Lotus Ethos - malý luxusní hybrid do města

Jan Horčík - 30 Září 2011

Lotus Ethos je název konceptu, který automobilka Lotus představila na v roce 2010. Malé do města, původně přezdívané City Car, doplnilo tehdy bohatou přehlídku modelů začínajících na E.Lotus Ethos City Car

Na malém elektrickém autě Lotus Ethos se právě teď pilně pracuje v Malajsii. Je o něco větší než např. Smart ForTwo - zhruba o velikosti Toyota Aygo.
foto: Lotus

Ethos se tak objevil po boku modelů jako Elite, Espirit, Elise, Eterne Hybrid a Elan. Narozdíl od všech těchto jmenovaných byl ale Ethos velmi odlišný. Má jít o malé ekonomické do města poháněné 1,2l tříválcem o výkonu 35 kW.

Tento motor ale bude sloužit pouze jako rozšiřovač dojezdu (range extender) - tj. bude vyrábět elektřinu pro baterie a elektromotor. Lotus upřímně říká, že čistě na elektřinu bude mít auto dojezd pouhých 60 km.

Při jakékoliv delší cestě se uvede v činnost právě malý motor, který nabídne dojezd dalších minimálně 264 km. Celkový max. dojezd auta však Lotus udává poněkud zvláštně 500 km - zřejmě jde o kombinaci.

Lotus tak slibuje průměrné emise pod 60 g/km, což je vynikající hodnota. Max. rychlost auta je 170 km/h a zmíněný tříválec navíc dokáže spalovat různá paliva, tedy např. E85 (bioethanol) nebo methanol.

Celková hmotnost auta je méně než 1400 kg. Mrňous nabídne točivý moment 240 Nm a z 0 na 100 km/h zrychlí během 9 vteřin. Maximální rychlost auta při dobíjení je 120 km/h. Max. výkon elektrického generátoru/elektromotoru je 162 kW, kontinuální 54 kW. Baterie má kapacitu 14,8 kWh.

Lotus Ethos by se měl v obchodech objevit v roce 2013. Pod stejným názvem se pravděpodobně začne prodávat také ve Spojených státech, které se pomalu, ale jistě otevírají malým autům do města.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud Lotus toto vozidlo vyrábi pouze aby měl nižší pruměrný povoleny podíl emisí z ostatnich supersportů tak cenu neřeší.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Taky jsem už chtěl chválit, ale cena $45 tis. je asi trojnásobek toho, o čem by se dalo vůbec rozumně uvažovat :(

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

už som chcel to auto pochváliť, ale baterka 14,8 kWh a dojazd 60km???

Je to plug-in hybrid, takže dojezd 60km v čistě elektrickém režimu mi přijde naprosto OK.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pri plug-in hybride mi stačí dojazd 30km. no kapacita baterky nezodpovedá dojazdu. asi to budú mať tak vyriešené ako volt/ampera. 16kWh baterka no používa sa kvôli životnosti len polovica. teda automobilka svojim baterkám neverí. mali by sa poobzerať po kvalitnejších.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to jo, ale s podobnou baterkou ujede Smart přes 140km!

To bude určite tým, že hybridy všeobecne využívajú kapacitu batérie zhruba od 40% do 80% kvôli zvýšeniu životnosti. Pretože keby využívali 100% kapacity, tak by pri opakovanom prepínaní režimov EV/E-REV batéria trpela.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol