Místo energetických komunit chce vláda poslat peníze z Modernizačního fondu největším hráčům

Ministerstvo životního prostředí dnes představilo zástupcům soukromého a veřejného sektoru i nevládních organizací plán, jak v letech 2021-2030 využít více než 150 miliard z Modernizačního fondu.

Kam zamíří 150 miliard z Modernizačního fondu? Ministerstvo zveřejnilo návrh
foto: Randgruppe, licence Pixabay

Hlavními příjemci peněz určených na transformaci energetiky budou stávající teplárny a velcí výrobci elektřiny. Naopak poměrně malé množství peněz ministerstvo vyhradilo pro energetické komunity. Návrh ministerstva nyní bude do během listopadu schvalovat vláda.

Ministerstvo se rozhodlo podpořit energetické komunity nejméně ze všech programů. Vyčlenilo na ně jen 2,3 miliard korun (jen 230 mil. korun ročně), tedy 1,5 % Modernizačního fondu. A to i přesto, že konzultanti, kteří pro ministerstvo zpracovávali analýzu pro rozdělení peněz, počítali pro komunitní energetiku se 4 % fondu, tedy 6,2 miliardami korun.

Většina prostředků bude naopak směřována velkým hráčům na poli energetiky a teplárenství. V oblasti transformace teplárenství (26 % fondu) a výstavby nových obnovitelných zdrojů (38,7 % fondu) totiž budou zvýhodněny subjekty, které spadají do sektoru ETS.

To jsou největší znečišťovatelé, kteří v současnosti musí nakupovat emisní povolenky. V tuto chvíli není jasné, zda budou vypsané výzvy pouze pro tyto subjekty, nebo s nimi budou moci soutěžit i ostatní, kteří však budou znevýhodnění.

“Návrh na rozdělení peněz z Modernizačního fondu odsouvá energetické komunity na druhou kolej. Nejen že se zpožďuje připravovaná legislativa, která by zajistila komunitám plnoprávnou účast na trhu s elektřinou. Nyní to vypadá, že by energetické komunity mohly přijít zkrátka i pokud jde o finanční podporu,” hodnotí návrh Laura Otýpková, právnička Frank Bold.

Tabulka: Indikativní rozdělení prostředků z Modernizačního fondu (2021-2030)

Program podpory Předpokládaná alokace (celkem 154 mld. Kč)* % alokace
1. Modernizace soustav zásobování tepelnou energií 40 mld. Kč 26
2. Nové zdroje v energetice 59,6 mld. Kč 38,7
3. Zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu v systému EU ETS 20,5 mld. Kč 13,3
4. Zlepšení energetické účinnosti v podnikání mimo EU ETS 9,2 mld. Kč 6
5. Modernizace dopravy v podnikatelském sektoru 7,7 mld. Kč 5
6. Modernizace dopravy ve veřejném sektoru 5,4 mld. Kč 3,5
7. Energetická účinnost ve veřejných budovách 6,2 mld. Kč 4
8. Komunitní energetika 2,3 mld. Kč 1,5
9. Veřejné osvětlení 3,1 mld. Kč 2

* Celkový objem prostředků ve výši 154 mld. Kč vychází z předpokladu, že cena emisní povolenky bude v průměru 30 EUR.

Modernizační fond

Modernizační fond má být jedním z prostředků k dosažení uhlíkové neutrality ČR v roce 2050. Z fondu bude v letech 2021-2030 vyplaceno 120-150 miliard korun formou investiční podpory.

Prostředky zajistí výnosy trhu s emisními povolenkami v rámci systému EU ETS. První projekty mají být podporovány již od roku 2021, podmínky pro podporu v současnosti připravuje MŽP. Poté musí podmínky prověřit Evropská komise.

Potenciál Modernizačního fondu

MŽP s finanční podporou Evropské komise nechalo u konzultační společnosti ICF zpracovat posouzení možného využití Modernizačního fondu v ČR. ICF jako výstup projektu “Supporting low-carbon transition of the Czech Republic by EU ETS Funding Mechanisms” uvádí, že:

  • Modernizační fond (s alokací zhruba 150 mld. Kč) může v příštím desetiletí mobilizovat celkem 270-440 mld Kč.
  • Modernizační fond může vést k úspoře až 17,5 Mt CO2e, což by pokrylo 40 % národního cíle ČR podle NECP./li>
  • Z hlediska energetických úspor může Modernizační fond pokrýt více než 10 PJ, tedy 30 % národního cíle podle NECP.
  • Potenciál financování výstavby 3 GW nových OZE by bez dalšího překročil národní cíl dle NECP o 39 %./li>
  • ModFond může pomoc do roku 2030i vytvořit kolem 100 000 pracovních míst

Největší potenciál pro úspory emisí CO2 z hlediska chybějících finančních prostředků je v průmyslových procesech spadajících pod EU ETS. Následuje osobní a veřejná doprava a nové obnovitelné zdroje v energetice. Pro komunitní energetiku chybí klíčová data.

tisková zpráva

38 Comments on “Místo energetických komunit chce vláda poslat peníze z Modernizačního fondu největším hráčům”

  1. Skvělý sledovat jak ty peníze zas pofrčí na místa, kde
    Skvělý sledovat jak ty peníze zas pofrčí na místa, kde je to určitě strašně důležitý. Taky bych byl víc pro, kdyby část rozdělili mezi lidi a podpořili je tak finančně, aby měli větší možnost dosáhnout na vlastní FVE. Já už se zařekl, abych svoje peníze posílal fosíkům, proto teď akorát čekám na převedení k Bezdodavateli, kde budu mít elektřinu z OZE a časem bych to viděl, že i když teda nebudu mít tady z toho žádnou korunu, tak bych si od nich nechal zařídit i výkup podle tržní ceny.

    1. Kdyby raději z těch peněz daly každému kdo si postaví u
      Kdyby raději z těch peněz daly každému kdo si postaví u nás FVE s bateriemi, k těm z dotací NZU 150 tisícům jetě dalších 300 tisíc.
      Tak by je to vyšlo levněji a pomohlo by to lidem a celé energetické soustavě.

      To by pak už neby absolutně žádný důvod stavět atomku!

      ČEZ by pak nedělal takové nasmysly jako ten předražený carport u té elektrárny.
      Stejne by se měl ČEZ rozdělit na dvě úplně samostané firmy se samostatným vedením a účetnictvím.
      ČEZ = jen výroba a prodej elektřiny
      ČEPS = jen distribuce a přenos elektřické energie.

      Takto si čez ztrátu ve výrobě a prodeji vyrovnává předraženými službami za dopravu a to by se mělo oddělit absolutně od sebe, ne jen na faktuře ČEZu.

      Stejne jako SŽDC od a ČD a jiní dopravci.

      1. Presne tak. V DE je rocni platba za jistic mene nez 1000 Kc. V
        Presne tak. V DE je rocni platba za jistic mene nez 1000 Kc. V Cezku to je klidne 5000 kc. Cez uctuje co nejvic v pausalech aby i samovyrobci platili hodne penez a aby za kWh byla nizka cena aby se samovyroba nevyplacela. Vsak se potrebuji te elektriny z JE zbavit. Obcane, mame te v hrsti a jeste prituzime.

        1. Koukám do loňské faktury a platím měsíčně paušíl
          Koukám do loňské faktury a platím měsíčně paušíl cca. 10 eur. Asi by se dal lepší tarif, ale já to moc neřešil. A i cena za kWh je podstatně vyšší než v ČR, kolem 30 centů. Z celkové ceny cca. 325 eur je 120 paušál a zbytek za odebrané kWh.

      2. Rozdělit účetnictví? To nemohou dopustit, to by byl
        Rozdělit účetnictví? To nemohou dopustit, to by byl nápadný ten energetický megapodvod s měřením po fázích. Jak by v tom účetnictví vysvětlili, že ve městě plném solárů naúčtovali víc elektřiny než do města dodali? Indukce kosmického záření do drátů?
        Mimochodem už jste viděli novou vyhlášku 359/2020? Měření po fázích je tam pořád a v roce 2027 bude zavedeno i spotřebitelům. Ale těm je to jedno když nic nedodávají.

    1. A čím že zasere schválení zákona , který umožní
      A čím že zasere schválení zákona , který umožní občanovi prodat energii ze své FVE druhému občanovi , tu naši ukázkovou demokracii? Pohled na distribuční síť jako veřejný statek, je na západ od nás považován (z hlediska občana) za normální věc. Ne tak v ČEZku.

        1. Myslím, že distribuční síť v ČR se provozuje i mých
          Myslím, že distribuční síť v ČR se provozuje i mých daní, tak jaké podnikání za veřené peníze? A FVE do 10kWp na střeše soukromé nemovitosti není dle platné legislativy i zdravého rozumu žádné podnikání. Ale mé právo využít veřejný statek Slunce (který snad nikdo nikdy nezprivatizuje a snad i nezdaní) ke svému užitku. Což zatím i v ČR můžu, ne však (jako v ostatních civilizovaných zemích) už prodat (nebo i darovat) své přebytky jinému občanovi, bez toho, že by mne ČEZ šikanoval nesmyslně nastavenými poplatky za distribuci.

            1. Omlovám se za nepřesnost, Distribuční soustava se opravdu
              Omlovám se za nepřesnost, Distribuční soustava se opravdu neprovozuje z mých daní. Jsem z 1/ 10 milion jejím spoluvlastníkem a je provozována ve VEŘEJNÉM ZÁJMU ( majitelem i provozovatelem je ČEPS a.a., jehož jediným akcionářem je Ministerstvo obchodu a průmyslu), což vyjde skoro na stejno. Prostředky na provoz si ČEPS kasíruje dle libosti v platbách za elektřinu, viz příspěvek e-LUKYho výše. Což nic nemění na tom, že drobní provozovatelé FVE jsou v ČR takto šikanováni.

          1. Ne, distribuční síť se z daní neprovozuje.
            Ta je

            Ne, distribuční síť se z daní neprovozuje.
            Ta je započítána ve spotřebě elektřiny a vtip a figl je v tom, že každému podle tarifu se počítá jíná cena za stejné využtí těch drátů.
            Dokonce i to rozlišení VT a NT neříká nic o tom jak jsou dráty využívaný, prostě tam střelili cenu aby jim to v celkové částce dalo to co chtějí z nás dostat bez ohledu kolik spotřebováváte.

            Takže pokud byla silová elektřina vysoká, stačil malý poplatek za distribuci, když ale začala klesat cena silové (kterou nemají jak zásadně změnit), tak si to dorovnali zvýšením poplatku za distribuci.

            Jak jednoduché a účelné, jak z lidí dostat tolik peněz co potřebují!

  2. Off topic: Kdo máte elektroměry s anténkou tak dnes v noci
    Off topic: Kdo máte elektroměry s anténkou tak dnes v noci nabíjejte, elektřina bude zadarmo. https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2020-10-22
    Nevím co se to děje, není víkend. Že by to udělaly zavřené diskotéky a bary?
    Tak mě napadá, že by se měla udělat podobná akce pro majitele spalováků aby jim to nepřišlo líto. Třeba vyhlásit na pár hodin benzin zadarmo. Ale asi by to zahltilo spáleninová traumacentra v nemocnicích protože by lidi tankovali do všech nádob co by doma našli. 🙂

      1. To se pleteš běhno, tu uhelku postavili soudruzi, kteří
        To se pleteš běhno, tu uhelku postavili soudruzi, kteří vsadili svoje prachy, že z těch vrtulí a panelů nic nebude. Usoudili, že jediný způsob jak snížit emise z uhelek je postavit lepší uhelky. Prodělali kalhoty. A za každou kWh z nové uhelky nakonec museli jít o 2 kWh dolů s výrobou starých uhelek.

          1. Jistěže zase vydělá. Ukrouhne si pořádně z těch
            Jistěže zase vydělá. Ukrouhne si pořádně z těch 150mldKč Modernizačního fondu a bude zase vysmátý. Ale je to frajer, podniká za své a vydělává díky svým vyjímečným schopnostem. A všem nám tím velice pomáhá, státu, lidem, přírodě… do hrobu. Grázl jeden.

          1. Jsem nedavno koukal na poplatky za elektrinu v DE. Tam je
            Jsem nedavno koukal na poplatky za elektrinu v DE. Tam je poplatek za jistic u RD mene nez 40 Eur/rok = 1000 kc/rok. Poplatky za spotrebu jsou ale vyssi, umerne k vydelkum. V CR se CEZ a stat pokousi zavest co nejvic plateb napevno a jen malo za spotrebu aby se samovyroba nevyplatila.

Napsat komentář