Los Angeles zavádí nákladní dopravu na vodík

redakce - 15 Říjen 2018

V Los Angeles se chystá nový systém přepravy zboží, který bude využívat nákladní auta na vodík. Shell tady pak pro ně otevře dvě vodíkové čerpací stanice.Alternativní pohony se konečně masivně dostávají do běžného života. V Los Angeles je to vodík.

Alternativní pohony se konečně masivně dostávají do běžného života. V Los Angeles je to vodík.
foto: Toyota

Jde o společnou iniciativu losangeleského přístavu a společností Toyota, Kenworth a Shell. Jejich společný plán Shore to Store počítá s přeměnou dopravy zboží nakládaného v přístavu Los Angeles tak, aby fungovala zcela bez emisí. Toyota proto tomuto kalifornskému městu v první fázi projektu dodá deset velkých nákladních vozů s vodíkovým pohonem.

Projekt spolufinancuje agentura California Air Resources Board (CARB), která přispěla částkou 41 milionů dolarů. Celkové náklady na úvodní fázi programu činí 82,6 milionů dolarů. Umožní však snížit emise skleníkových plynů o 465 tun.

“Přístav Los Angeles ukazuje světu, že se nemusíme rozhodovat mezi ochranou životního prostředí a ekonomickým růstem. Dotace CARB umožní přepravovat zboží po přístavu i mimo něj bez produkce zplodin,” popisuje starosta Los Angeles, Eric Garcetti.

Spojení Toyoty a tahačů Kenworth

Bezemisní nákladní vozy Toyota budou vybudované na platformě Kenworth T680. Budou dopravovat zboží z přístavu po celém Los Angeles, ale i do sousedních přístavů a na sever Kalifornie.

Toyota Fuel Cell

Toyota Fuel Cell
foto: Toyota

Automobily se stanou součástí flotil firem Toyota Logistics Services, která má již zkušenosti s používáním vodíkových nákladních aut Toyoty k dopravě zboží například v přístavu Long Beach.

V další fázi se využití bezemisních technologií rozšíří do terénních vozů a vozidel obsluhujících sklady. Kalifornský přístav Hueneme dostane také dva bezemisní traktory a vodíkové vysokozdvižné vozíky Toyota, které budou pracovat v přístavních skladech.

Síť vodíkových čerpacích stanic

Na podporu těchto aktivit vybuduje Shell dvě velké vodíkové čerpací stanice uzpůsobené pro potřeby nákladních aut. Budou stát ve Wilmingtonu a Ontariu, přidají se tak ke třem podobným stanicím, které fungují v objektech Toyoty v Los Angeles. Vytvoří tak integrovanou síť vodíkových čerpacích stanic pro nákladní auta.

Nové čerpací stanice Shell budou denně dodávat více než tunu vodíku generovaného ze sta procent pomocí obnovitelných zdrojů energie. Stanice u Toyota Logistics Services v Long Beach a Toyota Technical Center v Gardeně vybudované Air Liquide pak budou sloužit jako důležitá výzkumná a vývojová centra.

tisková zpáva
Zpět na HybridPřidat komentář

Na druhou stranu tyhle auta jako taková jsou a budou elektrická, takže až to pochopí tak stačí vyměnit palivový článek za baterie a mají to hotové. Čím dříve to udělají tím lépe, ale to je bohužel těžké rozhodnutí vzhledem k investicím, které do toho už hodily a utopili.
Jak říká jeden neznámý klasik :
Někdo musí říct, tudy ne pánové :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

proč jednou tvrdé a podruhé měkké?

hodily a utopili.

Díky za upozornění. Je to proto, že v tom nevidím rozdíl. Někdo umí to a někdo zase tohle. Já tvrdé a měkké neumím. Nicméně na významu komentáře to nic nemění.

Obrázek uživatele Radovan

Tak to kecáte. Umíte. Jako každý chlap. Nejdříve je tvrdé a pak měkké (písmenko) :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

:-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Toyota dělá všechno pro prosazení vodíku.

To chování Toyoty je zcela nelogické - i když je to japonská firma a v japoncích je hierarchie a poslušnost pěstována, tak nevěřím, že by se to dalo nasadit a prosadit jedním člověkem.
Japonsko jako země nemá energii - a výroba vodíku, transport atd. je spojena s více než 50-ti procentní ztrátou - tam to není ekonomicky ospravedlnitelné proti bateriím. Současné palivové články jsou navíc drahé a s nízkou životností v porovnání s bateriema.

Tohle chování by dávalo smysl v okamžiku, kdyby měli schovaný nějaký technologický průlom - buď efektivní výrobu/kompresi/transport vodíku, nebo levné palivové články s dlouhou životností. Ale zatím jsem ani jedno z toho neviděl, takže mi to prostě nedává smysl.

Není tu někdo, kdo by tomu dokázal dát smysl?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi jen ten ze uz do toho moc investovali a nechteji to odepsat. Ja asi uplne nejvetsi minsu vidim prave v transportu energie. V civilizovane zemi dobijete elektroauto v kazdejch Kotehulkach ale vodikovou plnicku mit asi doma nebudeme.

A co si ten clanek pred komentovanim preba precist?

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Skvela zprava. Musime setrit zivotni prostredi a kazdy spalovak se pocita. Je to tak spravne? Teda tady na webu to tvrdi vetsina. A dotace jsou taky spravne. Joo to tady taky tvrdi spousta lidi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Každý spalovák se počítá - to ano, ale ne za každou cenu.

Cílem je aby celý dopravní ekosystém byl smysluplný a ekonomicky efektivní. Takže výroba elektřiny a uložení do bateríí, následně ji použít pro dopravu. No a celý řetězec zakončit plnou recyklací, aby se suroviny na daný stroj vytěžily pouze jednou.

Dotace mají smysl pro nastartování procesu a pomoc malým firmám, co nemají kapitál - ale v současné době jsou efektivnější metody - oblast už je "módní", takže se tam dostávají soukromé prostředky.
Mnohem efektivnější jsou pokuty pro zavedené výrobce a určení cílů, neboť je to donutí provést změnu (což pochopitelně nechtějí)

Obrázek uživatele Radovan

My ten vodík prosadíme, když nám na něj přispějete. Že je to 3,5 dražší než elektrická alternativa, to je jedno. My jsme Shell, Toyota a Kenworth. My v elektřině nejedeme. A pak ss všichni zajedeme do Los Angeles, hej do Los Angeles, jak se zpívá v jednom z dílů populárních Básníků....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele ozana

jo, .. šuby duby Amerika - předevčírem jsem to zase zahlídl v TV

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Přes 1 tunu denně budou patřit k největším na světě, přesto je to pro kamionovou dopravu hrozně málo. Se spotřebou nějakých 10 kg H2/100 km to stačí akorát na 10000 kilometrů, neboli pouhých 20 kamionů denně, které si doplní plnou nádrž na 50 kg na kterou ujedou 500 km.
Pravděpodobně to bude u nějaké vodní elektrárny, takže sice se to tváří jako hrozně eko, ale těch 65 MWh denně (=24 GWh) ročně někomu seberou, kdo bude odebírat z jiných zdrojů. Pro srovnání při vybudování 20 vodíkových stanic pro 400 kamionů denně by to vycuclo naši největší vodní elektrárnu Orlík.

Obrázek uživatele M.Krupka

Až to jednou udělá velké bum. Jsem celkem rád, že mi taková stanice nestojí za barákem.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station