Mobilní síť páté generace změní náš život, spuštění už za dva roky

redakce - 04 Září 2018

Už za pár let bude dostupná mobilní síť páté generace, která slibuje lepší připojení, vyšší rychlosti a odezvu sítě. Bude fakticky schopná od základů proměnit náš stále více online propojený svět. Díky lepšímu výkonu sítě padne hlavní překážka k posunu k „hmatovému webu“ – tedy k vizi internetu, v němž by počítač běžící v cloudu dokázal pocítit a interpretovat každý náš dotyk.

Díky lepšímu výkonu sítě padne hlavní překážka k posunu k „hmatovému webu“ – tedy k vizi internetu, v němž by počítač běžící v cloudu dokázal pocítit a interpretovat každý náš dotyk.
foto: FirmBee, licence CC0 Creative Commons

Nad tím, co vše může rychlejší a dostupnější internet brzy změnit v životě člověka se zamýšlejí odborníci společnosti Canon v rámci svého vizionářského projektu Crystal Ball.

„Síť 5G bude znamenat víc než jen další krok na cestě za lepším připojením. Její blesková rychlost, větší šířka pásma i nižší chybovost mají potenciál proměnit celá odvětví. Nejde přitom o hudbu daleké budoucnosti. Většina rozvinutých zemí dělá vše pro plné komerční spuštění sítí 5G do roku 2020,“ říká Igor Hendrych, ředitel divize Business and Information Services Canon CZ.

Další generace datové sítě má technické předpoklady k tomu ovlivnit fungování celé společnosti – od způsobu, jakým každý den komunikujeme mezi sebou a se stroji, až po nové chytré aplikace firem schopné nabídnout nové možnosti organického růstu. Zapomeňte na procesor řídící každé zařízení, díky 5G budou moci vzniknout samostatné ekosystémy složené z inteligentních zařízení a sensorů sdruženě řízené vzdáleně z cloudu.

Představte si tiskárny, televize, mrazáky nebo kávovary integrované do globální sítě, která bude schopna okamžitě plnit zákaznická přání a v reálném čase také spotřebu hned vyúčtuje. 5G sítě budou pro firmy bodem zlomu v každém smyslu tohoto slova – a produktoví designeři přímo překypují očekáváním, kdy tato nová éra komunikace naplno odstartuje.

Každodenní soužití s technikou po nástupu 5G

Vyšší rychlost, rychlejší odezva a větší kapacita cloudu by mohly umožnit mobilní přenos videí s ultra vysokým rozlišením, virtuální realitu a další pokročilé aplikace. Dokonce i jednoduché aplikace ve firemním prostředí, jako konferenční hovory, se tak mohou změnit k nepoznání.

„Můžeme očekávat masové přijetí technologií využívajících virtuální realitu, ať už v zasedačkách, nebo mimo ně. Ty umožní uživatelům, aby se vzájemně viděli a komunikovali, jako kdyby byli ve stejné místnosti,“ přibližuje Igor Hendrych, ředitel divize Business and Information Services Canon CZ.

Canon poskytuje firmám služby z oblasti zpracování obrazu či tiskových služeb a je už dnes dodavatelem inteligentních kancelářských řešení, mezi která patří například automatizované zpracování faktur, digitální podatelna nebo správa firemních dokumentů.

„Mimo kancelář najde 5G využití třeba v rámci dalšího rozmachu chytrých měst, ale sehraje také klíčovou roli při rozšiřování automaticky řízených automobilů nebo při využívání hejn automaticky pilotovaných dronů například při stavbě a dalších výškových pracích bez nutnosti lešení. Rychlejší konektivita umožní kontinuální připojení, které přinese nové možnosti automobilům či robotům, jak zpětně komunikovat s ulicemi a ovlivnit tak například intenzitu pouličního osvětlení,“ dodává Igor Hendrych.

Také ve zdravotnictví přinese 5G množství inovací. Očekávat lze například robotickou chirurgii, ale také přesnější a osobnější přístup lékařské péče, který bude založen na datech průběžně získávaných 
z nositelných zařízení schopných kontinuálně monitorovat zdravotní stav.

Dostupnost této formy sledování zdraví lidí může také zásadně proměnit pojišťovnictví, kde bude možné cenu pojistného stanovovat individuálně podle životního stylu klienta.

„Přenos takto citlivých dat v průmyslovém měřítku bude v následujících letech znamenat nutnost velkých investic do zabezpečení všech zařízení internetu věcí (IoT), jež budou součástí tohoto technologického ekosystému,“ upozorňuje ředitel divize Business and Information Services Canon CZ, která pro firemní zákazníky nabízí také řešení pro zabezpečení kancelářské techniky.

Nový 5G cloud a všudypřítomná SIM

S tím, jak budou 5G sítě nabývat na významu díky rostoucí poptávce po konektivitě různých zařízení, bude sílit tlak na zvyšování výkonu a spolehlivosti sítě až na úroveň potřebnou k dalšímu zlepšení podnikových cloudových služeb.

„Je pravděpodobné, že v budoucnosti budou cloudy technologicky dostatečně stabilní na to, aby úplně nahradily tradiční datová centra. Možnost spolehnout se zcela na cloud bude také znamenat, že výrobci již nebudou muset používat drahé procesory a paměti. To umožní další posun ke kompaktnosti zařízení. Efektivita z hlediska nákladů by pro firmy mohla být obrovská – zejména proto, že by zařízení už nemusela procházet neustálou modernizací, aby držela krok s měnícími se požadavky doby,“ vysvětluje Igor Hendrych.

Mnoho firem se připojuje k internetu prostřednictvím Wi-Fi, což s sebou nese své problémy. Technologie příští generace bude brzy podporovat 5G SIM karty, díky nimž se budou přístroje IoT – od bezpečnostních systémů pro domácnosti až po chytré matrace – moci autonomně připojit, aniž by se musely spoléhat na Wi-Fi.

Výrobci budou nově moci použít SIM také u zařízení, v nichž zatím širší uplatnění nenašly – například u fotoaparátů, laptopů a tiskáren – a bude je tak možné ovládat napřímo.

Počáteční stádium vývoje této technologie je k vidění už nyní, kdy společnost ASUS letos uvedla na trh svůj první eSIM tablet. S tím, jak se bude zavádění této technologie šířit, se opět bude měnit i funkce hardwaru a poskytne technologickým společnostem další důvody pro minimalistický přístup k velikosti zařízení.

5G jako bráno do nové reality

Očekávané spuštění sítí páté generace s sebou nese příslib zvýšení efektivity a uvolnění plného potenciálu automatizace. Umožní nám také prozkoumat možnosti rozvíjejících se technologií, k nimž patří například virtuální nebo rozšířená realita. Celkově tedy 5G může spustit lavinu změn korporátního 
i osobního života v nebývalém rozsahu.

Síť má díky svým technickým parametrům všechny předpoklady pro to stát se katalyzátorem rychlého přechodu do „hyperpropojeného“ 
a „hypermobilního“ světa, a bude zodpovědná za novou vlnu inovací.

Přístup k nové vysokorychlostní síti s rychlou odezvou přinese příležitost najít potenciál ke zlepšení ve všech oblastech – od firemní komunikace, přes spojení firem se zákazníky, až po správu každodenního života ve městech i ve veřejném sektoru.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pěkná vize ale v ČR naprosté scifi, v době kdy nás operátoři ždímou jak mokrou houbu a za každých pár MB si účtují nesmyslné částky si cloud můžete strčit maximálně zezadu do trenek...

Tudy cesta určitě nepovede. IOT bude potřebovat kabelové připojení. Už tak je elektromagnetický smog příliš vysoký. Představa, že všechny spotřebiče, co jich je doma připojených do sítě nějakým způsobem komunikují bezdrátově je pro mě dost alarmující. Přitom se to dá udělat přes drát pevnou linkou. Stačí přidat kabel k silovým rozvodům. Také se dají data honit přímo v silových rozvodech. Nakonec z toho zbyde jen nějaký kompromis. Co bude jen na baterky, možná, co bude mít zástrčku do sítě, spíše ne.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

dízl EURO4 bez DPF versus benzín EURO6 bez DPF ;)

1gr.cz/fotky/idnes/18/083/cl5/FDV758685_IMG_2457.JPG

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Emisní předpisy mění svět aut...

auto.idnes.cz/rozhovor-martin-hrdlicka-skoda-auto-konstrukter-emise-normy-co2-nox-oxid-dusiku-oxid-uhlicity-iic-/automoto.aspx?c=A180821_181736_automoto_fdv

Obavam sa, ze to nie je take ruzove. 5G ma byt tak vysokej frekvencie (aby to dokazalo mat dosah a priepustnost), ze sa nebudú dat servisovat anteny. Pisal to technik ktory chodi(l) servisovat anteny mobilných spolocnosti, ze uz to co je dneska im robi velke zdravotne problemy a pomaly nik to nexe robit, a 5G doslova usmazi kazdeho kto tam hore pojde. Ja teda nepotrebujem mat vysokoenergeticku siet vsade okolo len aby mi matrac poslal mail ze ho treba vyprasit. Vobec nie som z 5G nadseny...

Mohl bych se vás zeptat, jak se vypořádáváte s každodenním působením desettisíckrát vyšších frekvencí elektromagnetického záření než mají sítě 5G? Děkuji.

Nejde jen o frekvenci, ale také o výkon. Samozřejmě vztažený na měrnou jednotku. Buď plošnou, nebo možná líp, objemovou. Kdyby mikrovlnná trouba měla malý výkon, tak nic neohřeje, nebo by to trvalo moc dlouho.

---

hariprasad

To je sice naprostá pravda, ale trochu jste mi tím zkazil vtip, který směřoval ještě kousek za mikrovlny :).

Rozumím, ale smažit se na sluníčku a smažit se mikrovlnami je přece jen trochu rozdíl. Čím jsou elmag. vlny kratší, tím hůře promikají strukturami. Samozřejmě záleží i na tom o jaké struktury jde. Správně dlouhé vlny opravdu mohou způsobovat rozsáhlé strukturální změny v organických tkáních. Myslím, že tato oblast není ještě pořádně prozkoumaná.

---

hariprasad

Tu poslední větu myslíte opravdu vážně? Zkusil jste Google? :-)

No jo, delat si srandu :) Nie vazne, viem ze okolo nas je el. smogu sam mam doma 2.4 a 5GHz wifi, ale presne ako pisal pan vyssie, problem je ze ide o obrovsky vykon, ved si zoberte ze 5GHz ma clovek ledva v 1 izbe, tazko prechadza cez beton atd. A teraz ma byt vysielac, ktory to dokaze s este vyssou freq. cez sidliste na niekolko km... chceli by ste mat nieco take na streche? Ja vobec ani v okoli. Ak sa doteraz oficiálne nepreukazala skodlivost ziarenia mobilov tak ak toto spustia bude uz pocet pripadov signifikantny.. hmm, v podstate som proti 5G :)

Obrázek uživatele jurazhor

vzhledem k mému zaměstnání,jsem se opravdu nasmál dosytosti

---

jurazhor

Tak nam priblizte ako to teda je, ked sa tomu venujete. Aj laik chape ze sirit GSM signal 900/1800MHz na vzdialenost napr 3km nevyzaduje tolko energie vysiekaca ako pasmo 2.4-5Ghz (wifi) ale 25-100GHz (5G) je sialnestvo. Siet sucasnych mobilnych vysielacov to asi neustoji, kolko nasobne viac energie bude treba? (sa pytam, lebo som lenivy googlit). Podla vsetkeho, kedze anteny budu daleko mensie bude teda v mestach hustu siet vysielacov... a potom je moja otazka - naco dalsie vysielace, ked to je v podstate obdoba wifi ktoru uz ma každých doma?
Nikto nevie ake to moze mat nasledky. Alebo vam to je jedno, sak to spravme a potom sa uvidi?

Obrázek uživatele jurazhor

dobře,žádné smažení nebude

---

jurazhor

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Už se těším až si 1GB FUP vycucnu za jedinou vteřinu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mobilmania?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

CO TADY DĚLÁ REKLAMA NA MOBILY ?!!!!!!!!!!!!!!!
ale že BENZIN takypudevole to ne to neinformujou :))))))))))))))))

auto.idnes.cz/rozhovor-martin-hrdlicka-skoda-auto-konstrukter-emise-normy-co2-nox-oxid-dusiku-oxid-uhlicity-iic-/automoto.aspx?c=A180821_181736_automoto_fdv

PS: ... asi už tady zaprodaný ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

psychicky nemocné (j)elity ale chtějí fosil stůj co stůj, tak se lidé ovládají nejlépe :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co je to za clanok na hybrid.cz???

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No, mimo jiné třeba i proto, že tahle technologie urychlí vývoj navzájem komunikujících automobilů ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Clanok popisuje vsetko mozne od kavovaru po matrac len nie to co myslis ty (az na jednu vetu).
Mimochodom skusal si telefonovat na vianoce, novy rok??? A to polovica ludi uz ani neskusa lebo vedia ako by to dopadlo a niekoho napadlo pripojit auta pre vzajomnu komunikaciu... 5G to nezachrani
Posledne co chcem aby plechovka bola riadena tel. sietou...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nojo ale to by pak taky chtělo vyvinout injekci stínící kapaliny do okruhu to aby byl člověk proti těm grilujícím mikrovlnám odolný ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

likvidace mozků jelit dle plánu:
"1st 5G Rollout in CA Causing Brain Damage to Firefighters"
goo.gl/13mFdM


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol