Jezdíte na CNG? Tankovat můžete i doma v garáži

placená inzerce - 07 Duben 2021

Vozy na CNG dokazují, že ekonomika a ekologie mohou jít ruku v ruce. Ušetří vám běžné náklady na provoz a za spotřební daň, navíc jsou šetrnější k životnímu prostředí. K jejich tankování pak slouží jednak veřejné plnicí stanice CNG, jednak domácí plničky, díky kterým může automobil čerpat palivo i doma v garáži.Tankování CNG (stlačeného zemního plynu) nemusí být omezeno pouze na specializované plnící stanice.

Tankování CNG (stlačeného zemního plynu) nemusí být omezeno pouze na specializované plnící stanice.
foto: Pexels.com/Heureka.cz

Levnější než elektromobil

Ceny automobilů na stlačený zemní plyn jsou už téměř srovnatelné s cenami běžných aut. Zatímco nejlevnější elektromobil pořídíte za zhruba 800 tisíc korun, vůz na CNG vás vyjde přibližně na půl milionu. Investice do něj se vám navíc díky nízké ceně stlačeného zemního plynu a slevám na spotřební dani vrátí během prvních dvou až tří let.

Tankujte pohodlně přímo ve své garáži

Automobil na CNG můžete tankovat nejen u veřejných plnicích stanic, ale prakticky všude, kde máte zaveden zemní plyn. Stačí si pořídit plnicí zařízení pro pomalé plnění neboli domácí plničku, která přivedený zemní plyn stlačí a umožní jeho tankování do automobilu. Jedná se v podstatě o třístupňové kompresory s integrovaným plynoměrem, čítačem pulzů, sušičem plynu a bezpečnostními čidly pro teplotu, tlak a únik plynu. Pozor ale na to, že zařízení smí instalovat pouze odborná servisní firma, sami se do toho raději nepouštějte.

Zajímá vás, zda za odebíraný zemní plyn neplatíte zbytečně příliš a zda není ten pravý čas změnit dodavatele? Vyzkoušejte online srovnání cen plynu. Zabere vám to pár minut, ušetřit ale můžete i několik tisíc korun ročně.

Vyplatí se domácí plnička?

Pořizovací cena domácí plničky se pohybuje kolem 150 tisíc korun, připočíst ale musíte také pravidelný servis a revize. Obecně lze říci, že díky domácí plničce ušetříte 0,3 Kč/km, investice do zařízení se vám tak vrátí přibližně po 500 tisících najetých kilometrech.

Sečteno a podtrženo – nákup plnicího zařízení se vám vyplatí jen v případě, že jezdíte často a na větší vzdálenosti. Navíc je třeba počítat s tím, že s domácí plničkou vám tankování zabere přibližně 3 hodiny, zatímco na veřejné plnicí stanici to bude trvat jen pár minut.

placená inzerce
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol