Na světě jezdí 18 milionů vozidel na zemní plyn

Na světě jezdí celkem 17,73 milionu vozidel na stlačený zemní plyn (). Oproti loňskému roku je to nárůst přes 9 %. Nejvíce narostl počet CNG autobusů, a to o skoro 12 %.

Anglická značka pro auta na zemní plyn – NGV (Natural Gas Vehicles)
foto: NGVA

Na světě tak jezdí už 781 396 autobusů na zemní plyn. Za poslední rok také přibylo 1 135 CNG stanic a celkově jich na světě je již 22 162. Dalších 1 787 stanic je v plánu výstavby.

„V Evropě jezdí dnes 1,848 milionů CNG vozidel, což je v meziročním srovnání nárůst o 7 procent,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. „V Evropě jezdí také 278 503 CNG autobusů, jejich počet se za rok zvýšil o 191,“ dodává Prokopec.

TIP: Jak vybrat auto na zemní plyn (CNG)?

Plnicích stanic je v Evropě 4 191 a dalších 285 je naplánováno. Oproti minulému roku přibylo 111 CNG stanic v Evropě. „Největší počet CNG stanic, 959, je dnes v Itálii, a pak také v Německu, kde je v provozu již 915 plniček,“ říká Zdeněk Prokopec, z Asociace NGV. „V Itálii jezdí dnes skoro 850 tisíc CNG vozidel, u našich sousedů v Německu pak přes 96 tisíc,“ dodává Prokopec.

V České republice je již 5,8 tisíce vozidel na CNG, z toho je 410 plynových autobusů a 55 komunálních vozidel na CNG. „Od loňského podzimu u nás přibylo 48 CNG městských a linkových autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

tisková zpráva

4 Comments on “Na světě jezdí 18 milionů vozidel na zemní plyn”

  1. Počet aut na CNG je
    Počet aut na CNG je směšně malý. Při zhruba 650 mil automobilů to máme zhruba 2% vozového parku. V evropě je počet CNG vozů kromě Itálie vzhledem k celkovému počtu aut fakticky zanedbatelný. Ani růsty počtu CNG vozů nejsou nějak citelně velké ono 9% vypadá hodně , jenže celosvětově roste i počet automobilů a to o podobné číslo takže CNG vozy svůj podíl na trhu fakticky nezvyšují.

  2. Mýlíte se , daň na
    Mýlíte se , daň na plyn bude kosmetická , tj. provoz na zemní plyn bude velmi výhodný. auta na CNG jsou klasickým příkladem zmenšováním role ropy v ekonomikách. Zemní plyn má dnes podobnou pozici jako ropa před 50 lety , používá se na všechno a vytlačuje ropu. Časem dojde ke stejnému posunu jako u ropy , nejdříve zmizí plynové elektrárny , pak se bude omezovat topení plynem a ropa i plyn budou dominovat jen v dopravě. Zbytek (celosvětové) energetiky bude na uhlí , jádru a OZE. Tento posun paliv bude trvat cca 50 let. Neboť pro energetiku je typická nepružnost z důvodu ohromných investic do energetických zdrojů a těžby. Tedy pokud nevymyslíme něco levnějšího. El. mobil bude samozřejmě alternativa , ale pravděpodobně ne dost lákavá na to, aby nějak výrazně omezila spotřebu ropy v dopravě. Spíše to bude takový strašák pro producenty ropy , který bude udržovat cenu ropy v určitých mezích.

Napsat komentář