Mate Rimac, chorvatský Elon Musk. Staví supersport za milion dolarů

Jan Horčík - 25 Červenec 2012

, elektromobil z Chorvatska, který bude stát $1 mil. a vyrobí se ho pouze 88 kusů, se brzy představí v Británii. Během 5. až 7. září bude premiérově vystaven na akci Salon Privé. Ta v Británii patří mezi nejprestižnější v oboru .Rimac Automobili concept One

Rimac Automobili - elektrický supersport Concept One z Chorvatska. Nikola Tesla by měl nejspíš radost!
foto: Rimac Automobili

Šikovný mladý Chorvat Maté Rimac dokázal zdánlivě neuvěřitelné: podobně jako Elon Musk se svou společností Tesla Motors, postavil během pouhých několika let (super)sportovní auto čistě na elektřinu. Zatímco ale Tesla Roadster stál kolem $100 000, Rimac Concept One jde o řád výš a nabízí se za $1 milion.

“Chorvatsko nemá žádný automobilový průmysl. Ale to se změní,” řekl Rimac v rozhovoru pro New York Times před rokem. A zdá se, že nepřeháněl. Pro svůj elektrický supersport, který taktéž před rokem poprvé představil na autosalonu ve Frankfurtu, už totiž má první zákazníky.

Specifikace Rimac Concept_One:

Výkon: 1088 koní
Hmotnost: 1650 kg
Max. rychlost: 305 km/h (omezena elektronicky)
Zrychlení 0-100 km/h: 2,8 vteřiny
Baterie: 92 kWh
Dojezd: 600 km

Není divu, že pocházejí z exotických, paradoxně na ropě založených, destinací typu Dubaj, Abu Dhabí, Spojené arabské emiráty a podobně. Rimac jednoznačně sází na maximální styl a jedinečnost, počítá s tím, že z Rimac Concept One bude sběratelský kousek. A tak jej i konstruuje a vybavuje, viz. video:

“Začali jsme s čistým listem papíru. Idea byla postavit výjimečný supersport s novým konceptem pohonu. To co dnes máme je hyper-auto silné jako Bugatti, stylové jako Ferrari a luxusní jako Mercedes, a přitom nesežere ani kapku benzínu,” řekl podle magazínu HybridCars.com Rimac.

Rimacova (mimochodem, je mu 24 let) společnost Rimac Automobili sídlí v průmyslovém parku nedaleko Záhřebu. Ivo Spigel z magazínu KernelMag ve svém článku “Mate Rimac a jeho elektrický sen” podává poměrně zajímavý pohled do Rimacova života. Prý měl vždycky inovativní nápady. Na střední škole postavil elektrickou rukavici, která mohla být naprogramována pro různé úlohy, mohla např. sloužit jako klávesnice.

Rimac přiznává, že jeho snem není postavit nejlepší elektrické auto na světě, ale prostě a jednoduše nejlepší supersport na světě. To, že jde zároveň o elektromobil je dáno tím, že elektrický pohon je podle Rimaca nesrovnatelně lepší.

Rimac Concept One není samozřejmě dílem pouze Maté Rimaca. Ten kolem sebe během posledních let, kdy se zajímá o elektromobilitu, postavil celý tým. Ten mu pomohl vyvinout a postavit auto, které je poháněno čtyřmi kapalinou chlazenými elektromotory s max. otáčkami 12 000 RPM a výkonem 250 kW. Dohromady dávají výkon 1088 koní, 1600 Nm točivého momentu a zrychlení z 0 na 100 km/h během 2,8 vteřiny.

Max. rychlost je limitována na 305 km/h, ale i tak společnost Rimac Automobili a Mate Rimac samotný prohlašují, že dojezd bude na jedno nabití kolem 600 km. Se správně nastavenou 200kW dobíjecí stanicí (!) pak auto dobijete během 30 minut. Tušíte správně, Mate Rimac nedělá kompromisy. Ostatně, celou karoserii navrhnul Adriano Mudri a je vyrobena z uhlíkových vláken.

Jak chce Rimac dosáhnout takových parametrů? “Je to docela jednoduché,” vysvětluje Ivo Spigelovi. “Většina výrobců aut musí design přizpůsoobat určité cenové hladině. S naším zacílením a velmi vysokou cenou nemusíme dělat žádné kompromisy ani v technologii, ani v použitých materiálech.” Jinými slovy, dnešní technologie zjevně stavbu takového auta umožňují. Jde jen o to je zaplatit, a to se nejspíš Rimacovi daří.

elektromobil Rimac Concept_One elektromobil Rimac Concept_One elektromobil Rimac Concept_One

Většina klíčových komponent pro elektrický pohon, vč. modulů baterií, BMS, elektrických motorů i šasi je navržena přímo v Rimac Automobili. Všechny komponenty které je třeba nechat vyrobit u třetích stran zase pocházejí z Chorvatska. Např. přední sklo a okna vyrábí Lipi Glass, která jinak dodává pro Bentley, Ferrari nebo Aston Martin.

Zastane na počátku 21. století mladý chorvatský start-up jménem Rimac Automobili pozici elektrického Ferrari? Jistě o tom sní. A ačkoliv je spousta lidí k celému projektu značně skeptická, Rimac to nemá vůbec špatně vymyšlené.

Objíždět dnes hyperluxusní akce pro milionáře a miliardáře v místech jako Monako, Moskva, Dubaj a ukazovat auto, které jako by vypadlo ze sci-fi s tím, že na světě bude jen 88 lidí, kteří ho budou mít… jednoduše geniální.

Rimac Automobili concept One

foto: Rimac Automobili

Rimac má ale dlouhodobější plány. Rimac Concept One má na trh přijít v roce 2014 s roční výrobou 10 až 15 kusů. V roce 2017 by chtěl uvést na trh auto s cenou poloviční, v roce 2020 pak čtvrtinovou ($250 000).

Rimac pochází z dobře zajištěné rodiny, jeho otec je podnikatel a pomohl mu s rozjezdem firmy. V současné době si automobilka vydělává především konzultačními službami pro jiné výrobce automobilů. A mimoto s radostí přijímá zálohy na Concept One.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nic novýho no ale dobře... Auto vypadá skvěle a 16OONm ... kam se hrabe Veyron nebo GT-R ;)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?