Mercedes SLS AMG E-Cell: elektrický racek se čtyřmi elektromotory

Už od roku 2010 pilně pracuje na elektrifikaci své sportovní chlouby SLS AMG. Při vývoji používá i poznatky získané na konstrukcich monopostů Formule 1. Nyní konečně německá automobilka uvolnila podrobnější informace týkajících se pohonu elektrického sporťáku.

Čtyři kola, čtyři motory. Jízda v elektromobilu SLS AMG E-Cell bude řidiče jistě bavit.
foto: emercedesbenz.com

Elektrický Mercedes SLS AMD E-Cell bude využívat k pohonu jednotlivých kol čtyři synchronní upevněné v těsné blízkosti každého z kol. Díky tomuto umístění dojde k optimálnímu rozložení hmotnosti a snížení těžiště.

Řídící systém dle potřeby rozděluje přísun pro jednotlivé elektromotory a tím také zlepšuje ovladatelnost celého vozu. Výsledkem jsou excelentní jízdní vlastnosti sportovního elektromobilu s rackovitými dveřmi (Gullwing).

Výkonově se téměř vyrovná své konvenční verzi s osmiválcovým spalovacím motorem o objemu 6,3 l. Elektrický SLS bude mít k dispozici 392 kW výkonu a 880 Nm krouticího momentu, což mu umožní zrychlit z nuly na sto za dobu čtyř vteřin. Jeho benzínový soukmenovec to však zvládne přece jen o dvě desetiny vteřiny dříve.

Mercedes SLS AMG E-Cellfoto: emercedesbenz.com

Elektrická energie je ukládána do 400V s kapacitou 48 kWh, které jsou uloženy ve středovém tunelu vyrobeném z lehkého karbonu. Ve snaze maximalizovat spolehlivost celého systému vůz disponuje celkem třemi chladícími okruhy. Dva z nich jsou určeny pro chlazení elektromotorů a jeden pro bateriové články.

Z uvolněných obrázků lze vidět, že toho Mercedes odhalil docela dost, avšak centrem spekulací zatím zůstává cena, za kterou si bude možné elektrický závoďák s třícípou hvězdou na kapotě koupit. Plánovaný prodej početně omezené série elektromobilu by měl být spuštěn v roce 2013.

15 Comments on “Mercedes SLS AMG E-Cell: elektrický racek se čtyřmi elektromotory”

  1. Zaujimalo by ma, ci su
    Zaujimalo by ma, ci su predne polonapravy prepojene diferencialom, alebo je kazda nezavisle pohanana elektromotormi a funkcia diferencialu je nahradena regulaciou elektromotorov.
    V rvom pripade by totiz auto pri poruche jedneho z elektromotorov zacalo zatacat a v tom druho by nezatacalo skoro vobec, resp. by presmykovalo jedno z prednych kolies. Neviem, ci je to vobec dobry napad, ze auto v predu je pohanane dvoma elektromotormi. Predpokladam, ze zadna naprava tvori jeden celok.

    1. Existuje tzv. elektronicky
      Existuje tzv. elektronicky diferencial, ktory reguluje otacky 2 motorov na jednej naprave v malom rozsahu podla uhla natocenia riadenia. Moj nazor je ze ak kolesa jednej napravy, nie su mechanicky spojene, nieje potrebna ziadna diferencialna regulacia a ze el. diferencial je len zbytocnost, na ktorej moze niekto zarobit. Nemam zatial overene, budem rad za vas nazor.

      1. Ak su obe predne polonapravy
        Ak su obe predne polonapravy hnane, tak diferencialna regulacia by bola potrebna (pretoze auto by malo problem so zatacanim). Priznavam, ze v prvom prispevku je to asi trochu dopletene. Su tam pomiesane polonapravy s napravami. Ak nie su predne polonapravy mechanicky spojene a fungoval by len jeden z motorov (predpokladajme, ze druhy by sice nepracoval, ale nebol by ani „zaseknuty“), tak by dochadzalo k tomu, ze by auto pri rozbehu malo snahu zatacat. Ak by ale fungovali zadne motory, tak by to nemuselo byt nejak vyrazne.

        1. S moznostou ze sa motor
          S moznostou ze sa motor pokazi nepocitajme, dali by sme ho opravit. Problem so zatacanim maju auta s uzavretym diferencialom, alebo motokari s pevnou osou. Motor na kazdom kolese bude v zakrute prekonavat mensi, alebo vacsi odpor, takze ziadna regulacia nebude potrebna, obzvlast pri vektorovom riadeni elektromotora.

          1. Ano, ale opravit by sme ten
            Ano, ale opravit by sme ten motor mohli dat len v pripade, ze by sme sa autom hned po tom, ako sa motor pokazi nehavarovali.
            S tym prekonavanim odporu by som si tiez nebol taky isty. Motory maju totiz svoju charakteristiku, ktora takmer na 100% nebude zhodna s tou, ktoru pozadujeme od diferencialu.

              1. Tiez ma tato otazka dost
                Tiez ma tato otazka dost zaujima. v pripade, ze maju motory „plochu“ charakteristiku (napr. asynchronne motory), tak by regulacia nemusela byt potrebna. V kazdom pripade by ste mohli dat vediet, ako experiment dopadol. Pouzitie takeho poctu motorov je ale zrejme viac vyhodne z ekonomickeho hladiska, ako z technickeho.

  2. Tady neco smrdi. Jak je
    Tady neco smrdi. Jak je mozne, ze elektricka verze ma horsi zrychlei nez benzin? Kdyz elektromotory maji plny zatah od nuly a to jim dava obrovskou vyhodu o proti benzinu, navim jcou ucinejsi o proto 30% ucinosti benzinoveho motoru, ktery to musi dohanet velkym objemem valcu.

    To ze Mercedes nedokaze u elektricke verze dosahnout lepsiho zrychleni svedsi o tom, ne ze by to auto nezvladlo, ale spis, ze nechce!

Napsat komentář