byl to skvělá demokratický projekt do kterého ovšem zasáhli diktátoři a celý ho silou 3tí strany sbourali. Jeho části ted oprašuje Japonsko co se angažuje se solárem v SAUDI ARABi jesi seš správne informován, jenže zaprodaný japonci nejsou nemci a ta eletrika nejspíš půjde na výrobu vodíku do Tojot ;)

V textu je Nemecko na 61. pricce a v tabulce na 16. je to prehozeni cislic, nebo jak se to da vysvetlit?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Že jedno je pořadí celkové a další v jednom z kritérií, a Vy jste ve škole v češtině moc nezvládl chápání složitějšího textu.

Marodim. A vy nemate dobrou Kinderstube.

Obrázek uživatele Krueger

Že si šťoura...? :)


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil