MOL zahájil provoz největšího závodu na výrobu zeleného vodíku v regionu

Elektrolyzér o výkonu 10 megawattů byl uveden do provozu v závodě společnosti MOL v Százhalombattě. MOL vyrábí 1 600 tun zeleného vodíku ročně s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů.

V rafinerii Százhalombatta zahájila Skupina MOL provoz závodu na výrobu zeleného vodíku s kapacitou 10 megawattů. Největší závod ve střední a východní Evropě ročně vyprodukuje 1 600 tun čistého, uhlíkově neutrálního zeleného vodíku.

Ten bude Skupina MOL používat k výrobě motorových paliv. Tím se sníží emise oxidu uhličitého v rafinérii Duna o 25 000 tun, což je srovnatelné s ročními emisemi oxidu uhličitého přibližně 5 400 standardních automobilů. Tento krok je v souladu se strategií Skupiny MOL Shape Tomorrow, jejímž cílem je zvýšit udržitelnost, konkurenceschopnost a soběstačnost regionu.

Skupina MOL v dubnu ukončila výstavbu nového závodu v Százhalombattě, ve kterém se prostřednictvím 10megawattového elektrolyzéru společnosti Plug Power vyrobí přibližně 1 600 tun čistého, uhlíkově neutrálního zeleného vodíku ročně.

Byly provedeny nezbytné úkony pro zahájení výroby, včetně nezbytných tlakových zkoušek, kontroly řídícího systému procesu, instalace a zapojení elektrolytických článků a uvedení systému a do provozu byl uveden také systém úpravy vody.

Elektrolyzér společnosti Plug Power využívá elektřinu z obnovitelných zdrojů k rozkladu vody na vodík a kyslík. Nevznikají tak žádné znečišťující vedlejší produkty. Zařízení produkuje 8 až 9 tun čistého kyslíku na tunu vodíku. Americká společnost s téměř 50 lety zkušeností s provozem vodíkových generátorů optimalizovaných pro výrobu čistého vodíku přináší do Skupiny MOL inovativní a spolehlivou technologii.

„Zelený vodík je čistý a univerzální zdroj energie, který budeme využívat k výrobě motorových paliv, abychom snížili naši uhlíkovou stopu. Podle našich plánů brzy najde vodík přímé uplatnění v dopravě. Výroba a využití zeleného vodíku inovativním způsobem podporuje přechod na zelenou energii, což je základním cílem strategie Skupiny MOL. Po Százhalombattě plánujeme podobné závody v Bratislavě a Rijece, z nichž druhý může zahájit provoz v roce 2026,“ uvedl Ádám Horváth, viceprezident Skupiny MOL pro nové a udržitelné podnikání.

Nové zařízení v hodnotě 22 milionů eur sníží uhlíkovou stopu rafinerie Duna o více než 25 000 tun oxidu uhličitého ročně. Nová technologie postupně nahradí výrobní proces založený na zemním plynu, který v současnosti představuje šestinu celkových emisí oxidu uhličitého Skupiny MOL.

zdroj: tisková zpráva

59 Comments on “MOL zahájil provoz největšího závodu na výrobu zeleného vodíku v regionu”

  1. Neověřený drb: V Brně začalo vypínaní některých nabíjecích stanic. Že prý nejsou chráněné před vodou a mohlo by to někoho zabít.
    Tak sice se za čtvrt století nestihla udělat protipovodňová opatření, ale zase máte ty nezaizolované nabíjecí stanice a cyklostezky, a to se vyplatí 😉
    Šňupy šňup 😀

                1. Kdyz tam zadne jine cerpadlo nemaji a maji jen barel, tak proc ne. Ale kdyz je plne vybavena benzinka, tak je rucni cerpadlo trochu uhozene. Jako vse co tady pises.

                2. Jistě, ruční čerpadlo je uhozené, benzín a nafta fuj…
                  Tak si na to vzpomeň, až ti budou hasiči pumpovat ze sklepa vodu čepadlem připojeným na ten fuj diesleagregát.

                  Spousta keců, prsení se progresivistů, ale pak všechny zachraňuje zase ta fuj nafta.

                3. @lavrov42. Pro specialni ucely je fosil OK. Ale ty porad meles o veskere doprave a vse kolem lidske cinnosti jen fosil. Kriticka infrastruktura muze si klidne neco na fosil nechat, ale vse ostatni prejde na elektro a OZE. Tvoje argumentace je jak 3 leteho ditete.

        1. Netopim, jeste je akumulovane teplo v baraku. Mozna zitra pustim TČ na hodinu. Uvidim jak bude. V baterce mam elektrinu na 2-2,5 hodiny topeni. Dnes bylo z FVE dost na bezny provoz baraku. Nebezela pracka ani susicka a bojler na 300W. To udrzuje TUV na potrebne teplote. Proste RD se prizpusobi vykonu slunicka. V pondeli bude zase elektriny vic nez potreba. A pred zimou instaluji dalsich 7,9kW. Pak budu mit 22,3kW. A dalsi baterku. To je uz slusny zaklad.
          Edit:Orezali jsme loni tuje a mame dreva tri zadnice. Kdyby byla nalada, tak bych mohl dokonce topit odpadnim drevem. Jinak to musime spalit na vatre.

            1. Ja z kotle neinhaluji a v komine take neudim maso. Pokud by se mely sirit nejake slouceniny nedobre pro plice, tak je asi jedno, zda to hori v kotli nebo na vatre. V kotli je spalovaci teplota asi vyssi a tudiz je pravdepodobnost vetsi, ze se ty slouceniny neutralizuji. Podle google je tam neurotoxin thujon. Thujon se pouziva k vyrobe Absinthu, teda chlastu. Tak nevim jak je nebezpecny. Jinak se vsude pise, ze thuje nejsou vhodne pro ptaky, pry v nich neni zadny zivot. Pritom vidim na jare jak si tam delaji hnizda. Tak jak to s thujema doopravdy je?

    1. to vis, kdys sou povodne tak cerpaci stanice jedou dal a nevypinaj se ani kdys jsou zatopene, a jezdi k nim pak tankovat kdo? cluny hasicu?

      to vubec neni logicke vypnout nabijecky kdys hrozi zatopeni, to se totiz nedela u zadneho elektrickeho systemu ze by se vypinal, naprosto vzdy se to necha dojit do stavu ze se necha zaplavit a vyhoret, treba tu elektrarnu ktere ted hrozilo zatopeni vubec, ale vubec nevyply 😀

      1. Nám zapnou proud snad zítra ráno, protože v údolí kam jsme připojeni to ještě nejde a dlouho nepůjde, ale že budeme přepojeni na jinou trasu, kde to půjde snad už dneska. Už to ani neřeším, prostě zapnu agregát. Při každé kalamitě do toho u nás nějaký strom spadne a normálně trvá delší dobu, než na nás přijde řada, přívod k samotám se řeší jako poslední. Tenhle rok už podruhé nebo potřetí.
        Čerpací stanice v okolí jsou mimo provoz, protože jsou zatopené. Tak jsem nalil ženě z kanystru a vyřešeno. Svítíme, topíme, vaříme, jezdíme, internet a SIP přes satelit frčí. Benzínovou Stihlku jsem půjčil hasičům.
        S elektromobilama, fotovoltaikou, tepelným čerpadlem, indukcí a inteligentní 5G sítí od O2 bychom byli naprosto v p*či.

        1. Moje hybridni FVE vyrabi z baterky i bez site. Aktualne vyrabi primo ze slunicka mezi 2,5-3,9 kW. Nabijim baterku a pak pustim TČ. Behem tech osklivych dnu jsem topil dohromady 2 hodiny a pohoda. Mam z drivejska benzinovy inverterovy agregat. Uz asi 5 let nebezel. Obavam se, ze bude v hajzlu. Nevadi, s FVE jsem v pohode. Behem zimy snad povodne nehrozi a tak se muzu spolehnout na svou FVE s baterkou. A jak jsem psal, v rijnu pribude dalsi baterka a 17 panelu. V p*ci budes ty az ti chcipne agregat nebo dojde nafta. Pochlub se, kolik litru mas jeste v nadrzi. Porad se vytahujes jak jedes na agregat, tak ten neco spotrebuje.

              1. Naftu bez biosložky už koupíš normálně u pumpy, povinné přimíchávání skončilo minulý rok.
                Arktickou teď na podzim jako vždycky buď od EuroOilu nebo KM, ale musíš se zeptat, v té jejich nové aplikaci to už nepíšou.

                To je fajn, že ti to vyrábí, když svítí. Já přestal topit.
                Ve 14 hodin nám to prý pustí, tak típnu agregát.

                1. S podlahovym topenim se topeni projevi az vecer. Takze topit v poledne dava smysl. S tou bioslozkou neverim, protoze benzin v sekacce se porad kazi. Nam elektrina bezela celou dobu, ale spotreboval jsem minimum, gros bezi stale pres FVE a baterku. Takze ja nic vypinat nebudu.

                2. O trvanlivosti tam ale nepisou. Nahradili bioslozku jinym aditivem. Kdo rika ze to vydrzi?

                3. Není z toho jasné, zda se ptáš na naftu nebo benzín.

                  U nafty máš napsané – „Vynikající dlouhodobá skladovatelnost – zásluhou snížené citlivosti na pohlcování vzdušné vlhkosti a tvorbu emulzí je možné při optimálních podmínkách palivo skladovat až dva roky bez ohrožení jeho kvalitativních parametrů.“ (protože je to je jen obyčejná nafta bez MEŘO, reálně klidně deset patnáct let dá.

                  Arktickou naftu bez příměsí můžeš skladovat neomezeně dlouho.

                  V benzínu nic nenahrazovali, prostě prodávají část produkce bez ethanolu (všechen RON 98 a některý 95). Máš to v té aplikaci.

        2. Před chvílí to u nás konečně zaplit, tím končí 2 dny teroru od sousedů, kde drnčela elektrocentrtála. Vzduch nasycený výfukovými plyny. Vibrace byly nepříjemné i přes zavřené okna a zdi. Já jsem samozřejmě v pohodě s FVE. Taky jsem přijal poděkování za inspiraci k pořízení FVE od kolegy, který díky tomu uchránil ledničky a zároveň natáhl prodlužku k soudedovi, čímž mu zachránil sklep od spodní vody, která by tam jinak stoupla bez čerpání.

          Takže spalovacím motorům sláva, ale jinak směřují do muzea.

          Zatím co zvuk EV je nesnesitelný, tak drnčení spalovače je balzám na duši 😉:
          //youtu.be/9zI2gRsKAEA?t=272

          1. To se divím, tady v okolí by FVE nevyrobilo vůbec nic, svítili jsme ve dne i venkovním osvětlením nonstop.

            A co se týká toho agregátu, to je tím, že pán má mobilní a jen jako nouzovku pohozený někde venku. Kdyby to měl jako trvalou zálohu, tak to vibračně i zvukově zaizoluje a neuslyšíte nikdo nic.

            1. Nekde za Uralem na severu asi to tak mas. U nas vyroba kolisala, ale pres den se to nascitalo a na bezny provoz to stacilo. Ted mame zase nadbytek. Jo a doplnil jsem bazen vodou a zitra se jde plavat. Kdo by to veril, ze za tech par dnu se vypari tolik vody. Asi kdyz je tepla voda a venku zima, tak se to vyparuje mnohem rychleji nez kdyz je teplo. Prece jenom to neni hermeticky uzavreny prostor a pary unikaji ven. Ty se asi uz nevykoupes? Mozna tak v nafte…

  2. Německý průmysl bankrotuje, nadpoloviční většina firem s 500+ zaměstnanci končí, nebo zásadně omezuje výrobu.

    hxxps://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-firmy-energetika-ceny-klima-investice-pruzkum.A240911_160810_eko-zahranicni_jla

    Zatleskejme místním OZE progresivistům. To se vám opravdu soudruzi povedlo. Jako vždy.

      1. Minulý týden jsem ukončil letní sezónu a odpustil bazén, zkontroloval strouhu a odtoky z rybníka, prošel geigery a nanosil dřevo ke krbu. Proč? Protože podzim. Na podzim je hnusně a hodně prší. Byla to prima práce s rodinou a u čištění rybníka jsme se hodně nasmáli. O víkendu, až se projeví pokles teplot uvnitř domu, zapálím krby a udělám si pohodičku.

        Pak jsou tady lidi jako Leodendula. Ten fantazíroval o dalším koupání, jeho papírový dům s fotovoltaikou a tepelným čerpadlem už za tisíce pálí uhlí v elektrárnách a do toho ho krmí média katastrofickými scénáři, že všichni umřou, protože prší.

        Je mi líto, ale z mého úhlu pohledu, je to druhé společnost degenerátů.

          1. To víš, děti. Gumáky, voda, klacky… to stačí na srandu. Ne, rybník je napájený z menšího potoka, který ke konci léta na cca 2 týdny vysychá. Jako třeba teď na konci srpna. Proto mám k němu záložní vrt pro případ nutnosti během extrémního léta dopustit rybník spodní vodou. Ale zatím jsem to nemusel dělat. Jako teoreticky se strouha rozvodnit může, ale bude to směrem z mých pozemků pryč a musela by to být malá potopa světa. Dům mám, podlaha v podzemí, určitě přes 15 metrů nad rybníkem, možná víc.

            Řeku ani zátopovou oblast nemám, tohle jsem si odpracoval při schvalování lokality. Hezky jsem si přes sebe položil hydrologické mapy s povodněmi a nedostatkem spodní vody, elektrická vedení, fotovoltaiky, větráky, cikány, pardon myslím mapu kriminality, průmyslové objekty, průjezdné oblasti a další k životu nevhodná místa. Tím jsem škrtnul většinu republiky, ale na druhou stranu jsem ušetřen různých stresů.

                1. Nebydlím v zátopové oblasti jsem 12 m nad hladinou řeky. Ale celé město bylo pod vodou. Nedalo se nikam dojet a nic koupit, nešla elektřina. Ale i my jsme tady zažili metr vody pár let před tím. Lokální silná bouřka a nestíhaly kanály. Vytopilo mi to firmu, škoda stovky tisíc.

    1. clanek
      „Mezi německými energeticky náročnými průmyslovými společnostmi s více než pěti sty zaměstnanci je situace nejdramatičtější.O omezení výroby nebo přesunu do zahraničí uvažuje celkem 51 procent firem.“

      bezec
      „Německý průmysl bankrotuje, nadpoloviční většina firem s 500+ zaměstnanci končí, nebo zásadně omezuje výrobu“

      😀 v cnaku je napsano ze zvazuji, a bezec to napise ze koncej 😀 ja zeru tichou postu v podabni bezce, to je neco jako „ahoj, dneska jsem na parkovisti trochu odrela kolo u auta“….“ty jsi nabourala a sesrotovala auto? chci se hned rozvest“

      1. Klidně si lži do kapsy dál. Upozorňoval jsem tady před několika měsíci, že je to třetina a že se to týká i mých klientů. Pokud už je to polovina, tak utíkají rychleji, než jsem čekal. Ano, některé uvažují, jiné chystají. On totiž přesun firmy zabere pár let. Ale věř mi, že nic pozitivního na tom pro EU není.

        1. je to pozitivni, konecne se Evropa procisti od firem co na trhu davno nemeli bejt, cim vic krachne tech firem co zijou jen z dotaci, tim lip, a ze Evrospke automobilky vyslovene spolehaj na dotace cca posledni 2 dekady

          automotive dela v EU jen cca 12-15% i s navazanym business a naprosto se bez nej obejdeme, a jedinej kdo se boji vesmes o praci v automotive, jsou ti nahore a kancelarske krysy ktere se v drtive vetsine jen flakaj a schovavaj se za odbory, protoze ti dole proste jen zmeni zamestnavatele a praci budou mit dal

          to jak se postupne trh cisti vidim kazdy den, a je to pozitivni, kseftu pribejva a jsou placene lip nez Evropskyma firmama, tam kde Skodovka me dluzila i 6 mesicu a platila tak nejak prumerne, tam me Ceska firma napojena na Cinskou automobilku plati lip a do 5 dnu od doby co jim zaslu fakturu, nevymlouvaj se na kdejaky hovadiny a proste jedou na vlne toho ze v Evrope je stale dostatek schopnych lidi co neco umej a neschovavaj se za nejaky korporat kde 90% lidi se jen flaka a schovava

          a jasny, kdys se nebude darit Evrope, nebude se darit ani Cine, a mozna ani USA, je to proste globalni, ale soucasnej Evropskej birokretickej hnus plnej jen dotaci a nemakacenku, se konecne zacina pomalu cistit

          tvoji klienti me jsou u prdele stejne tako ty

    2. Potvrzeno: Microsoft v Česku datacentrum nepostaví. Ne kvůli byrokracii, ale pro nedostatek čisté energie

      hxxps://cc.cz/potvrzeno-microsoft-v-cesku-datacentrum-nepostavi-ne-kvuli-byrokracii-ale-pro-nedostatek-ciste-energie/

      Zatleskejme místním ropákům. To se vám opravdu soudruzi povedlo. Jako vždy.

      1. Ja bych postavil datacentra ve vesmiru. Tam sviti slunko na panely 365/24 a maji i vetsi vykon. Data se daji lehce transportovat tam i zpet. Bylo by nutne vyresit robustni ochranu serveru proti zareni. Datacentra jsou idealni kandidat na umisteni do vesmiru. Lepsi nez stavet elektrarny s potrebou posilat elektrinu bezdratove na zem.

        1. Vy asi nevidíte moc do IT, že ?

          Rychlost – Data se dají transportovat lehce kamkoliv, ale z a do datacentra je potřebujete přenášet rychle a s malým zpožděním. To umí optika, aktuálně po jednom optickém vlákně umíme běžně přenášet až 400 Gbps. A vláken můžete natáhnout kolik chcete. Jsou běžné kabely co mají 48, nebo třeba 96 vláken a těch kabelů můžete natáhnout kolik chcete. Do vesmíru můžete reálně přenášet jen přes rádiové vlny. Přes rádio v nejlepším případě protlačíte pár desítek Gbps.

          Latence – Buď to datacentrum bude viset na stejném místě na obloze a pak tedy bude 36 000 km daleko s pingem cca 0,5 sekundy, což je dost pomalé. Nebo bude níže a pak potřebujete celou síť něco jako Starlink, protože se to bude pohybovat proti povrchu země a to dost rychle.

          Radiace – Počítačů dost vadí radiace. Čím novější tím více tomu radiace vadí. Proto palubní počítače co reálně létají na sondách do vesmíru nejsou žádné novinky, ale pomalé stroje na starších technologiích, ještě stíněné a minimálně zdvojené.

          Údržba – Microsoft zkoušel třeba servery umístěné v kontejneru na dno moře. Odpadlo chlazení, spolehlivost narostla, ale stejně v tom nepokračoval, protože to prostě nejde reálně servisovat.

          Prostě datacentru ve vesmíru pro zákazníky na zemi je blbost.

          1. Satelitni TV a interkontinentalni datove prenosy funguji via vesmir docela dobre. Na morskem dne je jedina vyhoda chlazeni. Elektrinu musite dodavat ze stejneho zdroje jako kdyz je nekde v budove. FVE ktera dodava elektrinu spolehlive 365/24 je jiste velky prinos. Latence neni az tak dulezita, protoze se prenasi relativne malo dat v pomeru ke zpracovanym datum, ktere jsou lokalne pritomny ve vesmiru. Stineni zminuji, je treba to nejak vyresit. Urcita redundance tam je nutna a nejake dalsi opatreni take. Ale kdyz se uvazuje o elektrarnach ve vesmiru, tak predpokladam, ze nejake reseni problemu s radiaci jiz existuje. Jak pro panely, tak pro ridici systemy. Muj job v IT byl na strane SW. HW jsem mel jen jako hobby. Nevedel jsem ze mate take kompetence ve vesmirnych technologiich.

            1. Satelitni TV 😀 . Když si naklikám maximální teoretické možnosti DVB-S2 tak se dostanu na cca 150 Mbps. To je o několik řádů méně než má k dispozici jakékoliv datacentrum. Reálně používané parametry dají cca 60 Mbps.
              hxxps://roks-tv.com/pages/dvb_s2

              Mimochodem moje placené hobby („částečný úvazek“) jsou sítě, takže doma kromě běžného 1 Gbps provozuji i 2,5Gbps a 10 Gbps. Dnes už jsou rychlosti nad 1 Gbps dostupné za rozumné peníze. 10 Gbps už je dnes naprostá komodita pro jednotlivé servery. Páteře jsou dle potřeb 10/25/40/100/400 Gbps což rádiem přenesete těch 10 Gbps.

              Latence nevadí když něco zpracováváte dávkou, když má výsledek reagovat na člověka, tak navyšovat latenci opravdu nechcete.

                1. U těžby bitcoinů bude vadit že ASIC minery se vyrábí na hodně malých nm aby to mělo nějaký výkon, takže radiace tomu nebude dělat dobře. Např. …Auradine Ships 3-nm Bitcoin ASIC Boasting 14 J/TH Efficiency…
                  hxxps://theminermag.com/news/2024-07-25/auradine-ship-bitcoin-asic/

                  A mimochodem ve vesmíru je problém i chlazení. Ono vakuum velmi dobrá izolace. Je to přesně to co máte ve stěně termosky. Takže chladit něco co nemůže svíti jak žárovka je problém.

              1. Tak Space TV ma jiste takovy datovy tok, ktery je potreba pro prijem a vysilani. Ani nevim kolik kanalu lze prenaset soucasne. Kdyby byla potreba prenaset vic, tak by tam instalovali vetsi kapacitu. Tim chci rict, ze to neni maximum co lze realizovat. To je jako kdyz se mleko prodava v litrovych nadobach, neznamena to, ze neexistuji vetsi.
                Netvrdim ze je to univerzalni reseni. Ale je spousta veci, ktere jsou datove narocne, ale output lze prenaset v uzkem pasmu. Jen pro znazorneni, klasicky ukol zjistit vyznam zivota. Vysledek 42 je jaksi takovy mene narocny na prenosovou rychlost, latenci nebo sirku pasma. Vy jdete vzdy do extremu a na konci spektra najdete mouchu kterou pak generalizujete a prohlasite vse za nevhodne k realizaci. To znaci lidi, kteri maji extreme vyvinutou predstavu vlastni exkluzivity a co neni z jejich mozku, je a priori spatne. Prace v teamu asi nebude zrovna vasi silnou strankou?! Nemate prezdivku stoural?

                1. S tou satelitní TV je to přesně naopak. Využít by provozovatelé TV dokázali jakýkoliv datový tok jaký by byl k dispozici, ale rádiové pásmo je z principu omezené a jak do něj kódovat signál má také své limity pokud chcete dokázat dekódovat co vlastně přijímáte. Proto viz výše, teoretické maximum DVB-S2 je cca 150 Mbps, reálně používaný bitrate je cca 60 Mbps, protože TV co by fungovala jen při jasné obloze by byla na nic. Kanálů můžete vysíla víc, takže si těch cca 60 Mbps můžete vynásobit třeba 10x, možná 100x, ale pořád to bude méně než 10 Gbps na optice kde SFP modul stojí 300 Kč kus.

                  Prostě váš nápad na datové centru na orbitě je blbost z mnoha důvodů a proto to nikdo nedělá, tak si to přiznejte.

                  Pokud vy jste dělal v IT SW, tak asi mám představu jak vypadáte, protože jednoho podobného znám. V práci určitě schopný, protože dům z platu zaplatil, ale jinak naproto odtržený od reality. Sice nefantazíruje o 100 kW FVE do každé rodiny, ale zato je úžasu či děsu když se řeší cokoliv z fyzického světa.

                2. Ještě si pro jistotu shrnem proč je datové centrum na orbitě blbost abych nerozporoval jen jednu „mušku“.
                  Vynesení na orbitu stojí tisíce dolarů na kilogram. Když už je to nahoře, nelze to prakticky servisovat. Servis bude nutný, protože radiace vám to bude rozbíjet. V menší míře to bude jen přehazovat bity (včetně úložišť), občas to něco i fyzicky poškodí. Poběží to pomalu, protože to bude na starší technologii aby se to nerozbíjelo tak často. Poběží to pomalo i proto, že to nepůjde rozumně uchladit. Větrákem vakuum skrz chladič neprotlačíte, do prostoru teplo předáváte jen radiací. Když už to poběží, tak tam nebo zpět nedostanete data moc rychle. Zapoměl jsem na něco ?

                  Takže co, vybral jsem si jednu mušku, nebo tam máte hejno pořádných masařek ?

                3. Zmínil bych jednu výhodu. Dost podstatnou. Je to mimo jakoukoliv jurisdikci. Sice existuje „vesmírné právo“, ale je to jen soubor dohod, nikoliv přímo uplaňování nějaké státní nebo jiné jurisdikce.
                  Ergo pokud by někdo vlastnil podobné datové centrum a nezávislý způsob připojení, například Starlink, že ano… pak by se stal silným hráčem na mezinárodním poli a mohlo by se lehce stát, že by celé státy připravil o informační monopoly.

        2. GEO = 500ms roundtrip
          LEO = roundtrip cca 40ms, ale variabilní jitter 40-100ms, satelit v dosahu jen desítky sekund, krátká životnost do zániku tzn. nutnost nízké ceny

          Mně kdysi vyšlo, že jediné co by dávalo šanci na reálné použití, je GEO stanice s laserovým spojením. Tam ale ještě nejsme. Podle mě tam ale může mířt SpaceX ve dvouvrstvé architektuře – komunikační radiová retranslační vrstva na LEO s laserovým uplinkem na GEO.

            1. Kvůli kapacitě a problému vzájemného rušení. V K pásmu, a o jiném nemá ani smysl uvažovat, je totiž na GEO už hodně narváno a aby se satelity vzájemně nerušily, musí už teď být od sebe alespoň dva stupně.

              Starlink to sice primárně dělá kvůli rychlejšímu přenosu mezi satelity, protože ve vakuu je optický přenos rychlejší než kabelem na Zemi, ale laserový uplink z LEO nebo z pozemní stanice na GEO rozhodně smysl dává.

      2. Nepostaví Microsoft, postaví někdo jiný. Např. dnes:

        T-Mobile spouští provoz druhého křídla datacentra DC7 v Praze
        …Nové křídlo umožní obsloužit desítky dalších zákazníků ve čtyřech sálech s plochou 1 400 m² výhradně pro IT. Nové křídlo nyní nabízí celkovou plochu až 3 500 m² a kapacitu až 1 560 racků. …

        hxxps://www.root.cz/zpravicky/t-mobile-spousti-provoz-druheho-kridla-datacentra-dc7-v-praze/

Napsat komentář