Na jihu Čech nabízí služby pátá veřejná CNG plnicí stanice

redakce - 25 Listopad 2014

Český Krumlov má novou plnící stanici pro auta na stlačený zemní plyn. V autobusovém depu v Chvalšinské ulici ji vybudovala společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. auto CNG plnící stanice stlačený zemní plyn českokrumlovsko Česká republika

Na snímku stříhají pásku (zleva) generální ředitel ČSAD Autobusy České Budějovice Vladimír Homola, generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák a senátor za obvod č. 10 Český Krumlov Tomáš Jirsa.
foto: MOTOR JIKOV Group a.s.

Jihočeští motoristé tak od prosince natankují stlačený zemní plyn () v pěti veřejných stanicích v Českých Budějovicích, Písku, Táboře, Jindřichově Hradci a Českém Krumlově. Provozovatelem českokrumlovské stanice je Zliner Energy, a.s.

„Náklady na provoz automobilu na CNG oproti benzínu a naftě jsou v podstatě poloviční. Své vozové parky tak pochopitelně doplňují o auta na stlačený zemní plyn nejen autobusoví dopravci, ale například i Česká pošta, Policie České republiky, hasičské záchranné sbory, spediční firmy a další velké společnosti. Nárůst spotřeby CNG jasně vidíme u veřejných stanic, které jsme vybudovali v Písku i Jindřichově Hradci,“ uvedl generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

„Výtoč stanice v Jindřichově Hradci od února do října stoupl čtyřnásobně. V Písku jsme v lednu zaznamenali výtoč 23 225 kilogramů CNG a v říjnu již 33 575 kilogramů CNG,“ uvedl Karel Papežík, výkonný ředitel Zliner Energy, a.s.

„Firma s vozovým parkem na CNG může ušetřit statisíce, v případě větších flotil i miliony, korun ročně. O tom se ostatně přesvědčujeme i v MOTORu JIKOV, kde samozřejmě vozidla a vysokozdvižné vozíky s pohonem na CNG využíváme. Naší úsporu lze vyčíslit částkou 2,5 milionu korun ročně,“ zdůraznil Jiří Slíva ředitel divize Speciální obrábění a výroba společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

Ihned po spuštění využije stanici autobusový dopravce ČSAD autobusy České Budějovice, a.s.

„Budeme zde tankovat se čtyřmi autobusy, z toho dvěma městskými autobusy Irisbus Citelis a dvěma vozidly Iveco Rošero. V současné době je v běhu výběrové řízení na dalších sedm vozidel na CNG, která nasadíme do provozů Český Krumlov a Kaplice a budou zajíždět plnit do krumlovské stanice,“ uvedl Karel Coufal, obchodní ředitel ČSAD Autobusy České Budějovice a.s.

Kapacitou a vybavením bude českokrumlovská CNG stanice sloužit nejen pro plnění autobusů, ale i osobních, užitkových i nákladních automobilů.

Kompresorová stanice je vybavena zatím jedním kompresorem o výkonu 140 metrů krychlových za hodinu, v budoucnu se předpokládá doplnění druhého kompresoru o stejném výkonu, který zvýší kapacitu na dvojnásobek.

Třísekční zásobníky stlačeného zemního plynu mají geometrický objem 4480 l a pojmou více než 900 kg CNG. Výrobcem kompresorové technologie je německá partnerská společnost Schwelm Anlagentechnik GmbH, která je dominantním dodavatelem CNG stanic v Německu.

Automatický výdejní stojan vyrobila a dodala firma ADAST Systems, je vybaven hadicemi s koncovkami NGV1 i NGV2.

Platební terminál je součástí tohoto výdejního stojanu a vyrobila jej společnost UNIDATAZ, pracuje s podnikovými čipy, kartami CNG i běžnými bankovními platebními kartami VISA a EC/MC, ovládání probíhá prostřednictvím dotykového LCD displeje.

Počet CNG vozidel v České republice přesáhl letos osmi tisíc. Z celkového počtu jezdí v Česku již nejméně 518 CNG autobusů ve více než 35 městech a 83 komunálních CNG vozidel.

Veřejné plnicí stanice CNG mohou řidiči v České republice využívat již na 66 místech. MOTOR JIKOV plánuje dokončit letos ještě další dvě veřejné stanice, čímž svou letošní bilanci navýší na pět projektů. V roce 2015 předpokládá tento počet minimálně zdvojnásobit.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevie niekto, prečo ich je na Slovensku ako šafránu?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No vzpomínám, že v roce 1998 byly na cestě z Bratislavy do Prešova taky jen 2 plničky LPG, a to již v česku byly pomalu na každém rohu.

Prostě jen platí jedno přísloví - dočkej času ...

Obrázek uživatele Radovan

To máte jednoduché, pán kolega. Lebo na Slovensku ste preskočili slepú vetvu CNG a išli rovno do elektriky - www.plug-in.sk. A ja sa pýtam - Nevie niekto, prečo je rýchlodobíjačok na Čechách ako šafránu? :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station