Kolik vyrobí fotovoltaika a jak funguje v systému s tepelným čerpadlem

Na webu nesvara.cz lze dnes najít unikátní, na míru navržený energetický systém jednoho rodinného domu. Zeptali jsme se majitele, jak celý projekt vznikal. 

Josef Nešvara (51) je původním vzděláním elektrotechnik. V životě pracoval mimo jiné jako technický dozor a energetik. Bydlí v domě s unikátním systémem vytápění a především měření. Rozhodli jsme se ho na jeho projekt podrobně vyptat a on nám vše ochotně prozradil.

Rodinný dům

Dům, jehož data o energiích jsou zveřejněna na webu, je starší kameno cihlový dům bez podsklepení. Zhruba polovina obytné části se skládá z přízemí a prvního patra, druhá část má pouze přízemí. Střecha je sedlová s orientací na sever a jih. Okna má plastová s dvojsklem, ve štítu přízemí okna špaletová. Vchodové a balkonové dveře jsou plastová s dvojsklem. Nad prvním patrem je 20 cm minerální vaty. Nad přízemní částí je v dutině stropu foukaná izolace o síle zhruba 12 cm. Dům neprošel žádnou zásadní rekonstrukcí. Pokoje v jednopodlažní části mají z vnitřní části izolaci z heraklit+polystyrenových desek (provedeno v osmdesátých letech). Počet místností 4+1, podlahová plocha 110 m2, bez tepelné izolace podlahy. Současná tepelná ztráta domu je zhruba 12,5 kW. Dům má na obytné části celkem 6 oken, vstupní a balkonové dveře.

Solární elektrárna 

Důvod pořízení FVE byl podle pana Nešvary vcelku jednoduchý. „Byl velký boom se solárními elektrárnami a já jsem začal o jejím pořízení uvažovat z důvodu snížení spotřeby elektrické energie ze sítě,“ říká. Po kalkulaci s návratností (včetně úroků) díky zelenému bonusu se v září 2009 rozhodl, že si malou FVE pořídí. Pro realizaci po krátké prohlídce již namontovaných elektráren vybral místní firmu SunPI a solární elektrárnu financoval ze stavebního spoření. Ještě v září elektrárnu objednal. Jedná se o jednofázovou FVE o výkonu 5,06 kWp. 

Vytápění

V době realizace FVE tepelné čerpadlo ještě dům zdaleka neměl. Byl vytápěný kotlem Dakon na tuhá paliva a elektrokotlem. V roce 2013 přistoupil pan Nešvara na výměnu zdroje tepla. Kotel byl nahrazen krbovými kamny, akumulační nádrží, kterou začal využívat také k akumulaci energie z přebytků FVE. Krbová kamna HAAS+SOHN – Nivala o celkovém výkonu 15,3 kW (vč. teplovodního výměníku 11,1 kW) jsou zapojena dle požadavků výrobce. Primární okruh zajišťuje ochranu proti nízkoteplotní korozi trojcestným ventilem. Ten je řízen řídící jednotkou CP-201M od výrobce Jablotron, která současně ovládá a zajišťuje zálohované napájení oběhového čerpadla. 

Výrobce této jednotky a čerpadla, Jablotron, však podle pana Nešvary zcela nepochopitelně ukončil výrobu této skvělé jednotky. Paralelně je ke krbovým kamnům připojena akumulační nádrž Reflex – RAK 500/2 s výměníkem TUV umístěným v horní části nádrže. Slouží pro předehřev TUV a pokračuje do bojleru o objemu 50 litrů.

V této AN je umístěno topné těleso, které slouží jako ohřev topné vody z přebytků FVE (dříve nahradilo původní elektrokotel). Dále je zde sekundární nezálohované oběhové čerpadlo, které napájí topný systém. Před tímto čerpadlem je trojcestný ventil, který zde byl z důvodu ekvitermní regulace. Později se však ukázalo, že tento ventil a ani ekvitermní regulace se při vytápění krbovými kamny nebude využívat. Krbová kamna jsou umístěna v menší místnosti (v kuchyni) a pokud by chtěl pan Nešvara dosáhnout plný výkon vodního výměníku 11 kW, bylo by nutné topit na plný výkon. To ale způsobí přetopení místnosti.

Krbová kamna

Neboli se ukázalo, že nedochází k výraznému přebytku výkonu a ten se dá navíc regulovat přiložením menšího množství paliva a správnou regulací přívodu vzduchu. Díky správnému způsobu topení, regulace teploty zpátečky a použití suchého paliva je dosahováno krásné čistoty skla dvířek, nedochází k dehtování a krbová kamna dokonale spalují. Vynikající je možnost čištění výměníku za provozu. Použité palivo je suché dřevo, dřevěné brikety, uhelné brikety. Jednou ročně po konci topné sezóny pan Nešvara rozebral komínové potrubí a vyčistil jej včetně celého komína.

Krbová kamna sloužila jako hlavní zdroj tepla celých 7 topných sezón k plné spokojenosti. Oproti původnímu zdroji tepla (kotel na uhlí Dakon) to byl velký posun. Rychlý zátop, minimum popela, odpadlo čištění kotle a komínu během topné sezóny, díky vyšší účinnosti menší spotřeba paliva. Byl to určitě přechod k lepšímu, zejména proto, že starší rodiče nemuseli přikládat těžké kýble s uhlím do kotle. Tím, že v domě není prostor např. pro automatický kotel to je dobré řešení. 

Pokud je to možné, je podle p. Nešvary nutno umístit krbová kamna do co největší místnosti. „U nás to možné nebylo, ale i tak jsme se naučili využívat krbová kamna k plné spokojenosti. V současné době slouží jako případná záloha zdroje tepla,“ říká.

Celý systém včetně komponentů si pan Nešvara navrhoval sám na základě čerpání informací z internetu a konzultací s projektantem o správnosti navrhovaného řešení. S vybranými komponenty je prý dnes naprosto spokojený. „Akorát v případě regulace u krbových kamen s akumulační nádrží to není nutné přehánět. Jak jsem již popisoval, ekvitermní regulaci a ani pokojový termostat jsem nakonec nepoužíval. Stačí ochrana teploty zpátečky, zálohované primární čerpadlo a termohlavice,“ dodává.

Měření

Co se týká měření spotřeby, teplot, vlhkosti a řízení regulace přebytků z FVE, vznikalo vše postupně. Současné FVE měniče mají běžně možnost dálkového monitorování celého systému. Což podle pana Nešvary dříve tak běžné nebylo. Poté, co byla elektrárna zprovozněna a připojena do sítě, byla jediná možnost monitorování výroby elektrické energie ruční odečítání stavů elektroměru. „Takže jako každý čerstvý majitel FVE jsem byl nadšený na informace o výkonu a celkové výrobě,“ dodává p. Nešvara.

Nejprve zaúkoloval svého tatínka, který několikrát denně zapisoval stav elektroměru a neustále jej bombardoval telefonáty o výrobě. Takovéto sledování výroby FVE nebylo ideální a začal proto pátrat po zařízení, na monitorování výroby a spotřeby elektrické energie. Po krátkém pátrání našel vynikající zařízení, které umí měřit spotřebu a má spoustu vstupů a výstupů včetně možnosti nahrání vlastního programu. 

Toto jediné zařízení stojí za veškerými daty, která jsou vidět na jeho stránce nesvara.cz. Dále reguluje pomocí PWM výstupu výkon energie přebytků FVE do topného tělesa. Za celou dobu co toto zařízení používá (od roku 2011) má již třetí verzi, jelikož se postupně zvyšovaly jeho nároky na funkčnost. Jde o malou PLC jednotku, která má široké možnosti využití. Zařízení je v Česku vyvinuté, vyráběné a neustále zdokonalované včetně vývoje a výroby nových HW verzí a vydávání nových verzí firmwaru. Výrobce poskytuje veškerou podporu pro ty, kteří chtějí toto zařízení používat. Je vhodné pro průmyslové i domácí použití a hlavně cenově dostupné.

Jedná se o zařízení SDS, které vyrábí firma LAZNET a informace o něm je možné nalézt na stránkách www.merenienergie.cz a www.onlinetechnology.cz. Původně pan Nešvara požíval SDS Micro později SDS Macro a nyní SDS BIG, které je zatím nejvýkonnější a má nejlepší možné využití. Než však dosáhl současného stavu, prošlo vše mnohaletým vývojem včetně dotahování kabelů a úprav rozvaděčů.

V současné době využíván SDS BIG takto: k zařízení je připojeno 22 teplotních digitálních senzorů, 2 senzory vlhkosti, k S0 vstupům je připojen anemometr pro měření rychlosti větru, elektroměr pro měření spotřeby FVE, elektroměr pro měření energie přebytků do AKU nádrže, elektroměr spotřeby tepelného čerpadla, kalorimetr pro měření dodávky tepla tepelným čerpadlem. K vstupu pro Modbus komunikaci je připojen 4Q elektroměr PRO380-MOD, který měří spotřebu domu a množství přebytků elektrické energie, které jdou do sítě. Právě díky online získávání dat z 4Q elektroměru jsou možné vidět online na webové stránce elektrické parametry i po fázích a podstatně se zlepšilo řízení regulace přebytků pomocí topného tělesa do AKU nádrže. Dřívější regulace pomocí S0 vstupů byla méně efektivní. PWM výstup pro již zmíněnou regulaci přebytků, který přes převodník 0-10V plynule reguluje výkon topného tělesa prostřednictvím SSR relé SIEMENS.

Nové rozvody topení

V roce 2016 provedl pan Nešvara výměnu rozvodů topení včetně radiátorů. Nová otopná soustava je navržena na tepelný spád 60/50. Již počítal s využitím tepelného čerpadla. „V roce 2020 se rozhodl do systému zapojit tepelné čerpadlo, které mi doporučil a zapojil pan Chvál (www.ch-technik.cz) a se kterým jsem naprosto spokojen,“ říká pan domácí.

Další postup byl podobný. Nejprve několik týdnů pátral po internetu a konzultoval s lidmi, které zná z pracovní i soukromé oblasti. Přemýšlel, jaké vybrat TČ jak jej zapojit a regulovat. Zejména zda je vůbec tento zdroj pro poněkud starší dům vhodný. Nakonec vybral 1f tepelné čerpadlo Toshiba Estia HI Power 11,2 kW. Toto TČ má posunutou hranici teploty topné vody na 60 °C a funguje dokonale.

Systém topí čistě na základě ekvitermní regulace, kterou musel p. Nešvara nějakou dobu ladit. V domě není žádný prostorový termostat. Teplota topné vody je nastavena tak, aby v místnostech, kde je požadavek na nejvyšší teplotu jí bylo dosaženo a v ostatních místnostech se teplota sníží termostatickými hlavicemi. V noci je teplota topné vody snížena (první rok o 5 °C) poté o 3 °C. Tepelné čerpadlo tak dodává právě tolik energie, kolik je potřeba. Zdi jsou naakumulované a tudíž nedochází k jejich vychladnutí. Po vyvětrání se teplota vzduchu do několika minut opět vrátí na původní teplotu.

Přesné nastavení ekvitermní regulace netrefil napoprvé a musel jej několikrát upravovat. Nastavuje se zde teplota topné vody pro venkovní teploty -20 °C, -10 °C, 0 °C, 10 °C a 20 °C pro každou zvlášť. Za celou dobu topení TČ došlo k připnutí elektrického topného tělesa pouze 14.2.2021 v 8:50 a 15.2.2021 v 8:00. Toto je možné vidět v historii.

„Myslím, že je vždy dobré mít před tepelným čerpadlem elektroměr a mít možnost sledovat jak spotřebu tak průběh příkonu,“ říká p. Nešvara. A to proto, aby bylo mimo jiné možné vysledovat kdy a při jakých venkovních teplotách dochází ke spínání topných těles. Výrobce SDS BIG připravuje program pro možnost připojení tohoto zařízení k elektroměru s modbus komunikací a archivací naměřených hodnot na SD kartu umístěnou v SDS. Díky tomu bude možné mít vlastní autonomní sledování spotřeby s archivací dat. 

Někdy dodavatelské firmy podle názoru pana Nešvary nastaví ekvitermní křivku zbytečně vysoko (aby byla jistota, že teplota topné vody bude vždy dostatečná), což může mít za následek, že elektrická topná tělesa spínají častěji, než by musela, a spotřeba elektrické energie je pak vyšší. „Občas slyším, že má někdo tepelné čerpadlo a má doma zimu, nebo že má velkou spotřebu elektrické energie. Dodavatelská firma TČ namontuje, oživí a často ani nepředá od zařízení potřebnou dokumentaci, zejména co se týče regulace a konkrétního nastavení. Na jednu stranu není žádoucí, aby každý majitel do nastavení TČ zasahoval, ale předání dokumentace je vždy nutné,“ dodává.

Výsledky měření na webu

Nyní používá zařízení SDS. Poté, co objevil toto zařízení, začal řešit jak mít přístup k datům o výrobě odkudkoliv. Jako jednoduché řešení se jevilo vytvořit webovou stránku, zřídit veřejnou IP adresu. V SDS byl vytvořen program, který do paměti ukládal denní, měsíční a roční hodnoty o výrobě a dále odesílal po 15ti minutách data na server výrobce tohoto zařízení. Tuto možnost umožňuje výrobce dodnes.

S původním programem do SDS a webovou stránkou p. Nešvarovi pomohlo několik přátel. „Já jsem věděl co chci a využil jsem jejich znalostí,“ říká. V roce 2011 tak vznikla jednoduchá webová stránka, kde bylo možné vidět okamžitý výkon FVE, několik teplot a historii těchto dat, která byla uložena na portálu výrobce SDS. V roce 2013 p. Nešvaru napadlo, že data na této stránce mohou využít i ostatní současní i budoucí majitelé fotovoltaických elektráren. Požádal proto kamaráda o pomoc s doplněním funkce „Diskuze a informace“ a uvedl odkaz na tuto stránku v diskuzi výrobce SDS. Díky tomu se postupně začala zvyšovat návštěvnost této stránky a p. Nešvara začal odpovídat na zaslané dotazy jak v diskuzi, tak emailem.

Postupem času, když zrekonstruoval topný systém, doplnil další teplotní senzory, elektroměry, kalorimetr, zobrazení chodu čerpadel, oheň v krbu a zejména využil PWM výstup pro regulaci výkonu topného tělesa z přebytků energie z FVE pro ohřev topné vody akumulační nádrže. Znamenalo to tahání dalších kabelů, jelikož s touto variantou nepočítal. Systém posílá těsně po půlnoci předchozího měsíce email se souhrnem naměřených hodnot. V roce 2020 systém doplnil o informace z provozu tepelného čerpadla. Kromě teplot zde doplnil i kalorimetr s impulsním S0 výstupem, aby jej bylo možné zapojit do systému celkového měření. Doplnění dalších položek už nebyl takový problém.

V témže roce narazil na stránku pana Dočkala www.e-mereni.cz a uviděl jeho historii a grafy. Požádal ho, zda by mu je také neposkytl. On souhlasil. „Já si naivně myslel, že si je sám zaintegruji do svého systému. Do té doby byla historie dat ukládána na portálu výrobce SDS v přednastaveném formátu,“ dodává. Když ale zjistil, že to je nad jeho síly, požádal pana Dočkala o pomoc. Dohodli se na finančních podmínkách a tím se začala další etapa vývoje tohoto systému. Pan Dočkal je totiž programátor.

Pomohl mu vytvořit DB pro vlastní data včetně jejich zobrazení na webu. Pan Nešvara si začal postupně vymýšlet co a jak upravit. Data tedy mohla být ve formátu jak jsem sám chtěl. Do DB zpětně doplnil měsíční souhrny o výrobě, spotřebě a dodávce za celou historii FVE (tedy od roku 2010). Od roku 2020 doplňuje také fakturovanou kompletní celkovou cenu za elektrickou energii, jelikož díky FVE má měsíční fakturaci. Naštěstí má zafixovanou cenu do konce roku 2023, takže zatím je cena za elektrickou energii příznivá.

Původní systém stále fungoval na vyčítání dat z SDS a bylo použito SDS Macro. Výrobce již nabízel další model SDS s pokročilejšími možnostmi a tak se rozhodl přejít na SDS BIG. Pan Dočkal mu upravil program tak, aby vše fungovalo na tomto zařízení. Následně se ještě upravil způsob toku dat do DB. Původní řešení, které počítalo s veřejnou IP adresou a data byla vyčítána z SDS bylo upraveno tak, že program SDS posílá data do DB a není nutné mít veřejnou IP adresu.

Dalším krokem bylo využití možnosti komunikovat protokolem RS485. Původně data o spotřebě ze sítě a dodávce elektrické energie do sítě vyčítal pomocí S0 výstupu z elektroměru distributora pomocí optického převodníku při počtu 250 impulsů na 1 kWh. Současně parametr okamžitého výkonu přebytků do sítě používal pro řízení přebytků do aku nádrže. Toto řízení regulace na základě pulzního výstupu elektroměru 250 pulzů na 1kWh nebylo úplně efektivní.

Proto přestal využívat dat z elektroměru distributora a doplnil do svého podružného rozvaděče vlastní 4Q elektroměr s ModBus komunikací. Díky tomu, že nové SDS BIG má tento vstup, má nyní online spoustu dat z tohoto elektroměru k dispozici, jak pro daleko přesnější regulaci přebytků do aku nádrže, tak pro online zobrazení těchto parametrů na webové stránce. Ještě uvažuje o výměně elektroměru FVE a komunikace pomocí RS485 (Modbus)

Co se týče současného systému vytápění v kombinaci s tepelným čerpadlem, tak je pan Nešvara podle svých slov naprosto spokojen. Vše je podle něj patrné z dat historie. Dosažení požadované teploty v domě, celková spotřeba elektrické energie a využití energie pro chod tepelného čerpadla. Celý systém se chová tak, jak má. 

Splacení solární elektrárny

Díky zelenému bonusu, který dostává pan Nešvara za vyrobenou kWh elektrické energie, byla elektrárna splacena na konci roku 2020, včetně úroků. Úvěr ze stavebního spoření dostal v listopadu 2009. Na FVE si půjčil 100 % pořizovací ceny. Splátky byly nastaveny tak, že zhruba pokryly roční fakturaci za výrobu a náklady spojené s nutným účetnictvím, elektrorevizemi, apod. Do současné doby neměl žádné problémy s panely ani měničem. Jednou došlo ke zkratu v elektroměru. „Takže zatím velká spokojenost,“ dodává.

Současná enormní poptávka po fotovoltaických elektrárnách je podle něj logickým důsledkem extrémních cen energií. Dnes většina lidí pořizuje tyto elektrárny včetně baterií, což zvyšuje využití vyrobené elektrické energie a zajišťuje zálohu energie při menších výpadcích dodávky. „Bohužel se u nás měří tok energie u každé fáze zvlášť, díky čemuž se musí regulovat využití přebytků také po jednotlivých fázích, což systém mírně zdražuje. Já mám elektrárnu jednofázovou o výkonu 5,06 kW, což v roce 2009 bylo možné. Právě proto, jsem vybral také 1 f tepelné čerpadlo Toshiba Estia HiPower, čemuž jsem musel přizpůsobit rozložení spotřebičů mezi ostatní fáze,“ dodává.

Podle pana Nešvary je kombinace FVE a tepelného čerpadla ideální řešení pro využití takto vyrobené elektrické energie. Z jedné kWh elektrické energie ihned vyrobíte tří- až čtyřnásobek energie tepelné. Toto je možné vidět v grafech historie „Výkon TČ“. Dle jeho názoru není nutné za každou cenu řešit chod TČ v závislosti na okamžité výrobě elektrické energie, ale stačí, aby si FVE a TČ žily každý svým životem. „Ani si moc tuto regulaci nedovedu představit, protože tepelnému čerpadlu škodí časté starty a stejně tak ohřívání topné vody trvale na vysokou teplotu zvyšuje tlak chladiva v TČ, a to podle odborníků není ideální,“ dodává.

Občas proběhne na internetu informace, že tepelné čerpadlo není příliš vhodné do starších či starých domů a že je vhodné zejména pro podlahové topení. „S tímto bych si dovolil nesouhlasit,“ říká. Jeho dům, kde je tepelné čerpadlo provozováno, je starý kameno-cihlový a je vytápěn radiátory. Pokud je zajištěno, aby teplo neutíkalo netěsnostmi oken a dveří výměnou za plastová, zajistí se tepelná izolace na stropech a tepelný spád topné soustavy je maximálně snížen (já mám 60/50), výkon tepelného čerpadla a tepelná ztráta domu jsou v souladu, tak je možné jej použít i pro staré domy. „U mne funguje k mé plné spokojenosti,“ říká.

Ještě je nutno dodat, že způsob vytápění TČ je odlišný od vytápění klasickým teplovodním kotlem, kdy se zatopí odpoledne do vychladlého domu a přestane se topit večer. U tepelného čerpadla je nutné aby teplota topné vody v radiátorech byla trvale na teplotě, která je vypočtena ekvitermní regulací a nedocházelo k vychládání zdí domu. Právě akumulace zdí domu je tímto způsobem vytápění využívána dokonale a topná soustava dodává pouze energii, která se rovná tepelné ztrátě domu v daném okamžiku.

Baterie v domě?

Zálohování elektrické energie (kromě primárního čerpadla krbových kamen) v domě pana Nešvary řešeno není. V roce 2009 nebylo rozšířené použití baterií. Zatím je systém zapojen dle původního projektu. Dnešní zapojení s baterií je podle něj ale „parádní řešení“, které využije naakumulovanou elektrickou energii v době, kdy je jí ze slunce nedostatek a samozřejmě ve večerních a nočních hodinách a pomůže překlenout krátkodobé výpadky napájení ze sítě. Pan Nešvara chvilku dokonce uvažoval o montáži malé větrné turbíny o výkonu ve stovkách wattů, které se dnes dají koupit, ale toto nikdy nakonec nerealizoval. 

Dnes je naprosto běžné, že součástí FVE a topných systémů je aplikace s dálkovým sledováním stavu, zobrazením historie a ovládáním. Dříve toto tak obvyklé nebylo a tak pan Nešvara původně data určená pro jeho samotného postupně rozšířil a zveřejnil. „Snad budou tyto informace někomu užitečné a pomohou s rozhodnutí budoucím i současným majitelům zda pořídit FVE či tepelné čerpadlo nebo alespoň porovnat chování svého a tohoto systému,“ dodává. Doplnil také možnost diskuse, kde se snaží reagovat na otázky či připomínky těch co tuto stánku sledují a posléze i možnost stažení některých dat.

Závěrem pan Nešvara rád zmínil, jak ho těší zvyšující se zájem o jeho stránku a pochvalná vyjádření návštěvníků. Nepovažuje se za žádného odborníka na fotovoltaické a topné systémy. Veškeré znalosti má díky dlouhodobému zájmu o tuto problematiku, informace čerpá od projektantů, dalších odborníků různých profesí (se kterými se díky své práci mám možnost setkávat a spolupracovat) a také díky internetu. Uvedené informace jsou podloženy několikaletým měřením a sledováním chování FVE, TČ a celé topné soustavy, tak snad nejsou pouhou teorií a jsou použitelné i pro ostatní.

zdroj: vlastní, foto: Josef Nešvara

21 Comments on “Kolik vyrobí fotovoltaika a jak funguje v systému s tepelným čerpadlem”

  1. Článek je velmi zajímavý a podnětný.
    Zatím nemám FVE, ale uvažuji.
    Svůj systém (plyn, dakon, bojler, akunádrž, termický solár, bazén, topení, ohřev TV) mám na PLC FATEK.
    A ty trubky:
    Tlusté trubky = velký objem otopné vody, tedy dlouhé zátopy a velký zbytek po ukončení topení. A v trubkách ta voda netopí tam, kde je to potřeba, nevytápěné prostory, prostupy, … Dělalo se to pro samotížné systémy.
    Topná sezóna má vždy tři období – léto = netopí se, jaro+podzim = topí se většinou občas, nebo jen navečer, zima = topí se nepřetržitě.
    Vliv těch tlustých trubek se projeví zejména v období jaro+podzim. Topím, topím a tělesa nehřejí, protože ohřívám napřed spoustu vody. A když skončím s topením, tak to buď vystydne v trubkách, nebo tam dám oběhové čerpadlo a topím už třeba i zbytečně. Pozor – není to stejné jako akunádrž. Tu nabíjím až z přebytků.

      1. Zdejší zpátečníci mají zkušenost s bydlením v masivním domě, kdy pokles či nárůst teploty venku o 10-20°C uvnitř v řádech hodin uvnitř vůbec nepoznám. Skokový nárůst teplot v rámci hodin je běžnější, takže příklad. Když v létě začnou horka 30+°, tak se mě interiér ohřívá tempem méně než jeden stupeň za den. Nějaké večerní či ranní přitápění tak na rozdíl od moderní lehké dřevostavy není třeba vůbec řešit. V domě prostě bude „pořád stejně“. V takovém případě je pak jedno jak tlusté mám trubky topení.

        1. Přesně tak. Prý večerní přitápění 😀 😀 😀 Snad jedině v krbu pro atmošku.
          Je naprosto jedno, jak jsou tlusté trubky, topení a cirkulaci řídí termostaty a horká voda v zásobnících je k dispozici stále. V přechodném období prostě občas zatopím, samozřejmě na plný výkon, natopí to zásobník a z něho to termostaty občas pustí do oběhu. Vůbec nevím kdy a je mi to jedno. Jen dostanu notifikaci, když teplota vody v zásobnících klesne pod 40. Pak mám něco mezi čtyřma hodinama a dnem se rozhodnout, jestli půjdu zapálit kotel na polena, nebo se na to vykašlu a zapne se mi automat na pelety.

          1. Chápete, že pokud cíleně nevyvětráte, tak se ten vzduch v masivním domě večer neochladí ?

            Ti výrobci míří na nové domy a ano, při rekonstrukci použiju aktuální technologie. Jakou mají životnost železné trubky topení netuším, ale litinové radiátory bez problémů přežijí i 100 let, takže když to funguje, tak to měnit netřeba.

            1. Urcite delam neco spatne,kdyz si v prechodnem obdobi jaro a podzim vecer zavlazujeme. Urcite me vysvetlite jak mam topit,kdyz pres den diky slunicku a vice pohybu pri praci neni treba topit a k veceru je pri sezeni chladneji. Tusim, ze si pritapi takhle nekolik milionu lidi a tak vsem prozradte, jak to delat podle vas. Navic je casteji otevrene okno nebo dvere na terasu, protoze venku je krasne a bylo by skoda neuzivat si jarni vzduch.

              1. Viz níže přímo od autora: „…ohledně rekonstrukce topení, ta nebyla provedena z důvodu montáže tepelného čerpadla ale z důvodu stáří původních rozvodů a nutnosti rekonstrukce…

                …Nikde není uvedeno, že je nutné za každou cenu vždy předělávat kvůli tepelnému čerpadlu rozvody topení.“

                Rekonstrukce trubek se provedla ne proto, že by to pro tepelné čerpadlo bylo potřeba, ale pro celkový špatný stav rozvodů. A tedy logicky se provedla dnešní technologií, jak píšu výše. Tedy máte-li rozvody v pořádku, můžete je nechat. Pokud je z jiných důvodů budete měnit, nebudete dnes shánět tlusté železné trubky, ale uděláte je tím co se používá dnes.

    1. Tlusté trubky
      omieľanie hoaxov. mali sme a nekúrili tam kde namali. iba nedouksi myslí, že kúriť sa má s prestávkami. nik mu na papierik (ako bidenovi) nenapísal že jestvuhjú aku nádrže a zmiešavacie ventily. človek, ktorý nevie počítať si myslí, že začne sa kúriť vtedy, keď zmrzne v ôpohári voda a prestáva sa v okamihu jej odparenia.
      to je dôsledok internetu – čo tam nie je, pre ijp nejestvuje.
      bývalý kolega do samotiažového systému zaradil po desaťročiach akumuláciu a v nej ohrieva teplú vodu v lete. naloží raz za dva týždne.

  2. Zajímavý článek 👍👍👍
    Řešil jsem podobný problém, nakonec jsem pořídil UniPi s raspberry pi. Máme FVE s měničem od GoodWe, který odesílá data každých 15min na SEMS Portál, ale s tím jsem nebyl nespokojený. Měnič též komunikuje přes Modbus TCP/IP, kde jde vysosat například každé dvě sekundy informaci o výkonu FVE, výkonu měniče, stavu nabití baterií, napětí a proudy na vstupu do domu a dalších informací. PLC řídí nabíjení akumulačních nádrží, bojleru, oběhového čerpadla, TČ, …
    Je neuvěřitelné, co lze doma udělat a naprogramovat 😉

    1. Mel jsem take regulaci postavenou na raspberry pi 4, ale presunul jsem to na notebook. Raspberry je hodne nachylny na vypadek site. V zime kdyz padaji stromy do dratu jsou kratkodobe preruseni caste. Vzdy se neco pokazilo a musel jsem pi restartovat a nekdy program znovu nahrat. UPS by byl fajn, ale notebook je lepsi. Notebook komunikuje se svetem pres mqtt a muzu pripojit skoro neomezeny pocet periferii. Jako elektromer do site mam sitovy analyzator Siemens Sentron PAC4200 ktery komunikuje pres modbus TCP. PAC jsem koupil pres bazar a je k nenahrazeni. Poskytuje nekolik tisic sitovych hodnot. Ale pro primarni funkci vyuzivam jen vykon ve 3 fazich. Cteni kazdych 400 ms. Vse si programuji sam a musim se vsim prokousat. Pouzivam jazyk Python. Neni nad to byt panem vsech dat a procesu.
      Jak napajite raspberry aby nepadal? UPS nebo nejaka vlastni vychytavka?

  3. tak
    nerozumiem že nie je mmiesto na „automatický“ kotol. veď kde mal ten pôvodný?
    rovnako načo meniťpotrubia a radiátory pri prechode z fosílnych palív na TČ. veľký priemer má malé straty, teplo ostáva v dome.
    a prečoradiátory na tak vysokú teplotu, síce kúrim kondenzačným kotlom, ale po výmene okien a vcelku slabom izolovaní strechy (odporúčania platné pred 30+ rokmi) mi pôvodné liatinové radiátory fungujú s výstupnou teplotou 30-45°C.
    o FVE a T4 si pozrite elektro dada, apértáka a vidláka.

    1. Ty trubky taky nechápu. Velké železné trubky mají velké „dopravni zpoždění“, tj. topení reaguje pomaleji na změnu teploty vody v okruhu topení, ale to u masivní zděné stavby nijak nevadí. Ten dům nijak rychle nereaguje na změny teploty venku. A pokud topí trvale dle vnější teploty, tak to už je úplně jedno jak velké má trubky, protože teplota vody se mění jen pozvolna.

      1. Platí:
        – tlusté zdi -> tlusté trubky
        – tenké zdi -> tenké trubky
        Jinak to, samozřejmě nebude fungovat. Plus dostatečná tepelná izolace, ta není na škodu ani při masivních zděných stavbách. To, že někde jsou tlusté zdi neznamená, že dobře izolují, ale dobře akumulují.

    2. Vážený pane,
      Pokud si myslíte, že kam se vejde klasický kotel, vejde se i ten automatický, tak Vás mohu ujistit, že nemáte pravdu. Ne každý má kotel v samostatné kotelně. V tomto domě byl původní kotel umístěn v obytné části a o to větší bylo nutné dbát na čistotu při přikládání.
      To ale neznamená, že mám něco proti automatickým kotlům, právě naopak.
      Co se týče Vaší reakce ohledně rekonstrukce topení, ta nebyla provedena z důvodu montáže tepelného čerpadla ale z důvodu stáří původních rozvodů a nutnosti rekonstrukce. A při té příležitosti jsem uvedl, že nová soustava byla navržena na tepelný spád 60/50 °C z důvodu budoucí možné montáže tepelného čerpadla. Původní rozvody byly navrženy na tepelný spád 75/60.
      Ano mohla by být nová soustava navržena na nižší tepelný spád než 60/50, ale byl jsem limitován výklenky na radiátory v kuchyni, koupelně a také místem v chodbě.
      A co se týká síly potrubí, ne každý měl dříve samotížný systém a tudíž silné potrubí. I v sedmdesátých letech se již také požívala oběhová čerpadla.
      Nikde není uvedeno, že je nutné za každou cenu vždy předělávat kvůli tepelnému čerpadlu rozvody topení. Už tím, že se u staršího domu provede výměna oken, případně se provede zateplení domu, sníží se tepelný spád topné soustavy bez její úpravy. Samozřejmě i velikost potrubí má svůj topný výkon. Takže je mnoho případů, že není nutno provádět rekonstrukci topného systému.
      Já ale v článku popisuji moji situaci.
      S pozdravem
      Josef Nešvara

Napsat komentář