V loňském roce zaznamenali výrobci elektřiny v ČR rekordní počet hodin, kdy cena elektřiny klesla do záporu. Celkem šlo o 314 hodin, což představuje nárůst o 180 hodin oproti předchozímu roku.
Záporné ceny elektřiny, které znamenají, že producenti musí za svou dodávku energie platit, vznikají v situacích, kdy nabídka elektřiny výrazně převyšuje poptávku. Tento jev se často objevuje během období s vysokou produkcí z obnovitelných zdrojů, například větrných či solárních elektráren.
K záporným cenám na denním energetickém trhu dochází v důsledku nerovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny. Když je množství vyrobené energie, zejména z obnovitelných zdrojů, výrazně vyšší než aktuální poptávka, cena elektřiny klesá pod nulu.
V takové situaci cenu určují zejména zdroje, které nadále vyrábějí, i když za odběr elektřiny musí zaplatit, protože vypnutí nebo omezení jejich provozu by bylo ještě nákladnější.
Takové situaci se ale dalo částečně předejít. „Na tuto situaci bylo samozřejmě možné se připravit, a dokonce ji i využít. Jednoduše tím, že se k příslušným zdrojům připojí bateriové úložiště. Majitel takové baterie přebytečnou energii akumuluje, a ještě za to dostane zaplaceno. V době vysokých cen pak tuto energii dodá do sítě za maximální možnou cenu. Tento princip nejen umožňuje profitovat z rozdílných cen energie v průběhu dne. Druhotným efektem takového jednání je větší stabilita energetické sítě,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.
Pokud provozovatel bateriového úložiště této situace využije, jedná se o win-win efekt, protože zatímco provozovatel baterie vydělá, na druhé straně není nikdo, kdo by prodělal. Provozovatel sítě musí stabilitu tak jako tak zajistit, a to v praxi znamená za tuto službu zaplatit.
Není výjimkou, že je třeba energii nuceně spotřebovat prostým spálením v odporových mařičích, za což se také platí. Proto má provozování bateriových úložišť v tomto režimu také nepopiratelný pozitivní dopad na životní prostředí.
zdroj: tisková zpráva
nejvetsim vlastnikem instalovane kapacity OZE v CR je CEZ, z kapacit ktere maji narok na OZE poplatek vlastni CEZ cca 95% , a CEZ si rozhodne nenecha vypnout penezovod
ciste prakticky, jste CEZ a mate nekolik velkych fotovoltaik s garantovanou vykupni cenou 12+ kacek za kWh….. co udelat kdyz je cena zaporma a v siti je prepeti…. no urcite si neodpojite ty svoje fotovoltaiky na kterych mate za kazdou kWh dodanou do site vejvat 12+ kacek
energetika CR je CEZ, CEZ tu vesmes 3 dekady suploval ministerstvo energetiky a energeticke zakony vesmes pisou dodneska lidi co pracuji pro CEZ
je doslova zazrak ze se v roce 2024 podarilo zakonem definovat akumulaci
jedina mozna obrana je prozatim vlastnit akcie CEZ
Takovou situaci zavinili brzdici rozvoje moderni energetiky. Uz davno mel byt zakon, ktery umoznuje provozovani takovych vyrovnavacich zarizeni aby se ceny zprumerovaly. Ty pitomci brzi aby vse zustalo jako v padesatych letech minuleho stoleti. Stare copy je nutne ustrihat a otevrit se moderni energetice. Pak budou negativni ceny minulosti.
Tak toto už je konec srandy. To je horší než když jsme za komančů museli jezdit s tanky kolem kasáren abychom zmařili přebytečnou naftu. Nabíjejte EV. Asi je nás pořád málo.
https://www.msn.com/cs-cz/finance/other/v-%C4%8Desku-v-budoucnu-maj%C3%AD-vzniknout-za%C5%99%C3%ADzen%C3%AD-na-ma%C5%99en%C3%AD-p%C5%99ebyte%C4%8Dn%C3%A9-energie/ar-BB1renUI?ocid=msedgdhp&pc=EDGEESS&cvid=850d7e0a906b4dc68622e85440b882d8&ei=15
To je pitomost, kazdy moderni menic ma funkci na dalkovou redukci vykonu. Kdyz by bylo nutne, tak pomoci povelu lze menice FVE dokonce vypnout. Chytre elektromery instalovane k FVE by takovou funkci zvladly. Nebo pomoci HDO. Ale uplne nejlepsi reseni by bylo poridit velke baterie ktere by elektrinu smysluplne prenesly do doby kdy je elektriny mene. Muj favorit je prehrazeni nejake morske zatoky a udelat tam gigantickou precerpavaci elektrarnu. Kdyz bude nejhur, tam mame takovou moznost uz dnes. Muzeme vyuzit Nizozemsko jako precerpavaci elektrarnu 🙂
Ono by stačilo, kdyby se z době nízkých a záporných cen ohřívala TUV. Dnes máte nízký tarif, který je ale na dlouho předem daný a nemá žádnou závislost mezi aktuální cenou elektřiny. Typicky se bojler ohřívá v noci, ale přitom přebytky jsou v poledne. Dále je možné z přebytků elektřiny ohřívat TUV pro teplárny, kde nyní jede nějaké fosilní palivo. Popřípadě do kotelny v paneláku dodat elektrokotel a akumulační nádrž/e na TUV jako předehřev před plynem.
Jenže on je taky problém, že jsou velké poplatky. Poplatek se účtuje majiteli FVE za to, že vůbec prodává. Typicky 0,4 Kč/kWh. Odběratel platí kromě silové elektřiny ještě za distribuci. Takže ve výsledku se pořízení elektrokotle a akumulační nádrže v paneláku nevyplatí, protože cena distribuce není o mnoho menší než cena plynu.
Kdyby lidi sbírali vyjeté baterky z EV co se válejí všude v příkopech u silnic (to se přece psalo na autofóru) a dali si je na zahradu tak už by nemuseli chodit do práce. Až jich bude takových hodně tak už sice moc nevydělají ale budeme mít krásně vyrovnanou síť.
Nízký tarif má několik časových pásem dohromady nejméně 8 hodin denně a pásma jsou rozložena mezi noc a den zhruba půl na půl.
Přebytky nechtěné elektřiny jsou díky nepotřebným FVE především v době, kdy je spotřeba teplé vody na minimu.
Jsou různé tarify NT pro bojlery, některé jedou jen v noci (třeba AKU8V4). Jiné mají 6 hodin v noci a 2 hodiny pozdní odpoledne/večer. Bojler většinou stačí nahřát jednou za den a je jedno, jestli to bude v noci nebo v poledne. Každopádně v době, kdy jsou největší přebytky z FVE, se bojlery neohřívají.
To bude asi dost individuální, třeba můj boiler se mimo topnou sezónou v létě nahřívá za NT ve dvě odpoledne.
My v CR se koupeme cely rok v teple vode a teplou vodu pouzivame cely rok. Vy nekde za Uralem se koupejte treba v potoku, nebo vubec.
Ono by stačilo dynamicky měnit cenu na nabíječkách. Lidi co zrovna nespěchají by se tomu přizpůsobili. Nevěříte? Co by se asi dělo na benzínkách kdyby některé hodiny byl benzin za třetinu?
Spotřeba teplé vody v létě je u nás méně než pětinová ve srovnání se zimou. Předně se lidé většinou jen sprchují, činí tak mnohem kratší dobu než v zimě a ještě v mnohem chladnější vodě. Je to logické, v létě když je třicet a vylezeš z bazénu, poslední co bys chtěl je naložit se do horké vany.
Dále jsou menší tepelné ztráty v rozvodech a poslední faktor je, že mnohem více cestujeme a převáží to i větší množství návštěv.
A co se týká Uralu,. ano, žiju za Uralem. Vyjma těch co žijí na Uralu, všichni žijí za Uralem. Pokud mě označuješ jako žijícího za Uralem, logicky jsi Rus 😂
Většina lidí nemá takové možnosti jako vy, aby se mohla koupat v létě v bazénu nebo řece a měla tak pětinovou spotřebu vody oproti zimě. V ČR voda do domů přitéká při zhruba stejné teplotě v průběhu celého roku. Tepelné ztráty v rozvodech jsou podobné, protože se v zimě topí. V létě je naopak vyšší spotřeba teplé vody, protože je tepleji, člověk se více potí, takže se musí i častěji mýt.
Ano souhlasím, že rozdíl u nás je výrazně větší, než je rozdíl průměrný. Rozdíl je ale podle mě daný tím, že v zimě máme teplou vodu zcela zadarmo (pokud neuvažuji zbytkovou teplotu odpadní vody opouštějící dům) a rozhodně s ní tedy nešetříme a spotřebu znám jen díky měřidlu u bojleru.
Přesto rozdíl mezi letními a zimními měsíci je výrazný i u bytové domácnosti. Pokud si správně pamatuji, i u bytů je letní spotřeba o pětinu až třetinu nižší. V pondělí to zkusím dohledat.
Tak to uz prece davno funguje.
Podle pripojivacich podminek musi mit kazda vyrobna do 100kWp ovladani signalem HDO 0%, kdy pri problemech v siti vam ji distributor vypne.
Nad 100kWp pak musite mit RTU jednotku pripojenou na dispecink distributora, pomoci ktere muze ridit vykon v nekolika krocich.
Toto se, ale nevyuziva k regulaci ceny na spotovych trzich, ta totiz nekoho kdo ma nasmlouvany vykup za fix nebo toho kdo si sdili na jine odberne mista nezajima.
Toto se vyuziva pouze k regulaci site pri hrozbe blackoutu.
Zaporna cena je sama o sobe tou regulaci. Pokud se vam to nepodari prodat pres nekoho nebo na primo nekomu kdo to spotrebuje, nezbyva vam nez si poridit nejake vlastni rizeni podle spotovych cen a v dobe zaporu vypinat pretoky.
Kdyby nahodou byl v budoucnu velky problem s negativnimi cenymi, tak by se to mohlo takto resit. Ale ocividne to zatim neni asi tak palcivy problem jak se lavrov42 zde snazi dokazat a tak se to nevyuziva. Ono by se to melo take brat v relaci s celkovymi naklady za elektrinu a kolik promile z toho jsou negativni platby a pak by se to lepe dalo zaradit. Asi to je mene nez spina za cistymi nehty.
Pochopitelne, ze v celorocnim prumeru se da stale na prodejich pretoku i za spotove ceny vydelat, i kdyz uz jen drobne.
A stale vice se objevuji na trhu reseni, o kterych jsem psal, tedy rizeni pretoku podle spotovych cen, ktere v dobe zaporu omezi vyrobu tak aby kopirovala spotrebu, takze FVE stale plni to kvuli cemu byla instalovana a zadotovana, tedy snizuje naklady toho kdo ji instaloval. Prodej pretoku byl vzdy jen takovy bonus navic.
Velke instalace urcene k dodavkam do site pak provozuji ti co maji licenci i na prodej a ti si nasmlouvaji naprimo sve odberatele, kterym tuto elektrinu dodavaji.
Zadny armagedon se tedy v siti neodehrava a ty drobne zapory, ktere vznikaji, protoze nekdo nekde posle ven neco navic si uz tyto dodavatele zredukuji sami jakmile zacne hrozit, ze by je to mohlo financne bolet.
314 hodin sice vypada jako vysoke cislo, ale jde stejne zejmena jen o vikendy a svatky kdy stoji fabriky, v tydnu se stale vse i ze vsech FVE spotrebuje.
Takze hlavne klid a nohy v teple. To jen agenti z Ruska kde jsou sto let za opicema a nemaji uz pomalu ani co zrat se nas snazi presvedcovat jak to tu mame spatny…
Neradeji by cely byvaly vychodni blok postvali proti EU abychom z ni vystoupili a oni nas zase ovladli a vysavali jako za starejch casu, aby nemeli hlad.
Kdyz uz jim to nevyslo na Ukrajine s tankama jako u nas v osmasedesatem tak to holt zkousi alespon takhle kaspari.
Stát zaplatí dotace za nepotřebnou elektřinu, za jejíž maření se bude platit.
Idiocie metastázovala do mnoha oblastí života západní společnosti. Dotování výroby nepotřebné elektřiny, beztrestné znásilňování dětí pakistánskými čmoudy a pokuty majitelům čtyřicet let starých nemovistostí za chybějící projekty na stavebních úřadech, jsou chapadla stejné chobotnice debility, které se stále rozlézá, protože západní civilizace akceptovala debilitu jako společensky přijatelný „názor“.
Velmi špatná zpráva. Obě období, tedy kdy je nadbytek nepotřebné elektřiny a kdy je nedostatek potřebné elektřiny, se výrazně rozšiřují. Důsledek přechodu od zdrojů řízených spotřebou ke zdrojům řízeným počasím.
Toto se promítne do nákladů rizika nestability a snížené konkurenceschopnosti, především průmyslu.