Kde se zastaví ceny energií a jakou roli v tom sehrají obnovitelné zdroje?

Ceny energií se v posledních dnech dostávají na svá historická maxima, což přidělává vrásky zejména běžným spotřebitelům. Elektřina a plyn se na denních trzích obchodují několikanásobně dráž, než tomu bylo ještě před čtvrt rokem a nic nenasvědčuje tomu, že se to v dohledné době změní.

AUTOR: Tomáš Voltr, výkonný ředitel Energy financial group (EFG)

Za nárůstem cen energií stojí několik různých faktorů, jejich kombinace nicméně naznačuje, že velmi záhy může nastat energetická krize, která ceny vyžene ještě výš.

Aktuální vývoj jasně dokazuje, jak je důležité disponovat vyváženým energetickým mixem, v němž mohou být jednotlivé zdroje pružně posilovány na základě aktuálních podmínek a potřeby. Zelená elektřina je pojem, který na našem trhu existuje už dlouho, o zeleném plynu se mluví méně.  Přitom je to do značné míry také aktuální cena zemního plynu, která žene nahoru ceny elektřiny.

Současný vývoj na trhu energií opět ukazuje, jak důležitou roli budou hrát v celkovém mixu ČR zdroje typu bioplynových stanic. Dokážou totiž vyrobit jak zelený plyn, tak elektrickou a tepelnou energii. V tuzemsku jich máme téměř 600 a jejich výrobní potenciál ještě není ani zdaleka naplněn, zejména těch odpadářských. Bioplyn je přitom nejenom ekologickým zdrojem energie, ale je současně i zdrojem stabilním, postaveným na tuzemských surovinách. Je to zelená energie, která ale nepodléhá například výkyvům počasí. A to je pro budoucnost velice důležité. I když je těžké přesně předpovídat další cenový vývoj na trhu s plynem, už jenom současná situace jasně ukazuje, že investice do bioplynových stanic bude mít čím dál lepší návratnost. Bioplynu nahrává i aktuální novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která se příznivě vyjadřuje k podpoře biometanu. To by mohlo podnítit i další výrobce, aby se na tuto oblast zaměřili, protože biometan je na našem trhu stále málo a EFG je v tuto chvíli jediným subjektem, který biometan na území České republiky vyrábí,“ uvádí Tomáš Voltr, výkonný ředitel Energy financial group, lídra na českém trhu v produkci biometanu z biologicky rozložitelných odpadů.

Zemní plyn patří k fosilním palivům, což znamená, že jeho zdroje nejsou neomezené a závisí na těžbě. Ta je však lokalizovaná jen do několika míst světa, tudíž ji v podstatě ovládá několik mocností, které plyn následně distribuují dál. Jedním z těch, kdo ho dodávají do Evropy ve značném množství, je Rusko. S ohledem na aktuální jednání mezi nimi a zájemci ze stran Evropské unie je však pochopitelné, že ceny stoupají.

Řešením by mohlo být spuštění plynovodu Nord Stream 2, které zajistí zvýšení dodávek a tím i snížení cen. Nedostatek či zdražování zemního plynu nutí výrobce energie vracet se ke „starým“ zdrojům, jako jsou uhlí či ropa, to jim však přináší nové problémy v podobě velmi drahých emisních povolenek, což přirozeně přispívá k dalšímu růstu cen. V podstatě se tak točíme v začarovaném kruhu, z něhož se jen velmi těžko hledá východisko.

V momentě, kdy se konvenční zdroje energie viditelně potýkají s problémy, protože fosilních paliv jednoduše není dost, je na místě obracet se mnohem víc k obnovitelným zdrojům. Kromě jejich nesporných výhod pro udržitelnost planety se v posledních letech také výrazně zhodnocuje jejich investorský potenciál. Vzhledem k aktuálnímu vývoji mají investoři šanci na výrazně rychlejší návratnost svých investic.

Je jasné, že růst cen energií nemůže trvat donekonečna, ještě nějakou dobu se mu však nejspíš bohužel nevyhneme. Ze strany vlády i Evropské unie zaznívají nejrůznější návrhy, jak ceny takzvaně „zastropovat“, zůstává však otázkou, nakolik efektivní a hlavně dlouhodobá tato potenciální řešení jsou.

Obrat České republiky k obnovitelným zdrojům, které dlouhodobě stavěla na druhou kolej, je nyní jediným východiskem z energetické krize. Evropa by díky němu navíc přestala být surovinově závislá na dalších kontinentech. Vnímejme současnou situaci na energetických trzích jako varování a příležitost. Pokud neurychlíme náš přechod k zeleným zdrojům a nebudeme investovat do nových technologií pro jejich levnější a rychlejší výrobu i distribuci, pak nemůžeme počítat s tím, že se u nás tržní prostředí proti vyspělejším zemím stabilizuje. Využití obnovitelných zdrojů energie navíc přispěje k poklesu cen elektřiny díky nižším výrobním nákladům,“ doplňuje Tomáš Voltr.

I přes komplikovanou situaci se příklon k obnovitelným zdrojům energie jeví jako reálný, zároveň se dá očekávat větší zájem jednotlivců o vlastní energetické zdroje, zejména fotovoltaické články na střechy rodinných domů, které zásobují domácnosti elektřinou a případné přebytky odevzdávají do sítě. Nejde však o drobné uživatele, nýbrž o velké producenty, kteří budou do budoucna hrát v úpravě energetického mixu roli. A s ohledem na aktuální legislativu a změny, které se projednávají, je k investicím do obnovitelných zdrojů ideální čas.

zdroj: tisková zpráva

115 Comments on “Kde se zastaví ceny energií a jakou roli v tom sehrají obnovitelné zdroje?”

    1. Je hezké, že z toho máte orgasmus, ale denní špičky to dlouhodobě nevyřeší, pravidelně se dívám na electricitymap.org a trvalou zelenou tam má Norsko(H) Francie(JE), Belgie(JE) ,občas Švédsko(JE/H) Finsko(JE/H) nebo Rakousko(H), Německo se nám často přibližuje, a až vypnou těch 10% JE, tak nás možná občas i předhoní.

        1. Tak koukám, že Maďarové, už hromadně páchají sebevraždy::odkaz:::Průměrná cena za elektřinu v ČR, Německu a dalších státech EU:::::(7.10.2021-Co se týče zemí EU, nejvyšší průměrná cena za elektřinu je v Německu a nejlevnější v Bulharsku. Pokud bychom však vzali v potaz také kupní sílu, vyšlo by nám, že Češi za elektřinu platí nejvíce z celé Evropy a nejméně platí v Maďarsku.) :Z Vás zase padají perly, už ty německý zelený tolik „nežerte“,nebo špatně skončíte.Vy teda musíte mít odvahu, takhle se veřejně ztrapňovat.

      1. A co rikate na tu drahou elektrinu v Madarsku. Ted ceny 2x jako v CR. Asi bude ten rusky kontrakt trochu nevyhodny. Nebo nese vinu zase Brussel, Soros a Kalousek?
        Navic v DE je aktualne cena pulka ceny v CR. To nam Cez zase zapnul ty fazove trafa. Prece nam nebudou Nemci poskozovat nas trh. Zakaznik si to preje, zadnou levnou elektrinu z DE.

        1. To byl dotaz na mne? Já mám 3f a samozřejmě asymetrický. Baterka 7,6 kWh.
          Co to v noci vyváděli na Slovensku? Skok z 350 Euro na 18. U nás byl rozdíl jen ze 118 na 18. Počítám, že opravdu bude brzo blackout když v té cenové panice začnou všichni kroutit s těmi PST fázovými transformátory.

                1. Ten je taky asymetrický pokud má ten správný software. Ale na Slovensku snad ten podvod s měřením fází nemáte nebo už ano?

              1. Ja pujdu asi do 3 jednofazovych stridacu sestavenych do 3f. Ma to vyhodu, ze v lete muzu prejit na 1f a vyuziji vic vlastni vyroby. Prece jenom 3,3 kW na fazi je malo a tak se obcas pricucava ze site i kdyz je vlastni energie dostatek. Nevyhodu to ma, ze jsou nutne 3 solarni okruhy. Ale baterka je spolecna.
                https://www.aliexpress.com/item/1005003352156836.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.56182e0ewcnzJa

                1. Ano, to je taky možné řešení. Nedaly by se ty 3 solární okruhy nějak spojit? Tam by byl asi problém, že by se MPPT hádaly, musely by mít nějakou společnou chytrost.

                2. Poslal jsem dotaz ohledne 1 nebo 3 okruhu a Cinan napsal, ze se musi napojit vsechny 3 stridace. Vubec nepochopil problem, nebo to nevi a vyhnul se. Ale asi ty mppt by delaly problemy.

                3. Tam je akorát blbé, že když je pod mrakem a dává to jenom 1 kW tak ze společného pole mohu brát ten 1 kW z kterékoliv fáze. U panelů rozdělených na třetiny dá jedna fáze jen třetinu.

                4. Presne to je ta nevyhoda. Ale ja to budu mit jen v zime kdy stejne pobezi TČ a tak to vyuziju vsechno. A az prejdu na 1f, tak bude zase dostatek prebytku a muzu pritapet odporove. Chce to trochu vic pece a ladeni.

                5. Menovité DC vstupné napätie (V) 620, to nikomu prosím nedoporučujte. Takovou baterií do rodinného domu?

                6. @karotka. Baterka ma pouhych 48V. A menic jede na beznem napeti jako kazdy jiny. Obycejna trifazova zasuvka ma Ueff 400VAC, ale kdyz zjistite ze spickove napeti je 565V a pokud se napeti site pohybuje v norme, tak muze byt o 10% vyssi a hned mame nejvyssi napeti v domaci siti 622V. Pokud neznate faktory v sinusovem prubehu napeti, tak zrejme ani nevite o cem je rec. To je nejspis tak u vseho, protoze porad placate nesmysly.

                7. @leoKoukám na mobilu, tak je to katastrofa, ale když mám „Rozsah napätia batérie (V) 180 ~ 550“ baterie 180v tak to už ani nepotřebuju ani měnič :), možná tak na pračku. Od 40dc funguje už většina moderních spotřebičů. Tv, pc, i kotel a možná Tč. 180v baterie, nevím, jestli to je úplně určené pro domáci použití

                8. @karotka. Baterie ma pouze 48VDC. Overcharge protection je 63VDC. Ty DC okruhy jsou dva. Jeden ze solaru max. Napeti 500VDC. A baterka napeti 48VDC. Vystupni napeti 230VAC. Vubec tam nepisou o 620V. Kde jste to cetl? Vemte si bryle nebo lupu a ctete jeste dvakrat.
                  Uz to vidim. Vy pisete o Goodwe, ale ja o PowMr z Aliexpressu. Ten ja nedoporucoval. I tak je vse bezpecne. Mam doma UPS s baterkou 192VDC a porad ziju.

                9. Já nechápu čemu se Karotka diví. Já mám baterku 320 V a mohu dát až 640 V. Vysokonapěťové měniče mají vyšší účinnost. Panely mám dvě řady po 250 V ale mohly by být až 1000 V.

  1. V severni Evrope fouka trochu vitr a VtE srazi mafianske ceny elektriny na dlouho nevidane ceny. Zitra minimum 52 Eur/MWh. Nazorne to ukazuje silu OZE. Bez OZE bysme meli ceny kolem 200-300 Eur/MWh uplne bezne uz nekolik let. Energeticka mafie ma co vysvetlovat. Jasny signal, ze je nutne investovat mnohonasobne vic do OZE aby i v zime bylo dostatek levne energie a v lete takovy prebytek, ze by se vyplatila masivni vyroba H2.

    1. Skopčáku, Ty máš tak kladný vztah k FVE a VTE, protože ten vítr potřebuješ k životu. Jsi totiž typický „kam vítr, tam plášť“. Když to před volbami vypadalo nadějně pro Pyjráty, tak jsi byl čtyři dny Pyjrát. Když na severu Germanistánu fouká a ceny energie to sfoukne, tak řičíš, když nefoukne a nesvítí a ceny lezou přesně opačně, je ticho po pěšině. S Pyjráty to nedopadlo a Ty jsi zůstal jen pyj 🙂

  2. Na zvýšené ceně energií má největší podíl ukončování provozu uhelných a jaderných elektráren spolu s vysokou cenou emisních povolenek – všechno to jsou výmysly Bruselu.
    Dalším faktorem je, že EU si od Gaspromu objednala na dlouhodobý kontrakt málo plynu. Gazprom chtěl více, ale EU řekla ne a měla plán nákupy řešit pomocí krátkodobých kontraktů. Jenže Gasprom nyní plní dlouhodobý kontrakt a plyn na trh pro krátkodobé kontrakty nedává, plyn má kam posílat – do Číny, dalších států mimo EU a do svých zásobníků. Z EU si zvýšené objednávky za dobrou cenu vyjednalo jen Maďarsko přes odpor EU. Situace, kdy by Gasprom neměl kam posílat plyn a zásobníky byly plné nenastane, začíná zima a zásobníky by se tak měly začít vyprazdňovat.
    Rusku jde o to, aby se rychle schválil NS2 a EU udělala s Gaspromem dlouhodobé kontrakty.
    Mezitím přerušili výrobu výrobci hnojiv, protože za současné ceny plynu nemůžou konkurovat výrobcům hnojiv mimo EU.

    1. Jasne, ze za dva roky prestanou fungovat nemecke jaderne elektrarny, tak je uz dnes malo elektriny. A uhelne elektrarny vyrabi rekordni mnozstvi elektriny. Dokonce byly reaktivovany odstavene uhelky. Mate v tom chaos a chyby. Nedostatek elektriny je zpusoben nedostatkem zemniho plynu. V minulosti stacily stavajici plynovody a ted najednou je mozne dostatecne zasobovat Evropu jen kdyz bude fungovat NS2. Divne, moc divne. Nejvetsi zasobnik v DE patri Gazpromu a ten je prazdny. Proc asi? Rusaci nas vydiraji. Normalni by bylo, ze se zasobnik naplni a nemusi se hned prodavat. Rusaci presne vedi, kolik je spotreba. Ten plyn by prodali at s dlouhodobymi, tak kratkodobymi kontrakty. Vy papouskujete jen vychc@nsky blabol rusaku.

      1. Kdyby se nezavírali doly na uhlí a nebyly emisní povolenky, tak by samozřejmě byla cena elektřiny o hodně nižší.
        V době plynové krize okolo roku 2010 byl export plynu z Ruska do EU 120 bcm/rok. Poslední roky je to 200 bcm/rok. Těžba plynu v EU klesá a přitom roste jeho spotřeba. Nárůst exportů plynu z Ruska byl umožněn především díky Nord Streamu 1.
        Gazpromu jde o to, aby se spustil NS2 za jejich podmínek, a aby vyjednaly dlouhodobé kontrakty. Je to trochu vydírání, ale umožnila to EU sama tím, že nechtěla dohodnout dlouhodobé kontrakty.
        Plyn odjinud je problematické do Evropy dostat. LNG tankery jsou již zasmluvněné a nevyužité LNG tankery nejsou.

        1. Za celym zdrazovanim je rusky NS2. Emisni povolenky byly i loni a cena elektriny nebyla tak predrazena. Samozrejme ze rusaci nam tlaci do hlavy, ze zato muzou povolenky, OZE a zapadni firmy. Jenomze v mnoha energetickych firmach maji rusaci akciove podily a spolurozhodovali jak se bude objednavat. Vsechny zapadni firmy ktere se podili na NS2 jsou promoreny rusaky. Proto se tak vehementne domahaji zprovozneni NS2. Uz ted mame inflaci ruskych trojskych koni v evropskem energetickem prumyslu, ale ted dostaneme verzi trojskeho superkone.

            1. Spolehat se na rusky plyn se nam dost vymstilo a jeste vymsti. Rusky plyn je sice dobry pomocnik ale hrozny pan. Ze rusaci pouzijou plyn jako zbran je ted jasne videt na Ukrajine. Jen blazen se muze nechat kolebat svym nepritelem. V Kaliningradu, drive Königsberg jsou jaderne rakety namirene na vsechny strategicke cile v Evrope. Rusaci hlasite beduji, ze NATO se dostava k jejich hranicim a pritom oni maji sve jaderne zbrane skoro uprostred Evropy. Rusaci ted nici evropsky prumysl.

              1. Si si opravdu jisty, ze fakt netrpis nejakou paranojidni psychozou?
                I kdyby byly, k cemu je nekomu vystrelit je nekam, kdy z druhe strany prileti jina. Navic Cina by si nas svou hypersonickou raketou dala k snidani. Rusko neni nepritel, nepritele z nej delaji lide jako ty.

                Je to jedno odkud ten plyn je. Dulezite, je neco jineho, A to je to, co dela Nemecko s posvecenim EU. Totalne zkurvilo celou energetiku, natruc ci nechalo postavit Nordstream2. Pocita s plynem a ted vsichni platte. To je dusledek.

                1. Ubozaku. Skoda vam odpovidat vice slovy. Skoda perel …

              2. Ty budeš hodně na úrovni politruků 😀

                Co přestat číst Marxe a jiné ideologické žvásty a začít svět pozorovat pomocí šedé kůry mozkové?

                Amíci, plyn co měli dodat do EU prodali za vyšší cenu do asie, rusák navýšil o 10 procent víc než má ve smlouvě, takže kecy, že rusák vydírá si nech na setkání politického školení 😉

                Navíc, nejenom Maďar teď uzavřel přímé smlouvy s Gaspromem, ale i Německo, takže jediný hlupáčci jsou země jako ČR, kde stále ideologická výchova některých jedinců ničí tuto zemi, škoda, člověk čekal, že po 89 politruci jako ty zmizí a ono nic, zase vedete ideologické války a ničíte tuto zem, v číně by vás uvítali nechceš tam zmizet?

                1. Vase blaboly o Madarsku si overte i z jinych zdroju. Dnesni cena elektriny je v Madarsku mnohem vyssi nez u nas.
                  Nejak se vyznate s temi komunistickymi politruky. Asi vase profese.

                2. Leo je už mimo reálný svět.Ad Gasprom:::Společnost RWE Transgas s ruským plynárenským monopolem Gazprom prodloužila smlouvu(z roku 2014) o dodávkách zemního plynu z Ruska do České republiky až do roku 2035. Gazprom bude do Česka dodávat devět miliard metrů krychlových plynu ročně.Ceny jsou stanovovány podle cenového vzorce, který reaguje na aktuální posuvy na světových trzích,“

              3. A aku alternativu mas? JE sa ti nepacia, uholne su spinave plyn od rusov ti smrdi. Tak co chces pouzivat na vyrobu el. energie? Zacnes sem plyn teleportovat z inych krajin? Rusi sa na EU vykaslu kedze ich EU iba sancionovala. Radsej budu predavat Cine a Cina vyrobky do EU. Bez Ciny ani auta mat nebudeme a ani PC/smartfon z ktoreho pises. EU si urezala konar pod nohamy a teraz sa stazuje, ze pada dolu.

                1. Uz davno se mela Evropa domluvit na dodavkach plynu z Kataru a USA. S USA mame kriticky pozitivni obchodni bilanci, tak by bylo pro obe strany vyhodne brat LNG z USA. Z Kataru by se dalo uvazovat o plynovodu. Kdyz lze tahat plyn z ruska pres pulku zemekoule, tak proc by to mel byt problem z Kataru. Bohuzel mame vsude proruske trolly, kteri propaguji zhoubne ruske ksefty a mobilizuji proti vsemu konkurujicimu. Rusakum jsme nechali uz vydelat tolik penez, ze uz skoupili znacne podily v zapadnich energetickych firmach a ted nas maji totalne v hrsti. Bylo to stejne selhani jako s prenosem vyroby do Ciny. Kolenovrti znicili nase hospodarstvi za 33 stribrnych. Jeste dokoncete tu cinskou hedvabnou stezku a mame po ptakach. Nastesti ten cinsky smejd na hrade uz nebude skodit. I ta supersonicka raketa vznikla jen diky uvaham jake mate vy a podobni strategove. Dekuji, uz to stacilo. Ted pujde do tuheho a kdyz se nezbavime ruske a cinske zavislosti, tak dopadneme mnohem hur nez je dnesni situace.

                2. Karotko, rusaci netezi plyn a ropu v Leningrade, ale tisice km na vychod. Jamal a jeste vychodneji. Cim vic jdete na sever, tim vic zkresluje mapa vzdalenosti.

            2. Leo má špatné odbobí, piráti-největší propadák voleb, NS2 se dostavěl, a zelení tlačí na jeho urychleném zprovoznění, zvažuje se restart JE, tak je trochu, no dost mimo.O mě, bez důkazů tvrdí, že mám “ nekonecnou nenavist proti Tesle“.Nejsem si jistý, že ta terapie bude stačit, možná by mu prospěly nějaké „elektrošoky“.

                1. Vy jste mimo realitu, nějaké eko organizace mají minimální vliv, já se bavím o „vládních“ zelených, jejich vedení (místo/předseda)před pár dny vyzvalo k urychlení zprovoznění NS2, to víte když máte zodpovědnost, tak jdou fanatické předvolební slogany stranou, a to že se NS2 zprovozní chápe i podprůměrně inteligentní delfín.A ten Váš odkaz z února je hodně mimo současnou realitu, to snad chápete, doufám?To víte s klesající teplotou, a zvyšující se cenou, jdou ty růžové sny rychle stranou

                2. @Kkk, ten odkaz je od Strany Die Grünen v Bundestagu. Vyssi zelenou autoritu v DE nenajdete. Chtelo by to asi naucit se cist. Psat asi uz umite, ale moc byste se tim chlubit nemel.
                  Jinak ty eko organizace jsem pridal jako bonus. Napriklad Die Umwelthilfe sla soudni cestou proti NS2. Je to ta sama organizace, ktera u soudu prosadila zakaz vjezdu dieselu do center nekterych mest. Take prosadili soudni cestou aby urady zverejnily vysetrovaci spisy VW Dieselgate. Maji moji plnou podporu a odebiram newsletter. Kdyby ste chtel, poslu vam link. Oplatkou me pak muzete dat link na vase dezinformacni weby. Ale prosim zadne v azbuce. Mam alergii.

                3. No tak ještě jednou:::“A ten Váš odkaz z února je hodně mimo současnou realitu, to snad chápete, doufám?“:::Dezinformační weby na rozdíl od Vás nečtu, domnívám se,že to bylo na oenergetice cz. Vy se jako vážně domníváte že zelení zastaví NS2?

                4. Die Grünen budou nejspis soucasti vladni koalice s SPD a FDP. Jsou 3. nejsilnejsi stranou, necelych 15%. Jsou druha nejsilnejsi strana v budouci koalici. Osud NS2 jeste neni jisty a doufam, ze bude dlouho nefunkcni. V minulosti stacily stavajici plynovody, tak proc potrebujeme novy? Protlacili to rusaci aby meli jeste vetsi paku na Evropu. Kdo podporuje vyssi rusky vliv, nemuze byt zdraveho rozumu.
                  https://www.duh.de/suche/?tx_kesearch_pi1%5Bsword%5D=Nord%20stream%202

                5. Naštětí jsou Němci na rozdíl od Vás realisti, a znáte to:sliby se slibují(hlavně ty předvolební), blázni se radují.To jestli budou ve vládě se uvidí proto jsem to dal do uvozovek.

                6. @kkk. Dal jsem odkaz od Duh.de, ale zatim to je ve stadiu proverovani. Tak se zatim zajimave veci nedozvite. Vy jste se zrejme v posledni dobe hodne radoval.

                7. Vy stále nechápete, že politika je kompromis, tady máte jeden z příkladů : před rokem:“Ani Biden neuhne. USA budou i za nové vlády proti plynovodu Nord Stream 2″ Jak to je dnes asi víte, a jak funguje povolební vyjednávání, co myslíte?V poslední době mě potěšili hlavně piráti, jinak se ostatní věci se vyvíjejí standartním způsobem.A stále čekám na ten odkaz ohledně mé nenávist k Tesle pane lháři.Teď jsem si vzpoměl jak te zelený tvrdil, že ten plyn z Ruska je ekologičtější

                8. Tak jsem si přečetl několik článků z Vašeho odkazu, a už mě je jasné Vaše chování.Nevím jestli se tomu mám smát, nebo brečet, je to z velké části spolek naivních fanatiků, co nechtějí z.plyn, LNG, JE, ani uhlí, spousta keců, a prázdných frází,Prostě ono to nějak dopadne. Vyhradil bych jim nějaké oplocené území a nechal je žít pouze z obnovitelných zdrojů, přes léto by to asi dali, ale na zimu by se vrátili k rodičům do“fofilního“ tepla, nebo Darwinova cena.

                9. @kkk. Ve vsech epochach se nasli pitomci, kteri se nedovedli vyporadat s prechodem z jedne technologie na druhou a vestili konec lidstva, nebo dokonce konec sveta. A kupodivu vsechny zmeny probehly vicemene bez problemu. Nevim jak se takovym lidem rika, ale vim, ze s takovymi lidmi nepohne ani par volu.

                10. @leo a tu prvni vetu jste jiste celt? „Das lasse das Europäische Recht auch gar nicht zu.“ ma smysl pokracovat?

                  Ale prece jen. Ona lze s kazdym otevrenim pusy. Co byste chtel od Zelenych!

                11. @karotka. Ta veta se vztahuje na argument, ze podle evropskeho prava nesmi byt provozovatel trubek a dodavatel plynu stejny.
                  „Nach europäischem Energierecht müsse der Betreiber von Nord Stream 2 „ein anderer sein als derjenige, der das Gas durchleitet“
                  Ze vas nezvolili jako ministra je urcite velka skoda. Vy nelzete…

                12. Leo:lhář jste Vy, stále čekám na odkaz o Tesle.Z Vašeho odkazu:“Přestože Rusko dodává plyn do Evropy v souladu se smlouvou, zásobníky plynu jsou poměrně prázdné.“Takže za to můžou Rusové?To je dobrá „schíza“::::::Strany se doposud dohodly například na tom:Vsadí „na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie a výstavbu moderních plynových elektráren,::a plyn budou brát kde?A nepište mě vodíku atd. vybudování infrastrukury bude trvat desítky let, jasně podle Vás a zelených, zázraky na počkání, nemožné do týdne.A nyní k CNG(zelení jsou proti)M. Balabán:::“Dodávky LNG z USA do Číny se letos zvýšily čtyřnásobně. Naproti tomu dodávky do EU a Británie se snížily o 17 procent.Podle odhadu agentury Reuters se na globálních dodávkách LNG podílí Asie 76,5 procenty, kdežto Evropa jen 16,5 procenty.Tento měsíc podepsala státní společnost Qatar Petroleum dlouhodobou dohodu o dodávkách LNG s čínskou CNOOC a navrch k tomu si objednala v čínských loděnicích stavbu čtyř nových tankerů.:::Takže pottrženo sečteno, Evropa si za to může pouze sama, a může se jenom modlit, aby nebyla tuhá zima, kdy většinou moc nefouká.Závěrem jedno staré moudro::“Po každé revoluci není na stole chleba“, a v případě nedostatku energií to to může být reálné.

                13. Potvrzujete muj argument, ze v Evrope je armada ruskych trollu, kteri siri nevrazivost k LNG z USA. A jak je videt, maji a meli velky uspech. Proto se nikdo v Evrope nehrnul do LNG, protoze by prohral volby. V Cine asi rusky trolly hned likviduji, proto odebiraji ten udajne strasne drahy plyn z USA. A zrejme zase tak drahy neni.

      2. Nie ste vy tak trochu rusofob? Co s tym maju rusi, ze je nedostatok energie v Europe a hlavne v Cine, ktora teraz skupuje odusu aby sa vyhla vseliakym povolenkam a pod. Cele je to zle zle zle. Zle sa prechadza na EV. Cena energii stupa aj kvoli tym jadrovkam a emisnym povolenkam. Rusi nebudu dodavat EU viac plynu, ved naco by dodavali niekomu kto ich sankcionuje? Radsej dodaju Cine. Hlupaci v Bruseli nevedia riesit problemy. Tak ako nevyriesili dlhovu a premenili ju na inflacnu, tak nevyriesia energeticku. Je to banda neschopakov. Som zvedavy z coho chcu vyrabat energiu ked si JE odstavuju a na uhlie si davaju povolenky. Zbytocne tu nadavate na Rusov, chyba je v EU a jej neschopnosti si zabezpecit vlastne zdroje. Dufam, ze sa tento rezim rozpadne tak ako ten predchadzajuci.

          1. Ja sa citim stastne tu a tu som doma. Ak sa to niekomu nepaci tak bude mat problem. Nebudem nikde utekat ale budem bojovat proti ludom a ludskej hluposti, ktora ma chce okradnut o slobodu.

            Mne tento prispevok pekne odpovedal na to za aky team kopete. Pocitaj, ze vas zivia EU dotacie. Dotacie su ako droga a mame tu vela drogovo zavislych, ktory nebudu chciet svoju drogu pustit. Pre mna je EU rezim len prezleceny komunizmus ale komanci aspon ked sa k niecomu odhodlali tak to aj splnili. Miesto toho mame v EU tlc-huby (kecalkov) ktory iba riesia LGBTI, migrantov a podobne zastupne temy ale neriesia tie hlavne temy (energia, sloboda, financie,…). Asi preto ze to ani riesit nevedia. Skody uz urobili zelenaci dost. Ci uz biopalivami, zbytocnou vystavbou velkych fotovoltaickych a veternikovych fariem alebo nerozvyjanim jadra. Miesto toho sa ideme spolahnut na plyn z Ruska, na ktore uvalime sankcie a ked plyn nejde tak je znovu na vine Rus, ze uprednostnil Cinu. Este ich moze napadnut dovazat plyn cez LNG co je pekne drahe alebo z Norska co je tiez drahe. Pre toto do Europy neinvestujem ani cent.

    2. Vy jste s Leodendulou dobrá dvojka. Jeden za vším vidí zlou EU a druhý zlé Rusko.

      EU si objednala málo plynu? Jaké oddělení EU má toto na starosti a pod jakého komisaře to spadá? 😀

      Plyn si objednávají jednotlivé společnosti. EU může maximálně vyhlásit sankce, což se nestalo. Kapacita plynovodů z Ruska do Evropy je dostatečná a i bez NS2 není využívána na plno.

      Kolik GW JE se ukončilo v posledních 2 letech?

      Cena elektřiny je drahá, protože je drahá cena plynu a uhlí. Kdybychom jeli většinu času jen z OZE a JE, tak se nás nějaká energetická krize vůbec netýká. Ona se nás ale týká jen cca z poloviny, protože 25 % energie bere EU z jádra a 35 % z OZE, což je více než USA (20 % JE 21 % OZE) nebo Čína ( 5 % JE 27 % OZE). Poděkujme tedy EU za protlačování OZE, protože jinak by to bylo mnohem horší.

        1. Tak nejsme na severním pólu, takže asi trochu svítí a pokud vám připadá aktuálně skoro 40 GW jen v Německém větru málo, tak místa je stále dost. 🙂

          Je důležité vědět, že FVE vyrábí nejvíce na jaře a v létě a VTE nejvíce na podzim a v zimě. Právě nám končí sezóna slunce a začíná sezóna větru.

          OZE pomůžou hlavně v tom, že si můžeme šetřit ten drahý plyn a uhlí a z dob, kdy hodně svítilo a foukalo a plyn a uhlí byly levné (levnější). O to ve výsledku jde a k tomu to směřuje.

            1. Neušetřím? Takže těžba třeba v Libouši se rozbíhá a tlumí podle toho jak se zrovna přikládá v Tušimicích pod kotlem? Asi ne co? Ono asi tam bude něco jako sklad. S plynem je to úplně stejné jen místo skladu je tam zásobník.

              Tak se hoši domluvte. Jeden tu hází články jak je problém v tom, že firmy v EU jedou na krátké kontrakty a druhý tu plácá něco o 10-15 letých smlouvách. 😀

              Firmy mají samozřejmě dlouhé kontrakty, ale i střední a krátké. Na dlouhých a středních se toho moc neušetří, leda že to pak přeprodám, když mi hodně zbude. Když ale vidím, že mám plno, cena plynu je vysoká, a spotřebu v krátkém období pokryju bez krátkých kontraktů, tak si je prostě nekoupím a jedu jen na ty střední a dlouhé, které jsem nakoupil dříve za levno? Kapiš to?

                1. Větru, slunci a jádru je cena krátkých kontraktů na plyn úplně volná. Čím víc budeš mít OZE a JE, tak tím míň musíš platit za plyn. Co na tom nechápeš?

                  Nemůžeš pokrýt 100 % nějaké budoucí spotřeby (odhadnuté křišťálovou koulí) jen dlouhými kontrakty na 15 let, protože nevíš ani co bude za rok.

      1. To co hledáte je tzv. 3. energetický balíček, který stanovil Gazpromu 50% kvótu na využívání jeho vlastního potrubí.
        Do výše této kvóty má Gazprom nasmlouvané dodávky.

        Evropská komise si na*rala do vlastního hnízda 10.1.2007 představením Energetické politiky pro Evropu. Z důvodové zprávy cituji „Pouze s fungujícím trhem je možné vyvinout účinně fungující mechanismus obchodování s emisemi a odvětví obnovitelné energie splňující ambiciózní cíl, na kterém se dohodla Evropská rada, tedy zajistit, aby v roce 2020 pocházelo 20 % energie v EU z obnovitelných zdrojů.

        Kombinaci zastropování dodávek Gazpromu s „fungujícím mechanismem obchodování s emisemi“ a zimním fungováním OZE pociťuje Evropa tuto zimu.

        Nějaký další dotaz?

          1. Čína (a nejen Čína) aktuálně platí víc, než EU.

            Protože si EU dobrovolně stanovila strop na dlouhodobé kontrakty s hlavním dodavatelem omezením využití kapacity plynovodu na 50%, tak většinu další komodity cíleně nakupuje podle aktuální ceny. Protože spekulovala na pokles ceny tržní konkurencí a chtěla nechat se přiživit mnoha menším společnostem a překupníkům. A protože teď cenově soutěží s Čínou, tak je to nejen drahé, ale komodita i chybí. Rusko se chová vzorně tržně a dodává tomu, kdo platí víc a dusí EU respektováním jejích vlastních pravidel.

            Není mi jasné, co na tom nechápeš.

            Prostě EU je v roli blbce, který si sám zkomplikoval život a z důsledků teď obviňuje všechny okolo. Znova a znova, jen tentokrát jde o plyn a ne o vakcíny.

        1. No to jste silně zjednodušil. Třetí energetický balíček je už poměrně historie a to snížení na 50 % je antimonopolní omezení kvůli monopolnímu postavení Gazpromu. Jedná se plynovod OPAL, kterým Gazprom dodával plyn do střední Evropy aby se vyhnul UK.

          Když za palivo pro výrobu 1 MWh elektřiny zaplatím za uhlí na burze 150 USD a za plyn možná až 250 USD, tak mě nějaká povolenka za 60 eur/t tedy cca 50 eur/MWh spáleného uhlí a cca 30 eur/MWh spáleného plynu vážně moc nevytrhne.

          1. Ptal ses kde je to omezení, tak nemel h****a a pořádně si přečti směrnici i důvodovou zprávu plus doporučuji interpelace v EP. Zjistíš, kolik poslanců varovalo přesně před tím, co se děje teď.

            To co se upeklo v letech 2007-2012 začíná mít díky vypršení dlouhodobých kontraktů dopad minulý a tento rok, ty dávná historie.

                1. Kdyz to rikate, tak to ma velkou vahu. Rekl bych tomu tezky omyl. Vsechny obchodni retezce utrpely covidem. I burza to uz nacenila a casem pocita se snizovanim cen energii, zbozi a sluzeb.

                2. 42:Covid na ty ceny vliv měl, letos začali všichni výrobci produkovat „na 150%“, trh se rozhoupal, a zdroje jsou stále více omezené, a nestabilní i díky OZE, o tom jaký podíl to byl, se můžeme jenom dohadovat, ale tvrdit, že žádný, není pravda.Podle mě se příští rok uklidní, ale na předkovidové ceny se nedostaneme.

                3. Spotřeba elektřiny stoupla meziročně o pouhých 8% a poslední dva kvartály klesá.

                  Vzhledem k tomu, že Q2/2020 byl -10%, tak je nabíledni, že nejen že výrobci neprodukují na 150%, ale neprodukují ani jako v roce 2019.

                4. Těch 150% jsem dal do uvozovek, a bylo myšleno hlavně na asii, respektive Čínu ta spotřebovala veškerou dostupnou energii, což se následně projevilo na cenách i v Evropě.

            1. Ptal jsem se jaké oddělení EU má na starosti nákup plynu nebo pod jakého komisaře to spadá, takže nevím co to tu zase plácáš. Samozřejmě to je nesmyslná otázka, protože EU jako instituce žádný plyn nenakupuje, na což jsem právě takovou otázkou narážel.

              Cena plynu je drahá celosvětově. To, že by firmy v EU místo 50 % měly dlouhodobé kontrakty třeba na 80 % by problém neřešilo, pouze by ho to v krátkém období trochu zlevnilo a roztáhlo do delšího období. Ty firmy by stejně ten levně nakoupený plyn prodaly za co nejdražší cenu na aktuálním trhu aby co nejvíce vydělaly.

              Jeden příklad za všechny. Známému uvízl kontejner v přístavu, i když měl odvoz dávno zamluvený a zaplacený. Přepravní firma mu peníze vrátila a ještě 3 x tolik přidala jako kompenzaci. Rázem, ale nabrala jiný kontejner za aktuální cenu, která byla 6 x taková, a proto se jí to vyplatilo.

              To, co tento problém řeší z dlouhodobého hlediska je využívat zdroje s minimální cenou variabilních vstupů jako OZE a JE, protože s tím se nedá takto spekulovat.

      2. Problém je v pravidlech unijního trhu s plynem. Podrobnosti v následujícím článku:
        https://oenergetice.cz/plynarenstvi/kreml-zvyseni-dodavek-plynu-do-evropy-je-potreba-si-dojednat-s-gazpromem

        Putin má podle zdrojů Bloombergu v plánu tlačit na Brusel, aby po letech ignorování obav Moskvy změnil některá pravidla unijního trhu s plynem. Putin už dříve navrhl, aby se EU odklonila od promptního trhu a uzavírala dlouhodobé smlouvy, které upřednostňuje Gazprom. Rusko také usiluje o rychlé schválení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 do Německa.

        1. V pořádku, ale to na co narážím je, že EU jako instituce nic nenakupuje. Nakupují to firmy z EU a ty by si měly řešit dlouhodobé kontrakty.

          Jediné co EU může (asi by měla) dělat je legislativně ošetřit, aby třeba dodavatelé plynu museli mít v dlouhodobých kontraktech XX%, aby se jim nestalo, že pak musí narychlo něco dokupovat.

  3. Dodavatele posledni instance uctuji ceny, ktere odpovidaji cenam na dennim trhu na burze. Vlastne to jsou stejne ceny, ktere by uctovala Bohemia Energy. Z tohoto hlediska neni zadny duvod proc B.E. ukoncila provoz. Ne jenom ze prodali vyhodne rezervovane mnozstvi, ale zaroven usoudili, ze velka cast odberatelu nebude schopna zaplatit vyuctovani a nechteli se stat veriteli s nedobytnou pohledavkou. Proto hodili rucnik. Uvidime jak se vyporadaji dodavatele posledni instance s armadou neplaticu.

      1. Mně teda přijde, že závazky nedodržela. Když pominu to, že ty smlouvy s fixací šly s tříměsíční lhůtou vypovědět, což defacto anulovalo tu výhodu fixace, tak alespoň ty tři měsíce od vypovězení smluv přece měli dodávky plnit, což nedělají (alespoň jsem to tak pochopil). Takže pokud nejsou schopni plnit uzavřené smlouvy, tak je na místě kompenzace, tedy nikoli pouze vyrovnání přeplatků za skutečně dodanou energii, ale i kompenzace (náhrada škody) za jejich závazek ve smlouvě, kterou nedodrželi. Pokud máte lepší informace o uzavřených smlouvách, tak budu rád za podrobnosti, já naštěstí žádnou jejich smlouvu nemám.

        1. Já píšu, že Bohemia Energy dosud plnila, ale věděla, že už to nedá, tak do toho hodila vidle. Bohemia Energy mluvila sice o zafixovaných cenách, ale smlouva nebyla sjednána pevně třeba na příští dva roky, ale na dobu neurčitou. Této volnosti teď využívá a klientům oznamuje, že fixace už neplatí. Fungovala jenom do doby, kdy to pro firmu nezačalo být nevýhodné. Tříměsíční výpovědní lhůta na straně dodavatele sice je, ale i v této době si může změnit ceník, to smlouva na dobu určitou umožňuje.

              1. Je vtipné, že když od Bohemia chtěli odejít zákazníci, tak okamžitě pokuty, ale naopak prostě běžte se pást 😀

                Takže Bohemia, místo plnění závazků nechali zákazníky na holičkách=podraz, kdy zákazník musel jinak pokuta, naopak pouze výsměch 😉

                Takže prosím nepiš dokala „plnila závazky“, ppravda je že přestala úmyslně plnit a v podstatě krachla, sice „na úrovni s úsměvem a omluvama“, ale přestala plnit závazky…

          1. Úplně nerozumím té fixaci cen na dobu neurčitou. Myslel jsem, že pokud fixuju cenu, tak vždy na nějakou určitou dobu. Respektive nyní u Eonu a PRE máme v podstatě také fixovanou cenu na jeden rok, což ale asi není otázka smlouvy, ale zvyklosti, protože prostě mění ceníky jednou ročně. Popravdě také si nepamatuju, co přesně máme ve smlouvách. Nicméně se dřív dalo zafixovat si nějakou cenu třeba na dva roky dopředu. Předpokládal jsem, že to ale znamená, že si dodavatel nemůže v té době změnit cenu a hloupě jsem si i představoval, že dva roky jsou dva roky a ne tři měsíce na výpověď. Tak pokud byly smlouvy s „fixací ceny“ na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou tři měsíce a možností kdykoliv změnit ceník, tak už nechci být dále spotřebitel, i když mi asi nic jiného nezbývá 🙂

              1. Fixaci na dobu neurčitou? Můžeš dát odkaz na tet, protože uvěřit tomu, že Bohemia uzavře bapř. fixaci v roce 2015 za tehdejší ceny, když každý rok je zdražení na dobu neurčitou se mi zdá trochu divné, ale jestli dáš odkaz, kde to bude pak uvěřím do té doby se mi zdá spíše, že nechápeš co bylo ve smlouvách napsáno…

  4. *Zemního plynu je na světě jako srrr tzn. že jeho zdroje jsou pro člověka neomezené, protože to spíše dřív skončí člověk než zemák ;)) Navíc čím víc se pálí, tím víc se otepluje, tím víc taje permafrost, tím víc syčí zemáku a je potřeba ho spálit protože jinak unikne do atmosféry a je 3x skleníkovější než ve spálené formě CO2. A tím pádem se musí spálit a …. :)))

    Eletryka ?? tak €300/MWhodinu by v současným ropákem válečným tažení proti tezle mohlo v první fázi stačit 😉

    https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/1MWh-eur-30-let

    1. „čím víc se pálí, tím víc se otepluje, tím víc taje permafrost, tím víc syčí zemáku a je potřeba ho spálit protože jinak unikne do atmosféry a je 3x skleníkovější než ve spálené formě CO2. A tím pádem se musí spálit a “ … takže jsme vlastně v prd….

      Myslím si to už nějakou dobu, že jde všechno strašně pomalu a lidstvo je odsouzeno k zániku. No, mě už to nejspíše trápit nebude :-).

Napsat komentář