Lithia je dostatek, tvrdí vědci z Fordu a Michiganské univerzity

Ivo Hradil - 09 Srpen 2011

Vzrůstající obliba a nastartovala patřičnou odezvu u výrobců aut. Výsledkem je rostoucí počet vyrobených vozů využívajících ke svému pohonu uloženou v lithium-iontových bateriích. Objevily se proto brzy spekulace zda bude v budoucnu dostatek lithia pro výrobu lithium-iontových . Vědci říkají, že nemusíme mít obavy.lithiumfoto: zentrader.ca

Vědci ze společnosti a tvrdí, že obavy z nedostatku lithia jsou pro příštích devadesát let zbytečné. Ve své oborníci vyhodnotili současnou globální dostupnost lithia a porovnali ji s potenciálně vzrůstající poptávkou společností, využívajících tento velmi lehký kov pro svou různorodou finální produkci.

Odborníci shromáždili údaje o 103 ložiscích s důrazem kladeným na 32 z nich, které obsahují více než 100 000 metrických tun tohoto kovu. Shromážděná data obsahují informace o lokaci ložiska, jeho geologickém typu, velikosti a také údaje o současném stavu produkce z konkrétních nalezišť.

S ohledem na v současnosti již probíhající produkci nebo budoucí potenciálně ekonomicky výhodnou těžbu lithia z daných nalezišť vědci odhadují velikost zásob na přibližně 39 miliónů tun.

Druhá část se týká předpokládané rostoucí poptávky po lithiu v období let 2010 až 2100. Oblast poptávky nezahrnuje pouze , ale bere v potaz i široké využití lithia v nejrůznějších průmyslových oblastech jakými jsou např. výroba plastických maziv, skla nebo klimatizací.

Celkové potřeby lithia pro dalších devadesát let tak odborníci odhadují na 12 až 20 miliónů tun. Vědci v odhadu zohlednili i předpokládaný hospodářský růst a .

„I přes rychlé a rozsáhlé přijetí využívajících k ukládání energie lze odhadovat, že zdroje lithia jsou dostatečné pro uspokojení poptávky nejméně do konce tohoto století,“ řekl člen kolektivu vědců Paul Gruber.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele EKOLO

Jaromír Vegr - EKOLO elektromobily
U nás máme tolik lithia, že bychom mohli zásobovat celou Evropu
www.elektromobily-os.cz

---

Jaromír Vegr - EKOLO elektromobily

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hodně lithia potřebují některé typy jaderných reaktorů. Naštěstí se od slepé cesty jaderné energetiky upouští. Takže lithia bude dost.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Slepí jsou jen a pouze ti kteří jádro opouštějí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Recyklace

Baterie se pak nevyhazují do popelnice, ale recyklují.Nevím jestli se dá lithium pak znovu k výrobě baterií použít. Snad jo.

Obrázek uživatele Ivo Hradil

Při recyklaci li-ion baterií vzniká uhličitan lithný ,který je vhodný pro elektrolytické získávání lithia. Ten se následně může využít třeba ve sklářství.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.