Nové lithium-iontové baterie pro americkou armádu

Ministerstvo obrany Spojených států udělilo firmě EaglePicher v rámci programu LIMA grant na vývoj technologie výroby lithium-iontových článků. Cílem programu je zajistit výrobu výkoných a levných článků pro potřeby americké armády.

Nejnovější generace vojenské techniky vyžaduje výkoné zdroje/úložiště elektrické energie
foto: Oshkosh

Výše grantu dosahuje 22 milionů dolarů. LIMA program zajistí soběstačnost ve výrobě lithium-iontových článků na území Spojených států pro potřeby americké armády. Pravě lithium-iontové články hrají ve vojenství čím dál větší význam.

„Tento finanční příspěvek zajistí, aby EaglePicher byl i nadále lídrem ve vývoji pokročilých lithium-iontových technologií pro obranné účely,“ vysvětluje Randy Moore, prezident společnosti EaglePicher.

„V současné době vláda spoléhá na lithium-iontové články, které jsou vyrobeny mimo . Většina současných požadavků na dobíjecí zdroje elektrické energie a některé budoucí energeticky závislé zbraňové systémy budou využívat tyto články.“

Projekt LIMA americké ministerstvo obrany rozdělilo do dvou fází. V první fázi zájemci o grant prokazovali vyspělost svých produktů. Základními požadavky byla energetická hustota článků 250 Wh/kg a „zrychlená“ schopnost nabití a vybití.

V prvním kole se ukázalo nejlepší řešení od EaglePicher. Firma také jako jediná postoupila do fáze dvě a získala finance pro další rozvoj technologie výroby lithiových článků.

V rámci grantu je třeba vyřešit celý technologický tok výroby, od zpracování vstupního materiálu, až po výrobu jednotlivých článků a baterií. Na konci toku vznikne certifikovaný bateriový li-ion modul otestovaný americkou armádou pro použití v náročných podmínkách.

„Z pohledu průmyslu to vidíme jako velký krok v rozvoji lithium-iontových technologií,“ říká John Bennett, viceprezident EaglePicher. „Kromě pokročilejších baterií pro vojáka, také mikro energetické sítě pro předsunuté základny budou těžit z této technologie.“

Mikro energetické sítě je idea, ve které řada energetických zdrojů, jako jsou baterie, solární/větrné elektrárny nebo jiné zdroje, vytvoří na předsunutých vojenských základnách malou energetickou síť.

Z této sítě pak půjde napájet nejrůznější elektrické přístroje, kamery, počítače, bezpilotní letadla apod. Baterie poslouží především pro vyrovnávání výkyvů ve výrobě/spotřebě elektrické energie.

Přenositelné zdroje elektrické energie mají pro vojáky čím dál větší význam. Vždyť jen americký voják v Afghánistánu bere na mise trvající 72 hodin baterie o hmotnosti 4,4 kg.

Díky zavádění počítačů, nejrůznějších senzorů, pozorovacích přístrojů nebo dokonce osobních bezpilotních vzdušných letadel/vrtulníků navíc hmotnost baterií na dále poroste.

Stejně tak se kladou čím dal větší energetické nároky na vojenskou techniku. Příkladem jsou například bezpilotní letadla/vrtulníky malých i středních velikostí, nebo kolová a pásová obrněná technika, kdy se požaduje například dlouhodobý provoz (např. při pozorování) bez zapnutého spalovacího motoru.

U.S. Department of Defense

Napsat komentář