Německo dostává rozum? Sílí hlasy po odkladu ukončení provozu jaderných elektráren

redakce - 07 Červen 2019

V Německu se množí požadavky na odklad konce jaderné energetiky. Jde mimo jino o na zprávu Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle které je dosažení klimatických cílů bez jaderné energetiky nereálné.jaderná elektrárna Německo

V roce 2011, krátce po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, se Německo rozhodlo do roku 2022 uzavřít všechny své jaderné reaktory. Z dnešního pohledu šlo ale o velmi unáhlené rozhodnutí.
foto: Bru-nO, licence Pixabay

K dřívějším názorům vědců a některých průmyslníků se nyní v průběhu několika dní připojují i hlasy z nejvyšších pater byznysu a dokonce i politiky. Jeden z nejvyšších německých ústavních činitelů, předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, vyzval v souvislosti s protesty mládeže vládu k „rozhodnější politice v oblasti ochrany klimatu“.

V rozhovoru pro renomovaný časopis Die Zeit prohlásil, že rozhodnutí o odchodu od jaderné energetiky bylo sice po havárii v japonské Fukušimě nezbytné, ale zároveň naznačil, že způsob, jak se to dělá, není ideální. Německo by podle něj mělo být trochu opatrnější v názoru, že musí věci dělat jinak než všichni ostatní.

Další z nejvlivnějších mužů Německa, šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess, nešetřil kritikou vládní energetické politiky v týdeníku Wirtschaftswoche. Podle něj by Německo mělo nejdřív skoncovat s uhlím a až potom s jadernou energetikou. „Pokud je pro nás ochrana klimatu důležitá, měly by jaderné elektrárny fungovat déle,“ říká Diesse.

Předseda dozorčí rady koncernu Linde Wolfgang Reitzle v deníku Die Welt označil vyřazení jaderných elektráren z provozu za nezodpovědný hazard s německou prosperitou, v jehož důsledku má dnes Německo nejdražší elektřinu v Evropě a druhou nejdražší na světě. „Na energiewende jsme vynaložili tisíc miliard eur a výsledkem je horší bilance CO2 a ohrožená bezpečnost dodávek elektřiny,“ prohlásil Reitzle.

Radikalizuje se i rétorika konzervativní části vládní CDU/CSU, která v posledních volbách získala hlasy třetiny německých voličů. Vůdce konzervativní skupiny Alexander Mitsch v úterý 4. června prohlásil, že vyřazování jaderných elektráren je nákladnou ekologickou a ekonomickou chybou a navrhl je odložit a místo toho urychlit konec uhelné energetiky.

Také prezidentka hospodářské rady CDU Astrid Hamkerová kritizuje odstavování jaderných elektráren jako „zkratovou reakci“ a dává za příklad Francii, která se drží jaderné energie a plní své klimatické cíle.

Dosavadní globální výsledky německé energetické politiky posledních let shrnul nedávno komentátor nezávislého deníku Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung, který si jako jedno z mála německých tištěných médií drží své čtenáře, prodává každou sobotu čtvrt milionu výtisků a jeho texty čtou další milióny lidí na internetu.

Podle Holgera Steltznera dotační miliardy německého státu natlačily do evropské sítě ohromné množství zelené elektřiny, což vedlo k nižším cenám v evropském obchodování s emisemi.

Výsledkem je nejen stagnace a v některých evropských zemích dokonce i růst produkce CO2, ale hlavně diskreditace emisních povolenek jako užitečného nástroje snižování produkce skleníkových plynů, takže je země jako Čína a Indie, které jsou pro boj s klimatickými změnami klíčové, odmítají.

Steltzner vyzývá Němce, pro které se podle něj stala mantra zachránců světového klimatu náhražkou náboženství, aby se vzdali iluze, že Německo je jako vůdce schopno zachránit globální klima. „Nejsou zapotřebí sólové snahy morální supervelmoci, ale racionální a především mezinárodně koordinovaná politika,“ píše uznávaný komentátor.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

off

Nová fakta z archivů KGB o tom jak skrývali pravdu o Černobylu

https://www.currenttime.tv/a/kgb-archives-chernobyl-not-great-not-terrible/29985148.html

Как чекисты скрывали правду об аварии на ЧАЭС, заставляли паникующих иностранных туристов ходить на экскурсии под радиоактивным пеплом, подменяли образцы почвы у журналистов, убеждали Анатолия Дятлова не рассказывать в суде о проблемах реактора и в каком состоянии находились другие АЭС "великой" страны.
Это могла бы быть шестая серия "Чернобыля", но это реальные факты из впервые публикуемых архивов КГБ.

Не было в новейшей истории более мерзкого, бесчеловечного режима, чем соаетский. Обязательно почитайте и покажите другим....

Gůgl překlad
Jak důstojníci skryvali pravdu o nehodě v Černobylu, donutili zahraniční turisty chodit na výlety pod radioaktivním popelem, vyměňovali vzorky půdy novinářům, přesvědčili Anatolie Datlova, aby u soudu neřekl o problémech reaktoru a v jakém státě. Byly další jaderné elektrárny z "skvělé" Země.
Tohle by mohla být šestá série "Černobylu", ale tohle jsou skutečná fakta z prvních publikovaných archivů KGB.

V soudobé historii nebylo víc ohavnějšího a nelidštějšího režimu než sovětského. Ujistěte se, že čtete a ukažte ostatním....

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Veselý

Jisté je jedno, počínaje rokem 2023 se v Německu opravdu skončí s odstavováním jaderných elektráren. Už tam žádné nebudou.

Obrázek uživatele Kuk

off

Slovenské Tesco otevřelo s prázdnými regály. Zákazníkům chtělo ukázat, jak bude vypadat svět, když vyhynou včely a motýli
https://bit.ly/2MzSoWr

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ďalší krok by mal byť, že nebudú podporovať chemických výrobcov zeleniny (nap. Agro Mačaj ...),ovocia ...
Nestačí len ukazovať prázdne regály.

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Konečně jim pomalu dochází, že jaderná energetika je z hlediska globálního oteplování ekologičtější a v porovnání s budováním nových zdrojů levnější, než konkurence. Něco jinýho je samozřejmě chtít stavět nové JE. To se opravdu vyplatit nemusí při klesajících cenách OZE, ale odstavit jaderky a pálit místo toho uhlí a plyn můžou chtít leda Ropáci :)

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tak abych to shrnul. Vyjádřili se ředitel koncernu, který celou situaci svou činností zhoršuje (VW - Diess), ředitel firmy na technické plyny, který na to nemá kompetence, jeden politik, zástupce okrajového, konzervativního (čti: hlavně nic neměnit, co je dobrého pro korporát, je dobré i pro Německo) křídla CDU, ...
Je nutno uvést, že se v tomhle článku mixují dohromady dvě věci. Zdroje elektrické energie a emise CO2 z CELÉ ekonomiky (tj. včetně dopravy, vytápění a průmyslových procesů). Je pravda, že emise CO2 v Německu neklesají tak rychle jak si oni sami naplánovali. Ale není to kvůli emisím z výroby elektřiny, které utěšeně klesají. Je to kvůli tomu, že není naopak žádný pokles (a občas i růst) v emisích z dopravy a průmyslových procesů (hlavně hutě, cementárny, chemická výroba). Tohle bych třeba panu Diessovi s velkou chutí omlátil o hlavu, je za to spoluodpovědný.
A taky bych s velkou chutí omlátil o hlavu panu generálnímu řediteli mezinárodního koncernu (Linde), že nezná rozdíl mezi náklady a obratem.
Jisté je jedno, tyhle všechny hlasy jsou teď už irelevantní. Šéfové RWE, E.Onu a EnBW, tj. majitelé oněch JE drží hubu, svoje kompenzace už dostali a rozhodně teď nebudou mít chuť investovat do provozů JE, kde už to 10 let nechávají jen dožít.

Obrázek uživatele Kuk

+ 1

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

_

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Josef

Překvapivě souhlasím. Jestli si teď myslí, že s těmi jaderkami půjde něco udělat... No tak to tedy spíš nepůjde, protože naplánovaná životnost je prostě do 2021 a tím to hasne. Aby to šlo prodloužit, byly by nutné investice v řádu miliard korun a půlroční až roční kompletní odstávka...

Obrázek uživatele Kuk

"Německo dostává rozum? Sílí hlasy po odkladu ukončení provozu jaderných elektráren"

Co to je žvásty, jakej rozum? V roce 1976 a 77 byly v Jaslovských Bohunicích havárie, které kdyby se nepodařilo zastavit mohly skončit (Česko)slovenským Černobylem o 10 let dřív!!!! Tomu říkáte rozumn?!?
Slovensko by bylo neobyvatelné a všichni Slováci by bydleli u nás. To je fakt na kokot s tím jádrem. Dobrý sluha, ale hodně zlej pán. Už běžte s tím jádrem dopérdele. Lidi se ohrožujou už beztak dost i bez jádra.

Černobyľ mohol byť u nás
https://www.sme.sk/c/3662755/cernobyl-mohol-byt-u-nas.html

Havárie elektrárny Jaslovské Bohunice A1
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1rie_elektr%C3%A1rny_Jaslovsk%C3%A9_Bohunice_A1

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

vtedy na tom aj tak nikomu nezáležalo - ľjudi mnoga!

A1-tka bol experimentalny blok a ludia tam zomreli na otravu plynom. To iste by sa mohlo stat aj v tepelnej elektrarni.

Naopak, nove bloky v JB fungovali velmi dobre ale bohuzial sme ich museli na natlak nasich susedov uzatvorit inak by sme nesli do EU.

Co sa tyka rozhodnutia to je asi jasne. Bolo to jasne od zaciatku. Bez JE sa nikam nepohnu. Ziadne veterniky ani slnko im nepomozu. Ich rozhodnutie ale sposobilo, ze prakticky uz nemame ludi schopnych vyrobit novu JE. Musime sa pytat Rusov a Cinancov.

JE este nepovedala svoje posledne slovo. Stale je tu vela moznosti ju vyuzivat bezpecnejsie a to co je dnes povazovane za odpad, pouzit ako palivo.

Obrázek uživatele Kuk

Všimni si, že jsem ty smrťáky nezmínil, protože nějaké přirovnávání k tepelné elektrárně zde není na místě. Jde o to, že tato nehoda mohla dopadnout jako Černobyl.
Mimochodem se neotrávili, ale spíš udusili nedostatkem kyslíku který byl vytlačen uniklý oxid uhličitý, který unikal pod velmi vysokým tlakem za hvízdotu jak ze sirény a padal dolů do prostor kde se nacházeli...

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Staré typy reaktorů a všichni si do Černobylu mysleli jak je jádro bezpečné. Nedbalo se tak na bezpečnost jako dnes. Komunisti tutlali co se dalo, takže se havárie v Jaslovských Bohunicích nedostala k šiřší veřejnosti a nebyla politická vůle k většímu zabezpečení. Dnešní typy reaktorů jsou jiné.

Obrázek uživatele Kuk

Havarové bloky jsou v Jaslovských Bohunicích jsou od havárie zavřené a budou se údajně likvidovat až do roku 2050!!! A kolik to bude stát??? S tímhle fakt jděte do pérdele. Pěknej sajrajt to jádro.

"Tato nehoda byla na sedmistupňové Mezinárodní stupnici jaderných událostí ohodnocena stupněm 4. Šlo o nejzávažnější nehodu jaderné elektrárny v bývalém Československu.

V důsledku nehody byl provoz jaderné elektrárny A-1 ukončen a byla zahájena její likvidace, naplánovaná až do roku 2050."

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

v predvstupovom období vykšeftoval čarnogurský úhradu likvidácie za predčasné skončenie prevádzky.

Obrázek uživatele Kuk

Kolik?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

niečo sa spomína tu:
Na vyraďovanie jadrových elektrární môže Slovensko čerpať prostriedky aj z Medzinárodného fondu na podporu odstavenia Bohuníc (BIDSF). Tento fond vznikol pred šiestimi rokmi na základe dohody medzi Slovenskom a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD). Vo fonde je celkovo 618 mil. eur, čo je približne 21 mld. Sk. Tieto prostriedky je potrebné vyčerpať do roku 2013, respektíve začať čerpanie do konca roku 2012. "Harmonogram prác neumožňuje vyčerpanie prostriedkov BIDSF do konca roku 2012.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/3473718/na-vyradenie-jadrovych-elektrarni-v1-a-a1-pojde-41-miliard-korun.html#ixzz5qFFCH6hA

Obrázek uživatele Kuk

To není likvidace, ale jen vyřazení a to je rozdíl.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

aha, ...

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

noooo poločas rozpadu plutonija je 24.000 let má někdo chuť na španělský rajčaty melouny nebo rovnou barák u móře?? :))

https://www.csfd.cz/film/716542-ztracene-bomby-studene-valky/galerie/?type=1

https://en.wikipedia.org/wiki/1966_Palomares_B-52_crash

https://s.abcnews.com/images/International/ht_palomares_bomb_map_lf_160115_4x3_992.jpg

https://www.google.cz/maps/@37.2370125,-1.8156007,1209m/data=!3m1!1e3

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Jaderné elektrárny a invazisti jsou spojené nádoby.
Až invazisti přeberou moc v tzv. Západní Evropě do vlastních rukou, tak nemají kádry na udržování jaderných elektráren.
A jaderné potíže nejen v Evropě i na světe nikdo nechce, že? Zachování jaderných elektráren znamená prodloužení Německé identity jako národa.
Jejich zrušení naopak znamená svou činností pracovat na cíle někoho, kdo chápe víc.

V Německu bude v příštích 20 letech chybět 10 milionů pracovníků díky demografii. Staří odejdou do důchodu a mladých ze škol je málo. Zhruba 2 miliony si už tam nalifrovali z Afriky a Asie. Bez nich by nerostli ceny nemovitostí, výrobky by neměl kdo kupovat a zisky firem by poklesly. Nevadí, že jsou většinou nezaměstnaní a dělají málo kvalifikované práce, hlavní je, že spotřebovávají a tlačí na ceny nemovitostí nahoru a snižují mzdy málo kvalifikovaných lidí. Platí je stejně chudí a střední třída ze svých daní. Korporace daně platí v daňových rájích.
Ano IQ nově příchozích je nízké.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:National_IQ_per_country_-_estimates_by_Lynn_and_Vanhanen_2006.png
Jedná se o státy a stát není rasa, takže tato mapa nemá s rasismem nic společného. Nově příchozím bych jadernou elektrárnu nesvěřil. Nicméně než Německo ovládnou, tak to bude trvat ještě mnoho desetiletí a v té době mohou jaderky ještě normálně fungovat.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

V Německu nebude v příštích 20ti letech nikdo chybět protože se změní evropský klíma a nastane vedro jak fpérdeli a třeba exodus do ruska?? :))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Kuk

Co to žvaníš, jaký invazisti? Ty už je máš snad na dvorku? Tobě Pitomio úplně rozmixoval mozek.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Migrace je závažný problém, prosím nezlehčujte ho.

Obrázek uživatele Kuk

Prober se, on mluví o invazistech a ne o migratnech, to je safra rozdíl. Invazisti jsou teď na Krymu a ve východní Ukrajině.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Může prosím redakce uvádět autora resp. původce článků?

Obrázek uživatele Kuk

Už jsem to x-krát urgoval a pan Horčík to stále nechápe. Takhle to vypadá jak když ty tiskový zprávy nachází kýmsi pohozené u cesty když jde do práce. Fakt trapnost.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

No konecne, stojici a fingujici jaderka je asi ten nejekologictejsi zdroj (vetsina zateze je ze samotne stavby), takze predcasne jaderky zavirat je opravdu spatny napad.

Naprostý souhlas, odstavit funkční JE a pálit místo toho uhlí a plyn může jenom ropák :)

Obrázek uživatele Kuk

Fingující jeaderky nechceme!

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele 13G

Jadro vypada na prvni pohled celkem fajn - kdyz vse funguje a jede hladce..muze byt dokonce i levne. Vse v idealnim stavu. Horsi to uz je s likvidaci vysl. elektraren a zejmena uskladnenim paliva..teprve ted se zjistuje, ze to uplne ani moc financne rozumne nejde rozebrat a vyhorele palivo skladovat ..problem. Jsou dva nazory na to co s vyhorelym palivem - jeden palivo zaleva betonem v kontejnerech pod zemi - nikdy se k tomu uz nepujde rozumne dostat a druhy ze se uskladni nekde hodne v hloubce nebo nekde docasne - treba se casem najde dalsi vyuziti - to zase zavani prusvihem..
Rozciluje me, kdyz kazdy vyrobek dnes ma sve naklady na vyrobu spojene se zatizenim prostredi atd..a vzdy se mysli i na recyklaci a likvidaci. Jak je mozne, ze do ceny JE neni zapocitana jeji likvidace a pripadne nedejboze havarie? To si vazne nekdo myslel ze to bude fungovat s nakou tou modernizaci a bezporuchovosti navzdy? To neee. Chtel bych znat veskerou spotrebu CO2 a ostatni emise uvolnene pri stavbe, provozu, udrzbe a modernizaci vcetne likvidace JE. Prestavam to totiz videt tak uplne ruzove...

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Jaderny odpad je problem, ale dle meho je to mnohem mensi a mnohem lepe resitelny problem, nez odpad z tepelnych elektraren, ktery z kominu odchazi neustale 24/7 a jde o mnoho radu vyssi objemy. Z 270 ppm CO2 jsme na 413 ppm a zaciname to pocitovat i Cesku, kde mame vlny veder, sucho a uschly nam lesy ve strednich polohach. Do budoucna se to bude jen zhorsovat.

Ted jsme v pruseru kvuli CO2, tak pojdme resit snizovani podilu fosilnich elektraren. Odpad z jaderek nas vzhledem k jeho malemu objemu a dobre skladovatelnosti zatim nemusi trapit. Az se nam podari snizit emise CO2 a trochu stabilizovat klima, tak se muzeme naplno venovat problematice prepracovani/recyklace jaderneho odpadu pro dalsi vyuziti a trochu ten cyklus vyuziti stepneho materialu uzavrit.
Ale ted je treba co nejdriv co nejvic snizit emise. A bez jadra to nedokazeme.

Obrázek uživatele Kuk

Přestaň řešit jenom CO2, z komínů a výfuků nás nejvíc ohrožujou jedy, karcinogeny a mikroprach. To je akutní ohrožení. Z komínů uhelek ročně vyletěj i tuny rtuti a ropácký majitelé uhelek chtěj vyjímku aby jí nám mohli poslat ještě o 40 % víc!!!! Přitom celou 1/4 produkce elektřiny beztak vyvážíme, ale ty emise i s tou rtutí si tu samozřejemě sežereme sami, ty nevyvezem!!!

MŽP navrhuje, aby uhelné elektrárny mohly vypouštět o 40 % více rtuti. Hraje to do noty Tykačovým Chvaleticím
https://frankbold.org/pro-media/tiskova-zprava/mzp-navrhuje-aby-uhelne-elektrarny-mohly-vypoustet-o-40-vice-rtuti-hraje-do-noty-tykacovym-chvaleticim

Ropák Brabec se fakt vybarvil.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Joe

Dovolím si poznámku pod čarou. Emise bohužel i dovezem. Resp. bratři Poláci nás obšťastní emisemi ze svých uhelek.

Citace:

Polský smog zabije ročně tisíce Poláků, ale také stovky Čechů.

Obyvatel Krakova, který dvě hodiny denně dýchá vzduch na ulici, si škodí podobně, jako kdyby ročně vykouřil 3 700 cigaret

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/polsko-mira-smogu-cesi.A170209_134814_zahranicni_bur

P.S. Jakže to byl ten citát ? V dnešní době je spalování čehokoliv ťežkej prežitek..:-)

P.S.2 Na bordel se spalováním je jedno krátké anglosaský rčení:

"Money matters"

Záleží (jenom) na peňezích. .... Bohužel.

Good night.

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Kuk

+1

Bohužel v Polsku je to děs běs a je mi jich líto.

Co se týče toho kolik k nám sem od nich nalítá jsem narazil na zajímavou studii, která se tím zabývala. Ale neodvažuji se jí potvrdit ani vyvrátit či nějak komentovat.

Ostrava Těšín Polsko emise znečištění studie Čisté nebe
Mýtus č. 5: Za ovzduší na Ostravsku můžou Poláci
http://www.cistenebe.cz/nase-projekty/hlidka-barona-prasila/414-mytus-za-ovzdusi-na-ostravsku-muzou-polaci

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Mas pravdu, ale globalne je nejvetsi problem CO2, to ovlivnuje radiacni bilanci cele planety a zpusobuje oteplovani. Tuny rtuti jsou ve srovnani s timhle male lokalni problemy.

Obrázek uživatele Kuk

Proto taky píšu "Přestaň řešit JENOM CO2" nikde nepíšu "přestaň řešit CO2". Chápeš?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zdrz se imperativu. V tvych prispevcich je prilis mnoho rtuti.

Obrázek uživatele Kuk

Bodejť by nebylo, když je všude kolem nás a většině lidí je to jedno. Mě jde hlavně o správné definování problému a ne o to si honit triko.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

No mas samoyrejme pravdu, proto pisu ze uz stojici elektrarna je opravdu ekologicky zdroj (tu uz si musel neekologicky postavit, a budes ji tak jako tak muset slozite likvidovat). Jaderny odpad je ciste politicky problem (nikdo ho moc nechce skladovat ve svoji vesnici), jinak je ho minimum.

Souhlasím s tímto názorem. Pokud už se do toho nacpaly peníze, stojí to, funguje to a dává to ekonomický smysl, tak proč to odstavovat předčasně. Ekologii to už nijak nepomůže, ekonomicky je to katastrofa.

Ale stejně tak je ekonomický nesmysl výstavba nových JE v dnešní době.

Obrázek uživatele Kuk

Ty si taky politickej problém, až ti jadernej odpad zamoří spodní vody tak budeš mít realnej problém na tisíce let!

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

kuk, to nie je tekuté, plynné, ... to iba žiari. chápem, že ti vadí svetelný smog, ale aspoň sa nepotkneš.
o tých haváriách si nprečítaj aj opačné koímenty - aké staré babičky žijú v okolí elektrárne. nie sú to iba huby extrémnych rozmerov, žiariace diviaky. a pozri ako stále stojí ruské kolo, ako vietor listuje v knižkách v škôlkach, ... tá príroda akosi stále neprevzala moc nad mestom! kdekoľvek inde sa skôr rozpadá dom, cesta, auto ako v oblasti výbuchu.

Obrázek uživatele Kuk

No pokud jaderný odpad omyje spodní voda tak je ta voda kontaminovaná nebo ne? A pak už je jedno v jakém skupenství se ten jaderný odpad nachází.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele ozana

Jaderný odpad není hromada uhlí, je uložen v kontejneru a voda se k tomu hned tak nedostane.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Kuk

Jasně a ten kontejner nebo barel je naprosto nerozbitnej, nikdy nemůže proreznout ani se poškodit protože je vyrobenej ze Supermanova kryptonitu :)))))

A teď lekce z reality, 1/3 barelů s radioaktivním odpadem ze zrušený jaderky ve Šlesvicku Holštínsku je poškozená. Ne všechen jadernej odpad je v super nerozbitnejch kontejnerech, nekterej je i prachsprostejch reznoucích barelech.

https://www.thelocal.de/20141010/one-third-of-barrels-leak-at-nuclear-waste-site-brunsbttel

"Inspectors in northern Germany have found that a third of barrels containing radioactive waste at a decommissioned nuclear plant are damaged, the Schleswig-Holstein Environment Ministry said on Thursday."

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

kuk, viem, chceš nám ukázať, že si čítal všetko, čo sa kedy napísalo. už neviem autora, názov, osoby a dej iba ako z rýchlika (s parnou lokomotívou):
osoba female gender má obavy pred dieťaťom, ktoré, keď príde strhne na seba hrniec s vriacou vodou ... a tak v hroznej predtuche "šílí" ...
viem, je to nepresné, ale tieto tvoje texty to vystihujú.

Obrázek uživatele Kuk

Jseš úplně mimo, nečet jsem skoro nic jen matně vím či předpokládám, že daný problém existuje a pak ho vyhledám v gůglu vetšinou abych si potvrdil, že neplácám kraviny a nepřesnosti. Dokonce i problémy které naprosto nepředpokládám, ale přesto je zkusím vyhledat se můžou nakonec potvrdit. Zkus to taky někdy, budeš překvapen, co se ve světě děje. Ale jestli z toho máš nějaký ujímáni tak to ti asi nepomůžu, holt se s tím budeš muset vyrovnat.

btw dávej si majzla na svoje apriorní soudy, většinou vypovídají víc o tobě než o souzeném.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

takže ty predpokladáš, že ten humoristický príbeh o osobe, ktorá sa niečoho bála sa v realite stal.
u nás bola taká povedačka - v piatok trinásteho ostaň najradšej v posteli a prudko sa nepohybuj, pretože sa s tebou pokazí/padne/zlomí/vypadneš.
ak budem gúgliť, určite sa to stalo.
takže mám byť opatrnejší ako sa to stalo, alebo mám vyjsť z domu ako zvyšok ľudstva?
neblbni, je medarda a vietor fúka tak silno, že rozohnal mraky - mám sa tešiť/zúfať že 40dní nenaprší - bude pekne/sucho/neúroda?

ps - ktej posteli - kedysi som mal mladého kolegu, na rohrekreácii sa s manželkou pokúšali o splodenie potomka - spadla s nimi posteľ (spartakiádne lehátko), mladá pani si zlomila ruku. a nesmútili, pretože dostala poistku z toho zájazdu, aj z práce, kde bola poistená, navyše otehotnela a k dcére dostali "štátny príspevok! vidíš, napriek katastrofickému priebehu rekreácie pri nejakej východosloenskej priehrade toľko radosti v chudé pastoušce!
pps - kuk, čo ťa kvári, keď nevtipkuješ? je to na figu, keď hľadáš chyby. písal som ti o sebe, neviem sa tešiť, neurob rovnakú chybu.
ppps - samozrejme moje súdy hovoria minimálne o mojich okamžitých postojoch/náladách/úchylkách/gendri/...

Obrázek uživatele Kuk

"takže ty predpokladáš, že ten humoristický príbeh o osobe, ktorá sa niečoho bála sa v realite stal."

O kom/čem to proboha mluvíš?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

píšeš že si neviem predstaviť čo všetko sa dá nájsť na gúgli/gúglom.
našiel si a do diskusie vložil dosť príkladov ako sa niečo zdá bezpečné a predsa sa to pokazí.
môžeš to považovať za niektorý z mojich nepochopiteľných výplodov :-)

Obrázek uživatele Kuk

"môžeš to považovať za niektorý z mojich nepochopiteľných výplodov"

Nechápu. Můžeš mluvit konkrétně, logicky a v poslopnostech pokud možno bez zmatených hádanek a nelogických sledělení souvisejícich s něcím co viš jenom ty?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

kuk, opísal som svoj príspevok, na ktorý reaguješ, že je nezrozumiteľný. tak som k nemu dopísal, že ho máš ignorovať.

Obrázek uživatele Kuk

Už dost těhle keců vo tom jak se nemůže nic stát. Fukušima byla super bezpečná dokud nevybouchla jak parta papiňáků, pražský metro měl bejt atomovej kryt dokud ho nevyplavila Vltava jak krysí díru. Asi jí to zapoměli říct... Lidstvo je fakt nepoučitelný.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

prehoď výhybku - na niečo zomrieť musíme.

Obrázek uživatele Kuk

Tydle generalizující kecy mám fakt nejradši. Zemři si jak chceš, ale do mýho života nekecej.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

a ten text vyššie?
aj ty generalizuješ, spájaš nesúvisiace, zavádzaš, klameš, robíš si srandu, provokuješ, ... aj mňa to baví, tak prispievam.

Obrázek uživatele Kuk

Co to zase meleš? Pokud se ti konkrétně něco nelíbí tak to rozporuj ja ti to vysvětlím. Možná si to jen nepochopil nebo čteš mezi řádky. Už tvoje apriorní soudy tomu napovídaj. Tvoje myšlenkové pochody byly vždycky zmatené.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

fajn, už si to ty.
apriori tak súdim.

Ten jadernej odpad už v tom úložišti je teď. A tím, že zavřete fungující elektrárnu, která by mohla ještě nějakou tu desítku let sloužit, ten stávající odpad nikam nezmizí.

A pokud by, nedejbože, došlo k úniku a zamoření z úložiště, tak už moc nebude záležet na tom, kolik ho tam bylo celkem.

Obrázek uživatele 13G

Jaderny odpad neni jen politicky problem, ale opet vyznamne financni. Zacina se opet ukazovat ze to neni uplne rentabilni.. USA to stalo jen za rok 2018 cca 6mld $ a to maji velke problemy s modernizaci a zabezpecovanim skladu, nake male uniky jsou, takze ty castky by meli byt vyrazne vyssi aby to bylo safe.. Chtel bych videt na fakturach hned pod OZE napr. castky za likvidaci/skladovani jaderneho odpadu pripadne nejaky eko poplatek na pojisteni v pripade nehod apod. Na Cernobyl se sklada uz ted horko tezko +- cela evropa, myslim ze posledni odhad ceny za vsechny skody byl cca 600-700mld $. Ve francii meli myslim posledni odhady na potencionalni havarii jedne z jejich JE na cca 350 mld eur... ta energie je uzasna jen kdyz vsechno funguje.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele Josef

Rozdíl mezi námi a USA je v tom, že USA má výrazně více a výrazně komplikovanějšího jaderného odpadu, protože u nich nepochází jenom z JE, ale taky z různých experimentálních reaktorů a dalších podobných provozů. Veškerý odpad z jaderných elektráren v ČR za celou dobu jejich existence by se vešel do kostky o hraně 6 metrů.

Josefe, no nevím. Proč máme potom od roku 1995 v Dokovanech na těchto “směšných” 216m3 odpadu vybudováno úložiště jaderného odpadu s kapacitou ( zdůrazňuji KAPACITOU, zastavěný objem bude asi vyšší) 55000m3? Viz: https://www.surao.cz/pro-verejnost/stavajici-uloziste/uloziste-dukovany/
Dle paní na infocentru je aktuálně zaplněno ze 3/4 a mělo se zaplnit cca do roku cca 2060. Mimo samotných palivových tyčí provoz JE produkuje spoustu kontaminovaných látek, které se taky nemohou vyvézt do komunálního odpadu. Taky je zajímavé, že kapalný odpad se upravuje ve specielních suškách, něco se vozí spálit do zahraničí a popel se zde uloží, atd. Takže celkem drahý cirkus ten provoz JE asi bude. Jinak ale souhlas s názory zde, že pokud JE celkem bezpečně běží, má asi smysl využít její životnosti. Provoz je celkem bez emisí CO2, a dá nám to čas na budování OZE a odstavbu uhelek.

Obrázek uživatele Kuk

Asi tak.
+1

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Souhlas s 13G, taky bych rád u účtu viděl čísla celkové nákladovosti dle zdroje výroby. Za těch 24mld Kč, co jsou na Státním jaderném účtu, nezlikvidujeme ani jeden reaktor. Kkyž likvidace odstavených bloků JE Jaslovské Bohunice má stát stovky mld. Ale Euro! Něco jsem zde dříve zmínil po exkurzi v Dukovanech a troše čtení na Wikipedii.

Obrázek uživatele Josef

Ale houby. JB jsou drahé, protože tam došlo k nehodě. Likvidace Temelína nebo Dukovan proběhne stejně jako probíhá výměna paliva. Prostě se všechno vyveze, pak se všechno vyčistí, nechá se to nějakou dobu ležet, aby trochu klesla radioaktivita, mezitím se buď zlikvidují obslužné budovy, nebo se postaví nový reaktor kousek vedle a pak se to zbourá a uloží.

No, Josefe, když ta likvidace JE je taková banalita, proč v Jaslovských Bohunicích likvidují blok A-1 od roku 1977 s cenou 1,1mld Euro! Je pravda, že blok měl havári, na druhou stranu, cena je zřejmě bez nacenění likvidace samotného reaktoru. Viz zde: https://www.idnes.cz/technet/technika/havarie-na-a1.A170220_123041_tec_technika_mla
a zde: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Jaderná_elektrárna_Jaslovské_Bohunice

Obrázek uživatele Kuk

"V důsledku nehody byl provoz jaderné elektrárny A-1 ukončen a byla zahájena její likvidace, naplánovaná až do roku 2050."

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Odborný pdf dokument o havárii
http://data.idnes.cz/soubory/tec_technika/98A170220_MLA_029_A-1BEZPECNOST_JADE.PDF

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Jo, ten dokument pamětníků o havárii jsem si taky stáhnul a při volné chvíli na něj mrknu. Pěkné, že se najdou lidi co pamatují sepsat něco, co by asi bylo tehdy rádo zapomenuto.

Jeden reaktor s výkonem kolem 1000 MW produkuje ročně kolem 1,5 m3 vyhořelého paliva. Z toho je 95% ještě původního uranu.(238)
Zatím se to řeší skladováním, místa moc nezabírá. Nicméně je možné vyhořelé palivo znovu přepracovat.

Jirkojiri, před chvili jsem se ptal Josefa, proč na to směsné množství odpadu co oba uvádíte, máme v Dukovanech úložiště s kapacitou 55000m3? Tedy poptávám odpověď i po Vás.

Obrázek uživatele 13G

Nicméně je možné vyhořelé palivo znovu přepracovat. -> ukazuje se ze je to zatim nerentabilni.. :-/ snad se objevi zpusob vyuziti...
Jaderne palivo ma vysokou hustotu, je toho malo na objem, ale dost na hmotnost.. i kdyz se ukazuje ze oproti fosilnim palivum toho jsou stopova mnozstvi... v USA skladuji cca 80tis. tun jaderneho odpadu.. na objem to bude ale taky "par" kubiku.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

V ČR vyprodukují JE zhruba 100 tun ročně. To je jeden let Starship a je po problému :)

Pár kubíků to nebude, zhruba to bude 4000 kubíků, což je pro představu bazén 50m*20m*4m hloubky.

Obrázek uživatele Kuk

Bazén kterej nesmí nikdy protéct ani se porušit.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Do budoucna bude možná rentabilní palivo přepracovat. Nebo se dá také vystřelit do vesmíru.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Dokud nebude kosmický výtah tak to nebude, je to moc nebezpečné.

Obrázek uživatele Kuk

Zatím jen sliby a vlhké sny. No a pohled na to jak se při startu rozprskne raketa s plutóniem, protože starty raket jsou nejrizikovějsí věc vůbec, mě fakt vůbec nebere. To samé představa jak na obězně dráze krouží satelit s plutóniem protože porucha je taky úžasná představa, nedej bože že se to tam s něcím srazí a rozprskne se všude kolem... a pak to tam bude plutoniem bombardovat ISS či jiné satelity. Samé báječné scénáře.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Josef

No, on se uran moc nerozprskává. A pravděpodobně by se moc nerozprskl ani při nehodě rakety. Je to poměrně kompaktní a pevný kov.

Obrázek uživatele Kuk

Při explozi nebo při srážce družic na orbitě se toho rozprskne dost.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Josef

Družice jsou celkem křehké.

Obrázek uživatele 13G

CO2, jadro a mikroplasty jsou to nej co tu nechavame do budoucna.. snad se s tim poperou dalsi generace nejak :-)

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele Kuk

Jediný co po nás zůstane je odpad.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil