Kalifornie zlegalizovala auta bez řidiče

Jan Horčík - 26 Září 2012

Po a Floridě se Kalifornie stala dalším americkým státem, kde po silnicích mohou jezdit robotická auta bez řidiče. Tím, kdo tento zákon proloboval až ke guvernérovi Jerrymu Brownovi byla primárně společnost Google. Ta aktuálně autonomní samořiditelná intenzivně testuje a zjevně v nich vidí obrovský potenciál.auto robotické auto Google Lexus RX 450h

Robotické auto Google - hybridní SUV Lexus RX 450h
foto: Google

Zákon prozatím umožňuje pouze to, aby na veřejných komunikacích operovala auta bez řidiče pro testovací účely, a to za podmínky, že každé vozidlo bude mít na sedadle řidiče stále operátora vlastnícího řidičský průkaz, aby mohl převzít kontrolu pokud to bude nutné.

Autorem zákona s označením SB1298 je senátor Alex Padilla. Zákon dále vyžaduje, aby kalifornské ministerstvo dopravy do 1. ledna 2015 přijalo specifická opatření týkající se autonomních automobilů.

Než guvernér Brown zákon podepsal, navštívil sídlo společnosti Google v Mountain View a v jednom z robotických aut se osobně projel. Google jich v současné době testuje několik, včetně přestavěných hybridních modelů Toyota Prius a Lexus RX 450h.

Auto, které jezdí samo poznáte (pokud se nacházíte v Kalifornii, třeba v San Francisku), docela snadno: na střeše má nezaměnitelný systém zvaný LiDAR. Jde o radarový systém, který mapuje okolí auta.

Kancelář kalifornského guvernéra si samozřejmě nový zákon pochvaluje, jak by také ne. Legislativa podle ní “prošlapává cestu pro novou technologii, která by mohla snížit počet smrtelných nehod na silnicích, znečištění, zácpy a zároveň rozšířit možnosti mobility pro staré či invalidní občany”.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pekny. uz to vidim, ze za 50 let (kdy bude na cestach vic "automatu" nez "manualu") bude v platnosti zakon, ze bezduvodne prevzeti rizeni clovekem (sedicim na sedadle ridice) bude povazovano za hrube poruseni bezpecnosti provozu. :)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station