Kia chystá 7 nových elektromobilů a bude recyklovat

redakce - 18 Leden 2021

Jihokorejská Kia spadající pod Hyundai představila nové záměry značky a strategii do budoucna.auto elektromobil Kia e-Niro

Elektromobil Kia eNiro
foto: Kia

Kia odhalila nové podrobnosti strategie, jejímž prostřednictvím firma překročí hranice odvětví výroby vozidel s cílem vytvářet řešení trvale udržitelné mobility pro zákazníky. Na znamení odpoutání se od tradičního obchodního modelu postaveného na výrobě oznámila Kia i změnu názvu společnosti.

Odstranění výrazu ‚Motors‘ z původního názvu (dříve ‚Kia Motors Corporation‘) má symbolizovat, že Kia vstupuje do nových a nově vznikajících oblastí podnikání cestou navrhování pokrokových produktů a služeb mobility s cílem zvyšovat kvalitu všedního života zákazníků.

Na pozadí širší vize značky na poli mobility dnes Kia zveřejnila nový název společnosti související s rozšiřováním aktivit do nových oblastí podnikání na podporu trvale udržitelné mobility. Odstraněním výrazu ‚Motors‘ z původního názvu společnosti dokládá Kia své zasazení naplňovat dlouhodobou obchodní strategii s označením ‚Plán S‘.

V rámci strategie zveřejněné v roce 2020 chce značka získat vedoucí pozici v budoucím odvětví mobility s rozšířením obchodních aktivit do oblastí zahrnujících elektromobily, řešení a služby mobility, jednoúčelová vozidla a další. Souběžně s těmito aktivitami plánuje Kia prosazovat ještě více udržitelnou výrobu prostřednictvím čistých energií a recyklovatelných materiálů.

Kia vyvíjí snahu o obecné rozšiřování elektromobilů s akumulátorovým pohonem (BEV) a plánuje posilovat svoji globální produktovou řadu uvedením sedmi nových vyhrazených modelů BEV do roku 2027. Tyto nové modely budou zahrnovat různé osobní automobily, SUV a MPV napříč několika segmenty s uplatněním špičkových odvětvových technologií nové podvozkové platformy E-GMP (Electric-Global Modular Platform) skupiny HMG, zajišťující mj. dlouhý dojezd a vysokorychlostní nabíjení.

Kia souběžně vyvíjí řadu nových jednoúčelových vozidel (PBV) pro firemní zákazníky. Tato specializovaná vozidla budou postavena na přizpůsobitelné ‚skateboardové‘ architektuře pro zástavbu stavebnicových karoserií, navržených podle konkrétních potřeb mobility různých firemních a flotilových zákazníků.

Jednoúčelová vozidla Kia díky partnerské spolupráci s firmami Canoo a Arrival budou moci nabídnout různé karoserie spojené s integrovanou modulární ‚skateboardovou‘ platformou, uzpůsobenou podle funkčních požadavků konkrétních zákazníků.

Očekává se, že na pozadí rychlého a stabilního růstu e-komerce a služeb sdílení automobilů se poptávka po jednoúčelových vozidlech do roku 2030 zpětinásobí. Na míru upravená jednoúčelová vozidla Kia budou naplňovat potřeby firemních a flotilových zákazníků. Může se jednat např. o vozidla pro služby sdílení automobilů, nízkopodlažní vozidla pro logistické firmy nebo dodávková vozidla.

Vývoj ekologických služeb mobility

Dalším strategickým cílem v rámci ‚Plánu S‘ je zasazení Kia diverzifikovat vlastní aktivity tak, aby mohla nabízet ekologické služby mobility zaměřené na jízdu elektromobily a autonomními vozidly v nejvýznamnějších městech celého světa.

Kia kromě toho posiluje spolupráci a partnerství s globálními poskytovateli řešení mobility s cílem diverzifikovat služby mobility ve strategických světových regionech. V roce 2018 investovala Kia do firmy Grab, největšího provozovatele služeb taxi na přivolání, rozvozu potravin a platebních řešení v jihovýchodní Asii; a v březnu 2019 pak do indické společnosti Ola, nabízející sdílení jízd, služby taxi na přivolání, taxislužby, rozvoz potravin a další služby mobility.

Kia kromě toho uvádí do života další služby mobility, jako např. joint-venture pro sdílení automobilů s významnou španělskou energetickou firmou Repsol, a to prostřednictvím její značky WiBLE. V rámci služby WiBLE (spuštěné v září 2018) se dnes provozuje 500 elektromobilů Kia Niro Plug-in Hybrid ve volně plynoucím režimu, kdy si uživatelé mohou vozidla volně pronajímat a vracet v rámci dané servisní oblasti.

WiBLE je dnes jedním z nejúspěšnějších programů sdílené mobility v Evropě, do nějž se od spuštění zaregistrovalo již přes 130 tisíc členů. V září 2020 byla dále v různých regionech Itálie a Ruska spuštěna nová služba KiaMobility, která urychluje přerod společnosti v poskytovatele řešení mobility. V příštích letech se služba KiaMobility představí i na několika nových trzích.

V průběhu prvního čtvrtletí 2021 se představí první zástupce nové generace akumulátorových elektromobilů Kia, zhmotňující stále silnější zaměření značky Kia na elektrifikaci. Tento vyhrazený akumulátorový elektromobil, postavený na nové technologii E-GMP, přinese zajímavý design v duchu crossoverů, dojezd čistě na elektřinu přes 500 kilometrů a rychlonabíjení v čase pod 20 minut. Současně půjde o první globální model nesoucí nové logo Kia.

Prostřednictvím stále širší nabídky akumulátorových elektromobilů chce Kia do roku 2025 dosáhnout na světových trzích v kategorii BEV podílu 6,6 %, resp. do roku 2026 prodávat celosvětově na 500 tisíc akumulátorových elektromobilů ročně.

V příštích týdnech Kia dále zveřejní další informace o novém designovém směřování budoucích produktů a služeb této značky, a to prostřednictvím nové designové filozofie odrážející proměnu značky Kia.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Nebylo by lepší než recyklovat materiály používat již vyrobené součásti?
Třeba takový elektromotor je nesmrtelný. Stačí upravit konstrukci, tak aby motory novějších generací mohli používat starší motory.
Před instalací stačí vyměnit ložiska a může to vrčet klidně dalších 200 tis km.

---

30 tis km elektricky od roku 2018


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station