Němci přestaví uhelný důl na přečerpávací elektrárnu

Uhelný důl Prosper-Haniel v Severním Porýní-Westfálsku bude po ukončení těžby v roce 2018 přebudován na 200MW přečerpávací elektrárnu.

Kdy se začnou také české uhelné doly měnit na obří baterie? Nevíme.
foto: hangela, licence public domain

Skvělý příklad přechodu od staré energetiky k nové má připraveno Německo. Plánuje přestavět tamní uhelný důl na přečerpávací elektrárnu schopnou zásobovat čistou elektřinou 400 000 domácností.

V roce 2018, kdy vyschnou federální dotace na těžbu uhlí, se Prosper-Haniel definitivně uzavře. Fungoval od roku 1863 a vytěžily se z něj až 3 miliony tun uhlí ročně.

Schéma budoucí přečerpávací elektrárny Prosper-Haniel v Severním Porýní-Westfálsku

Schéma budoucí přečerpávací elektrárny Prosper-Haniel v Severním Porýní-Westfálsku
foto: Universität Duisburg-Essen

Horníci po uzavření dolu zůstanou v místě zaměstnáni, aby pomáhali s jeho přeměnou na nový typ elektrárny. Bude to poprvé, co bude bývalý uhelný důl přeměněn na přečerpávací elektrárnu.

Ta bude v době, kdy bude elektřiny nedostatek, vyrábět cennou komoditu tím, že se nechá voda skrze turbíny padat do hlubin. V době levné elektřiny se pak z hloubky 1200 metrů vypumpuje.

19 Comments on “Němci přestaví uhelný důl na přečerpávací elektrárnu”

    1. Video je to pěkné, je bohužel smutné že se o to místní
      Video je to pěkné, je bohužel smutné že se o to místní úřady nehodlají starat a je na tom vidět jak se oblast za několik století propadá, mám v jedné brožurce od ČEZ z přelomu tisíciletí nákres jak tyto mlýny vypadaly v plné kondici. Bohužel se asi brzy rozpadnou, stejně jako mnoho dalších starých zařízení, je to až s podivem že mnoho zařízení, která přežila války a mnoho dalšího nepřežije 20. a 21. století ať jsou to mosty nebo v větrné mlýny. Lidé v minulosti museli být v mnohém důvtipnější než dnes. Traduje se třeba příhoda britského inženýra v Indii, který po prohlídce dvou starých hrází zahodil poučky z domovina a vše pak dále projektoval podle snad 1500 let starých přehrad, podobně je to s římskými, kde do doby asi před deseti lety ještě fungovalo původní olověné potrubí. Máme se toho ještě co o historii učit.

      Bohužel s těmi přečerpávačkami je to v Německu takové zvláštní, řekl bych že obrovskou roli hraje kdo je vlastní a jak jsou daleko od míst produkce a spotřeby. Pokud to vlastní tatáž firma, mohou se vyplatit, pokud je vlastní někdo jiný, pak na tom budou hůře a hůře, pokud poroste podíl plynu, pak nebudou-li vlastněny vlastníky OZE a s nimi úzce provázány, mohou je rovnou prodat do šrotu.

  1. Pokud bude integrace taková jako je na obrázku, tedy že
    Pokud bude integrace taková jako je na obrázku, tedy že budou úzce provázány VtE, FVE a PVE, pak je to velmi zajímavý projekt, který by mohl vytvořit energetický komplex schopný relativně stabilního výstupu a regulace. Navíc pokud nemusí proud kupovat a není třeba platit ani za jeho přenos, pak je ekonomika takové PVE zase někde jinde a mnohem příznivější.

    V současnosti začínají mít PVE, zejména v Německu problémy s finanční efektivitou, pokud budou těsněji provázány s provozovateli ostatních OZE, kteří nebudou muset elektřinu kupovat, mohlo by to být řešením problémů, zejména těch menších elektráren.

    A jen pro zajímavost není to první uhelný důl předělaný na PVE, první byl loni předělán jeden z dolů na Ostravsku v režii podniku Diamo, bohužel jen s výkonem 1MW.

      1. Takže dát dotace na výstavbu jaderné elektrárny a pak
        Takže dát dotace na výstavbu jaderné elektrárny a pak garantovat výkupní ceny aby se elektrárna uživila. Kde já jsem to už slyšel? 🙂 Nevím o žádné firmě, která dovede dnes postavit atomovou elektrárnu bez dotací. Podle mě není správné dotovat ani pole solárních panelů, ani jaderné elektrárny. A jestli si někdo postaví jadernou elektrárnu za svoje, nemám s tím problém.

    1. A)ČR je v mnoha ohledech rizikový partner a naše úřady a
      A)ČR je v mnoha ohledech rizikový partner a naše úřady a stát jsou poněkud nevypočitatelní, můžeme být asi rádi když se daří dělat malé přeshraniční projekty. Něco co má plánovací a stavební dobu výrazně přesahující jedno volební období je velmi problematické.

      B)Samotná stavba jaderných elektráren je finančně náročná a mnoho evropských projektů se v posledních letech výrazně prodražilo. Do JE tedy nikdo ze soukromého sektoru jít nechce.

      C)Německé obyvatelstvo by toto mohlo brát jako zradu kdy jejich firmy se snaží vypadat hrozně ekologicky a přitom v zahraničí provozují JE.

      D) Přestože je Temelín dost daleko od hranic, ani to neznamená že to nebude dané spolkové vládě vadit, vezměte si jenom jak se Rakousko stavělo proti Temelínu.

      E) Německé má elektřiny dost, problém má s jejím transportem. Stejně tak by museli případně vybudovat nové trasy pro vedení z Temelína, nebo ještě hůře Blahutovic či Tetína.

      1. Nemecko ma energie dost jen obcas. A kdyz nema, tak tvrde
        Nemecko ma energie dost jen obcas. A kdyz nema, tak tvrde makaj uhelny elektrarny nebo kupuji jadernou elektrinu od Franciku (ci jinde). Viz take to ze jejich ekologicka stopa je horsi nez pred energiewande. Trosku mene manipulace prosim …

        1. Energetických zdrojů jako takových dost mají, problém je
          Energetických zdrojů jako takových dost mají, problém je jak dostat ten proud do Bavorska a spol. Tam je problém, protože tyto oblasti spoléhaly na JE.

          Původ té energie je z hlediska jejího dostatku či nedostatku celkem irelevantní.

Napsat komentář