Baterie EVC

Rusko má největší továrnu na li-ion baterie

Ivo Hradil - 22 Prosinec 2011

V Novosibirsku, třetím největším městě Ruské federace, byla slavnostně uvedena do provozu největší továrna na světě na výrobu lithium-iontových baterií. Závod Liotech je společným podnikem ruské akciové společnosti Rusnano a čínského holdingu ThunderSky.Továrna Liotech

Dokáže produkce li-ion baterií z největší továrny na světě snížit jejich cenu?
foto: Liotech

Své akumulátory společnost Liotech představila už na listopadové výstavě v Kazani, kde rovněž předložila informace o již fungujících prototypech v různých společnostech (Mobel, Niikeu, Trolza a jiné). Podle slov výrobce se Liotech vyznačují svou vysokou energetickou hustotou a širokým rozsahem pracovních teplot (-45 °C až 65 °C).

Výstavba nové si vyžádala investici ve výši 13,5 miliard rublů, tedy přibližně 8,2 miliardy korun a celý komplex se rozprostírá na území 40 000 metrů čtverečních. Rozsáhlá stavba byla postavena za šibeničních devět měsíců.

Liotech zde nyní plánuje vyrábět lithium-železo-fosfátové akumulátory () s kapacitami 200, 300 a 700 Ah. Souhrnný roční počet vyrobených baterií by měl dosáhnout jednoho miliónu kusů s celkovou kapacitou 1 GWh.

Společnost Liotech tvrdí, že už má s předstihem podepsanou celou řadu obchodních smluv na dodávku svých baterií. Například s jedním z hlavních zákazníků, se společností Mobel, má už mít Liotech uzavřen kontrakt dosahující astronomické částky tří miliard rublů (asi 1,8 miliardy korun).

Patrně i díky tomu, že spolumajitelem Liotechu je společnost Rusnano, ve které vlastní 100 % akcií vláda Ruské federace, je o baterie velký zájem i ve státním ruském aparátu. Zájem o spolupráci už projevily napříkad Ruské , Moskevské metro, energetické společnosti, vojensko-průmyslové podniky nebo sektor veřejných služeb.

Akumulátory z nové továrny budou moct najít využití jak např. v (v tiskovce se píše zejména o ), tak i v sektoru energetiky. Pro Rusko je továrna významným počinem i proto, že jde o praktické uplatnění výzkumu v oblasti .

Liotech by tak s případným odběrem svých výrobků neměl mít větší problém. Otázkou však zůstává, zdali dokáže rusko-čínská produkce pozitivně zahýbat i celosvětovými cenami . Doufejme, že ano.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Technologia LiTHIO plne nahradi Li-ion baterie na baze interkalacie novou Li-con koncepciou. Takze investovat v dnesnej dobe do starej technologie Li-ion je uplna blbost. Aktualne sa v CZ instaluje nova technologia depozicie nanomaterialov pre aktivnu hmotu Li-con baterii. Je absolutne prvou takouto technologiou v EU pricom nas tym bude dalej modifikovat jej vyuzitie pre depoziciou zo stabilnych prekurzorov tak aby cena Li-con baterii bola pod 250€ za kWh v prvych seriach Eh- 600Wh/kg. Radikalnou zmenou je bipolarna koncepcia ktora je nevyhnutnym riesenim pre spickove parametre Li-con baterie a zvlast pre stabilitu anodoveho materialu pri vysokych nabijacich prudoch 20C (podmienka rekuperacie deceleracie a brzdenia).

Dopovane nanovlakna kremikovej anody dosiahli zaujimavy rekord a to schopnost ponat nabijaci prud 10.500C tj. nabijanie prudom 37.600A slovom nabijanie prudom tridsat sedem tisic sest sto amperov na gram aktivnej hmoty bez vazneho porusenia integrity anody. Prave tato informacia prestavuje revoluciu v elektromobiloch pretoze doteraz nebolo mozne ist na hranu schopnosti trakcneho systemu pri deceleracii a brzdeni. Jednoducho klasicke Li-ion nie su schopne uskladnit prudove spicky od generatora a S-CAP a U-CAP maju vysoku cenu a nizku hustotu sice su riesenia anody ktora je pri interkalacii stabilna ale jej vysoky potencial voci Li znizuje celkovy dosiahnutelny vykon. Li-con bateria teda poskytuje jedinu alternativu pre elektromobilitu.....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zdarec Marku, jak je daleko ten vývoj po 4 letech od uveřejnění tohoto příspěvku? Dík za info.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Souhrnný roční počet vyrobených baterií by měl dosáhnout jednoho miliónu kusů s celkovou kapacitou 1 GWh."

Pokud je celková kapacita správná, tak se jedná pravděpodobně o počet vyrobených ČLÁNKŮ!!! (4,2V*200Ah*10^6kusů=840*10^6Wh tj.cca 1GWh)

Obrázek uživatele EKOLO

Jaromír Vegr - EKOLO elektromobily
Uvedený typ akumulátorů má jmenovité napětí 3.2V, pak je energie o cca čtvrtinu menší. 4,2V je teoreticky největší přípustné napětí kdy ještě nedosjde k destrukci elektrod.

www.elektromobily-os.cz na schůzce 5.1.2012 se můžete dozvědet více

---

Jaromír Vegr - EKOLO elektromobily

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stabilitu baterie urcuje elektrolyt a jeho elektrochemicke pracovne okno plus schopnost pasivacie hlinkoveho zberaca prudu. Standartne ma elektrolyt EC/DMC s LiPF6 stabilne okno 5.1V. Su sice katodove materialy s vyssim napatim ako napr. LiCoPO4 ktora ma 4.8V a 170mAh/g ale 500cyklov s 20% poklesom.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Li-ion baterie nemaju buducnost tu maju prave Li-con baterie zalozene na konverznom principe (katoda) namiesto klasickeho interkalacneho s bipolarnou koncepciou. Prave CZ/SK vyvojovy tym z 3 univerzit bude realizovat tuto technologiou do stadia akcpetovatelnosti v semi-seriovej produkcie. Malo kto vie ze vyvoj bipolarnych Pb baterii pre svedsku spolocnost EFF bol realizovany v SAV na SK pricom prave technologia LIC ktoru SAV zrealizovala radikalne meni technologicky stav v hybridoch ako aj elektromobiloch. Dnes pouzivane AGM baterie nie su idealne riesenie pre rekuperaciu deceleracie hybridu alebo cisteho mikrohybridu pouzitie superkapacitorov alebo ultrakapacitorov je kvoli vysokej cene a nizkej Eh nezaujimavy pre porovnanie priemerna Eh superkapacitorov je 6Wh/kg. Jedine riesenie ktore je kompromisom medzi cenou a Eh su bipolarne olovene baterie ktore umoznuju nabijanie 10C!!! Progresivne kompozity na baze keramiky infiltrovanej kovom to je smer ktory SAV stavia do najlepsej pozicie na trhu s elektrochemickymi zdrojmi energie.......

Takze cest cesko-slovenskym vedcom ktory sa snazia s minimom vytvarat maximum....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zo 4-och AVION shopping centier v CR/SK ma ten najmensi (najmensi!) v Prahe 56000m2.
iicg.cz

A spolocnost Inter IKEA Centre Group (IICG) teraz developuje svoj najvacsi obchodak v Spanielsku, ktory ma 250000m2.
iicg.com/en-gb/our-shopping-centres

Este stale vam pripada 40000m2 vela?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Používám LiFeYPO4 baterie v solárních ostrovních instalacích a musím říct, že jsou skvělé. Možnost hlubokého vybití, excelentní životnost... Až na tu cenu, i když i tak se vyplatí. Doufám tedy také, že cena půjde alespoň o kousek dolů.
MMCH: 40.000 m2 je čtverec 200x200m. To není zas tak velká plocha.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

40000m2 - 4 ha

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to neuvěřitelne množstvi vyrobenych kusu.Ted jen aby byly do čeho instalovat.Protože takovouto vyrobni investici pořidit a nemit odbyt tak to by bylo na mašli.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Budou-li kvalitní tak určitě odbyt bude. Elektromobilita a chytré sítě. Spíše to bude taková kapka v moři. Například pokud bych mohl investovat, tak do ostrovního systému FVE s větší stacionární baterií, která by utáhla jak domácnost, tak i nabíjení elektromobilu. Tyto baterie snesou vysoké vybíjecí proudy, takže nabití elektromobilu by mohla být záležitost několika desítek minut. Bude toho potřeba opravdu hodně. Zatím je ale cena příliš vysoká.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Čtyřicet kilometrů čtverečních je neuvěřitelně velká plocha, Liotech uvádí 40 000 m2, což je trochu rozdíl :-) Ale i tak by to mohlo cenu článků snížit, doufejme.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Šotka jsme opravili.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele Ivo Hradil

Máte samozřejmě pravdu. Díky za upozornění.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil