MegaBots: nadšenci staví gigantické ocelové roboty jako z videoher

Jan Horčík - 27 Listopad 2014

Pokud jste někdy hráli hry jako MechWarrior nebo EarthSiege, nejspíš si pod pojmem "MegaBot" dokážete něco představit. Pětimetrové ocelové chodící monstrum-robot se díky partě nadšenců z Bostonu má stát skutečností.MegaBot obří ocelový robot

Obří oceloví roboti ovládají dva lidé přímo uvnitř, podobně jako robota "skladníka" ve filmu Vetřelci. Roboti váží kolem 7,5 tuny.
foto: MegaBots

Futuristické souboje obřích mechů, čili ocelových robotů, představují specifickou žánrovou úchylku určité části herních nadšenců. Mechové postupně pronikají dál a dál do mainstreamu (viz. film Avatar). O tom že tam ale ještě tak docela nejsou svědčí i aktuální projekt MegaBots.

Parta nadšenců z amerického Bostonu se rozhodla, že takového obřího robota skutečně postaví. A jak si řekli, tak také udělali. Tým 20 inženýrů, vědců, designérů, výtvarníků i kutilů se dala dohromady, aby společně zhmotnili svůj sen.

V týmu se najdou mimo jiné i lidé, kteří pracovali právě na legendární herní sérii MechWarrior. Ale také inženýři z robotických společností a firem zabývajících se hydraulikou. V současné době už mají k dispozici první nepohyblivé prototypy robotů, jak je vidět i na videu.

Cílem je vybrat na Kickstarteru 1,8 milionu dolarů a postavit dva prototypové exempláře, které se v květnu 2016 utkají v turnaji na život a na smrt. Konečným cílem má být ale stavba až deseti takových robotů, kteří by pak spolu bojovali v obrovské aréně! Partička dokonce nabízí stavbu MegaBotů na zakázku za "příjemnou" cenu $999 999 (v přepočtu asi 22 mil. korun).

MegaBot obří ocelový robot

Takhle nějak by měla vypadat konečná verze MegaBota. Vybavená zbraněmi a připravená pro boj v aréně. Stane se ze soubojů MegaBotů nový sport?
foto: MegaBots

A proč o tom všem píšeme na našem webu? Nejen, že jde o skvělou ukázku odvážného technologického snu. Navíc jsou MegaBoti de-facto elektromobily. Prototypy jsou poháněny 10kW elektromotory typu PMDC. Finální verze by měla být vybavena 100kW střídavým motorem s permanentními magnety (PMAC).

Roboti pak budou muset být vybaveni také baterií s dostatečnou kapacitou, odhaduje se asi 50-75 kWh. Jejich "dosah" pak bude kolem 5 až 8 km v "běžném provozu". A kromě toho na vás budou moct střílet paintballové rakety.

O tom že uskutečnit takový sen nebude nic jednoduchého svědčí i fakt, že kickstarterová kampaň bude už brzy končit (zbývá 28 hodin) a týmu odvážných snílků se zatím podařilo vybrat pouhých $65 000. Tedy přibližně 1/30 částky. Vypadá to, obrovští oceloví roboti prostě zatím nemají ve světě vybudovanou tradici!

MegaBots
Zpět na HybridPřidat komentář

US Navy představilo veřejnosti elektromagnetické dělo
Článek je z 16.07.2014, čili časově aktuální.
Dole pod článkem jsou další tematicky navazující odkazy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No nebyl by už na to lepší spalovací motor a alternátor?
Myslím že dříve či později se toho chytne U.S. Army, nebo možná spíše U.S. Navy (kolem nových technologií se motají asi nejvíce). Byly-li by umístěny těžké zbraně, ovšem ne příliš (limitem je zpětný ráz, energii by bylo možné využít) a nějaké tlumiče a podobné věci, mohlo by to být obstojně použito proti pozemním jednotkám. Manévrovatelnost bude asi větěší než u tanku.

Případné nasazení by bylo otázkou, myslím že by bylo možné jej nasadit i v policejních operacích, mohl by nést granátomet a střílet granáty se slzným plynem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neexistují technologie, které by dokázaly to monstrum udržet v rovnováze při chůzi proměnlivým terénem. Prostě by to zakoplo a upadlo. Ale jako demonstrátor to bude dobrý.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Možná gyroskopy spolu s počítači, toto nebude trpět tím čím roboti blízcí člověku, kde jsou limity v rozměrech. Vzhledem k velikosti tomu myslím ěžné velikosti kamení nebudou vadit. možná ani obrubníky.

Jinak jsou už algoritmy, ktré roboto zase zpátky postaví na nohy. DARPA je tak o pět až deset let napřed. Výkonné laserové systémy jsou už dostupnou záležitostí na vojenských lodích, brzo tu asi budou i elektromagnetická děla, jsou již ve fázi testování.

Myslím že do pár let to bude možné i v přiměřeně hrbolatém terénu, asi před dvěma třemi lety vytvořili první muly jak tomu říkají, má to čtyři nohy a pohybuje se to v terénu celkem dobře (na robota), leze to i do kamenitého kopce a je u toho kupodivu slyšet ten benzinový zdroj. Ono to půjde.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Elektromagnetická děla jsou již nasazena na torpédoborcích US Navy. Pravda, v testovacím provozu, ale schopna palby.

Uvidíme jak jim to půjde, já jim fandím. Ale podle toho co vím, tak se budou potýkat s velkými překážkami.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hmm, já jsem našel že lodě s touto technologií budou nasazeny až kolem roku 2016. Ale myslím že bez nějakého jaderného reaktoru se to prostě neuživí, ne více děl a ne dost rychle pálících. To mě vlastně přimopíná že bych se mohl podívat jak to vlastně s náboji z děl je, jestli nesou trhaviny, nebo ne.

Každopádně dostřel toho děla by byl asi 220 námořních mil to je 407km zhruba. omezeně by to šlo asi použít i jako dělo železniční, jestli se to vleze do obrysu UIC. Loď umístěná 60km od Latakie by mohla pálit skoro po celém území Sýrie.

Do pár let, myslím, budou dostupní i takovíto roboti pro vojenské využití Myslím že s větší plochou chodidla při těch rozměrech bude růst i odolnost proti běžným nerovnostem terénu. (počítám tak +- 10cm, obrubníky, štěrk, cihly.)
Navíc musí být rozložn nějak tlak na terén aby se stroj nezabořil a nedá se počítat s chůzí jen po betonu.

Do roku 2025 by se to mohlo objevit v použitelné stavu


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station