Ministerstvo průmyslu tají informace o drahých reaktorech

redakce - 26 Březen 2020

Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá zveřejnit podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů. Calla – Sdružení pro záchranu prostředí se proto rozhodla vymoci si přístup k nim soudní cestou.jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín
foto: ČEZ

Calla požádala s odkazem na zákon o svobodném přístupu k informacím o zpřístupnění Analýzy investorských modelů výstavby nového jaderného zdroje a Postupu přípravy a realizace nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín. Jak ministerstvo, tak ministr Karel Havlíček v následném rozhodnutí o odvolání odmítli informace poskytnout.

Formálním důvodem odmítnutí má být, že jde „o novou informaci, která vznikla při přípravě rozhodnutí povinného subjektu“. Po jednání vlády z 8. července 2019, která rozhodla a vybrala konkrétní model přípravy jaderného zdroje, však již takové odůvodnění ztrácí svůj racionální smysl. Tím pravým bude skrýt skutečná rizika dopadů této investice na peněženky daňových poplatníků a spotřebitelů elektřiny.

Vládní rozhodnutí o stavbě nového reaktoru znamená také rozhodnutí o veřejné finanční podpoře pro jím vyráběnou drahou elektřinu, která dorovná rozdíl oproti levnějším zdrojům.

Podle aktuální studie banky Lazard je nejnižší cena elektřiny z nových jaderných reaktorů 106,2 eur/MWh. Vedle toho dlouhodobé ceny elektřiny na pražské burze jsou sotva poloviční a poloviční jsou i investiční náklady na nově stavěné fotovoltaické nebo větrné elektrárny.

Smlouva, kterou má stát firmě ČEZ garantovat ekonomickou návratnost projektu, však doposud nebyla zveřejněna. Rovněž tak návrh mechanismu podpory stavby jaderných zdrojů, který měl připravit ministr Havlíček do konce března.

Zatímco nad ekonomickými dopady rozhodnutí o investici přinejmenším 200 miliard Kč na jeden reaktor je udržována mlha, ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení umístění dvou reaktorů po 1200 MW elektrického výkonu v Dukovanech.

Že by se reaktorů mělo podařit postavit více než jeden, to ale vyvrací vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl: „Postavit 2 bloky do roku 2040 na to prostě ta země sílu ekonomickou ani personální, ani strojírenskou v podstatě nemá."

Edvard Sequens, energetický konzultant Calla – Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „Mrzí mne, že oznamujeme podání žaloby na ministerstvo i přes problémy, které naše země zažívá s koronavirovou pandemií. Běží však zákonné lhůty a nešlo již otálet. Žádat transparentnost je u několikaset miliardové investice a daleko vyššími potenciálními náklady na dotování elektřiny na místě. “

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Spotreba elektriny sla vyrazne dolu, velke firmy nepracuji a domacnosti toho moc nespotrebuji. Tak uz cekam kdy se budou bourit znalci energetiky ze nam muze zkolabovat sit. Takovou aktivitu meli vzdy kdyz foukal vitr a byl nadbytek z Nemecka. Ted je klid po pesine a nadbytku je nejspis vic. Je videt ze ty znalci jsou vic zamereni na uzavirani naseho trhu a budovani monopolu dominantniho Cezu. Kdo vi kdy pujde Tunelin do neplanovane necinnosti. Kdyby sme meli tolik jaderek co propaguje vlada, byl by ted asi velky problem ty jaderky uspat. Jeste uvidime.

A co kdyby sly do neplanovane necinnosti uhelky? Nebo ty vam nevadi? Vas fanatismus je srovnatelny s fanatismem Radovana, sorry.

Tak by se holt neexportovalo 30% vyrobené elektřiny..
Osobně s tím nemám žádný problém....

Presne tak, kdyz se zavre cast uhlenych elektraren, tak se ta cast energie, ktera se exportuje, proste nebude exportovat. Jenze Leo psal - kdo vi, kdy pujde Tunelin do neplanovane necinnosti ... A o tom to je - nejak mu lezi v zaludku Temelin, ktery mimochodem hodne potrebujeme, ale uhlene elektrarny by nechal bezet. Nejak mne unika logika veci - kdy mnohem vetsi zdroj znecisteni by Leo nechal bezet. Divny prispevek k cistote zivotniho prostredi, je to tak?

Obrázek uživatele Radovan

Připomínka fanatika Radovana k demagogovi a manipulátorovi eRunner42. Milý pane, Leo nenapsal nic o uhelných elektrárnách, že by měly běžet namísto Tunelína. To jste mu podsunul Vy a následně ho dehonestoval. Konec debaty fanatika s demagogem a manipulátorem.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

To je mi ale zase diskuze tady.

Štěpením jádra získávat elektřinu ...
To je pro ty co chtějí energii cyklicky prodávat.
Hospodařit z pozice vlastníka, z pozice moci.
Udržovat na planetě víru v měnu.

Lokální zdroje energie
nevyžadující jakékoliv doplňování paliva :
http://www.hmsbturk.com/
http://hmsbturk.com/tr/urunler/

---

Václav Pokorný

Reálný produkt již mají i američané:
https://ie.energy/
...je to magnetický generátor fungující 24/7.
A němci už také začínají vyrábět HMSB:
https://gaia-projects.org/

Nebo počkat na jadernou fůzi od Lockheed Martin:
https://www.thedrive.com/the-war-zone/29074/skunk-works-exotic-fusion-reactor-program-moves-forward-with-larger-more-powerful-design

Může se k tomuto projektu zde vyjádřit někdo fundovaný? Nic o tom nevím a jeví se mě to jako další Procházkova baterie...

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TMY čekatel

Jasne, je to perpetum mobile druheho druhy. No nic, musim uz ist. Mam meeting v beta kvadrante a moja lod ma iba warp faktor 8, tak aby som to stihol.

A dokazete i vysvetlit duvod?

Driv jsem se nadsene o toto zajimal a pak probiral s kolegyni (astrofyzickou). Hlavne z nadseni me vyvedla jedna bakalarka, kterou ted biohuzel nedohledam), kdy bylo psane, ze toto funguje ale jen docasne. Kolegyne mi vysvetlila, ze magnetuismus delaji stejne orientovane domeny v materialu. Pokud se bude magnetismus vyuzivat, pak se domeny budou zneusporadat. Jelikoz jsem se i nekde docetl, ze domenby lze zase usporadat, tak me pouze napadlo toto vyuzivat jako dlouhodobou akumulaci. Jen netusim, jakou energetickou bilanci ma prave to usporadani domen a pote ziskani energie pomoci permanentnich magnetu, nez se zneusporadaji.
Kazdopadne nejde o trvaly zdroj energie, jestli si dobre vzpominam na tu bakalrku, slo max o male mesice.

A ten proces uspořádání/zneuspořádání jde poté "restartovat"? A jaký to vyžaduje vstup energie=efektivita?

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TMY čekatel

Lze, a tu energetickou narocnost bohuzel neznam, proto tak nejak stale doufam,z eby to mohl byt zpusob dlouhodobe akumulace. Obavam se, ze jen do doby, kdy tu energetickou narocnost zjistim. Ale budu rad, kdyz to zjistite a napisete. Mozna to bylo v te bakalarce, jen jsem ji prolitl.

Tak to se omluvám, nemám teď kapacitu se tomu věnovat, i když bych velmi rád, je to zajímavé téma.

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TMY čekatel

Chapu, taky mam uz frontu zprav na Skypu a misto toho jsem zabredl tady. Zkusil jsme narychlo vyhledat tu bakalarku, jestli najdete hodku, zkuste, zda je toto ona

To asi nebude ona, jde o návrh klasického generátoru s permanentními magnety - pěkná práce, ale výše popsané jevy tam asi nebudou popsané, ještě to projdu...

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TMY čekatel

Obrázek uživatele ozana

Už zase to perpetum mobile?

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Obrázek uživatele Joe

Mno... Nejsem v oboru machr. Jan Veselý by mi asi vynadal.... ale není mi jasný, proč se v království Českém i markrabství Moravském na můj vkus tak málo prostoru věnuje malým modulárním reaktorům.
Ťech pár konferencí je jako prd ve větru ...
Jako ekonomovi mi to přijde rozumnejší řešení, než dostavba stávajících velkých JE. A to i technicky i ekonomicky. V době kdy by mělo být hotovo v Dukovanech (po pětinásobném odložení spuštění a 2-3 násobném navýšení ceny) by jsme mohli mít několik modulárních reaktorů už dávno. Tímto směrem uvažují v Kanadě, USA , Estonsku, Finsku .... Co bych za to dal vidět technologii modulárního reaktoru v atomové ponorce třídy Ohio.... Patří k nejstřeženějším technologickým tajemstvím USA. Kdo tomu rozumí víc, prosím linky a kritiku . Předem dík. Joe.

Víc například:

http://malereaktory.cz/

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cez-nuscale-male-modularni-jaderne-reaktory-jaderne-bloky-energetika_1909261658_jgr

https://oenergetice.cz/nazory/soucasny-stav-oblasti-malych-modularnich-reaktoru

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Jan Veselý

S modulárními reaktory je ten problém, že už se to historicky 2x zkoušelo (196x,198x) a 2x se v tom akorát utopil bezvýsledně kopec peněz. Vylámali si na tom zuby Američani, vylámali si na tom zuby Francouzi, vylámali si na tom zuby Japonci.
Teď jsme v kole třetím, třeba to teď vyjde. Jenže všechno, co jsem viděl prezentované, je nějaký předprototypový vývoj. Pro komerční nasazení to nebude připraveno dříve než za nějakých 15-20 let. Nejdříve se totiž budou muset postavit a důkladně odzkoušet prototypová zařízení a v praxi vyzkoušet, které z možných technických řešení bude v praxi schopno předvést kvalitu, spolehlivost, bezpečnost a rychlý pokles ceny. A na začátku to bude dost drahé a bude třeba hledat nějaká okrajová odvětví energetiky, kde si to najde své první trhy. Fotovoltaika taky začínala jako napájení kosmických družic, senzorů apod.

Obrázek uživatele Joe

Tak tohle jsem chtěl slyšet. Dík Jane...

Asi nejrozumnější článek pro základní přehled je z 20.2. tady:

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/infografika-male-modularni-reaktory-smr-pokrocile-fazi-vyvoje

Doporučuji si to přečíst všem klukům z Hybridu

Doba čtení: 7-8 miut

Píšou rok 2026, ale asi značný optimismus....

Citace:

NuScale pro svůj SMR v prosinci dokončila čtvrtou ze šesti částí certifikace v USA a plánuje proces úspěšně ukončit do září 2020. Slibuje si od reaktoru, že bude prvním, který bude v USA uveden do provozu. V závislosti na skutečném dokončení certifikačního procesu lze očekávat, že první malé modulární reaktory od NuScale budou uvedeny do provozu okolo roku 2026

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Marek_

Tady armáda:
https://www.euro.cz/byznys/male-reaktory-pro-armadu-pentagon-nezahali-zadal-zakazku-trem-firmam

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Joe

Díky Marku za link - super ... Je to logický krok. Finanční náročnost a bezpečnostní rizika dopravy PHM pro USA - na základny hlavně v zahraničí (Afghánistán, Irák....) jsou neúnosné.

US Army navíc financuje vývoj elektropohonu pro obrněná vozidla. do 5-6 let se tyto technologie potkaj .

Článků k tematu je hafo ale tenhle je čtivej

https://www.armadninoviny.cz/cesky-prumysl-a-elektricky-tank-t-72.html

Citace:

Například současná americká obrněná divize při přesunu spotřebovává až 500 000 galonů paliva, tj. 1,9 milionu litrů paliva denně, což je mimo jiné dvakrát více než spotřebovala celá armáda generála Pattona v Evropě.

.... během operace Pouštní bouře v roce 1991 se ukázalo, že tank Abrams spotřebuje všechno své palivo během jediné hodiny intenzivního manévrovacího boje (časté a rychlé akcelerace).

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Radovan

Přitom na těch ponorkách a lodích jim ty reaktory jedou jedna báseň. To přece nemůže být problém to zabalit do pár kontejnerů a vyskládat příslušný počet dle požadovaného výkonu jedné, dvou tří, pěti ponorek, ne?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Joe

Ahoj Radovane ,

Logicky se mi to taky zdá 100x rozumnější, rychlejší, a modulárnější a v konečném důsledku levnější řešení. Důvody proč to ještě není v praxi tipuju : utajování technologie, peníze, politika, nenažranost elit . Reaktory na ponorkách a lodích mají životnost 40-50 let a na jednu náplň paliva jedou 10 let)
Do budoucna se mi zdá ideál kombinovat v království českém tyto reaktory + solár+ vítr+ vodní elektrárny+ velkokapacitní baterie.

Skvělý článek k tomu tady: doba čtení 3 minuty

https://oenergetice.cz/elektrina/plavidla-na-jaderny-pohon-pohled-do-podpalubi

**

Moc nečtu ct24, ale dva dny nazpátek mi tenhle článke opět připomenul, k čemu by ty malé reaktory byly vhodné: citace

„Uzavření plýtvavých uhelných elektráren Počerady a Chvaletice by srazilo emise oxidu uhličitého stejně, jako kdyby v Česku přestaly jezdit čtyři miliony osobních aut. Přitom odstavit zastaralé elektrárny by pouze snížilo obří export elektřiny z ČR,“

Největším zdrojem CO2 v EU je polská hnědouhelná elektrárna Belchatów, která v roce 2019 vypustila 32,7 milionu tun škodlivin. V první desítce znečišťovatelů je osm hnědouhelných zdrojů (jeden polský, šest německých a jeden bulharský), jedna černouhelná elektrárna a na 9. místě pak letecká společnost Ryanair....

Doba čtení : 5 minut

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3077414-nejvic-oxidu-uhliciteho-vypustila-loni-do-vzduchu-elektrarna-pocerady

Drž se a užívej víkend, já budu s děckama sázet brambory ...:-)))

Joe

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Radovan

Čert ví, co za tím nepoužíváním stojí. Je jasné, že mix malých zdrjů je efektivnější a méně zranitelný, v kombinaci s akumulací pak prakticky geniální. A pokud do akumulace zahrne i vozidla a alespoň Vehicle to Home, pak prakticky není co řešit, protože i pro případ přerušeného vedení je možné si elektřinu dovézt čistě a tiše odjinud.

My letos brambory zkoušíme do tzv. bramborových věží, tak uvidíme. Už týden stojí, jen je proléváme vodou ze studny, páč s výjimkou jednoho dne v Ostravě za 10 dní ani kapka.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Joe

Hmmm bramborové věže, To je super nápad. Značím si do "notesu" konec září a pak se přeptám, kolik kilo na m2 (resp. jednu věž) to v Ostravě za sezónu sype....

Dneska se lidem už moc nechce část úrody dopěstovat doma. Já ještě děcka nutím aspoň na chvíli zvednout zadek od počítače a prostřednictvím manuální práce pochopit, odkuď se bere jídlo na talíři...:-)

Takže palec nahoru !

Ahóóóój

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Hlavní problém je, že SMR jsou až na pár vyjímek ve fázi vývoje nebo licencování, a budou na trhu možná tak za deset let. ČEZ na tom spolupracuje s USA.Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. V projevu na Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Jaderný program ČSSR v 70. a 80. letech byl úspěch, protože se sériově stavěly VVER-440. Stavěl se jeden reaktor za druhým a bylo možné stavět na reálných zkušenostech. Lidi už pak přesně věděli co dělat, jak to dělat a co nedělat. Už VVER-1000 v Temelíně byl průser, který nakonec dobře dopadl jen díky tomu, že mezi 2003-2008 bylo období fakt vysokých cen elektřiny.

Temelín by časový a finanční průser především proto, že už téměř kompletní systémy řízení a zabezpečení původně ruského systému se zahodilo a předělalo na americký systém westinghouse.

Něco jako by jste měl téměř hotové auto a najednou jste se rozhodl vyměnit všechny dráty a všechny řídící jednotky a čidla. Bude to trvat dlouho a bude to stát majlant.

Jo souhlas, bohužel se ty zkušenosti skoro vytratily, nejen u nás, ale v celé evropě.Kdo dnes dokáže rychle postavit nové reaktory jsou rusové, čína a možná korea s usa.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Srovnavate hrušky s jablky. FVE jsou v pořádku do určitého poměru v energetickém mixu jako zdroj, který dokáže uspokojit nějaké méně důležité energetické potřeby ale ne jako primární zdroj zajišťující kritickou infrastrukturu a base load 365 dní v roce, s FVE to je nesmysl. Jakmile překročite nějaký poměr v energetickém mixu, začnou vás dohánět neduhy této koncepce (s FVE) , nestabilita výroby, velká zabrana plocha u velkých zdrojů a s tím související obrovská materialova náročnost ve srovnání s konvencnimi zdroji, velmi drahá akumulace kterou můžete kompenzovat efektivně max. paroplynovymi elektrárnami, ale vzhledem k neekologicnosti těžby a spalování zemního plynu z hlediska skleníkových plynů, to není žádný pokrok. Kromě toho jste závislý na plynu z Ruska a jste tím pádem jeho vazalem v okamžiku kdy nebudete mít uhelné ani JE elektrárny (to se brzy stane Německu). Je pravda, že se spekuluje o výrobě zeleného vodiku a jeho pozdějšímu využití ale jak ho efektivně uchovávat vzhledem k jeho vlastnostem? Jediný efektivní způsob je ho opět přeměnit pomocí technologií na plyn, ktery uchovávat lze a ten pak spalovat v paroplynovych elektrárnách s max. Účinností cca 60%. Celá konverze pak má účinnost cca 45%. To znamená když na jednu stranu dáte primární zdroj JE 2GW s roční STABILNÍ výrobou 14TWh a na druhou FVE ke které budou přidružené technologické závody na konverzi na zelený vodík a pak na zelený plyn a paroplynove elektrárny a podzemní úložiště na cca 1-2 měsíce kdy FVE toho moc nevyrobi, dostanete se na obludne velikou elektrárnu která bude mít něco mezi 20-30GW a bude zabírat území o cca 1000 km2. Navíc bude muset být toto seskupení umístěno poblíž toho podzemního zásobníku z důvodu efektivity. FVE ano, ale ne jako PRIMÁRNÍ zdroj. Věřím tomu, že bohaté země jako Německo si mohou v celoroční bilanci dovolit mít OZE až na cca 60% (FVE + VE) , ale pak to narazí na ty limity které jsem zmínil výše. Chudší země pak mají neekologicky plyn, nechtěné JE, nebo uhlí.

Chtelo by to nadhled. Jsme soucasti EU, mame slusnou rozlhu, slusne moznosti ruznych zdroju. Jeste tak zapojit Norsko a moznosti jsou obrovske. Pokud se EU podari udelat paetrni elektrickou sit, vyuzit vhodna more, vyuzit slunna mista, vyuzit vodu pro kratkodobou akumulaci, tak uz staci jen bouchat OZE jak Bata cvicky. Nektere veci jdou tezko udelat v malem, v velkem problem krasne mizi.

Teoreticky jde vše. Ale pak narazíte na tu praxi. Vaše představa vyžaduje rozsáhlou novou výstavbu vysokokapacitnich transevropskych přenosových sítí VVN které vyžadují obrovské ochranné pásmo (šířka 250m) a jsou odmitany obyvatelstvem a zejména ekologickými organizacemi (těmi samými co tlačí OZE všude a za jakoukoliv cenu) napříč Evropou (viz. Případ propojení větrných parků na severu Německa s energetickou sítí v Bavorsku) takže je pak nutné budovat kabelové propojení, které je 4x dražší. To je velmi zásadní překážka. Druhá zásadní překážka je, že obrovské FVE a VE parky, mají obrovské množství VVN komponent na které potřebujete specializovaný personál který se shání těžce už dnes pro konvenční centralizované zdroje natožpak pro budoucí potřeby decentralizovane energetiky (lidé se bojí jak jádra tak i VVN)
A další problém je ten, že v případě že by ČR měla mít pouze FVE tak budete potřebovat plochu o cca 8000km2 a zásobníky plynu které slouží pro síť plynovodů budou sloužit jen pro výrobu elektřiny. FVE samozřejmě nejsou bezúdržbové, při tak obrovské rozloze, vyžaduje tento typ energetiky velký počet lidí, který v současnosti nemáme. Soběstačnost ve výrobě elektřiny, distribuce a zdrojích vody, výstavbě a kritického průmyslu (zdravotnictví, energetika, atd) patří v dnešní době k zásadním, jak se ukazuje (není problém zajistit chod pár centrálních zdrojů, ale decentralni jsou často teď vypinany z důvodu chybějících lidí v případě havárií na VVN nebo stridacich kde teď není kdo by to opravil, vlastní zkušenost) prostě má to své limity, které když překročite, tak ve jménu ideologie vydrancujete řádově více přírodních zdrojů než konvenční zdroje (spolu s odpovídajícími emisemi) , stojí to řádově více peněz (samotná FVE na MWh je levná, ale akumulace a distribuce vyžaduje obrovské prostředky které záměrně jsou obyvatelstvu tajeny a pak se projeví vysokými cenami elektřiny pro koncove obyvatele) .
V 18 století snilkove okouzlení parním strojem věřili že je ten technický zázrak dostane na měsíc a že se pak musela prosadit jiná technologie ukázal až čas a s energetikou je to podobné.

Bydlim cca 180 m od 400 kV vedeni, ktere se ma nadale rozsiroat bez rozsirovani ochranneho pasma (mam dojem 20 m od krajniho vodice). Mate odkaz na normu, ktera rika, ze to pasmo je 250 m?
Po nasich castych zkusenostech s namrazou, vichricemi a tim, ze k temto udalostm bude dochazet casteji, jsem presvedcen, ze draty patri pod zem.
VTE a FVE farmy maji vice VVN omponent nez klasicke elektrarny?
To, z eby CR mela pokryvat spotrebu pouz z FVE se mi zda naprosta blbost, kterou nema smysl ani rozebirat. FVE je vhodna na castecne samozasobeni. K plnemu zasobeni zeme mozna pokud by se vyvinuly uplne jine tyy panelu, ktere by bud mely daleko vyssi ucinnost a nizsi cenu nebo mely rovnomernejsi ucinnost behem roku.

U této sítě se bude používat UHVDC 800kV a v plánu existují sítě s UHVDC 1000kV. Stožáry jsou až 100m vysoké a ochranné pásmo se bere od délky těch stožáru pro případ pádu. Je jasné, že takovou obludnost postavíte jen v Číně. Proto se půjde pod zem, Ale ta cena....

Dávám 1*****

.

No tak zrovna tohle není moc dobrej příklad.

Obrázek uživatele Jan Veselý

To je výborný příklad. Je to rozdíl mezi strašně složitou a technologicky náročnou stavbou,plnou specifického know-how, a mezi jednoduchou konstrukcí, kterou zvládne kdejaká montážní firma jako nic. To je kouzlo modulární výstavby, složité věci se dělají na specializované technice v kontrolovaném prostředí tovární haly. Na poli už je jen "plug-and-play".

Pro nekoho musi byt takova jednoduchost k nasr@ni. Ani nelze pod zaminkou odbornosti podstrcit milionove uplatky a hlavne jak tu zakazku prihrat nejake ruske firme. Vsechny operace lze precizne kalkulovat a nepruhlednost a pritmy ceske politiky by tam bilo do oci. Nene, takova vec neni pro Cezko vhodna.

Solárům fandím, ale na budovách parkovištích atd.,stavět to na polích je dle mě zvěrstvo.

Az se budou jaderne elektrarny stavet na strechach a parkovistich, pak muzeme i ty fve stavet vyhradne tam.

Srovnejte si plochu temelína a plochu solárů, aby jste měl srovnatelnou roční produkci elektřiny.A ještě jednou vám zopakuji, že solárům fandím, ale ne za každou cenu.A pokud někdo začne seriově vyrábět SMR, tak bych to nezavrhoval, je to jedna z možností jak mít stabilní zdroj elektřiny.

5km2 versus 1000km2 viz. můj příspěvek výše

Ve vasi kalkulaci asi vychazite z toho, ze JE maji cely rok 100% vytizeni a jedou nonstop. Nasel jsem 7 vasich komentu a nechtelo se mi vsechny prohledavat na to, abych zjistil jak jste prisel na 1000km2 plochy fve. Tak dejte ramcove info jak jste k tomu cislu dospel.

JE 2GW vyprodukuje 14000 GWh energie ročně při 80% vytíženosti (zbytek jsou údržba a odstávky) FVE, která by vyprodukovala takové množství energie, bude mít velikost cca 14000MW.
100 MWp zabere v našich podmínkách cca 3.2km2
Ale to je výroba pro okamžitou spotřebu, bez akumulace.
Primární zdroj ale poskytuje stabilní výkon, 2000MW, a to s FVE bez akumulace nejde, máte přebytky, nebo naopak nedostatek. Takže musíte ukladat do dlouhodobých úložišť pomocí konverzí energy to Gas a gas to gas a pak to spálit v paroplynovych elektrárnách, kde celková účinnost včetně konverzi je 45%. To znamená že 14000MW aby vyrobilo opravdu 14000GWh, budete muset povýšit celkovou velikost o ty ztráty dosahujicich 55%.a jste rázem bezmála na 30GW FVE elektrárně která slouží jako primární zdroj) kde vyrábíte vše obnovitelne, bez těžby v Rusku, Norsku, či bridlicich v USA.

Vase vypocty se mi nezdaji. FVE s instalovanym vykonem 1kW vyrobi 1000kWh/rok, nebo 1MWh/rok. Instalovany vykon 14.000MW by vyrobil 14.000TWh. Nemate tam chybu s faktorem 1000?
Plocha panelu potrebna na 1kWp je mene nez 6m2. Panel 330Wp s rozmery 1,7mx1m. Teda 100MWp odpovida 600.000 m2, 0,6km2.
Zkuste to jeste propocitat.

Tak jinak, z jednoho instalovaného kWp dostanete v našich podmínkách u FVE 1MWh, u konvencniho zdroje 7-8 MWh, z toho plyne že potřebujete instalovat FVE 7-8x větší než konvenční zdroj. To je těch 14GW FVE. S konverzi jste na 30GW. Velikost FVE se nepočítá tak jak jste naznačil. Já vyšel z údajů o zprovoznemych velkých FVE elektrárnách v posledních pár měsících. Duke energy mi byla za vzor, 100MWp na 800 akrech. Patří spíše k těm kompaktnějším.

Tak je pekne ze jste tech 14000 GW zredukoval na 14. Faktor 1000.
Vas udaj z Duke energy je zajimavy, ale 32 m2/kWp je fantasticky prifoukle. Mozna ze maji nejaky areal kde stoji FVE a pritom neni cely zastaveny. V Evrope je bezna praxe pocitat s plochou panelu 6m2/kWp. Ulicky a jina nezastavena mista samozrejme nelze pocitat jako zabrana plocha FVE. FVE maji tu vyhodu, ze produkuji pres den kdy je nejvyssi lidska aktivita. Naopak konvencni elektrarny nemaji v noci odbyt.
Nevim kolik je v CR vhodnych strech, ale s velkou pravdepodobnosti je plocha vetsi nez by bylo potreba.

Tady jsem našel pěkný odkaz na velké FVE parky a jejich velikosti https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_photovoltaic_power_stations

Ja zase nasel jeste lepsi. Solarni park ve Spojenych arabskych Emiratech. 1,2GW na plose 8 km2. Specificka plocha 6,6m2/kWp.
techspot.com/news/80740-uae-powers-noor-abu-dhabi-world-largest-solar.html
Pouzili 3,2 milionu panelu s vykonem 375W/panel. Takze jak jsem kalkuloval. Plochy neni potreba jak pisete.
Ty arealy z wiki obsahuji treba i nekolik mest, tak to nema zadnou vypovidajici hodnotu.

Emiráty nejsou vypovídající, používají panely které si neumí poradit s difuzni složkou světla. V našich podmínkách to bude polycristal a nebo amorfy a nebo thinfilm a pak budete na těch rozměrech co jsem psal :) dojednejte si někde exkurzi na velkém FVE parku a sám uvidíte, jak velká plocha je v našich podmínkách potřeba. Samozřejmě, za 10 let bude vše jinak a třeba budeme ve stavu, že nám budou stačit ty 2 JE co už tu jsou

Vy teda umite klickovat. 1000km2, 14.000GW, pres 60m2/kWp, difuzni panely atd. Jedna vetsi pitomost nez druha. Standardni miry panelu jsou 1,7m x 1,0 m. Ty nejlevnejsi polykrystalicke maji vykon 330Wp s cenou pod 0,30 Eur/Wp plus Dph. Muzete se kroutit jak chcete, fve budou casem nejlevnejsi zdroj elektriny i bez dotaci. Kdyz si v Cezku privazeme predrazene JE k noze a v zahranici budou mit levnou solarni energii, tak to muzeme uplne zabalit. Ted to vyzaduje inteligentni reseni a ne stare mysleni.

Já jsem nikde nezpochybnil cenu FVE, jen jich budete muset postavit více a řešit drahé externality, které se projeví v celkové ceně elektřiny, tak jak už to dnes řeší Německo a Dánsko.
Ale dal jsem si kvůli Vám práci, a díval jsem se jaký typ elektráren a jak velký se chystá příští rok v DE, ano, uznávám že se dá postavit v středoevropských podmínkách 1MW na cca 1,6 ha, ale přesto, to nic nemění na tom, že z jedné instalované MW dostanete u FVE 7-8 x méně než z konvenční elektrárny pokud nebudeme počítat ukládání energie a cca 15x méně, pokud budeme (konverze,, ukládání plynu, jeho spalování) to je fyzika, a nic s tím neuděláte :) Takže pokud se počítá, že kvůli rozšiřující se elektromobilite poroste spotřeba el. Energie. Tak o to větší plocha bude muset být zastavěná panely. Dle studií které lze snadno dohledat, střechy poskytují kapacitu v ČR max. Cca 15 GW, takže s ukládáním a konverzí to horko těžko nahradí pouhý 1 blok JE, bez konverze 2 bloky JE. S tím nic neuděláte, to je ta fyzika :)

Jak by se podle vás projevila velká solární erupce, jako ta před 150lety https://www.svethardware.cz/supererupce-realna-hrozba-i-od-naseho-slunce/49543, a jakou mají soláry ochranu. Za vaše věcné příspěvky dávám opět 1*****

Dal jsem si práci nastudovat jak se taková bouře tenkrát projevila na zemi a dnes můžeme odhadovat, že na polokouli priklonene v tu chvíli ke slunci dojde k totálnímu blackoutu díky vysokým naindukovanym napětím která vyřadí elektroniku, protože ta všechno řídí. Neumím posoudit jestli dojde díky tomu k hromadnemu zničení panelů ale elektronika ve fotovoltaickych stridacich řekne sbohem. Už dnes dokáže s FVE zamavat i prostý úder blesku do panelů nebo nadřazené trafacky (navzdory hromosvodum a prepetovym ochranam) Pokud to bude globální úkaz, tak to dopadne jako v těchto dnech s rouskama. Většina produkce je v Asii, a v tu chvíli budou nejzranitelnejsi země co vsadili všechno na jednu fotovoltaickou kartu a nebudou mít dostatek energie schované v plynových zasobnicich pro výrobu elektřiny v paroplynovych elektrárnách. Důležitá je diverzifikace, akumulace.

Stejně tak odejde řídící elektronika ve VT, VE, JE
Jinak blesku je zcela jedno co zničí...
A rozhodně na ochranu před bleskem je lepší mít 1000x více menších trafacek, stridacu, generátoru...

Domnívám se, že ochrana např před bleskem bude v JE podstatně lepší a zálohovaná, než na rodiném domku.

Co je lepší 2ks super drahé zalohovane vs 1000ks nezalohovanych super levných...
Jaká je pravděpodobnost že 1000blesku zasáhne těch 1000malych?

Problém je ten, že řídící systémy centrálních systémů jsou schované za několika trafy a dost daleko a je snadné je opravit. Běžné stringove střídače jsou z DC strany chráněny jen varistory a občas prepetovym ochranami. Z AC strany se trafa u malých stringovych střídačů už nedávají a je tam společná NN linka až k trafu, a pokud svihne do toho, tak sbohem. Velké centrální střídače mají na výstupu VN trafo vždy. Ale DC strana opět jen prepetovky.

Ale píšete i že je důležitá diverzifikace.

Jaký je rozdíl když někam švihne blesk a je to zrovna do místa kde je nebo není FVE ?
Trafačka to odnese tak jako tak, jediný rozdíl je pokles výroby el.energie o tu vyřčenou 1/1000.

Když to švihne, a třebas ani nešvihne do JE tak náhrada, nebo třebas jen údržba a běh těch zabezpečení bude v jaké obtížnostní relaci vzhledem k té 1/1000 ?

Ona ta diskuse o blescích je už beztak dost mimo původní dotaz vlákna ale přijde mi že jedna jaderka a 1000 FVE je lepší než 2 jaderky už jen kvůli té diverzifikaci.

Nebo?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Od začátku jsem se bavil o riziku solárních erupcí, ty blesky jsou pochopitelně lokální záležitost.

50/50. Moje fve bude zrovna na te odvracene, teda nocni strane zemekoule.

Ruskou ruletu by jste 50/50 asi nezkusil co?

Stejne tak jako ze nebudu zapinat slunecni erupci, nebudu ani mackat kohoutek.

No tak tu sluneční erupci, pokud nejste bůh opravdu spouštět nebudete.

Děkuji na rozdíl od jiných, za věcnou odpověď.A naprostý souhlas s tím závěrem.

Kdyz muzeme v CR premenit desitky km2 v mesicni krajinu tezbou hnedeho uhli a vsichni jsou z toho nadseni, tak si dovolim tvrdit, ze po ukonceni tezby by se krajina zlepsila, kdyby se ta hruza zakryla solarnimi panely. Takovych mist je v republice spousta po neskutecnych zasazich do krajiny v komunisticke dobe temna.

Pro tuhle krajinu je nejlepší, když se část rekultivuje a část nechá na přírodě, velmi pěkně o tom ve svých knihách pojednává p. Cílek. Víte, Německo, zejména jeho severní část není moc pěkná země vyjma pár koutů, takže když si to tam Němci vyhnusej vetrniky nebo solary tak se toho moc nestane. Naše zemicka je malá a krásná a určitě by se našlo místo na nějakých brownfildech (krásný příklad je FVE Sulkov 10 MWp) a střechách. Ale přesto to nebude zdaleka stačit a bez JE nebude elektřiny dost. Dokážu si představit, že budou nahrazeny některé uhelné elektrárny a některé predelany na paroplynove, ale všechno pokryté jen FVE, je s prominutím utopie. Celoroční potřeba energie je natolik velká, zejména v zimě) a její zdroj natolik nestabilní a sezónní, že díky externalitam to není pro peněženku českého občana reálné. Smiřte se s tím, že bude nutný technologický pokrok v příštích 30-50i letech, ktery pošle dnešní OZE a JE na smetiště technických dějin, zatím je to jen celkově drahé nošení světla v pytlích.

Jak jsem uz psal jinde. V lete pojede vse na OZE a tim se vytesni spotreba plynu a jinych paliv, ktere nasadime az v zimnim obdobi. Potrebujeme inteligentni energetiku a ne tu minuleho tisicileti.

Je podívejte se na graf výroby energie v ČR, kolik vyrobily 4 GW JE bylo to v průměru 30TWh tj. Něco mezi 7-8 TWh na instalovanou GW. FVE v CR to je cca 2GW a ty vyrobily cca 2,15GWh takže něco přes tu 1TWh na instalovanou 1GW. Celková potřeba energie (bez rozvinuté elektromobility) byla cca 70TWh. Celková spotřeba plynu byla cca 85 TWh. A teď mi řekněte, kolik bude potřeba instalovat FVE aby výroba plynu byla zelená a nazavisla na Rusku při účinnosti konverze EtG cca 76% a při účinnosti výroby elektřiny z plynu ca 60%.

Dobrý kolovratek... :-)
Žádný normálně myslící člověk nikdy nechtěl nahradit pomocí FVE veškerou výrobu elektřiny...
Jde jen o to aby ČEZ neházel normálním lidem a malým firmickam klacky pod nohy, v případě ČEZu to jsou teda spíš pořádné klády...
I když teď díky covidu budou FVE pro většinu lidí a firem na dlouhou dobu mimo ... Takže je to úplně jedno...

Dobrý úkrok stranou, když celou dobu to říkám a vy tomu neustále oponujete a až když vás postavím před reálná čísla tak vám teprve docvaknou ty reálie, že opravdu republika nemůže vše nahradit FVE, protože je to nereálné. Prostě se smirte s tím, že JE budeme potřebovat, alespoň v tom rozsahu co jsou.
ČEZ, tu polomafianskou firmu, tu vůbec neřeším.

Jsem rad ze uznavate, ze dostavba Tunelina by byla ekonomicka katastrofa. Ted ale fakt hezky zbytek vikendu.

A co takhle zavrit par uhelnych elektraren (zkusme zacit treba tim, ze se zavrou vsechny) - jak potom vidite vyuziti OZE behem CELEHO roku? A neklickujte, ze v lete je OZE super a v zime "se uvidi". Zkuste ty veci videt v celkovem kontextu a ne byt jen zaslepeny tim, ze JE nejsou potreba. Jsou a dlouho budou.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tímhle jen dáváte najevo, že si hrajete na demagoga. Mě stačí se rozhlédnout a podívat se, co se u nás v EU právě teď děje. Elektrárny musí platit poplatky za emise CO2, což ekonomicky znevýhodňuje uhelné elektrárny (pořád to nepokrývá jejich negativní externality). Ty vyrábí jen tehdy, když to jinak nejde.
Efekt byl takový, že výroba uhelných elektráren spadla meziročně o ~25% a nikomu ta elektřina nechyběla. V UK se takhle během pár let proiterovali téměř k nulové výrobě z uhelných elektráren.
Uhlí je důležité pro ČEZko, pro Polsko a (zatím) pro Německo. Ve zbytku EU se povětšinou jedná o marginální zdroj elektřiny, který už je dlouho na ústupu.

Je v poradku, kdyz se postupne pozaviraji uhelne elektrarny a doly se zrekultivuji. Mne jde o to, ze Leovi tak nejak vadi, ze jede Temelin a ve sve zaslepenosti neni schopen videt realitu. To mne teda vic vadi to, ze jedou uhelne elektrarny. Ja beru uhleky za mnohem vetsi zlo, nez jaderky. A bavim se o stavajicich elektrarnach, nepisu o tom, ze by se nutne mely stavet nove jaderne. At se utlumuji uhelky a stavajici jaderky at vyrabi na plny vykon.

Obrázek uživatele Jan Veselý

A četl jste vůbec jako texty? On tady celou dobu brojí proti výstavbě nových JE. O těch současných píše, že se mají držet tak dlouho jak to technicky půjde.

Hned prvni prispevek Leodenduly: “ Kdo vi kdy pujde Tunelin do neplanovane necinnosti.” - to vse v navaznosti na soucasnou situaci, kdy neni takova spotreba kvuli utlumene ekonomice. To asi neni brojeni proti novym reaktorum.

V Tunelinu v 1. bloku probiha od 13.3. vymena paliva. Hosi maji velke stesti ze nemusi nic vypinat.

No tak probiha vymena paliva ... a co to ma co spolecne s tim, ze jste napsal “ Kdo vi kdy pujde Tunelin do neplanovane necinnosti.” ? Proste je planovana odstavka ted. Meni se ctvrtina paliva a kontroluje turbina spolu s bezpecnostnimi systemy. Je dobre, ze se takove prace delaji. Vy taky klickujete, jak zajic.

Obrázek uživatele ozana

Ale jindy najdou kapající spoj v nejaderné části a odstaví celý blok neplánovaně...

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Az najdou ten kapajici spoj, tak to budou resit. Ted nic nenasli, tak se meni jen palivo a kontroluje turbina. Resme to, co je. Predchazejme "kapajicim spojum" vhodnou a precizni vyrobou a udrzbou.
Nebo na vasem Stromosu taky resite, co bude (a kdy bude), az nastane neco?

Samozrejme, pokud nastanou problemy se stavajicimi JE, lze ocekavat ze pri navyseni jejich kapacity budou mit jeste dominantnejsi postaveni a problemy budou mnohonasobne vetsi.

1*
Jinak já se nepřel...
To byl asi Leo :-)

Já bych tam radši viděl jezera, stromy, vinice at., jako se to už dělá, ale každej máme jinej vkus.https://iuhli.cz/category/rekultivace/

To by bylo hezke. Jen jsem chtel upozornit na dvoji chapani reality. Pro uhli znicime krajinu ale pro fve nedame ani pid nasi krasne rodne hroudy kterou tak milujeme a ktera nas zivi.

Jasně, tak budeme v tý devastaci pokračovat, a místo vody ,stromů atd. tam všude nacpem soláry, ohradíme to plotem se žiletkovým drátem, a část tý vyprodukovaný energie vyplácáme na odvodňování těch jam, a ještě víc tím dojebeme spodní vody, fakt krásná představa, jste kandidát na ropáka.

Leo a ropak?.. :-)
1.4. Bude až za pár dní...
Jinak bylo to tu už řečeno víckrát od zemědělců...
FVE je pro půdu požehnáním...
A kdo to nechápe obyčejným selskym rozumem tak tomu už není pomoci...

Jasně a na každý strom solár, kam na ty vtipy chodíte?

Já na stromy solary nevesim..
Já stromy pouze sazim...
Na strom jedině podobný systém jako mají hodiny kukacky...
Někde už to vyrábějí ve spojení s LED světlem, natáhne se to a pak to docela dlouho svítí...

To byla pochopitelně ironie, čím víc budeme čímkoliv zasírat krajinu, tím hůř pro nás všechny.

1*
Přesně tak
Je potřeba se více radit s přírodou...
Jinak dostaneme přes prsty ještě více než nyní s covidem

V tom naprostý souhlas.

Samozrejme ze za rekultivaci zodpovidaji tezebni spolecnosti. Musi uvezt krajinu do stavu dle rekultivacniho planu. Pokud by tam vznikla vodni plocha, muze byt plovouci fve. Pokud to bude zasypano, budou panely na rekultivovane plose. Asi mate spatne rozvinutou predstavivost, ale obrovska jama s odcerpavanim vody tam v zadnem pripade nezustane. Na to uz snad dohledne Bansky urad.

No vidíte, já jsem se domníval, že za rekultivaci odpovídají marťani, proč jsem vám asi posílal ten odkaz?Plovoucí panely budou určitě o dost dražší.Zasypání jam, víte o jaké by se jednalo objemy, a kolik by na to padlo energie?Většina jam se časem začne plnit vodou, tak že pokud v ní chcete soláry tak se musí odčerpávat, jako při těžbě.Netrpíte fve-manií, nebo se živíte jejich prodejem, to by mnohé vysvělovalo.

Obrázek uživatele Radovan

Plovoucí panel reálně neexistuje, jde pouze o plovoucí nosič běžného panelu. Zvolíte si jaký včetně toho, jak na něm budou panely uspořádány, dokonce se může celý takový ostrov točit za sluncem.

Rekultivace míst zničených těžbou se dá dělat jak s běžnými FVE, tedy podrost spásaná luční tráva, tak stojatými nebo svislými panely, kdy mezi nimi se dá dokonce cokoliv pěstovat.

V ČR by pro začátek stačilo pokrýt všechny střechy budova doplnit je baterií a řízením spotřeby v návaznosti na výrobu. V kombinaci s elektrovozidly naprostá pohoda. A to se bavím opravdu o všech budovách včetně desítky let ladem ležících brownfieldů zastavěných i nezastavěných.

Teprve až toto všechno budeme mít a zapracujeme na izolaci budov, tedy kombinace snižování spotřeby a zvyšování výroby a akumulace v místě spotřeby, pak můžeme uvažovat o potřebnosti Tunelína.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Ale v ČR je na bývalých urodnych polích věnováno FVE obrovské množství půdy. Na brownfildech je toho pár promile. Ale i kdyby jste všechny brownfildy a střechy využil, pořád toho nebude dost. Nehledě na to, že každá FVE i ta malá vyžaduje údržbu a kontroly. Sice monitoring je dnes na obrovské úrovni, ale střídače odcházejí, VN prvky odcházejí a všude potřebujete větší počet technických specialistů než v centralizované energetice. Máte o dva řády více komponentů rozlozenych na obrovské ploše a to klade nároky na čas strávený při cestování k problematické komponente. Už teď je těchto lidí nedostatek pro potřeby centralizované energetiky.

To jsou zase čezké bláboly....
Malé FVE dokáže servisovat každý schopnější elektrikář...
A rozhodně nepotřebuje jezdit 200km daleko...

Obrázek uživatele Radovan

Přesně tak. 10 let se na moji FVE na rodinném domku nesáhlo. V nejbližším okolí je máme bohužel jen 3, ohřev vody asi 10 lidí. Zbytek jede na uhelnou elektřinu a topí vodu plynem. A všichni kromě nás jezdí ropákama.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Ano ano. Když mu rachne řídící deska nebo bridge v centrálním střídači už tam běží se sroubovakem a zkouseckou :) a s hrabemi když se stane něco na trafu :) Tyhle názory domkařů mě nutí k úsměvu :)

No spíš můj dobrý známý elektrikář co ty FVE servisuje by asi nevěřícně kroutil hlavou, že se v čezku opravuje trafo pomocí hrabiček :-)
I když v čezku je možné úplně všechno...
PS :domkař nejsem, ale hrabičky a trafo mám

Za to nemohu že nechápete nadsázku :) Ani mě nezajímají názory vymenkare stringovych invertoru :)

1*
Buďme rádi za SMA, Fronius a spol..
Když jsem viděl ty velké strídače co po pár letech při poruše kvůli bankrotu výrobce museli zbytečně vyhodit i když měli na papíře 10let záruky...

Ano,ano, pro SMA jsem dělal 5 let, a vždy se řešily i zcela beznadějné případy, třeba s STP17000TL-10 až do roztrhání těla. Nainstalovalo se 2000 strojů, vyměnilo se jich cca 4500. Vše SMA ustálo, jakákoliv jiná firma by to zabalila.
Ale Centrální měniče, jsou relativně spolehlive (až na jeden banální problém, který občas skončil požárem stanice, se úspěšně po updatetech vyřešil) ale také se k tomu jezdí...

Odpurci fve si radeji nechaji uriznout koncetiny, nez aby priznali, ze to je hodne perspektivni zdroj. Vymysleji same pseudoargumenty a casem se zapletaji do svych rozporuplnych kecu. Az pomine omezeni pohybu a obchodovani urcite navysim kapacitu me fve.

Už vám po několikáté opakuji, že nejsem odpůrce FVE ale realista, který ví, že veškerá výroba energií ve FVE být nemůže. Že to má svůj ekonomický a technologický strop, který vy nechcete vidět, protože jste pravděpodobně informovaný jen z jednostraně orientovaných zdrojů a nemáte dotek s praxí.

Kdyz pisu o prevedeni letni spotreby plynu na zimni spotrebu, tak asi nepozaduji 100% oze. Pozaduji pouze maximalizaci umozneni vyroby v ramci technickych a financnich moznosti bez omezovani a zastrasovani lidi, kteri to chteji realizovat ale nesmeji. Priznavam ze me uz dochazi sila. Hezky zbytek nedele.

.

Já se nebavim o FVE na střechách, které poskytují energii v místě spotřeby. Já se bavím o obrovských polních instalacích, které jsou z hlediska ceny a výkonu nejefektivnější. Nepomerujte to se střechou. U obrovských FVE parků potřebujete centrální střídače, kde co 5 MW tak jedno VN trafo. Pak také je zde k dispozici rozvodna kterou to posíláte dál do distribuční sítě, bavíme se o obrovském výkonu, takže zapomeňte na 22 KV linku. K tomu potřebujete komunikace kterými může projíždět i těžká technika, takže mezi stojany s panely jsou cesty, silnice, nebo jen volný prostor, podle stability a únosnosti terénu při deštích. Teoreticky se lze dostat na 2-2,5 hektary na 1 MWp. Například FVE Vepřek se rozkládá se svými 35 MWp na na cca 80hektarech, což je dané lokalitou která je dostatečně rovinata a homogenní, a použitím malých 11kWac střídačům. Tohlenení vždy k dispozici, nejsme Katar. . Celou dobu se bavím o primárních zdrojích (respektive o centrálních základních elektrárnách obstaravajicich base load) , které dodávají do sítě pořád, bez ohledu na dobu či roční období. Střechy do toho nepleťte, to je jiná kapitola, jiný účel. Základní zdroj patří ke strategickým strukturalnim zdrojům každé země z hlediska energetické bezpečnosti, ten nemůže být na střechách kde každá z nich má jiného vlastníka, to je hloupost.

Pokud si lidi vyrobi cast sami, neni treba to mnozstvi jeste jednou instalovat na loukach. Vzdy hraje roli soucet. A kdyz osadime kazdou vhodnou strechu, tak tech fve na louce bude mene. A prumyslove strechy samozrejme take.

Bohužel, díváte se na to pohledem domkaře, který má na střeše pár panelů a má pocit jak na to vyzral. to funguje jen část roku, pak postupně musí využívat veřejné sítě pokud není natolik bohatý aby se odstrihnul. Ale ve městě, je to mimo a v průmyslových oblastech také. Němci už na to konečně při své nadutosti přišli, a mluví o zeleném vodiku a řeší jak ho efektivně skladovat když zjišťují, že bez další konverze na jiný plyn to nepůjde. Ale s konverzemi klesá účinnost a potřebujete těch FVE více a více.
Jediný, kdo má rozumný přístup k věci, je PRC. Ti plánují během příštích pár desetiletí svůj energeticky mix rovnoměrně rozdělit mezi FVE, VE, HE, JE, TE( uhlí, plyn, ropa).

Pozor na odezdikezdismus. To že k němu občas někdo sklouzne (i vy) neznamená, že ostatní přemýšlejí zrovna tak (a ještě neustále) a dá se jim tato vlastnost bez okolků přiřknout.

A také jste smotal dvě věci dohromady.
* snižování FVEfieldů a výkonu JE/uhelek atd
a
* sezonnost

Nepředpokládám že kdokoliv chce nahradit všechny zdroje jedním typem (FVE).
Takže tu máme dvě větve problematiky:
* zimní období pokrývat plynem (tedy neřešit že FVE v zimě nejede)
a
* pokrývání i malých ploch FVE aby se během léta snížila nutnost centrálních zdrojů (FVE parků, uhelek...)

Neříkám že mluvíte z cesty, jen sklouzáváte k argumentaci podle nesprávně pochopeného výkladu oponenta.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Mě to přijde, že je to tak nějak vzájemné. Spousta lidí nechce pochopit, že pokud je tu příkaz vybudovat uhlikove neutrální energetiku, tak bez JE to je nesmysl, zejména v případě ČR. Můžete mít výrazný podíl výroby el. Energie ve FVE, klidně 9 měsíců v roce, dokáží pokrýt vaše potřeby z 80%, ale pak narazíte na tu sezonost, nepřízeň počasí a nutnost používat paroplynove elektrárny a přírodní zemní plyn, který ve svém celém životním cyklu produkuje srovnatelné množství sklenikovych plynů jako uhelné elektrárny a navíc je výrazným zdrojem NOx. A jak z toho tedy ven....?

No prece vytesnit plyn v lete a ten usetreny plyn pouzit v zime. V lete je spotreba plynu trestuhodna, protoze by fve v lete byly urcite dostacujici.

Ale pak nelze hovořit o bezemisni energetice a jedná se o pretvarku.

Nikdo nerika ze ma byt 100%. Je nutne uplatnit oze co nejvic a vyradit ty nejhorsi spindiry jako prvni. Spalovaky, uhelky a domaci kotle na spalovani odpadu. Stavajici JE nechat doklepat a pracovat na zajisteni ukladani energie v budoucnu. Az bude jezdit skoro cela zemekoule EV, bude hromada vyslouzilych baterek na usklaneni. Vo tom to je. Krok za krokem.

Takto by to byla značka Ideál. Ale, jsou tu země, které za každou cenu tlačí rušení JE ačkoliv jsou funkčně a provozně a bezpecnostne na vysoké úrovni, místo toho pálí dal uhlí a hází pod nohy klacky komukoliv, kdo by proti rušení chtěl něco dělat. Přitom, máme na území ČR obrovské množství neprepracovaneho jaderneho paliva a bylo by vhodné podpořit takové zdroje JE, které by toto palivo zpracovali a nebylo by nutné toho tolik skladovat v budoucích trvalých ulozistich . Funkční technologie jsou, ale díky postoji DE a AT neseženete levné peníze.

Jojo, chytry Cesi a naduti Nemci. Stara ceska sebestrednost bez realneho podkladu. Kdyz by Nemci stahli par pobocek, bylo by cesko po smrti.

Já nic o chytrých Češích neříkám a dávám za vzor jednu z nejsilnějších ekonomik světa, která si v těchto věcech, narozdíl od Němců, počíná velmi racionálně. Ano, máte pravdu, v Česku došlo k zneužití a zdiskreditování původně ušlechtilé myšlenky, který jsme draze zaplatili, platíme a ještě deset let platit budeme, ale jako praktik říkám, že ekonomický strop je cca 60% v OZE pro nejbohatší země. V ČR by tento poměr znamenal obrovské zdražení el. Energie pro koncové uživatele a zboží a služeb které je cenou elektřiny významně ovlivněné, typicky třeba pečivo a MHD. Nejvíce by to dopadlo na obyvatele , kteří by neměli možnost si to vykompenzovat fve na svém domě, typicky obyvatelé bytů, městskych domů. Vedlo by to k sociálním pnutim a nebezpečí zrušení společenské smlouvy, což by vedlo ke zhroucení společnosti jak ji známe a pravděpodobně vzniku anarchie a pak ano, bezpečnostní situace by se natolik vyostřila že by mohlo docházet k bezpráví. Dostupná energie, potraviny, péče, bezpečnost, infrastruktura jsou zárukou klidu a míru.
Sami uvidíme v nejbližší budoucnosti, jaký vliv bude mít na společnost schudnuti lidí a jejich postoj ke zdražování energií v souvislosti s Grean deal který je tlacen EU a naše vláda se k němu přihlásila.

Cokoliv v CR udelame, bude mit jen marginalni vlkiv na cenu na burzovni cenu v Lipsku. Takze jedine, jak si muzeme brutalne navysit cenu elektriny je, ze4 dame nejakou podporu. No a ta podora se rysuje kde?

Cena energie z burzy má vliv na cenu v elektřiny v DE velmi malou, většina položek není tvořena burzou. To jsou ty externality. Němec i kdyby dostal cenu z burzy za nula, tak ten zbylé cenové položky elektřiny jsou dražší než ceska elektřina, včetně položky z burzy. Lidé stále jen koukají po laciné výrobě elektřiny, ale opomijeji ostatní náklady regulované státem, které tvoří většinu ceny energie. V Německu ta část z burzy je cca jedna pětina a celkově platí za elektřinu přes 7kc za kWh. U nás zatím není problém mít elektřinu za cca 2 Kč v NT včetně všech poplatků za MWh (bez stálých měsíčních plateb)

Psal jste ale predpoved pro CR... Ted jste uhnul k Nemecku.

Přečte si to pořádně, psal jsem, že externality mají výrazně větší vliv na celkovou cenu energie (regulovana část) než velkoobchodní složka obchodovaná na burze. A to je ten paradox. Vy stavbou OZE zlevnujete výrobu energie na jedné straně, ale zároveň prodrazujete vše okolo a to mnohem výrazněji, takže koncová cena pro maloodberatele roste. Vlastně velkým klínem vyrážíte malý klín..

Jojo zdražení pečiva v důsledku dražší elektřiny....
Už teď kupuji u Helmutů chleba levněji než v čezku kde je levná elektřina...
Leo to může jistě sám potvrdit....

Ceska tvorba cen je takova zvlastni. Ceny v CR jsou vetsinou vyssi nez v DE i kdyz naklady jsou nizsi. Kdyz tak posloucham nektere podnikatele kolikrat kde byli na dovolene a co vsechno vymackou z firmicky, tak se vubec nedivim. Cesky podnikatel ma totiz presne ty manyry, ktere mu komunisti behem 40 let prisuzovali. No tak se tim nasi podnikatele ridi. Nemecky podnikatele maji zkusenosti o 40 let delsi a nejsou pokriveni komunismem a svych zamestnancu si vazi a mzdy jsou vyssi.
A ted nam ten chleba zatrhli :-(

V Německu se přenáší náklady za síťové služby a podobně nejvíce na koncové maloodberatele, velcí odběratelé jsou usetreni, kvůli konkurenceschopnosti. A pekárny a maloobchod se s tím prostě svezl.

O pardon, že jsem se dotknul nedotknutelnych, pro které jsem pár let pracoval, jako šéf servisu fotovoltaickych střídačů pro ČR, SK. A ano, osobně jsem zprovoznil několik desítek MW centrálních střídačů, takže se omlouvám, že jsem Vám trochu pobořil Vaší představu. Prostě FV business je jako každý jiný, má své zákonitosti které jsou tu více, tu méně pokrivene dotacemi a podporou která se jiným uhlikove neutrálním zdrojům nedostává, právě díky Němcům. Oni a Francouzi byli krok od toho mít energetiku opravdu bezemisni již za pár let, a pak jen povýšeně všem ukazovat jak se to dělá, ale vše zadupali ve jménu ideologie do země. Proto jsem si dovolil použít slovo "nadutý"

Vy odmítáte jádro,že je drahé, ale na kolik nás zatím vyšla kombinace ekofanatizmu, hlouposti a české vyčuranosti, které vyustilo v solártunel?Kolik by za to asi bylo jaderných bloků?

Ten solarni tunel si prictete te ceske vycuranosti. Nikdy to nemelo dojit do tech podvodu made in czech. Ale tady jsou lidi tak chytry, ze mame vladu a hrad k bliti. A co se tyka Tunelina, at si lidi nabijou hubu, docela bych to tem chytrakum pral. Doufam ze pak nebdou lidova komanda palit baraky ktere maji lacinou elektrinu z vlastnich zdroju.

Bezte znova do karanteny, prosim. Vy musite byt hodne nestastny clovek, kdyz si tak pekne ulevujete v diskuzich. Nebo vam u vas na severu uz nemavaji mali kluci a nezveda vam to sebevedomi?

Proč by měl být Leo nešťastný?
Spíš je to o tom, že narozdil od mnoha čezkych pepíků ví jak to funguje i jinde ve světě...
A pak je to hlavně spíš o nasranosti....
A já se mu ani nedivím....
Znám dost podobně nasraných lidí... A především na ČEZ....

Kritizovat umi kde kdo. Prilozit ruku k dilu se chce malokomu. Leo jen kritizuje a je nenavistny. Hlavne, ze mu mavaji male deti, kdyz jede Teslou. To je teda fakt bomba. Co udelal vami zminovany Leo na propagaci elektromobility (mimo to, ze si uziva mavani od malych kluku)? To, ze jezdi do Nemecka pro rohliky, nic neznaci o tom, ze neco vi. To, ze cte clanky z nemeckych webu - to taky nic neznamena. A nasranost na to, ze to v CR nefunguje? OK - tak se zeptejme: co udelal pro to, aby se to v CR zmenilo? Nic? Nebo nadava? Nebo je clenem aspon zastupitelstva a aktivne meni situaci lokalne? Pokud ano, jake ma vysledky? Nebo je majitel firmy, ktera zamestnava lidi a odvadi dane v CR? Nebo vymyslel nejakou dulezitou vec, kterou ma dokonce patentovanou? Nebo opravdu jen pise chytrolinosti a nadava na CEZ, ale jejich cip velice rad pouziva? Zamyslete se nad tim v sirsim kontextu.

Obrázek uživatele Radovan

Čtete po sobě co píšete? Co jste udělal Vy pro své čisté okolí, že napadáte někoho, kdo jezdí elektromobilem a propaguje FVE? Používáte zelenou elektřinu? Máte pasivní dům? Nejezdíte ropákama?
Každý nahrazený fosil se počítá milý pane, každá malá FVE znamená, že ta elektřina nemusela být vyrobena někde daleko v uhelce nebo jaderce, že pro ni nemuselo být nakutáno uhlí a upravena uranová ruda. Každý litr vody ohřátý sluncem nemusel být ohřátý tímtéž uhlím a uranem a nemuselo se kvůli něj postavit kilometry parovodů a horkovodů. Tak to prostě je a to se počítá.
Co jste udělal Vy pro své čisté okolí?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

To, ze Leodendula jezdi elektromobilem, neznamena, ze bude povysenecky v diskuzi. Jeho slusnost je na velice nizke urovni. Prectete si, co sam pise ... to je dost dobry odpad. Ropakama nejezdim, mohu vas ujistit.

Flexible response, cesky na hruby pytel hrubou zaplatu. Slusnym lidem odpovidam s prislusnou zdvorilosti. Pitomce ignoruju. Doufam ze ocenite, ze vam odpovidam. Zkuste byt slusny a slusnost vas nemine.

S aroganci jste zacal vy. Dokud jste nemel Teslu, mel jste fajn prispevky. Pak jste zacal mit nosanek nahoru. I jini prispevovatele vam to napsali. Verim, ze si to pamatujete. Zacnete u sebe s napravou. Je zbytecne si hrat na vsevedouciho.

Zda jezdim Teslou nebo Ionem je uplne jedno. Ale objevilo se tady par zvlastnich lidi kteri sem nepatri a na jejich komenty jsem zacal byt alergicky a jak pisu, hruba zaplata. Je mozne ze nekdy prenasim alergii mezi ruznymi komenty. Dik za tip, pohlidam si to a zapinam vyssi senzitivitu.

Je jedno, cim jezdite. Ja vam vsak psal, ze od doby, co mate Teslu, mate cumacek nahoru a jste arogantni. Berte to tak, ze se vam snazim pomoci. Pomuzete i tem budoucim elektromobilistum, kteri jsou jeste nerozhodnuti o vyhodach elektro a shani prakticke zkusenosti. Nesklouznete do stylu Burkovice, ktery otevrene pise o tom, ze se u nas malo strili (cehoz se pravnik lehce chytne) a neumi napsat skoro nic konkretniho o elektromobilite. Tak piste konkretni veci na elektromobilitu a vykaslete se na vas zbytecny terminus technicus Tunelin ....

Obrázek uživatele Radovan

Ano, málo se tady střílí, zvláště pak různí moralizující pisálci eRunner42 už měli být dávno anihilováni, i se svými právníky. Nejlépe asi, kdyby mohli společně navštívit primární okruh Tunelínu, kde by byli osvíceni :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zkuste zde uz nepsat vase ubozarny. Driv jste mel dobre prispevky, ale jste cim dal tim vic trapny. Dost se divim, ze vas v ASEPu jeste toleruji. Elektromobilite skodite.

Obrázek uživatele Radovan

Budete se asi divit, ale kecy pisálků na webových fórech s trapnými přezdívkami mne nezajímají. Počítají se činy. Co se ASEP týče, tak jako nečlenovi je Vám po tom kulové.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele runner42

V čem je přezdívka eRunner42 trapná? :-D

Ptám se, protože by asi měla připadat trapná především mně, přesto respektuji svobodu jejího majitele a budu hájit jeho právo zvolit si cokoliv uzná za vhodné.

Trapné mi přijdou zlodějiny ve formě dotací na elektromobilitu, hysterické výlevy německých zelených nacistů a fanatismus všeho druhu.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan.

A co vas nick, ten trapny neni? Nezlobte se na me, ale vas zpusob komunikace je na hodne nizke urovni. Jakmile nemate argumenty, tak jste utocny. Prectete si po sobe prispevky, co pisete a uvedomte si, jak elektromobilite svym zpusobem vyjadrovani skodite. To, ze mate doma dve EV, nic neznamena. Co se ASEPu tyce - nemuzete se mylit?

Obrázek uživatele Radovan

Jste tak blbý nebo to hrajete? Trapný nick mé vlastní rodné jméno? Vy přestaňte hulit, ten matroš je na Vás moc silný. Konec diskuse, je to mlácení prázdné slámy.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Mezi moralizujici pisalky patrim i ja, chcete mou adresu kvuli anihilaci?

Obrázek uživatele Radovan

Systém Vás již zaměřil. Velký bratr nespí. Anihilace bude provedena tři, dva jedna, teď. :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zadnou zmenu nepocituji. V zrcadle ani nekdepobliz zadneho Borga nevidim :-)


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.