Ministerstvo životního prostředí podpoří komunitní výrobny elektřiny; potřebná legislativa však chybí

redakce - 09 Září 2020

Ministerstvo životního prostředí bude od příštího roku rozdělovat až 150 miliard Kč na transformaci energetiky. Česko zatím nemá připravenu legislativu pro komunitní výrobu elektřiny.

Česko zatím nemá připravenu legislativu pro komunitní výrobu elektřiny.
foto: Imtsimon, licence Pixabay

Autor: Laura Otýpková, Frank Bold

Jde o prostředky z tzv. Modernizačního fondu, které jsou určeny k podpoře investic do čistých zdrojů energie, teplárenství, dopravy či průmyslu. Část těchto prostředků má být určena i na podporu komunitní energetiky - háček je ale v tom, že česká legislativa zatím společenství pro výrobu elektřiny nijak neupravuje ani nedefinuje. Bude to překážka pro rozdělování miliard?

Co je komunitní výroba elektřiny?

Součástí probíhající transformace energetiky, útlumu uhlí a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie je také decentralizace výroby energií. Evropské právo proto klade důraz na podporu aktivních spotřebitelů, kteří zároveň vyrábí elektřinu pro svou vlastní spotřebu - takzvaných prosumerů.

Energetická společenství jsou jednou z možností, jak se může aktivní spotřebitel zapojit do výroby elektřiny - spojit se s dalšími spotřebiteli a společně investovat do komunitní výrobny a podílet se na jejím zisku.

Právní úprava energetických společenství a komunitních výroben chybí

Definice energetických společenství a komunitních výroben spadá do gesce Ministerstva průmyslu a obchodu. Ačkoli v současnosti probíhá novelizace energetického zákona, kam by mohla být právní úprava komunitních výroben zahrnuta, ministerstvo zatím potřebnou legislativu nepřipravilo.

Definici energetického společenství plánuje ministerstvo zahrnout až do připravovaného nového energetického zákona - ten je však zatím pouze ve fázi takzvaného věcného záměru, konkrétní znění paragrafů není známé.

Právní rámec, který by umožnil energetickým společenstvím účast na energetickém trhu za rovných podmínek s ostatními subjekty, by přitom měl být podle evropské směrnice o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů přijat nejpozději do poloviny příštího roku. Vzhledem k délce legislativního procesu tuto lhůtu ministerstvo pravděpodobně nesplní.

Můžeme se inspirovat v zahraničí

Podle studie Evropské komise jsou energetická společenství velmi oblíbená například v Německu, Dánsku, Nizozemsku nebo Velké Británii. Právní formy i konkrétní zaměření společenství se různí - může jít o spolky, fondy, družstva či jiné druhy korporací.

Ty v zahraničí běžně investují jak do solárních a větrných elektráren, tak například do tepelných čerpadel, elektromobilů nebo lokálního vytápění. Jedinou aktivitou energetického společenství tak nemusí být jen výroba a sdílení elektřiny, ale také její akumulace a poskytování flexibility sítě.

Peníze jsou, nyní potřebujeme právní rámec

Podpora má být poskytována z Modernizačního fondu, což je evropský finanční nástroj, který má přispět k transformaci energetiky, rozvoji obnovitelných zdrojů a dosažení uhlíkové neutrality ČR v roce 2050. Z fondu bude v letech 2021-2030 vyplaceno 120-150 miliard korun.

Prostředky fondu budou zajištěny z výnosů trhu s emisními povolenkami v rámci systému EU ETS. Čím vyšší bude cena emisní povolenky, tím více peněz v Modernizačním fondu bude.

První výzvy pro uchazeče o podporu očekává Ministerstvo životního prostředí již na začátku roku 2021. Bylo by proto dobré, aby byl právní rámec pro energetická společenství a komunitní výrobny elektřiny známý co nejdříve.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Jen houšť.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Bude to fungovat a podaří se to prosadit, když o tom nebudeme jen kecat, ale budeme to tlačit, vyžadovat po politicích komunálních i státních a něco pro to uděláme. Každý elektromobilista přece pomáhá už jenom tím, že si koupil elektromobil a nekouří smrady výfukem. A každý máme nějaké možnosti, jak všemožně tento směr prosazovat.

Takže si nestěžujme, ale něco pro to udělejme. A pišme konkrétní kroky, co pro to udělat, aby se to povedlo.

Každý elektromobilista pomáhá .... Božíčku, proč jsi dopustil, že na tohle hovádko se troška rozumu taky nedostala?

A každý srackometdriver pomáha ostatným tiež, ale do hrobu :(

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Jasně souhlasím s vámi, když nezůstane jen u řečí, tak máme šanci něco změnit. Napadá mě proč jistou částku z té ohromné sumy nevyužít pro podporu drobných fotovoltaik. Podle mě zájemců bude dost, kteří by si rádi na vlastní střechu nechali postavit panely, ale nemají na to dostatek prostředků, tak jim k tomu dopomoci z těchto peněz. Sám bych to uvítal, zájem by o to byl, zatím to řeším nově přes bezDodavatele a jeho energie z obnovitelných zdrojů, ale člověk na tom stále nechce být závislý, tak bych v tom viděl jednu z případných možností, kde ten balík uplatnit.

Tak to jsem moc zvědav. ČEZ si nenechá dobrovolně vyrazit veslo z ruky. MPO není 10 let schopno zarazit ani to zlodějské měření po fázích které nemá ve světě obdoby.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp

1*
Tohle NIKDY nebude v čezku fungovat..
Např aby tady byly městské rozvodné závody... (jako např v Německu)
Máme hory, horníky ale hlavně šikovné tunelare

Podle EU zákonů mají všichni podnikatelé v energetice stejná práva. Tady to fungovat nebude když stát vlastní nadpoloviční většinu akcií ČEZu. Ten proti nim nepůjde. No necháme se překvapit jak bude těch 150 mld využito.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp

Jenomže tys nepochopil, že ČEZ neřídí vláda ale ČEZ řídí, MPO a přes něj pak vše ostatní a tu vládu jen tak navíc jakbysmet.
ČEZ si tady za naše peníze "koupí a kupuje" vše co potřebuje. Politické strany, lobisty, sportovce, školy, novináře, atd, ....

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 25 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

1***


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil