Jak má vypadat smlouva na prodej auta

Existuje několik způsobů, jak může člověk prodat své staré auto. Prodej ojetých vozů je častý a téměř každý řidič se s nim setkal – ať už ve chvíli, kde se rozhodnul koupit si ojeté auto, nebo naopak vydělat nějakou korunu na prodeji svého starého auta. Nejčastěji se auto prodává buď přímému kupujícímu, nebo do autobazaru. U obou případů je nutné mít správně sepsanou kupní smlouvu. Jak vypadá smlouva k prodeji ojetého vozu?

Prodej přímému majiteli může být o něco riskantnější a je nutné si dávat větší pozor na potenciálního kupce. Jedno z rizik spočívá v postupném snižování prodejní ceny. Čím déle se auto nedaří prodat, tím je potřeba jít cenou dolů. Výhodou ovšem je, že zde není žádná provize zprostředkovateli, a tak je možné na autě trhnout co možná nejvyšší cenu.S jakýmkoliv zprostředkovatelem vždy cena klesá o jeho provizi.

U prodeje vozu přímému majiteli je nutné hlídat si více papírování. Jakmile je vůz prodaný, nový majitel má povinnost dle zákona provést změnu vlastníka vozu v registru, a to do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy. Více užitečných informací týkající se nejen převodu vozidla lze najít na https://www.kg.cz/.

Výhodou je, že v dnešní době může být u přepisu pouze nový majitel (dříve bylo potřeba, aby tam šly obě strany společně – jak kupující, tak prodávající). Bez plné moci to ovšem nejde ani dnes. Proto pomůže plná moc vzor. Jedná se o právní dokument, který dává jedné osobě pravomoc jednat za druhou. K dispozici jsou vzory smluv zdarma

Jakmile je auto prodané, může původní majitel také vypovědět povinné ručení, existují vzory ke stažení, a tak si člověk nemusí se samotným zněním výpovědi dělat příliš velké starosti.

Kupní smlouva na auto musí obsahovat následující náležitosti:

 • identifikace obou stran
 • identifikace vozidla
 • počet najetých kilometrů
 • kupní cena
 • podrobný popis technického stavu vozidla
 • seznam příslušenství (např. náhradní klíče, servisní kniha, nosič…) 

Druhou možností je prodej vozu do autobazaru. Nepochybnou výhodou je rychlost. Většina autobazarů vykupuje auta okamžitě, takže tím původní majitel ušetří dost času – nemusí řešit inzeráty, kde bude auto na prodej vystavovat, komunikovat s případnými zájemci a domlouvat si s nimi schůzky, aby si mohli vůz prohlédnout. To vše už si bere do režie autobazar.

Samozřejmě autobazar vykoupí auto za nižší cenu. Je možné vůz nabídnout do více různých autobazarů a pak se pokusit vyjednávat o ceně

Po odkupu už za auto zodpovídá autobazar, který se ho samozřejmě pokusí za zvýšenou cenu prodat co nejrychleji dál. Záruku a odpovědnost za auto a skryté vady tak nese už přímo autobazar. Také ve většině případů zajistí celý proces převodu a papírování.

Pokud má člověk zájem si rovnou koupit jiné auto, může se s autobazarem domluvit na výhodném protiúčtu. To znamená, že pokud u jednoho autobazaru prodá svůj starý vůz a koupí si jiný, nejspíš ho nové auto vyjde pouze na pár tisíc a bude doplácet jen rozdíl v ceně mezi auty. 

Ovšem při každém nákupu vozu by měl být člověk obezřetný. Je vhodné s sebou vzít i přímo odborníka, který autům rozumí. Mechanik jednou jízdou v autě pozná mnohé a některé věci je možné použít pro vyjednávání nižší ceny. Také se může stát, že kvůli některým vadám, o kterých by člověk bez mechanika ani nevěděl, nebude mít zájem auto vůbec koupit. 

Je dobré si vždy včas prověřit původ a historii auta, o které má člověk zájem. Nejjednodušeji se auto prověřuje pomocí VIN kódu. Dle tohoto kódu je možné poznat, jestli auto nemá stočené kilometry, bylo bourané a podobně.

zdroj: placená inzerce

6 komentářů u “Jak má vypadat smlouva na prodej auta”

 1. Já jsem prodával auto takto: Kupující: Pane my bysme to auto koupili za 25000. Já – ok. Kupující: tady máte peníze. Já: díky, tady máte klíče a papíry.

  Nevím jak to udělali, ale auto bylo po nějakym týdnu přepsané.

  To je jediný správný postup, je ekologický s minimální uhlíkovou stopou, minimální spotřebou papíru a minimálním množstvím vydýchaného vzduchu.

Napsat komentář