McLaren chce nahradit stěrače ultrazvukovým silovým polem

Jan Horčík - 18 Prosinec 2013

Na místo spalovacího motoru nastupuje elektrický pohon. Staré dveřní zámky nahrazují nové elektronické, s kryptoklíčem a wi-fi. Místo uhlí máme . A stěrače má podle McLarenu nahradit ultrazvukové silové pole. Alespoň to tvrdí Business Insider.McLaren P1 - poslední auto téhle značky, které bude mít stěrače? Štíty na maximum, Scotty!

McLaren P1 - poslední auto téhle značky, které bude mít stěrače? Štíty na maximum, Scotty!
foto: McLaren

Jedinečný plug-in hybrid McLaren P1 by mohl být posledním autem značky McLaren vybaveným klasickými stěrači. Firma totiž podle všeho pracuje na nové technologii, která by měla tento desítky let starý přežitek nahradit.

Inženýři McLarenu se inspirovali u bojových letounů. Cílem je využít vysokofrekvenční zvukové vlny (ultrazvuk) k tvorbě pomyslného "silového pole" na předním skle. To následně odpudí jak vodu, tak i dotěrný rozmazávající se hmyz.

Business Insideru se podařilo od mluvčí McLarenu dostat vyjádření v tom smyslu, že jde zatím pochopitelně jen o nápad a vůbec není jasné kdy či zda vůbec se něco takového dostane do výroby. Ale bylo by to pěkné, co říkáte?

Stejně jako v případě robotických aut a prakticky jakýchkoliv jiných vylepšení, která nezapadají do století starého konceptu "pojízdného kočáru" a na něj navázaných předpisů, i tady pochopitelně vyvstávají problémy. Většina zemí stěrače na autě bezpodmínečně vyžaduje.

Pokud by se ale přeci jen povedlo zavést výjimku, znamenalo by to mimo jiné i snížení spotřeby díky zlepšení aerodynamiky vozů. Podobně jako v případě vypuštění postranních zrcátek, které svého času Tesla plánovala pro Model X.

BusinessInsider
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jolinar

jo to by bylo super!
Ale jak by si to poradilo treba se snehem nebo listim napadanym na predni sklo? Mozna jeste lip nez sterace :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Právě jsem si nedávno říkal, jak je to nemotorný způsob odstraňování vody a sajrajtu z oken. Napadlo mě tedy spíš udělat nějaký průhledný hydrofóbní nátěr, ale tohle zní taky dobře.

Obrázek uživatele Jolinar

hydrofobni natery se daji bezne koupit, ale neni to na furt, je treba to obnovovat...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To sice ano, nevydrží ale většinou tyto nátěry setřou právě ty stěrače :-)

Obrázek uživatele Jolinar

tak nesmite pouzivat sterace :D
ale ani tak to nevydrzi vecne :(


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?