LEGO Boost – nová robotická stavebnice nejen pro děti

Na veletrhu CES 2017 se představuje nejnovější spotřební elektronika, mezi kterou se dnes počítají už i auta. Ale také hračky. Dánské LEGO tam představilo novou robotickou stavebnici Boost, levnějšího a jednoduššího sourozence oblíbených Mindstorms.

Lego Boost přibližuje robotiku těm nejmenším a učí je, jak roboty programovat. Což dost možná bude jedna z nejcennějších dovedností pro toto století.
foto: LEGO

Stavebnice Lego Mindstorms je odvozena z řady Lego Technic a je určena spíš starším dětem. Novinka Lego Boost (17101) přináší zaměření na mladší děti, je odvozena od nejoblíbenější řady Lego System a tomu odpovídá i její barevnější vzhled.

Ale stejně jako Mindstorms, i Boost učí děti jak stavět a programovat roboty. Stavebnice zahrnuje 840 kostiček plus tři speciální Boost kostičky. Přiložen je i návod na stavbu pěti modelů: robot Vernie, kočka Frankie, Guitar 4000, Multi-Tool Rover 4 (M.T.R.4) a Autobuilder.

Lego Boost - robot Vernie

Lego Boost – robot Vernie
foto: Lego

Každý jednotlivý model ukazuje možnosti nové stavebnice. Třeba robot Vernie připomíná Číslo 5 ze známého filmu z 80. let, dokáže hýbat hlavou, pohybovat se na pásech a dokonce na vás mluvit. Může se také proměnit ve westernového střelce. AutoBuilder zas například umí sestavovat malé Lego modely!

Stavebnice zahrnuje senzory, motory a aplikaci pro iOS/Android, která je jejím mozkem. Právě s pomocí aplikace je možné roboty programovat. Novinka přijde na trh v srpnu 2017 za cenu kolem 4000 Kč, což je zhruba polovina ceny Mindstorms. Takhle si představujeme hračky 21. století!

Lego Boost

Lego Boost
foto: Lego
tisková zpráva

11 Comments on “LEGO Boost – nová robotická stavebnice nejen pro děti”

  1. Zajímavé. Vrátili se do
    Zajímavé. Vrátili se do historie Znovu použili konstrukci kterou už opustili.
    Lego mindstorms Developer Kit
    https://www.youtube.com/watch?v=xuk9Ei5PbXk
    Vylepšili jí, Přidali vice pohonu. Upravili jí tak, aby byla zajímavá pro ještě mladší děti.
    Barevné kombinace jsou zajímavé a velmi přitažlivé
    Systém programování pomocí obrázků. Princip vychází s Lego mindstorms, ale je o dost zjednodušen.

    Lego mindstorms EV3 je stále vrchol
    https://www.youtube.com/watch?v=6LszaxpxmTA&list=PLRNbTEZ7dhL1svAHu6ErgTPAICYe0XoMm&index=11

    1. Přiznám se, že podobnost
      Přiznám se, že podobnost s první generací Lego Mindstorms, na kterou jste postoval odkaz mě také napadla.
      Nicméně druhá a třetí generace Lego Mindstorms urazila velký kus cesty, umožňuje budovat opravdu komplexní systémy, třetí generace dokonce umožňuje propojení s Raspberry Pi nebo i Arduinem pomocí licencovaných modulů třetích stran. Ale jedna věc se na této patnáctileté cestě ztratila: Uživatelská přívětivost pro naprosté začátečníky!

      Navíc – hraní s legem má jistou kontinuitu – nejmenší děti začínají s Duplem, starší mají rády System a pro starší děti s technickými zájmi je určený Technic.

      Okolo roku 2000 přišla dost razantní změna Technicu, kdy stavebnice v této řadě začaly místo tradičních kostech s otvory pro závlačky (dnes je něktdy tento systém nazýván „Starý technic“) používat téměř výhradně hladké kostky jen s těmito otvory (pro odlišení někdy nazýváno „Nový technic“). Kompatibilita zůstala, ale spojení Systemu a Nového technicu už není tak přímočaré jako dřív. Navíc se změnily stavební principy a vznikly tak dva různé stavebnicové systémy, které nemají tak velký průnik, jak by bylo vhodné pro výuku.

      Založit nové generace Lego Mindstorms na Novém technicu tak sice velmi rozšířilo technické možnosti stavebnice, zároveň ale ztratilo obrovskou část přirozeného zájmu dětí, pro které bylo zamýšleno. Protože největší antraktivita robotických sad z Lega podle mě spočívá přesně v tom, co se objevilo v propagačních materiálech k řadě Lego Boost: Děti si chtějí oživit své výtvory z lega. Chtějí přidat k tomu, co už znají, nové možnosti a funkce. U řady Lego Mindstorms se děcka musí učit stavět z nového druhu stavebnice – a tím rychle ztratí motivaci a pozornost. Proto hrozně vítám sadu založenou na kombinaci Systemu a Starého technicu, která umožňuje dětem se mnohem víc soustředit na programování a méně na stavbu. Navíc mohou pozvolna přecházet na Nový technic přidáváním nových prvnků, případně vzít kostku z Mindstorms a zabudovat ji do konstrukce ze Starého technicu!

      Sečteno a podtrženo: Tahle řada na trhu citelně chyběla (byť Lego WeDo 2.0 bylo nakročení správným směrem, ale pořád cílilo na moc nízkou věkovou skupinu) a moc se těším, až vyjde.

  2. A z Lego Duplo by mohli dát
    A z Lego Duplo by mohli dát stavebnici elektromobilu pro děti do 5 let. Aby si vyzkoušely vlastní elektromobil. Klidně i za 8 tisíc, co to stojí z Číny komplet sestaveno a funkční. Pro starší děti pak s filozofií Boost zabudovat autonomní řízení. Samozřejmě by jste si mohli postavit ze stejné stavebnice dle libosti elektrický kabriolet, osobák, dodávku…….

  3. trosku OT, al emyslim pro
    trosku OT, al emyslim pro elektromobilisty v Rakousku prijemne 🙂

    „Třeba je také si dávat na novou dodatkovou tabulku (obrázek zástrčky), kterou budou opatřena parkovací místa u dobíjecích stanic. Pokud tam zaparkuje člověk, který má pod kapotou běžný vznětový nebo zážehový motor, dostane stejnou pokutu, jako kdyby stál na místě vyhrazeném pro invalidy.“ zdroj Autorevue

    ale jen doufejme ze zakonodarci v Rakousku nezapomely na lidi s plug-in hybridy kteri muzou jak dobijet, tak maji pod kapotou vetsinou zazeohovej motor 😀

    1. Už se něco podobného
      Už se něco podobného probíralo na jiných diskusích – ale máme takové značky i v ČR třeba v Ostravě na D1 (mimo zvlněné úseky, tam potřebujete vznášedlo) – rakouské pokutování snížené rychlosti na dálnici kvůli hluku a smogu. Jak si s tím kluci rakouský poradí, když tam tiše prolétne vysokou rychlostí elektromobil. Taky zacáluje jako spalovák pokutu za rychlost + poškození životního prostředí?

  4. Mám obdobu pro školy
    Mám obdobu pro školy jmenuje se WeDo 2.0 a bohužel to úplně zazdili už rok nefungující aplikací. Lego a hardware jako takový je fajn a dají se s tím dělat super věci (Boost vypadá prakticky identicky jen jiná struktura kostiček). Hlavně oživit stávající modely co už máte doma. Bohužel funkčnost aplikace i po roce je spíše ke vzteku než k zábavě.
    Prakticky nefunkční na windows. Na Android jen na několika zařízeních. Snad jen pro Apple je to funkční ale samozřejmě jen iPad s velkým displejem min. je 8″ menší není podporován. No a vlastní ovládání motorů a senzorů má pořád velké mouchy.

    Ale nápad super.

Napsat komentář