Největší solární loď na světě dokončila cestu kolem světa

Jan Horčík - 17 Květen 2012

Tûranor je švýcarská jachta poháněná čistě sluncem. Jde o největší na světě. Začátkem května dokončila v , odkud téměř před dvěma lety vyplula, .lodě PlanetSolar Monako

Solární loď PlanetSolar dorazila do Monaka s velkou parádou. Brzy poté se z ní stane luxusní jachta.
foto: PlanetSolar

Jachta Tûranor PlanetSolar vyplula na cestu kolem světa dne 27. září 2010 z Monaka. Tam se také po 584 dnech, 4. května 2012, opět vrátila. Loď dlouhá 31 metrů je pokryta 500 m2 o celkovém výkonu 93 kW.

Solární jachtu navrhla společnost LOMOcean Design, postavila ji pak loděnice Knierim Yachtbau v Kielu v Německu. Stála 12,5 milionu euro. O její pohon se starají čtyři elektromotory o výkonu 60 kW, resp. 10 kW.

lodě PlanetSolar solární jachta

Solární loď PlanetSolar vyvine max. rychlost 14 uzlů neboli 26 km/h. Ačkoliv dokáže pojmout až 200 lidí, stálou posádku mohou tvořit pouze čtyři. Původním otcem celého projektu je německý dobrodruh Raphaël Domjan.

v průběhu své cesty najela přes 60 000 km. U příležitosti jejího návratu se v přístavu konala velká víkendová párty, částečně otevřená také pro veřejnost, kde Domjan vyprávěl o cestě a zkušenostech, které v jejím průběhu nabyl.

PlanetSolar
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

12,5 mil euro? Věřím, že by se něco podobného dalo postavit za menší peníze. Každopádně objet planetu na soláru je parádní kousek a fandím dalším takovým projektům. Jako např. solartaxi.com Objel planetu se solárním autem.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil