Jak postavit elektromotorku za rok + VIDEO

Jan Horčík - 15 Únor 2011

Začátkem roku si motocykový závodník Chip Yates usmyslel, že postaví . Ale ne jen tak ledajakou. Závodní, co nejrychlejší, aby se mohla postavit na start se svými benzinovými předchůdci a porazit je. Během jediného roku se mu to podařilo.   
elektromotorky WERA Swigz Chip Yates

Chip Yates, ročník 1971, j profesionální motocyklový závodník ze . V roce 2010 se rozhodl, že postaví tu nejvýkonnější závodní elektromotorku.

Spolu s týmem konstruktérů začal pracovat na projektu nazvaném příhodně "Swigz" (zhruba stejný zvuk slyšíte, když kolem vás elektromotorka neslyšně prolétne). Sto šedesát devět koní výkonu, 266 kg hmotnosti. To je sakra hodně na .

Yates stavěl svůj stroj především proto, aby se mohl zúčastnit závodů a . Jenže pořadatelé závodů se Yatesova obrovského stroje zalekli a pro v roce 2011 zavedli nové pravidlo: max. hmotnost 250 kg.

Elektromotorka Swigz je založena na rámu Suzuki GSX-R750. Ten je doplněn o elektromotor s výkonem 194 koní a 400 Nm kroutícího momentu. Brzdy značky , odpružení Ohlins - je jasné, že Yates na svém stroji nešetří.

elektromotorky Swigz Chip Yates

Celkem se v nachází 102 jednotlivých , které dohromady dokážou uložit 11,5 kWh energie. Ta je pomocí systému. , přestože operuje s 94% účinností, papá značné množství energie a zajet šet kol závodu není jen tak.

Proti klasickým benzinovým motocyklům je Yeatesův tichý drak těžší o 100 kg. Navíc ani designově to není dvakrát velké pokoukání, zejména díky zadnímu akumulátoru. Přesto, na závodní dráze si benzinovou konkurenci dává Swigz doslova levou zadní.

Navíc během tohoto měsíce chystá Yates další úprav a zvýšení výkonu o 40 koní, pro získání lepšího poměru hmotnost/výkon. Postavit motorku, která se dokáže měřit s benzinovými souputníky byl od začátku hlavní cíl.

Jedním z konstruktérů, kteří Yatesovi pomáhali při vývoji , je také Ben Ingram, absolvent slavné technické , který se dříve zabýval konstrukcí a následně strávil také chvíli v vývojem .

elektromotorky Swigz elektrický motocykl

Dalším významným členem týmu je Matt Schweitzer, opět absolvent zabývající se dříve především letectvím, softwarem a elektronikou. Mezi mnoha partnerskými společnostmi týmu Swigz vyčnívá např. Swift Engineering, známý výrobce formulí, nově také , komponentů a dalších souvisejících produktů.

Náklady na výrobu jednoho elektrického závodního stroje Swigz jsou mezi 75 000 až 100 000 dolary. K závodům jsou potřeba dva stroje plus náhradní pro každý z nich. A samozřejmě lidé, logistika. To vše stojí velké peníze a Yates uspěl už v tom, že se mu podařilo celou věc spunktovat.

Že nejde špatnou cestou se mu potvrdilo při závodu na okruhu WERA AutoClub 9. ledna 2011, kde skončil druhý a třetí v prvním závodu elektromotorek vs. benzinových strojů. Vývoj motorky přitom trval jeden rok a zaměstnal na částečný úvazek tři inženýry včetně Yatese samotného.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No že drtí benzínovou konkurenci je asi dost odvážné tvrdit, 266 kg se v jízdních vlastnostech projevit musí nehledě na ten akumulátor umístěný za prdelí,krok dopředu to sice je,ale ruku na srdce závody bez vůně spáleného benzinu a bez zvukové kulisy tím doprovázené,no nevím,nevím.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tu ruku si dej kam chceš, ale závody bez smradu a řevu zato s brutálním výkonem je to na co jsem celej život čekal. Už se těším na Formuli E a vy ostatní si dál hluchňete a fetujte dle libosti dál. :P

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

kolko kol to prejde ? 6, 7 ? a potom je to 266 kg odrazadlo :) len pre ilustraciu 11.5 kWh je tak kilogram benzinu, cize dost mala kapacita

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A len pro ilustraciu ty ostatní motorky na těch 6,7 kol spálej těch kilogramů benzinu 4 až 5 cize dost malej dojezd na ten jeden kilogram.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pekné, pekné, ale ja chcem elektrický chopper. nepotrebujem letieť cez 200km/h. chcem si vychutnávať jazdu a okolie. max rýchlosť mi stačí 130km/h. no dojazd aspoň 100km a rýchle dobitie na špecialnej čerpačke za 5 min. kedy sa dočkám? :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Klidně už teď. Záleží jen na tom kolik hodláte utratit. Pokud chcete originální stroj (Jako že z toho co píšete chcete) Tak se cena bude pohibovat na hranici 500 000Kč+.
Pokud i přesto máte zájem můžete napsat. miroslav.vyslouzil@mzol.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Originálním strojem je v současnosti téměř každý elektrický motocykl (ne skutr) například Brammo Empulse 10.0 s dojezdem až 160km a maximální rychlosti 160 km lze pořídit za 14000USD (cca 300tis).

Masarykův okruh v Brně měří cca 5,5 km takže lze snadno odvodit kolik kol ujede "sériově" vyráběný elektromotocykl, nehledě na to, že závodní speciály mají výměnné baterie. Takže dojezd není problém...

To zas nepřehánějte. Na uvedenou rychlost a dojezd by měla stačit 5-6kWh baterie v ceně 2000€ (počítám 8x12V/60Ah TS Lifeypo4). Některé, u nás bohužel neprodávané, elektrické maxiskůtry už podobnými parametry disponují. Akorát to holt není chopper. Plné nabití za 5 minut ale bude asi ještě hodně dlouho scifi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

stroj je jedna vec, ale kde budem "tankovať"? najprv čerpačky musia byť. a to si ešte počkám.
ale diky za ponuku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mapa čerpacích stanic pro elektro. je na CZECH EV CLUB .Domkaři v tomhle maji výhodu že si nabijí doma .Clověk bydlicí ve měste, pokud má stani pro moto bez připojky ,muže využít např AKUMOTO 600 u něhož je akumulátor v pouzdře a je vytahovaci takže mužete nabíjet doma v bytě.Bylo by hezké kdyby Redakce Hybrid.cz provedla po dohodě s prodejcem test tohoto skútru.Také maji do 1.3.2011 zvýhodnenou nabidku skútru.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Testy skůtrů Akumoto připravujeme na letošní jaro/léto, jednání probíhají.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele Jan Horčík

První dobíjecí stanice se začínají objevovat v Praze, do konce roku jich bude 20. V Brně ve Vaňkovce už také jedna je, stejně jako na Slovensku.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ano viem. :) u nás v košiciach máme (aj som si ju osobne pozrel), ale v strede mesta. pre motorku je nutné mať ich mimo mesta. jazda na motorke (nie na skútri) je čisto o pocite z jazdy. a najlepší je niekde v peknej prírode mimo mesta.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hezký. Věřím, že takhle vyvíjet stroj by se pár zdejším lidem líbilo. :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To rozhodně. Stále po něčem podobném pošilhávám a uvažuji, z čeho vyjít a postavit si doma něco jako slušnou cestovní e-motorku!(myslel jsem něco jako je třeba např. Jawa Dandy) :-/


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil