Jaderná energetika je příliš pomalá a drahá, aby mohla řešit globální klimatickou změnu, tvrdí nová zpráva

Pravidelnou každoroční zprávu o stavu jaderné energetiky ve světě publikoval aktuálně v Budapešti energetický konzultant Mycle Schneider.

Jaderná elektrárna Temelín
foto: ČEZ

Oproti minulým vydáním ročenky je speciální pozornost věnována roli jaderné energetiky ve snižování emisí skleníkových plynů. Mycle Schneider k tématu uvedl: „Každý dolar, euro, forint nebo rubl se dá utratit jen jednou. Naléhavost problému globální změny klimatu nás tlačí k tomu, aby investiční rozhodnutí preferovala nejlevnější a nejrychlejší řešení. Možnost rozvoje jaderné energetiky se opakovaně jeví jako nejdražší a nejpomalejší.“

Mezi hlavní zjištění aktuální zprávy byly zahrnuty následující body:

V roce 2018 bylo spuštěno devět nových jaderných reaktorů (sedm v Číně a dva v Rusku), v první polovině roku 2019 pak další čtyři. Trvale uzavřeny byly tři reaktory (dva v Rusku a jeden ve Spojených státech). Celosvětový počet provozovaných reaktorů aktuálně činí 417, což je o 21 méně než v roce 2002, kdy dosáhl maxima.

Během roku 2018 navýšily jaderné elektrárny v globálním měřítku svůj instalovaný výkon o 9 GW na celkových 370 GW, což znamená překonání historického maxima (368 GW z roku 2006). Pro srovnání – u obnovitelných zdrojů došlo v roce 2018 k navýšení o 165 GW.

K 1. červenci 2019 bylo ve výstavbě 46 reaktorů (z toho 10 v Číně), o čtyři méně než před rokem a o 22 méně než v roce 2013. Více než polovina (59 %) rozestavěných reaktorů má zpoždění oproti harmonogramu výstavby. Do roku 2030 by muselo být k síti připojeno 188 nových reaktorů, aby se vyrovnalo předpokládané odstavování, což třikrát překračuje tempo dosažené v posledním desetiletí.

Podíl jaderné energetiky na globální výrobě elektřiny mírně poklesl na 10,15 %. Tři ze čtyř nejsilnějších světových ekonomik – Čína, Japonsko a Německo – vyrábějí větší množství elektřiny z nových obnovitelných zdrojů (bez započítání produkce vodních elektráren) než z jádra. Totéž platí i o Brazílii, Mexiku, Španělsku, Velké Británii, Holandsku, Jihoafrické republice nebo Indii.

Elektřina z nových jaderných reaktorů je také mnohem dražší, než elektřina vyrobená pomocí slunce a větru. Náklady na výrobu solární energie se pohybují od 36 do 44 USD za megawatthodinu a klesají, zatímco větrná energie na pevnině přijde na 29 až 56 USD a také je stále levnější. Náklady na jadernou energii se pohybují mezi 112 a 189 USD a mají rostoucí trend.

Analytik Mycle Schneider osobně představí hlavní výsledky zprávy 25. září 2019 v Praze. Pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou také zvou všechny zájemce na podvečerní talk Martina Bursíka s Myclem Schneiderem „Jaderná energetika a změna klimatu“. Začíná 25. září v 18 hodin v prvním patře galerie Langhans – Centrum Člověka v tísni v Praze (Vodičkova 707/37).

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla řekl: „Zástupci jaderného průmyslu v české vládě vytvářejí iracionální dojem, že pro řešení našich energetických potřeb a snížení emisí skleníkových plynů není žádná jiná volba, než stavba nových atomových reaktorů. Jenže nahradit spalování uhlí jádrem by znamenala postavit osm až devět nových reaktorů velikosti uvažované pro nový zdroj v Dukovanech. V případě elektřiny z obnovitelných zdrojů plánuje vláda dalších deset let pokračující stagnace, to je potřeba zásadně změnit.“

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl: „World Nuclear Industry Status Report poskytuje každoročně unikátní příležitost vidět klíčové ukazatele jaderné energetiky v globálním měřítku. Z pohledu klimatické změny je právě toto měřítko nejdůležitější. Speciální kapitola věnovaná tématu ukazuje, že jaderná energetika rozhodně nemá našlápnuto k tomu, aby nahrazovala fosilní zdroje. V příštích letech bude při zachování současných trendů spíše stagnovat. Dává proto smysl soustředit se na sektor obnovitelných zdrojů, který ve světě několik let v řadě dynamicky roste.“

tisková zpráva

145 Comments on “Jaderná energetika je příliš pomalá a drahá, aby mohla řešit globální klimatickou změnu, tvrdí nová zpráva”

  1. Je to děsivě jednostranné hodnocení. Konec článku pak
    Je to děsivě jednostranné hodnocení. Konec článku pak ukazuje přehlídku největších ekologických škůdců v republice. Děs.

    V ceně elektřiny za slunečníky a větrníky není cena za akumulaci energie, resp. náhradní zdroje. Taky není zmíněno, že právě díky obstrukcím kdejakých ekofašounů se prodlužuje a prodražuje stavba každé JE.

    1. Víte, problém je v podstatě v tom, že zatímco osadit
      Víte, problém je v podstatě v tom, že zatímco osadit fotovoltaikou děsivé množství prázdných a nevyužitých ploch střech (tepelných ostrovů bez využití) např. v ČR fotovoltaikou nebo ohřevem teplé vody včetně přitápění je otázka 1 roku a dostatečného množství montážníků, přičemž se bavíme o využití již postaveného a výrobě tepelné a elektrické energie přímo v místě její spotřeby, tak jaderka znamená úplně něco jiného. Ohromný zdroj s vysokým stupněm zabezpečení a odborností obsluhy, s nijak jednoduchou výrobou a dopravou paliva, o vyhořelém nemluvě. Plus brutální rozvodnou sítí s velmi pomalou odezvou regulace výkonu na výkyvy spotřeby. Co se délky stavby týče, tak stačí kouknout do světa, nikde se nedodržely termíny a počítají se v letech, v horším případě zpoždění deseti a více let. A náklady? Strmě a astronomicky rostou do násobků původní ceny.
      A bez akumulace je JE rovněž, přičemž výpadek JE je dost velký průšvih, v případě Temelína vlastně celý roční export elektřiny ven z ČR. Čili je jednodušší mít hodně decentralizovaných zdrojů nebo jeden ohromný? A ty decentralizované nejenže mohou mít menší či větší akumulace podle své spotřeby a přizpůsobit tomu své chování, ale mohou dodávat i do okolí. Co se pak noci či počasí u FVE týče, tam je to o akumulaci i možnosti nakupovat. Protože třeba noční proud levný je důsledek toho, že holt odstavit uhelku či jaderku nebo nějak moc snižovat jejich výkony je drahé a neefektivní.

    1. A padl ten šéf jako hrdina – tzn. Agrofert zaplatil – nebo
      A padl ten šéf jako hrdina – tzn. Agrofert zaplatil – nebo padl zbytečně – a Babiš se směje? A brání se nějak hrdinně sesazení – a Babiš má problém – nebo drží hubu a krok? A Babiš se směje? Protože o tom to celé je, znepříjemnit zlodějům výdělek.

  2. Kdybych byl politik (nastesti nejsu nechci), nevim proc bych
    Kdybych byl politik (nastesti nejsu nechci), nevim proc bych mel supportovat fvE a vtE u nas v soukromem rozsahu, kdyz bych z toho nic nemel.
    Snad si na svem za cas postavim xyE pro vlastni spotrebu el.en., coz souvisi s dostupnosti technologie s ulozistem za rozumny peniz verzus toho, kolik bude stat kWh za nejaky cas.

    1. To je ovšem ten obvyklý korupční přístup k politice á
      To je ovšem ten obvyklý korupční přístup k politice á lá byrokrad a politruk. Dnes stát bere zdravotní a sociální daně (opravdu nejde o pojištění, to je první podvod na voliče už od Klause a ostatní ho nezměnili) v procentech z příjmu a bez jakýchkoliv slev. Dává za to relativně zdarma zdravotnictví, léky, nemocnice a náhradu výdělku po dobu nemoci. Takže by mu mělo záležet na čisté výrobě energie i dopravě, aby předcházel poškozování zdraví, které platí. To by měl být důvod přístupu s péčí řádného hospodáře.

  3. Takže přečtu článek a místo nestraného hodnocení
    Takže přečtu článek a místo nestraného hodnocení jaderné energetiky se nedočkám ani náznaku nestranosti a rovnou se dozvídám, že Bursík si pozval svého znalce, který tvrdí, že jaderná je zbytečná 😀

    Jasně a proto němci musí tvrdě prosazovat northstream, protože musí nahradit jadernou energii plynovejma elektrárnama.

    Když připočtu, že prosazují elektromobily namísto aut na CNG, tak jim ani nejde o ekologiu. 😀

    By nám ten expert mohl vysvětlit, proč je neekologické spalovací motor+cng, zatímco prohnat CNG v elektrárně, pak přenést na nabíječku, kde se strátou nabít akumulator a pak zdalší ztrátou převést na pohyb, proč rovnou CNG nepřevést na pohyb, kde je ta ekologie, když se spálí stejné CNG, ale navíc se zasere svět výrobou akumulátzorů 😀

    Takže děkujeme za článek, který sděluje pohádky jako fakta, proč propsím na konci není sdělení, že je to PR ekologů jako Brusík a je tvrzeno, že je to odborný posudek?

      1. Dvoustupňová paroplynová elektrárna (je to patrné i z
        Dvoustupňová paroplynová elektrárna (je to patrné i z názvu), má běžně účinnost kolem 60%. Špičkové technologie dosahují údajně až 75%. Jde o kontinuální spalovaní v zpravidla v optimálním režimu. Řízené mikrovýbuchy ve spalovacích motorech se takové účinnosti nemohou ani teoreticky přiblížit. Reálná (nikoli spičková účinnost v optimálním režimu, který se v běžnémm provozu nedá docílit možná ani u hybridů) je někde kolem 25%. Hybridy jsou na tom trochu líp, ale i ty mají svoje limity.

          1. Co chcete odpovědět, když zde píšete o účinosti a
            Co chcete odpovědět, když zde píšete o účinosti a porovnávíte ji demagigicky…

            a) CNG motor–> pohyb auta
            b) CNG elektrárna–>elektřina

            Co k tomu vašemu příspěvku přidat ztráty při přenosu, ztráty při nabíjení akumulátorů, ztrátu při převodu na pohyb+teplo na topení auta 😉

            Takže chcete vyjádření, no já se nemohu vyjáídřit k něčemu co porovnává hrušky a jablka. Vypuštěním dalších událostí co se stane než se elektromobil rozjede, když porovnáváte učinost je řekněme úsměvné 😉

            Chápete, že já narozdíl od vás porovnával:
            a) CNG motor–>pohzb auta
            b) CNG elektrárna–> pohzb elektromobilu

            Je vám jasné, že při vašem výpočtu vám chybí tolik informací…

            1. Chapete, z emi predhazujete neco, co jsem nerekl a nikdy
              Chapete, z emi predhazujete neco, co jsem nerekl a nikdy nenapsal? A nejak se mi to ani nelibi. Celou dobu se bavim o porovnani ucinnosti vyroby elektriny z CNG a p[ak provoz elektrauata a rovnou rpovoz auta na CNG. Co jineho dle Vas porovnavam? 🙂
              Jake informace mi chybi pri mem vypoctu? 🙂

              1. Na jiném místě jste poředpohodil výpočet, tam máte na
                Na jiném místě jste poředpohodil výpočet, tam máte na vašich číslech ukázáno, že jaksi nemáte pravdu v učinostech… Takže ne, nemyslim si že píšete pravdu natož aby jste mě přesvětčil, když i váš výpočet ukazuje, že nemáte pravdu, tedy když připustíte, že elektromotor má ztrátry a do aut se montují turba…

                1. Jen malé zamyšlení k tématu, řetězec zemní plyn – pohyb
                  Jen malé zamyšlení k tématu, řetězec zemní plyn – pohyb vs. zemní plyn – elekťrina – pohyb, nebude energeticky příliš rozdílný, ale jsem přesvědčen o některých výhodách, díky kterým se přikláním k elektromobilu.

                  1) u elektrárny se vždy dá dosáhnout lepších emisí při spalování.
                  2) emise jsou produkovány dále od obydlených oblastí.
                  3) je výhodnější do domácností přivádět pouze jeden zdroj energie, za mě elektřinu a nemuset udržovat další infrastrukturu, např. plyn.
                  4) elektřinu lze snadno získat i z malých lokálních zdrojů
                  5) elektromobil je jednodušší a má méně mechanicky namáhaných součástí, tudíž by mohl mít menší poruchovost a méně náročnou údržbu z toho plynoucí větší životnost.

        1. A jako bonus je mnohem jednodušší ohlídat pár velkých
          A jako bonus je mnohem jednodušší ohlídat pár velkých spalovacích zdrojů než statisíce spalovacích motorů v plechových miláčcích. Všechny zdroje elektrárny a teplárny nad 50 MW musí mít kontinuální měření spalin, podle provozního řádu musí technici na velíně řídit elektrárnu/teplárnu tak, aby dodržovala limity, musí mít přímou datovou linku na ČIŽP, která jim 2x ročně kontroluje měřáky jestli nejsoucinknuté. A jednou za cca 5-10 let se jim utáhnou šrouby, zpřísní se emisní limity.

            1. Nevím, jděte se zeptat všech těch mamlasů, co kupují
              Nevím, jděte se zeptat všech těch mamlasů, co kupují něco jiného než nejlevnější Dacii v minimální výbavě.
              A neměňte téma vlákna.
              BTW.: Myslíte, že budou v případě EV popřeny ekonomické zákonitosti platné pro všechny ostatní masově produkované průmyslové výrobky a nepůjdou s cenou dolů?

              1. Znovu, co ma hlidani spolecneho s tím co píšete? Myslíte,
                Znovu, co ma hlidani spolecneho s tím co píšete? Myslíte, že CNG motor bude najednou mít emise jak uhelka? Není to spíše o tom, že se neustále přidává „pičovinky“ do aut co mají papírově snížit emise nebo jako katalyzator co to sníží, ale životnost ubohá? Přizom CNG má ony emise fakt nízké…

                Zde s enebavím o tom jestli je lepší uhlí vs plyn, při výrobě elektřiny pro domácnost, já se bavím o tom, že spálím CNG a dostanu pohyb auta, případně odpadní teplo na topení v zimě a porovnávám to s tím, že musím vyrobit elektřinu, tu přenést někam, tam to nabít to akumulátorů a teprve potom rozjet auto a zatopit si v něm, fakt chcete tvrdit, že když porovnáte tyto dvě větve, plyn–>pohyb, že plynová elektrárna vyjde lépe i když by se motory nehlídali…

                1. Zkuste prosim sve tvrzeni podporit vypocty.
                  Opravdu jste

                  Zkuste prosim sve tvrzeni podporit vypocty.
                  Opravdu jste presvedcen, ze emise z paroplynove elektrarny jsou stejne jako z plynoveho auta? Jste presvedcen, ze emise spalovaciho stroje bezisci v idealnich otackach jsou stejne jako u studeneho mimo rozsah otacek s nejvetsi ucinnosti?
                  Mimochodem, ne vzdy se odpadni teplo v aute vyuzije. Nekdy potrebujete klimatizovat, na to je Vam teplo k nicemu. Zato doma i v lete vyuzijete teplou vodu, nebo ne?
                  Vite, ze v teto vetvi jste jediny, dko zminil uhli? 🙂

                2. Výpočty? Já s nima začal, že bych svoje výpočty měl
                  Výpočty? Já s nima začal, že bych svoje výpočty měl obhajovat? Jooo? Ne, takže požadováním toho nic nedocílíš, a co opačně, já upozornil, že výpočet neobsahuje docela dost proměnných, a dal jsem toto dřív jak ty, takže když diskuse, tak co prvně oodpovědět na moje upozornění než něco začneš vyžadovat? To se ti nechce, protože píšu něco co se ti nelíbilo 😀

                  Mimochodem, to ani elektrárna nevyužije vždycky odpadní teplo, takže jsme se dostali kam? K tomu, že ani auto ani elektrárna není dokonalá 😀

                  A cdo že sem zmínil uhlí? To dokazuje, že nemám pravdu v učinosti těch dvou větví nebo jenom tvoje alergie na uhlí NEBO už nemáš argumnet tak, slovem uhlí dokazuješ nepravdu o účinosti? Myslím, že ne, chceš tím říci “ a vy mlátíte černochy“;) 😀

                3. Dobre, ordpovim tedy v duchu Vasich prispevku (a predevsim
                  Dobre, ordpovim tedy v duchu Vasich prispevku (a predevsim toho, se kterym jste zacal).
                  Ucinnost cyklu plynova elektrarna – elektroauto je vyssi jak plneni plynu do auta a jeho spalovani k pouziti pohybu a vyuziti jen casti tepla k topeni.

                  Jsem rpesvedcen, ze objekty, ktere elektrarna teplem zasobuje) potrebuji teplo i v lete (TUV), zato jak vyuzijete teplo v aute v lete? Navic paroplynova elektrarna se da vyuzit jako zaloha pro OZE, kdy pro ne nejsou idealni podminky, v takovem pripade pak BEV pro pohyb a topeni nepotrebuje zadny plyn. Takze vyuzit elektroaut poskytuje vetsi flexibilitu na vyuziti zdroju pro pohyb aut.

                  Zminenim uhli jen zanasite zmatek do diskuze. Bavime se o vyuziti plynu pro pohyb nikoliv uhli, nebo se pletu?

                4. No vidíš, toto je odpověd, konečně proč si myslíš
                  No vidíš, toto je odpověd, konečně proč si myslíš něco jiného, ne žvásty 😉 Není to lepší, než cyklit se dokola, kdo má většího pindíka?
                  Zkazil si to poslední větou, ale to odpustím, protože zbytek konečně něco sděluje.

                  Takže odpovídám, já mám opačný názor. Myslím, že ta trocha elektřiny při plnění CNG(zemní plyn z trubky pro některé co vidí rozdíl mezi CNG a NG a tím co jim teče v tupkách do spráku) je lepší.
                  A tím myslím, že se vezme bilance kdy mě končí „trubka distribuce“ a výsledkem je pohyb auta+klimatizace/topení.

                  Záloha plynovka? Myslíš, jako když přijedou věšichni domů a začnou nabíjet auta? Nebo, protože se nastavěli větrníky a musí se kvůly tomu nastavět elektrárny, které by jinak byli zbytečné?
                  To bych pak musel započítávat kromě prostého převodu CNG-pohyb, i věci, kdyby dostavěli temelín, tak by nemusela být plynovka na zálohu a dodávala by teplo, takže bychom pak mluvili o účinosti mixu výroby na základ potřeb spotřeby. A tam bychom se dostali, že ekonomicky nevýhodné a to i ekologicky je plynová elektrárna, tedy přesně to co se děje v německu.
                  ALE UZNÁVÁM, že kdyby plynovka byla pouze jako záložní zdroj na špičky, při neexistenci FVE a větru, a halvní zdroj by byla jaderka, pak bys měl pravdu a v důsledku by auto na CNG prohrávalo z elektromobilem 😉

                5. Dobre, podporim svuj nazor zjednodusenymi cisly:
                  Ucinnost

                  Dobre, podporim svuj nazor zjednodusenymi cisly:
                  Ucinnost paroplynove elektrarny 60 %, ucinnost BEV (od elekrarny na asfalt) 60 %, dohromady 36 %. Ucinnost salovaciho auta (z motoru na asfalt 25 %). S cim nesouhlasite? 🙂

                  S druhou casti reakce taky nesouhalsim. JE ma konstantni vykon. CR (Evropa) nema konstantni spotrebu. Spicky spotreby se i dnes vyrovnavaji (a v teto reakci je zatim nepodstatne, jak efektivne ci ekologicky). Takze u OZE se musi vyrovnavat nejen spicky spotreby ale i spicky vyroby. Myslim si, ze toto vyresime do doby, nez se uzavrou provozovane JE. Pokud ne, pak paroplynova elektrarna se da docela dobre regulovat (narozidl od jinych fosilnich zdroju), takze se docela dobre hodi jako doplnek k OZE.

                6. Tak začnu od JE, nemá konstatní výkon, lze s ním chýbat,
                  Tak začnu od JE, nemá konstatní výkon, lze s ním chýbat, jasně není to rychlost vodní, či plynové apod. ale hýbat se s ní dá, tedy jeden ze záklůadních předpokladů je pohádka, protože hlavní odběry se dají +-autobus plánovat, protože mají možnost,že se dají řídit dálkově, např. toto je jeden z předpokladů chytrých sítí, že se budou dát vypínat i domácnosti dálkově ;).

                  K účinosti, chybí slovo AŽ 60PROCENT, ne že 60 procent, což chápete, že je rozdíl 😉 Tedy ideál, pak počítáte ztráty asi při nabíjení Tesly, kde je psáno 11,5kW, ale příkon 19,2? Tedy opět ideál. A kde chybí učinost elektromoru v ideálu kolik 90procent nebudeme počíétat??? to jsme na 32,5procentech ucinosti?

                  A ted k tomu spalovacímu motoru, a tech 25procent, no, ale to je klasickej spalovak, kdyz na nem je turbo, pak jsme najednou na 35procentech. 😀

                  A kdyz si odpustim, ze pri prenosu elektricke energie jsou take ztraty, ze bychom chteli v zime topit i lektromobilu a v spalovaku nas to nic navic nestoji, pak hrubíma číslama jsme jinde, než chcete VY 😀

                7. Muzete mi sdelit, zda se JE opravdu reguluji a jak ta regulace
                  Muzete mi sdelit, zda se JE opravdu reguluji a jak ta regulace teda vypada? Zda pri regulovani se prodlouzi doba behu JE tim, ze se usetri palivo a je mensi opotrebeni a tedy delsi zivotnost?
                  Priznam se, ze bych nebyl nadseny, kdyz by mi nekdo dalkove vypnul domacnost, topim elektrikou, mam v ni mrazaky s jidlem a dokonce v ni i pracuji 🙂

                  Dorbe, ucinnost paroplynove e;lektrarny je az 75 % Ja nepocitam ztraty pri nabijeni Tesly, ja pocitam ucinnost BEV 🙂 Opravdu mi chcete rici, ze ucinnost nabijeni BEV je Vami zminenych 60 %? Jste ochotny prijet? Ja jsem ochotny vybit BEV do nuly a pak jej plne nabit s tim, ze vypnu doma vsechny spotrebice a zkontrolujeme elektromer. Nebo se podivame do specifikaci? A i kdyz bych vzal Vasich 60 % pri nabijeni a 90 % ucinnost motoru jsme na 54 %. Z Vasich cisel jsem nepochopil 32,5 %. Budete tak hodbny a napisete vypocet srozumitelneji (lepe matematicky jak v souveti)?
                  EDIT: Omlouvam se je to tech 60 % * 54 %.

                  Jsem rpesvedcen, ze motor s turbem v realenm provozu nema ucinnost 35 %, muzete mi dat nejaky odkaz, kde bych nastudovanim svuj nazor zmenil? EDIT: Jinak jsee presvedcen, ze spalovaci motor na silnici neprevede v beznem provozu vic jak 15 % ucinnosti, chtel jsme k nim ale byt dost stedry, stejne jako by se zde naslo par lidi, kteri by rekli, ze BEV ma vyssi ucinnost od elektrarny na zem nez 60 %). Samozrejme oboje si muzeme docela snadno za par minut spocitat na nejakych modelovych autech na elektrinu a CNG z jejich spotreby (je mi jednoi v jake metodice, kdyz bude pro obe stejna) a z toho, kolik energie je skryto v 1 kg CNG. Mimochodem, jen jsem nnikde zatim nehledal, co je udavano jako 100 % ucinnost, tj kolik kWh ci joulu energie je potreba na ujeti 1 km pri 100% ucinnosti. Snad mi to tu nekdo prozradi.

                  Ze zkusenosti lidi s BEV s TC (TC proto, ze je do adekvatni ke ztratam CNG auta v lete pri pouziti klimatizace) bere topeni cca 10 % dojezdu, tudiz v zime bych z meho puvodniho vypoctu 36 % odecetl 4 % a dostal 32 % (EDIT: resp. pri Vasi uprave z 32,5 na 29 %).

                  Stale jsme hrubyma cislama na lepsi ucinnosti plynova elektrarna + BEV oproti CNG autu

                8. Počkat, tak mluvíme o regulaci JE nebo o opotřebení 😀 Ty
                  Počkat, tak mluvíme o regulaci JE nebo o opotřebení 😀 Ty hodně lítáš… Prostě lze regulovat, máš google, po 5 minutách si to najdeš a bude to psáno někým komu budeš věřit, mě nevěříš, jinak bys nezačal najednou, že možná to jde, ale zvyšuje opotřebení 😀 Hele, když top podle tebe prně nešlo regulovat, jak teĎ víš, že to zvýší opotřebení? Podle mě k této části nemám co napsat, vaříš z vody, co nejdřív použít googlu než tyto žvásty kdy něco víš, i když před pěti minutame podle tebe to ani nešlo…

                  Jsi přesvědčen že nemá 65procent a já má přijmout, že až60procent učinosti je běžná účinost 😀
                  Takže jinak řečeno, já mám tvé dojmy přijmout, ale ty mé ne, protože jsi přesvědčen, že nejsou pravdivé? Prosím, proč když vezmu wiki (nebo jiné technické zdroje), tak čísla co dáváš z ní ty sjou pravdivé, ale když je dám já, tak nejsi přesvědčen, takže stejnak máš pravdu ty 😀

                  Ok, tak si nehledal a našel si někde číslo, kdo to spočítal za tebe, mění to číslo neee, jenom, že jsme našli na netu stejný zdroj, já přímo čísla tesly, ty někoho výpočet…

                  Stále jsme na BEV lépe, protože cituji „Jsem rpesvedcen, ze motor s turbem v realenm provozu nema ucinnost 35 %“.
                  To je docela drsné zhodnocení, potom co jsem ti musel doplnit ztráty a pak dostanu odpověd, nemáš pravdu, protože já nevěřím tvým číslům, přitm se ti nelíbí pouze to co potvrzuje tvůj výpočet a spochybnujes pouze jedno co se ti nelíbí 😀

                  Hele, proč všechny ostatní jsou správně a to jedno co se ti nelíbí, tak to je špatně a až pokud ti dám odkaz uznáš, že je správné? Tyx ostatn í přijmeš jako správné z jakého důvodu, jenom protože potvrzují tćo jsi napslal, tedy nejsou potřeba dokazovat???

                9. Mate pravdu, vychazel jsme z prispevku Hariprasada. Dival sjem
                  Mate pravdu, vychazel jsme z prispevku Hariprasada. Dival sjem se ted na net a treba paroplynovka Pocerady uvadi ucinnost 58,4 %.
                  Takze 58 * vasich 54 na BEV je 31 % – topeni v zime je 28 %

                  35 % ucinnost turbomotoru beru jako teoretickou. Ja taky snizil vypocet na Vasi pripominku, ze beru teoreticke ucinnosti, takze budete tez tak vstricny a setkame se na prakticke ucinnosti 25 % CNG motoru? 🙂

                10. Takže v mé odpovědi byla hooodně nepříjemnej sarkasmus
                  Takže v mé odpovědi byla hooodně nepříjemnej sarkasmus na to proč bych ti měl věřit, to o opotřebení elektrárny při znižování výkonu, kde se ptám, jak to můžeš věděět, když podle tebe to nejde, to bohorovně přecházíš…

                  Ale nijak nekomentuješ 35procent, proč bych měl uznat tvých 25, protože ty mojim 35 prostě a pouze nevěříš?

                  A tak se dostáváme k tvé odpovědi, ty znovu zopakuješ 25procent a přidáš „jsem vtřícný“ s tím, že tam přidals „setkáme“, což by naznačovalo, kompromis mezi číslem 25rpocent co od začátku píšeš ty a 35procent co já 😀

                  Hele, jenom pro mě, co je to za vstřícnost a jak jsme se někde setkali, když si jednoduše pouze zoipakopval číslo, jenom si to řekl, tak, že chybí dodat „nebo dostaneš na holou“ 😀

                  Takže když použiju tvoju logiku „já prostě nevěřím tvojím 25 procentum, budu vstricnej a sejdeme se na 35procentech“? 😀

                11. Ja myslel, ze nechcete ted resit JE elektrarny. Nejak Vam
                  Ja myslel, ze nechcete ted resit JE elektrarny. Nejak Vam nerozumim 🙂

                  A co overit ta procenta vypoctem? Podlozte tech 35 %, prosim. Ocenim snahu i z Vasi strany.

                  Jinak to vezmu z opacneho konce. Vezmu Vasich 35 % ucinnosti Vaseho auta a nebudu schovivavy s 54 % ucinnosti BEV, ale vezmu lepsi ucinnosti, ktere se uvadeji

                  58 (elektrarna), 95 prenosova soustava, 90 menic a baterie , 85 menic a elektromotor = 42 % (38 % v zime)

                  Takze teoreticka ucinnost turbomotoru je 35 %, teoreticka ucinnost plynove elektrarny do BEV je v zime 38 %

                  A k elektrarne jeste muzete pripocist k dobru to, ze muze zasobovat teplem a TUV budovy na teplovod napojene.

                12. Takže znovu, ty jsi dal nějaká fakta o jaderné, tedy
                  Takže znovu, ty jsi dal nějaká fakta o jaderné, tedy opotřebení, já se doptal, jak to můžeš vědět, když si předtím tvrdil, že nejde regulovat, tedy logicky nemůžeš vědět, že se vív opotřebuje, když se reguluje 😀
                  Tedy mi to řeklo, jak přistupuješ k faktům 😉

                  Tak se točíme dokola, ty jsi dal čísla, dal si jich několik, kdy se mě potvrdili na základě toho, že sem si našel například technický list tesa motors pro nabíjení a rozdíl byl necelé procento, tak jsem je bral.
                  Spochybnil jsem jedno číslo a to 25proncet, že u moderních motorů je to 35.

                  A co se nedočkám, pán nám najednou začal měnit vstupní čísla, které sám dodal a dostal se na 42 procent???

                  Já to nechápu, celou dobu mě vysvětluješ, že neveříš mojem číslům a musím je dokazovat a tvoje jsou super a najednou se dostaneme k tomu, že miu dodáš nová čísla 😀

                  Co se prosím, kromě toho čísla 35procent u moderního spalováku a tedy nutnost změnit vstuponí čísla, abys byl zase na tom lépe změnilo 😀

                  Já to nechápu, jednou to číslo je pravdivé a nelze spochybnit, kdežto u oponenta stačí „nevěřím“ a najednou oponentovy dodáš nová a ten je má přijmout a navíc věřit 😀

                  Chlape, tímto posledním výpočtem co ted obsahuje určitě zaručené čísla zabil 😀 Porc jsou tyto zarucene a ty predtím ne 😀

                  Tak diplomku z VUT ve které jsem to našel dávat nebudu, ale stejne číslo je i na wiki, kde jsem se dostal, když jsem už se znalostí 35proncet zadal ted na googlu, takze co treba wiki? Turbo vs klasika? Jinak chápeš, že turbo to tam tlačí pod tlakem, tedy jako CNG? jenom proto, že v té diplomce psali, že to má výkon pouze o 3 procenta lepšé jak turbo na benzin to CNG, i když papírove by to mělo být 10-15procent, protože se tam vytlačáí vzduch což sniožuje výkon 😉 Takže bohorovně nepíšu o 3 procenta lepší CNG jak splaovák s turbem, ale píšu stejně… To jsem dacan, coo…

                13. Muzete uz konecne lidem predhazovat neco, co nikdy nerekli
                  Muzete uz konecne lidem predhazovat neco, co nikdy nerekli (viz Vase reakce na ePavla)? Je to od Vas neuctive a zni to silne namyslene. Muzete mi rict, odkdy veta zakoncena otaznikem a vlastne cela polozena jako otazka je fakt?

                  Snazil jsem se napsat, ze prvni cisla by mela odpovidat relanemu provozu (az na ucinnost elektrarny, kterou jsem si neoveril). Kdyz jste nesouhlasil s 25ti % ucinnosti CNG auta a udal jste teoretickou ucinnost (pri optimalnich otackach a teplote), pak jsme tedy zmenil sva cisla na teoreticke ucinnosti. Uz chapete, nebo to mam vysvetlit jinak?

                  Jinak chapu, ze turbo „to tam tlaci pod tlakem“ (ja jsem presvedcen, ze se jedna o vzduch a ne palivo) dela vyssi kompresni pomer a tim zvysuje efektivitu. Ale ta je zvysena tejhdy, pokud neni pozadovan plny vykon, coz je temer vzdy. Jen abych doplnil, ze mi neco rika spalovaci i elektricky motor.

                  A k tem JE. Pro muj selsky rozum je naprosto logicke, ze kdyz spotrebovavam palivo k nejake vyrobe, tak kdyz reguluji vyrobu, reguluji spotrebovane palivo (kdyz autem misto 100 km ujedu 75 km, predpokladam, ze nespotrebuji stejne mnozstvi paliva jak na 100 km). Proto jsme se na to ptal (znovu npisu, ze PTAL, ze to nebyl fakt) i s otazkou, zda se to bezne dela. Misto odpovedi me osocite, ze udavam nepravdiva fakta. Myslite, ze se s Vama da diskutovat nebo se Vas na nic nesmim ptat, nemuzu mit vlastni nazor a musim uvadet jen fakta?

                14. Tak vezmu co jste napsal „ro muj selsky rozum je naprosto
                  Tak vezmu co jste napsal „ro muj selsky rozum je naprosto logicke,“

                  A mě píšete, „dejte vyýpočet, dejte odkaz“?

                  to nekomentuju, že jste byl v porsa, že vaše čísla jsou ok, a co si dovoluju je zpochybnovat a pak najednou prijdete z jinejma a obhajujete, stylem „ten jsou lepsi“ 😮

                  Ano se mnou máte problém, já se ptám a opakuju dokola, a diskuse s váma se točí dokola, ve stylu, kdy vaše čísla jsou prostá fakta, nikdo je nemusí dokazovat, když náhodou napíšu o té jaderce, kde to byla absurdita loická, že proč když jste s ní začal, sjte mlčel, tak to dobijete „můj selský rozum“, a přitom stále dokola oponentovi píšete:

                  „musíte dávat fakta a odkazy, dokázat to výpočtem, jinak nemůžu brát vaše čísla a fakta vážně“ 😀

                  Takže na začátku jsme se shodli na výpočtu co opbsahoval procenta, jediné číslo co byl spor 25 vs 35. Najednou jste dal jiná čísla, proč bych je měl přijmout, když jsem hledal na netu, tak informace potvrzovali ty první…
                  Že je váš selskej rozum označil, že tyto teĎ jsou ok, protože se vypořáídavají s čílem 35 u spalováku??? 😀
                  Reálný provoz je co? Císlo 25 procent? U pylnovky jendou to cislo podruhe ono, kde je tedy to reálné z provozu??? Kde mám vidět, že to 80 není jako když čtu u turba učinsot 50 u starších 80 u novějších, ale reálně na provoz to má jenom 35, tedy, že tvoje číslo není jako u turba? Já na netu našel až 60procent, skutečnou po odečtení všech cypovin, viz příklad turba…

                  Hele já neříkám, že moje zhodnocení je pravda, ale od začátku říkám, že je to můj názor, když mi někdo napíše fakta co jsou reálná, tak jsem ochoten ho změnit, ale když mi napíšeš „nvěřím“ a doufám, že pak řeknu, jooo, celou dobu zastavam spatnej nazor, alke on mi pise, ze neveri v ty cisla co jsem nasel v diplonce, tak to zahodim, proste vira je neco vic nez fakta 😀

                  Takže viz první odstavec, pro mě jsou fakta, teřba to, že přečtu vaše číslo,jdu na net a ono se mi potvrdí a spochybním pouze jedno co jsme našel jiné, ALE pak se dozvím, když je potřeba jinej výsledek, protože je potreba 42, tak najednou nové čísla a mám je přijmout 😀 Otázka zní proč? Otáízka je důkaz když už vaše, proč ty staré jsou lživé a ty nové ne, ne stylem nevěřím/říkám/mlůj selský rozum…

                  A k poslední věte „musím uvádět jenom fakta“, tak to cheápu, po mě chcetre výpočet, odkaz, ale vy nemusíte 🙂 Jako, že jeden diskutující může oponovat textem, že druhej napsal blbost tím, že si to myslí, ale když druhej na tento „myyslící text“ napíše že je to blboist tak odpovědí „dejte výpočet“ 😀

                  No ty sesš čím dál lepší…

                15. Ano, mam s Vama problem, predhazujetemi neco, co jsem tak
                  Ano, mam s Vama problem, predhazujetemi neco, co jsem tak nemyslel a ani nerekl a nejsem jediny, kdo si to mysli 🙂 A nebudete tedy tak hodny a nereknete mi, jak se realne reguluje vykon u JE? Ja to nevim.

                  Ucinnost 35 % beru, ze je na stolici v idealnich otackach za idealni teploty. Ja jsem se setkal mockrat s udavanou spotrebou aut, ktere nelze za normalniho provoozu dosahnout.
                  Muzete prosim rozporovat ta cisla v mem teoretickem vypoctu pro BEV? 58, 95, 90, 85? Nebo jsem neco zapomnel? Budme vecni, prosim.

                  Zbyteku Vaseho prispevku nerozumim ani po opakovanem precteni.

                16. Pred nejakým časom tu tiež bola debata o tom akú má
                  Pred nejakým časom tu tiež bola debata o tom akú má vlastne reálnu účinnosť spalovacie auto a elektromobil a tiež tam padali rôzne percentá bez reálneho základu, tak sme s kamarátom urobili pokus.
                  Porovnali sme spotreby VW passat cc 2,0Tdi, DSG 6st. s Teslou S75D.
                  Jazda sa uskutočnila v noci po dialnici 102km (štart na čerpacej stanici, v cieli otoč a ciel na tej istej čerpačke) Rýchlosť 90km/hod, bez kúrenia a klímy, rozostup aút 300m.
                  Tesla mala v cieli celkovú spotrebu energie 14,6kWh (14,3kWh/100km) a Passat 5,3L (5,2L/100km) nafty, (dočerpali sme na tom istom stojane do plna, tak ako keď sme odchádzali).
                  Tiež neviem aká je skutočná potreba energie na danú rýchlosť a trasu, ale ak by sme predpokladali celkové straty pohonného systému Tesly (menič-motory-reduktory..) 30%, tak by vyšla potreba energie na 100km presne 10,01kWh
                  A teraz k tej skutočnej účinnosti Passatu, ktorá nám vyšla:
                  V 1L nafty sa nachádza 9,78kWh/L, teda celkovo spotreboval na 100km, 5,2×9,78 T.j. 50,85kWh a z toho vypočítaná reálna účinnosť: 19,7 %

                  Ak by bola celková potreba energie ešte menej ako 10kWh (t.j. nižšia účinnosť elektromobilu ako tých predpokladaných 70%), tak je na tom spalovák ešte horšie, samozrejme.

                  Ak by mal elektromobil účinnosť teoreticky 80% (čo asi nemá), tak by bola potreba energie na tento test 11,44kWh/100km a vtedy by mal Passat celkovú účinnosť 22,5%

                  Pán Karol zabúda, že aj diferenciál a prevodovka si tiež nejakých 10% ukradnú 🙂

                  To, či je efektívnejší elektromobil alebo spalovák už nechám na posúdenie iných, ja nie som na to odborník 🙂

                17. Mockrat dekuji za prakticky pokus a vypocet. Je to 100x lepsi
                  Mockrat dekuji za prakticky pokus a vypocet. Je to 100x lepsi nez me teoretizovani a googlovani.

                18. Rado sa stalo 🙂
                  Aj tak si myslím, že ten pašík nebol

                  Rado sa stalo 🙂
                  Aj tak si myslím, že ten pašík nebol adekvatna alternatíva k TMS. Skôr by som ho postavil k TM3, ale nemali sme vtedy k dispozicii.
                  Jeden kamarát, čo si ju nedávno kúpil si ju nevie vynachváliť a tvrdí mi, že na okreskách do 90km/hod má priemerku 11,3kWh/100km. To ale ešte overíme takýmto testom niekedy.

                19. Priznam se, ze mn se zda silne nerealna spotreba 14,3 kWh u
                  Priznam se, ze mn se zda silne nerealna spotreba 14,3 kWh u TMS. Tak nizkou nedosuji ani s i-Mievem a to taky netopim a neklimatizuji 🙂 A jen pdotknu, s Fabii 1,2 HTP jsme jezdil za 4,5 l na 100 km (v lete ale dle pocitace) 🙂

                20. TMS 75D je dost úsporná, fakt sa s tým za takých podmienok
                  TMS 75D je dost úsporná, fakt sa s tým za takých podmienok dá jazdiť pod 15kWh/100km. Ioniq a TM3 to dá aj za menej ako 11-12kWh, ale to neviem potvrdiť. Samozrejme sú to spotreby z palubného počítača. Zásuvkové budú o niečo vyššie. Tipujem tak 10-15%. Záleží tiež od výkonu nabíjania. Čím pomalšie, tým horšia efektivita. Ak by sa TMS 100kWh nabíjala výkonom 1,2kW (5A jednou fázou), tak bude tá strata možno aj tých 40%, ako písal Karol, ale to je extrém a nie normálny stav.

                  Dnešná jazda 2x ten istý ciel, v trase 3 dediny 55km/hod a dva úseky okreska 95km/hod. Jemné zrýchlovanie a takmer žiadne brzdenie
                  https://ibb.co/5rDKYf7

                21. Drsny, netusil jsem, ze teto spotrebu je TMS schopna. Mam BEV
                  Drsny, netusil jsem, ze teto spotrebu je TMS schopna. Mam BEV chvilinku, takze zatim neumim ty klidne rozjezdy, i kdyz ma vykon jen 35 kW, furt je to znatelnejsi nez jinych vlastnmenych autech. Dokonce byh to prirovnal k T613, kterou vlastnili rodice.

                22. Musíte to brát tak, že naše trojčata jsou 12 let
                  Musíte to brát tak, že naše trojčata jsou 12 let vývojově starý elektromobil, do něhož se prakticky nesáhlo. Takže opravdu máme dosti brutální spotřebu v porovnání s moderními elektromobily a ani váha trojčete přes tunu není nic moc.

                23. To je ale nesmysl, co jste napsal! Takže CNG Vám zázračně
                  To je ale nesmysl, co jste napsal! Takže CNG Vám zázračně v nádrži vznikne, Vy ho spálíte a to je celé. Cena za zázračně vzniklé CNG je cena pohybu.
                  A u elektřiny tam započítáváte i důchod horníka, co kopal uhlí elektrárně. Snad byste měl počítat jen spotřebu a cenu elektřiny, ne?
                  Tak je to správně.

                24. Ynteligente, tady mas zmerene spalovak vs elektromobil a
                  Ynteligente, tady mas zmerene spalovak vs elektromobil a vysledkem je i o kolik ses ty ekologickej:

                  https://www.auto.cz/emise-z-provozu-elektromobilu-martin-vaculik-a-jeho-tyden-bez-emisi-131383?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

                  Jinak řečeno bez jaderne bys byl hur jak spalovak 😀 Ale to urcite podle tebe delal test nekdo kdo tomu nerozumi, co na tom, ze to delal jeden z nejvetsich fakchmanu v oboru…

                  Krásná ukázka, když se udělá pořádnej test a přepočítá, tak se ukáže „ekologie dle RAdovana“ 😀 Hlavně že jádro dle radovana je cesta zpět 😀
                  A cena za 1km a predpoved vyvoje tam je taky krasne zhodnocena, ze zijes ted malou cenou, protoze je toho malo, ale chapu, to taky oznacis za blud nekoho kdo miluje spalovaky 😀

                25. Opět jste to potvrdil. Elektriku měříte až po důchod
                  Opět jste to potvrdil. Elektriku měříte až po důchod horníka, ropa se sama se přetváří v nádrži auta na benzín/naftu/plyn poté, co se tam zázračně zjevila s nulovou energetickou náročností. A brát za bernou minci kecy ropáků z auto.cz je úplný úlet. Žijte v tom dále…..

                26. Tak jsme si precetl pozorne clanek a tam BEV hodne chvali.
                  Tak jsme si precetl pozorne clanek a tam BEV hodne chvali. Mimochodem, rekl bych ze az nerealne. Pamatujete si, jak jsme tady pocitali ucinnost? Vsiml jste si, ze on ji pocital daleko vyssi jak ja natoz pak Vy?
                  Pise, ze pri dnesnim spinavem mixu ma BEV polovicni emise CO2 jak obdobne auto. Co je na tom neekologickeho? Nebo se Vam to zda malo? A nevidite tam potencial? Ma spalovaci auto potencial mit emise 0? Ma BEV potencial mit emise 0 (mimochodem, v ne moc starsim clanku o ID.3 psali, ze vyroba je uhlikove neutralni a uz zalezi na cloveku, zda i provozne.
                  Nikde v tom clanku nevidim naznak vypoctu, ze bez JE by BEV bylo horsi jak spalovak. Je to Vase domnenka, nebo to mate podlozeno vypoctem?
                  Vy tady krasne ukazujete, jak shazovat druhe a jak i pozitivni clanek prekroutit v negativa 🙂 Co se tyce vyjadrovani, nevidim mezi Vami a Radovanem rozdily.

                27. Ďakujem za odkaz. Chlapík to celkom dobre spracoval, len
                  Ďakujem za odkaz. Chlapík to celkom dobre spracoval, len škoda, že to nedokončil úplne, a to napríklad toto:
                  „Spálením každého litru nafty vznikne 2640 g CO2, takže scala jej při mých cestách mezi domovem a prací vypouštěla průměrně 118,8 g na každý kilometr. I tady by bylo spravedlivé připočítat něco na dopravu kapalných paliv a také jejich výrobu, přesnější čísla však nemáme“

                  Bez týchto údajov, je samozrejme údaj 118,8g/km pre Scalu neobjektívny a v skutočnosti je vyšší.
                  Pre Zoe však nezabudol pripočítať straty pri nabíjaní 5% a straty prenosovej sústavy 4,66% (ktoré tu často zdôrazňujete akoby to bolo niečo extrémne významné :D) Tieto straty však pre Scalu nepripočítal a tiež sa jej, samozrejme, týkajú.

                  A aj napriek tomu to pre elektromobil vyšlo na produkciu CO2 viac ako o 50% lepšie.

                  Ďalej škoda, že autor článku neuvádza ďalšie emisie, ktoré má elektromobil nulové a ktoré majú na na zdravie a prírodu omnoho horší dopad ako CO2
                  Napríklad:

                  NOx — oxidy dusíka, najviac zastúpené oxidom dusičitým. Vznikajú disociáciou dusíka pri vysokých teplotách a jeho následnou oxidáciou.
                  NH3 — amoniak. Vzniká nedostatočným spálením paliva.
                  CO – oxid uhoľnatý. Vzniká nedokonalým spaľovaním bez dostatočného prístupu vzduchu.
                  CHx — nespálené uhľovodíky. Vznikajú nedostatočným spálením paliva.
                  SO2 — oxid siričitý. Vzniká spaľovaním prímesí síry v palive.
                  O3 — ozón. Vzniká pri reakciách N0x a CHx.
                  pevné častice – rozpustné, alebo nerozpustné (sadze) – najmä pri motoroch spaľujúcich ťažko odpariteľné palivá.
                  aldehydy — čiastočne naoxidované uhľovodíky.

                  http://www.svetdopravy.sk/emisie-cestnych-vozidiel/

                  Tento článok vlasne dokázal, že aj keď a niekto všemožným spôsobom snaží dokázať ako je elektromobil škodlivý, tak víťazom škodlivosti je vždy spalovák 🙂

                  P.S. Za túto objektivitu ho chválim: „Kouzlo elektrického motoru je naopak v tom, že s energií mnohem lépe hospodaří. Zoe v mém testu spotřebovávalo třikrát méně energie (51,48 MJ/100 km) než dieselová Škoda Scala (160,2 MJ/100 km). Kdybych jezdil rychleji, či musel víc topit, rozdíl by klesal možná někam k polovině, víc ne.“

                  Ďakujem.

              2. Já si nekoupím ani tu Dacii, je mi líto dát tolik peněz
                Já si nekoupím ani tu Dacii, je mi líto dát tolik peněz za auto, když můžu mít ojetinu a neřešit kde mi kdo udělá nějaký škrábanec. EV jsou drahé a ještě dlouho budou, Citigo je dotované aby se dostalo na tuto cenu a i tak je to příšerně drahé. Bez státní podpory se prodávat nebudou. Buď jak buď to dostane evropu do krize do dvou let. Nevtipnější na tom všem je, že tím podporujeme největšího znečištovatele planety – Čínu.

                1. Jestli jste ochoten otevřít možnost kupování ojetin,
                  Jestli jste ochoten otevřít možnost kupování ojetin, nabízím Peugeot iOn za 8000 EUR. Za pár let ježdění vám to ušetří tolik peněz na provozu, že to vyjde výhodněji než kdybyste dostal benzínové zadarmo.

                2. S temi par lety bych byl opatrny.
                  Podoben velke auto si vezme

                  S temi par lety bych byl opatrny.
                  Podoben velke auto si vezme cca 6 litru benzinu, tj 2 kc / km. S i_Mievem jezdim za cca 0,4 kc / km (v lete, v zime to bude mirne horsi). Na palivu se mi tech 200 tis vrati za 125.000 km. Neco clovek usetri za emise, oleje, apod. Tak bych pri dobre vuli snizil navratnost na 100.000 km, coz neni par let :-).
                  Navic uvedena verze je z roku 2012, takz eje dost pravdepodobne, ze ma starsi clanky, ktere nezvladnou tolik cyklu, aby se auto dalo provozovat jeste 100.000 km pri rozumne degradaci.
                  Takze ciste z financniho hlediska se BEV jeste nevyplati. Ja mam deti, ktere mam rad, myslim i na svoje okoli a to vzdy, kdyz kolem mne projede spalovaci auto, ktere me dusi, takze mne se BEV vyplati z moralniho hlediska.

                3. Při nájezdu 20 000 km/rok, což není žádná hrůza, to je
                  Při nájezdu 20 000 km/rok, což není žádná hrůza, to je 5-6 let.
                  Pravdu máte ovšem v tom, že lidi, kteří se rozhodují jen podle peněz jsou (dle MUDr. Koukolíka) psychopati, psychicky nenormální lidé. Většina populace má i jiné hodnoty, jiné věci u ní mají svou váhu, optimalizuje tudíž i své chování podle jiného „vzorce“. V případě aut hraje roli spousta dalších faktorů – touha se ukázat, ekologické cítění, pohodlí, jízdní vlastnosti, dostupnost servisu a náhradních dílů, společenský tlak, zdravotní dispozice, …

                4. Na jednu stranu bych byl rad, ze bych dokazla najet 20.000 za
                  Na jednu stranu bych byl rad, ze bych dokazla najet 20.000 za rok, aspon bych si ekonomicky oduvodnil nakup BEV. Na druhou stranu se mi to zda silene ujety, to je 67 km za 300 dni. Tj. vice jak hodina v aute denne(ve vetsim meste vic jak 2 hodiny). Pokud by to mela byt cesta do/z prace, pak se mi zda lepsi vyuzit MHD kvuli moznosti udelat v ni nejakou praci (emaily, prispevky na Hybridu, reseni problemu do prace), nebo v MHD aspon relaxovat.
                  Jinak statistiky rikaji i neco jineho. 20.000 rocne neni prumerny najezd. Docela by me i zajimalo, kolik procent lidi najede 20 tis rocne. Ale jsme presvedcen, ze vice, nez kolik lidi ma BEV 🙂

                5. 20k km/rok není až tak neobvyklé.
                  Já osobně se MOC

                  20k km/rok není až tak neobvyklé.
                  Já osobně se MOC těším, až se auta budou řídit sama, přeprava bude jako služba za měsíční paušál a já nebudu muset žádné auto vůbec vlastnit a mít s ním starosti.

                6. Ja se taky moc tesim, az se auta budou ridit sama (skoda, ze
                  Ja se taky moc tesim, az se auta budou ridit sama (skoda, ze to nebude do 5ti let). Jen mam na to jine duvody. Nevadi mi starosti z vlastneni aut, jen nam MHD jezdi 4x denne, takze je auto mirne rychlejsi a taky bych nemusel delat papataxi 🙂 V aute by pak clovek mohl relaxovat ci pracovat jeste lepe jak v MHD.

                7. MHD bývá bohužel v rukou politruků a byrokradů drahá a
                  MHD bývá bohužel v rukou politruků a byrokradů drahá a nepoužitelná. Nebo sice dají slevy a dotace (čili je dál drahá, jen to není vidět ihned v mé peněžence), ale nepoužitelnost díky neexistujícím spojům, přípojům nebo existujícím ale nenavazujícím šílená. Když to probírám s lidmi, chválícími si každodenní cestování autem, zeptám se jich obvykle na něco, co jim vyrazí dech: „A došlo Vám, že ta svině politruk a byrokrad Vás svou nečinností donutil platit jak tu nefunkční MHD, tak koupit si draze ze svých zdaněných peněz auto a platit jeho provoz, u spalováků se šílenou daní na palivo?“ Většina lidí o tom takhle nepřemýšlí, ale bohužel takhle to v principu je. Platíme si mobilitu x krát a většinou zbytečně.

                8. Jestli vás zajímá můj názor na MHD, tak je to
                  Jestli vás zajímá můj názor na MHD, tak je to takhle:
                  Systémy MHD jsou zralé na unbundling, stejný proces, který nastal v případě vlakové dopravy, v dodávkách elektřiny nebo plynu. Oddělit od sebe organizaci MHD, rozvoj a údržbu infrastruktury, a provoz přepravních prostředků.
                  Úkolem organizátora MHD by bylo definovat přepravní linky (čím víc, tím líp), proplácet peníze přepravcům (na základě počtu přepravených lidí), kontrolovat kvalitu přepravy a publikovat jízdní řády.
                  Rozvoj a údržba by se spojila do jednoho podniku s příslušnou městskou/krajskou firmou mající v gesci silnice.
                  Přeprava by se liberalizovala a stimulovala by se na ní maximální konkurence. Přepravci by hlásili jak často a na jakých linkách budou jezdit. Mohli by vozit čímkoliv od „fabie přes „transit“ po „kloubák“, museli by dodržovat požadavky na kvalitu přepravy a museli by dokumentovat počet přepravených osob.
                  Tohle by se Vám líbilo?

                9. To vypadá jako plán, jak říkal jeden film. Na lince Praha
                  To vypadá jako plán, jak říkal jeden film. Na lince Praha – Ostrava se to osvědčilo, ta kvalita šla nahoru neskutečně a cena dolů taky. U taxíků je to rovněž ověřeno, co nastoupil Uber a Liftago. prostě konkurence dělá divy a zázraky. A reaguje promptně na tržní požadavky.

                10. Mě se tyhle systémy líbí jako jako to nejlepší z obou
                  Mě se tyhle systémy líbí jako jako to nejlepší z obou světů. Veřejný sektor tomu dodává řád, legitimitu, přístup na trh a nestrannost (tj. nutné předpoklady fungování tržního prostředí). Tržní prostředí a konkurence funguje jako „velký optimalizátor“, který se velmi rychle proiteruje k uživatelsky přívětivým a finančně efektivním řešením.
                  BTW. Tenhle systém by v sobě měl zahrnovat i možnost si dopravu na lince přivolat.
                  K tomuhle mě inspirovala osobní zkušenost s Uberem v USA a s maršrutkami v Rusku.
                  Teď „jen“ sehnat nějaké město nebo oblast, kde by měli „koule“ to udělat v malém jako pilotní projekt a učit se z vlastních chyb.

                11. To bude to nejtěžší. Poslední politik s gulama byl
                  To bude to nejtěžší. Poslední politik s gulama byl Topolánek. Nyní je to samý přizdisráč.

                12. Tak ten nápad prodat Jančurovi, Leoši Novotnému, Flix Busu
                  Tak ten nápad prodat Jančurovi, Leoši Novotnému, Flix Busu nebo nějakému jinému dravci, který chce překopat poměry v dopravě. Ať si ti kapitalisti na ty posery bafnou 🙂
                  Topolánek měl sice „koule“, ale v jeho případě to spíše byla nezvládnutá druhá míza.

                13. Měl koule akorát na podporu tunelování státu a výrobu
                  Měl koule akorát na podporu tunelování státu a výrobu solárních baronů. To má každej druhej.

                14. Topolánek byl ODS, ti opravdu solární barony nevyrobili a
                  Topolánek byl ODS, ti opravdu solární barony nevyrobili a nepodporovali.

                15. Tak toho se taký nemohu dočkat.
                  Vyřeší to spousty

                  Tak toho se taký nemohu dočkat.
                  Vyřeší to spousty problémů, jako například neskutečnou agresivitu lidí, když si sednou za volant.
                  Když ten člověk není za volantem tak je normální, jen co usedne za volant stává se z něj agresivní sobec, kterému všichni ostatní překážejí a jen on má právo jet po silnici, nebo na dálnici v levém pruhu.

                  Opravdu se teším na dobu, kdy nasednu do auta řeknu jen do práce a pak se o nic nebudu starat. Už aby to bylo. Snad se toho ještě dožiju. 🙂

                16. Jezdím 2-3 týdně 60-70 km do práce. Tj. za den 140 km za
                  Jezdím 2-3 týdně 60-70 km do práce. Tj. za den 140 km za týden cca 400 km. Jedna cesta cca 1 hodinu.
                  Když se mi auto porouchá, tak VLAK+MHD trvá 2 hodiny!!! Plus vlak má věčně zpoždění 10 minut a autobus mhd také, takže ve výsledku jsem v práci ze dveří do dveří za asi 2 hodiny a 20 minut!!!

                  Né to fakt ne, autem ušetřím 2 hodiny denně, protože ze dveří do dveří tom mám 1 hodinu plus mínus 5 minut.
                  Navíc stres z toho, že nestihnu vlak, protože se autobus sekne, je horší než stres z řízení auta.

                  A jestli si myslíte, že nco ve vlaku udělám, tak jste také na omylu. Spát nejde, protože vás 2x vzbudí průvodčí, jednou když nastoupíte, po druhí vždy ruzně, když se průvodní mění a pak už zase přestupujete na mhd. Dělat na počítači se také moc nedá, věčně tam někdo hlasitě směje, nebo huláká, nebo je tam zima (taková 1 hodinová cesta vlakem při 5 stupních pod nulou bez topení je faaaakt chuťovka), nebo při věčných výlukách kdy na nás ČD zapoměli a stáli jsme v 5 stupních nad nulou před nádražím a čekali až pro nás přijede autobus, který už byl 30 km jinde a nemohli na něj sehnat telefon.
                  Až po smradlavé sedačky nasáklé potem, kdy se bohíte, co chytnete.

                  Jediné co mne na vlaku baví jsou lidi, jsem rád když si přisedne někdo inteligentní a dá se s ním mluvit, člověk pozná pak různé lidi. Nesmí to být ty mladý, ti se jen řechtají do mobilu.

                17. Diky za priklad, kdy ma teorie nefunguje 🙂 Ona by ani
                  Diky za priklad, kdy ma teorie nefunguje 🙂 Ona by ani nefungovala v mem pripade, protoze nam jezdi doprava 4x denne (pouze pracovni dny), ale to je extrem. Hodne jsme to miril na velka mesta, kde treba metro si salina se dokazi vyhnout zacpam a mhd nemusi byt casove zdrzeni. Ano, hygienicky problem asi byt muze, ale ja nikdy v tomto nebyl cita, tak me to taky nikdy nenapadlo.
                  Daval jste za priklad vlak. Tam me napada, ze je obrovska chyba, z eminulym vladam (od Prevratu) ujel v tomto vlak 🙂 Ono by uz to porovnavani bylo asi jine, kdyz by byl dochvilnejsi a navic by i courak jezdil aspon 160 km / hod a rychlik 300. Oboje mi vypravel kamarad, ktery studoval v Holandsku, ze tam tak blaky jezdi. A pritom je to stejne prtava zeme jak my a navic neni tranzitni.
                  A zavidim Vam Vasi vyrecnost. Ja jsem stydlivy na to, abych ciziho cloveka v doprave oslovil a vedl s nim rozhovor 🙂

                18. Ta návratnost je hrozně sporná. Když přejdete z drahého
                  Ta návratnost je hrozně sporná. Když přejdete z drahého auta, kde je drahý servis a vysoká spotřeba, je to v pohodě, pokud si člověk kupuje auto do 150 tisíc se spotřebou 6l na 100km, tak se nedá návratnost v porovnání s BEV řešit.

                19. Já najezdím cca 8000 km ročně. Kolik to auto má najeto a
                  Já najezdím cca 8000 km ročně. Kolik to auto má najeto a jaký je rok výroby?

                20. Znáte tu kouzelnou věc zvanou odkaz? Stačí na to kliknout.
                  Znáte tu kouzelnou věc zvanou odkaz? Stačí na to kliknout.

      2. Hmm, ale chapete, ze ztraty ve vety
        Hmm, ale chapete, ze ztraty ve vety CNG->pohyb+klimatizace+topeni u auta jsou i pres lepsi ucinost plynove elektrarny, kdyz se pak zapocita ztraty napr. prenosu nebo nabijeni akumulatoru na takovou uroven, ze „pylnova“ elektrrarna je pak nehospodarnost sama…

        Je vam jasne, ze nelze porovna ucinost CNG auto a CNG elektratrny, protoze musite zapocitat dalsi ztraty nez se elektromobil rozjete 😉

          1. 😀 Jasně, haraspi položí vzorec a upozorním, že počítá
            😀 Jasně, haraspi položí vzorec a upozorním, že počítá něco jiného a ty se morálně povíšíš, že když nedodám svůj, že to nechápu 😀
            Hele to si zkoušej na své spolužáky, diskusní faul na úrovni střední školy je super, ale na dospělé neplatí 😉

            Co bobane, odpoovíš zda se mýlím, že mu tam chybí proměnné kromě morálního povyšování a požadování výpočtu, se kterým jsem nezačla já, nebo šlo pouze o že sem napsal něco co se ti nelíbí, ale neměl kromě urážky co jiného napsat 😀

              1. Já začla z výpočtem 😀 Hele přečti si vlákno, kdo sem
                Já začla z výpočtem 😀 Hele přečti si vlákno, kdo sem dával výpočty procent 😉 Co si zmáčknout ctrfl+F a dát vyhledat procento, pak vyhledat myslím pokud mě pamět neklame haspari či jak, který dával procenta učiností a já ho taktně upozornil, že mu tam chybí, že kromě výroby elektřiny, musí dát ztráty přenosem, nabíjení akumulátorů a pak dostane teprve číslo,které by mohl +-autobus porovnávat.

                Tedy „kdo to byl“, místo prohledání, já myslím, žýe si ho prohgledal, ale zase si chtěl dát důraz, že já MUSÍM, PROTOŽE TY CHEŠ, takové dospělá verze dětského JÁ, JÁ JÁ, chci abys odpověl prvně ty mě, i když ty jsi dal otázku dřív 😀 Navíc dodatečnou otázkou, chceš dokáázat, že moje odpověd na tebe nebyla pravdivá, i když moje odpověd byla na někoho jiného… Takové to, změním dodatečně podmínky a pak dolkážu vždy, že nemáš pravdu 😀 To na mě na stavbách zkouší lidí…

                A ty si se nepovyšoval 😀 Jooo, myslíš, že neumím číst a sarkasmus nepoznám, že mám aspergra či jiné postižení? 😀
                Aby jsme se pochopili, mě to neuráží já si vzykl, že docela hooodně lidí místo faktů rádi svoje názory podepřou „moráýlním nadřazením“, ale jaksi nemůžou pak čekat, že na to někdo neupozorní a výkřikem „kde prosím“, jenom zase dál morálně povyšují své příspěvky, jako že mají pocit, že pak co napsali je víc pravdivé 😀 Fakt, to bude více pravda? 10x nebo 20x více?

                1. Muzete mi, prosim, vypichnout, kde jsem napsal, ze jste nam
                  Muzete mi, prosim, vypichnout, kde jsem napsal, ze jste nam sdelil nejaky vypocet? Ja se Vas snazim celou dobu prosit, aby jste svuj nazor podporil vypoctem. 🙂
                  Ne, nepovysuji se, na to jsem dostatecne stary, abych to nedelal. Nepovysuji se ani tim, ze bych Vam tykal, kdyz o Vas vubec nic nevim 🙂
                  A sarkasticky jsem taky nebyl. Z Vasich prispevku rozumim, ze vse chapete, takze jsme Vas jen pozadal o vypocet, abyste to vyjasnil i tem, co to plne nechapou. Je to velky problem?
                  Ve svetle Vaseho posledniho odstavce… jakymi fakty jste podporil sve nazory? Ja netvrdim, ze mam pravdu, ja se jen snazim neverit vsemu, co ctu a snazim se kriticky uvazovat. Je to spatne?

                2. Názor musí být podpořen výpočtem a ne odhadem? Odkdy? Ty
                  Názor musí být podpořen výpočtem a ne odhadem? Odkdy? Ty pouze vyžaduješ, že musím napsat výpočet, abyses tvářiul, že bys pak mohl přemýšlet, že nemáš pravdu a mohl bych ju mít já, ale přiznejme si, to je póza, protože takový výpočet by zabral víc jak jeden den a nejsi ynteligent, abys toto nevěděl, tedy dopředu počítáš s tím, že ho nedodám a ty napíšeš „meleš nesmyslil“ 😀

                  Hele, opakuji, myslíš, že máš proti sobě blba? Chápeš, že ti dokola opakuju, chceš debvatovat nebo psát blbosti ve stylu „a vy bijete černochy“?
                  Co, budeš diskutovat nebo psát ty sračky jako když bych četl radovana, který fanaticky píše vše jenom ne fakta a když napíše je to ve stylu jako ted ty…

                  Fakt se ti líbí primitivní poměřování pindíků? Jaký je u tebe rozdíl mezi tím, že to napíšu onu urážku sofistikovaně, intelektuaáílně nebo druhému napíšeš přímo podle mě mpišeš blbosti, ale chcu vypadat jako na urovni, tak to napíšu zaobaleně a určitě pak budu lepší člověk 😀

                3. Je fer k ostatnim nazor sdelit tak, ze to vypada jako nazor
                  Je fer k ostatnim nazor sdelit tak, ze to vypada jako nazor (treba uvest slovy „myslim si“) a ne jako fakt.
                  Ne, ja premyslim uplne jinak, nez mi predhazujete. Opravdu!
                  Nemyslim, ze mam proti sobe blba. Neznam Vas, jak bych si to tedy mohl asi myslet?
                  Fakt neurazim lidi. Zeptejte se meho okoli 🙂 To poznate treba i z toho, ze Vam vykam – projevuji Vam tim uctu.
                  Zaobalene pisu veci proto, ze se snazim, abych byl pochopen. Protoze je mi jasne, ze nepochopeni neni problem toho, kdo nechape, ale problem toho, kdo sdeluje.
                  Nejsem dost chytry na to, abych chtel (ci dokonce vypotil) vypocet, ktery by zabral den. Takove znalosti nemam a ani bych je nepochopil. Staci mi vypocet na 30 sekund.

                4. Na jinem místě v této diskusi píšete k věci, proč v
                  Na jinem místě v této diskusi píšete k věci, proč v tomto jednom vlákně, proč ne zde?

                5. Že ho furt krmíš ?
                  Dává si tě normálně k svačině.

                  Že ho furt krmíš ?
                  Dává si tě normálně k svačině.

                6. Hodně se divím, že jste tak trpělivý. Ta karol, nebo ten
                  Hodně se divím, že jste tak trpělivý. Ta karol, nebo ten karol je schizofrenní idiot, který vidí v každém slově osobní útok.

                  Jak pročítám diskuzi, nikde nevidím jak jste ho mohl urazit. Ale naopak vidím spousty dlouhých komentářů jak vás uráží v každé větě.

                  Vy jste ho jen poprosil o výpočet, který samozřejmě nikdy nedodá, protože to neumí a tak místo omluvy, nebo přiznání, že je hloupej troll pak už jen začal tikat a nadávat a urážet.

                  Mě by to třeba také zajímalo, jak to počítal, že když je tak „chápavý“ a ostatní podle něho nejsou, tak by to měl mít vypočítaný. Ale podle odpovědí a urážek už na to nemá argumenty a je to jen jeho dojem, že když má cng auta, tak to přeci musí být lepší, protože kdyby to náhodou vyšlo špatně, tak by se mu zbořil svět a musel by s pravdou ven. Takže on prostě musí obhajovat cng i kdyby to byla sebevětší blbost, protože je má a pořídil si auta na cng.

                7. Diky, jak jsem tu zminil, pokud nekdo neco nechape, je to
                  Diky, jak jsem tu zminil, pokud nekdo neco nechape, je to chyba prednasejiciho. Takze pokud Karol neco nechapal, byla to ma vina, ze jsem to nerekl pro nej srozumitelne. Mimochodem, reci meho kmene rozumi malokdo 🙂 neumim vysvetlovat, chci toho najednou rict moc a skacu mezi tematy bez jejich uvedeni. Holt Paroubek nebo Zeman ze me nikdy nebudou 😉

                  Mne nevadi, kdyz me nekdo urazi, rika mi tim, ze mam pravdu. Ale zbrunatnim, kdyz nekdo urazi nekoho, kdo se nemuze branit. Vzdy se da slusne napsat nesouhlas.

                  Neprijde mi, z eje hloupej, umi si vyhledat dost informaci (jak me upozornil, ze mam chybu u ucinnosti paroplynovych elektraren). Jen se mi zdalo, ze udelal co Runner42, ze najde extremni pripad a aplikuje jej jako nomrlani stav. Cituji „Tedy ideál, pak počítáte ztráty asi při nabíjení Tesly, kde je psáno 11,5kW, ale příkon 19,2?“ Pokud jsem spravne pochopil, ze minil energii (kWh) a ne prikon (ten nic nerika o dobite energii), tak by bylo na BEV a Tesle neco hodne spatneho a uz davno by to denne rozmazavalo Autoforum a hlavne Bezec :-). Kazdopadne vim, ze cim mensim vykonem se nabiji, tim vetsi jsou ztraty, ale zase tim mene trpi baterie. Jen neverim, ze pri domacim nabijeni mam ztraty 40 %. Proto jsem nabizel, ze vybiju auto a podivame se na elektromer. Mrzi me, ze tuto nabidku neprijal. Snad by mi nerozmrzly mrazaky za tech 8 hodin 🙂

                  A docela by me i zajimala spotreba CNG auta v kg na 100 km. mohli jsme pocitat nejakou ucinnost vuci nejake teoreticke stoprocentni hodnote. Mohli bychom treba vzit tech 10 kWh na 100 km, co z prakticke zkousky uvedl Eban.

                  A Vase vysvetleni o tom, ze se musi chvalit, co koupim je realne? Mne prijde normalni rici zkusenost a to i negativni. Ja treba vim, ze jsem prodelal gate na termickych kolektorech a denne uvazuji, ze je sundam. 🙂 A vzpominam na zkusenosti Michelina, ktery nevahal na Teslu prozradit veskere zavady a treba o Nissanu tvrdit, ze se hodi jen na jezdeni kolem komina (prehreje se po rychle jizde na dalnici a pri nabijeni).

                8. Nepleť si nechápavého studenta s trollem. První se snaží
                  Nepleť si nechápavého studenta s trollem. První se snaží pochopit, ale druhý nechce pochopit nic ze zásady. Dost rozdíl.

        1. A dobře, že bránil. Protože by dodnes nebylo nic hotovo
          A dobře, že bránil. Protože by dodnes nebylo nic hotovo (viz stavby čehokoli většího v ČR nebo jen pitomá rekonstrukce D1), jen by se promrhaly šílené peníze a neustále měnily plány dostavby podle průšvihů po světě a kradlo se ve velkém. Jen by to spotřebovávalo elektřinu a nevyrobilo ani ń.

      1. četls co jsem napsal, protože obsah toho co jsi napsal je na
        četls co jsem napsal, protože obsah toho co jsi napsal je na neco jineho…

        Chapes rozdíl mezi CNG(zemní plyn)–>teplo pro sidliste

        VS

        CNG–>elektrina—>akumulatorz—>pohyb

        Chapes ten rozdil? Chapes, ze bych pak psal, ze to same mas jaderne…

        1. Chapu. Abych z NG vyrobil CNG, musim jeste spotrebovat spoustu
          Chapu. Abych z NG vyrobil CNG, musim jeste spotrebovat spoustu elektriny.

          NG + elektrina = CNG—>pohyb

          versus

          NG–>elektrina—>akumulator—>pohyb
          NG–>tepla voda pro sidliste

          V tom prvnim vidim ztratu cca 80%
          V tom druhem ztratu cca 30%

            1. Jo? U všech? A u auta v zimě se zahazuje ono teplo a
              Jo? U všech? A u auta v zimě se zahazuje ono teplo a vyrábí se dotatečně?
              Nebo máš výpočet oněch účiností když už ne porovnání celého procesu, včetně výroby…

              Ale jo vykřiknout, že elektrárna alespon pouzívá odpadní teplo, ale neříct, že auto taky je fakt argument 😀

              1. To je pravda, že v zime je to „teplo navyše“ v aute plus.
                To je pravda, že v zime je to „teplo navyše“ v aute plus. Len netreba zabúdať že to teplo mám aj v lete keď je 30st. A zbytkové teplo z tepelných elektrární sa okrem kúrenia dá použiť aj na ohrev vody, ktorú využijem aj v lete.

            2. Ano, přesně tak. V elektrárně to není odpad, ale využije
              Ano, přesně tak. V elektrárně to není odpad, ale využije se.
              V autě se odpadní teplo jen vyhodí do vzduchu, přesněji řečeno v zimě se ho 10% využije a v létě se spotřebovává další výkon motoru k výrobě elektřiny, aby bylo zajištěno nucené chlazení.

          1. Cooo? Chápeš, že CNG je zemní plyn, normálně ten co
            Cooo? Chápeš, že CNG je zemní plyn, normálně ten co máš doma ve sporáku? Že nic nepřevádíš, jenom si domů koupíš plničku co to „natlačí“, protože nejsi na středotlaku 😀
            Ale jestli chceš vyrábět ze zemního plynu „jinej zemní plyn“ a nazvat ho CNG, tak to je dobrej obchodní tah, asi jako blokovač atomové elektřiny co se prodával v rakousku 😀

              1. Jo tak, plnění nádrže auta na CNG se nazívá výroba CNG?
                Jo tak, plnění nádrže auta na CNG se nazívá výroba CNG? Já vždycky myslel, že je to označení stavu zemního plynu, ale že je to výroba, tak to je pro mě nevinka, ale to vysvětluje, proč se neshodneme, protože při takovémto „moderním“ přístupu, k obsahu slov jsme někdo oba dva jinde 😉

                Takže znovu, NE pomocí elektřiny nevyrobím CNG, pomocí elektřiny změním pouze a jenom stav plynu…

                1. Jo tak ochlazení vody pod bod tuhnutí se říká výroba
                  Jo tak ochlazení vody pod bod tuhnutí se říká výroba ledu jo? Ano říká…
                  Plyn se musí nejdříve stlačit. Pokud se natlačí do nějaké externí nádoby, potom můžeme přepouštění do nádoby v autě říkat plnění. Ale to je fakt jedno. Klidně tomu říkejme místo výroby třeba kompresorování. Nemám ani nic proti názvu domácí plnička. Říkejme tomu jak chceme. Prostě, abych mohl jezdit na CNG, spotřebuju spoustu elektřiny, ještě než nastartuju.

                2. Jako myslíš, že to sežere tolik elektřiny? Proč když se
                  Jako myslíš, že to sežere tolik elektřiny? Proč když se u sebe doma podívám na podružné elektroměr, protože máme v rodině 4 auta na CNG, vidím naplnění auta v řádu kč 😮 Co dělám špatně, mám si připojit topení, aby se auta plnila v 40stupnové garáži nebo lépe ochladila, podle toho, jesti tam chcu víc nacpat 😀

                  Nebo ty si to myslíš, ale doma plničku nemáš, pouze odhaduješ, protože si četl elektromobil forever 😀

                  Ale je super, že jsi alepon prijal, ze CNG je označení stavu plynu a neznačí to, že se vyrobilo něco jiného.

                  A k té elektřině, co myslíš, že než se nuto nabije, že se nespotřebuje elektřina taky? Nebo ta elektronika, ztráty na vedení, výrobě alektřiny, se děje bez spotřeby elektřiny? No to seš asi první, osobně bych hádal, že spíše, nechceš připustit ztráty, které ukazují pak toho v co věříš…

                  A to je hlavní rozdíl mnezti tebou a mou osobou, když mi ukáže někdo reálnou technologii, která může nahradit spalováky a bude to ekonomické, a ekologické, pak zatleskám, kdežto ty máš víru a fakta uznáváš stylem „je to jedno jak se to jmenuje a že nic nevyrábím, stejně mám pravdu, že se to tak jmenuje, jenom ty prudíš“ 😀 Víra není fakt něco co připustím, jako něco co změní můj názor 😉

                3. No já myslím, že podle toho co píšeš, tak tvoje plničky
                  No já myslím, že podle toho co píšeš, tak tvoje plničky naopak elektřinu vyrábí.
                  Parametry plničky:
                  Plnicí výkon: 1,8 m3/hod
                  Napájení: 220V/50Hz
                  Spotřeba el. energie při plnění:0,8kW

                  Z čehož mi vyplívá, že naplnění 15kg oktávkové nádrže spotřebuje 8.3kWh, na což třeba Ionic ujede minimálně 60km

                  A jestli chceš řešit ztráty, tak všechy těžba, doprava ze sibiře atd…

                4. Wow to che teset do kamene, u elektromobilu počítáš do
                  Wow to che teset do kamene, u elektromobilu počítáš do spotřeby pouze co projede, nic okolo, ale u druhého ano? Tak ano, jsme hooodně někde jinde, když u jednoho započítáš i výrobu bedínky+energii na sbíraní hrušek a u sebe jenom energii na zbírání jablek 😀

                  Ano, proti tomu není rozumná odpověd, tomu se říká výsledek dnešního školství 😀
                  Ty budeš stejnej lumen, jako ti projektantoi co vylízaj ze škol a musím jim vracet projekty, protože je ve škole neučili, že nestačí nakreslit čáru 😀

                  Jooo, pak jo, když ty jablka a já musím hrušky a bedínku, pak má cenu dávat odkaz na tehcnické list nebo video plnění a podružného lektroměru 😉 Ty budeš jeden z těch co tomu uvěří…

                5. Buď řeším celkovou energetickou náročnost u obou, nebo
                  Buď řeším celkovou energetickou náročnost u obou, nebo to beru u obou od přípojek. To tys to začal srovnávat tak že u jednoho vše a u druhého jen něco. To za prvé… Ale místo argumentu je lepší urážka, že… Rozumná debata není s někým, co skáče z tématu na téma a když se mu argument nehodí, tak přejde na jiné téma. Takže já tu spočítám kolik má plnička spotřebu a ty přejdeš na téma školství? Důsledek dnešního školství je absence technického myšlení, viz. tvoje příspěvky. A jelikož mám na práci jiné věci, než někomu vysvětlovat základní počty, tak sorry jako….

                6. Jj, technické myšlení je to co chybý tobě, protože když
                  Jj, technické myšlení je to co chybý tobě, protože když použiju logiku dnešního školství, pak můžu napsat, a kolik kilometrů ujede tvuj ION, když budu počítat ztráty při nabíjení? A kolik, na ztráty při přenosu 😀

                  A pak, kdybch bych chtěl udělat faul, tak místo výpočtu přjdu
                  do protiútoku, a řeknu demagigicky, no stojí mě to stejně elektřiny jako tvoje ztráty při nabíjení 😀

                  Por mě jako technika, je to žvást, ale demostruje to tvoju logiku, kdy něco dokazuješ pak napíšeš a já na to ujedu tolik km 😀 No, já zase pomocí tvých ztrát při tvojich číslech naplním CNG auto 😀
                  U mě hooodně mimo, ale když uznáváš tuto „technickou“ logiku, pak jooo 😉 Mi to připomíná tu zelenou v německu, jak jim to funguje, ale jenom díky jaderné z francie, dkyž nefouká, taky takové technické zelené myšlení 😀

                7. Mýlíte se Karole, Váš spor je v podstatě o spalováku
                  Mýlíte se Karole, Váš spor je v podstatě o spalováku versus elektrice.
                  Spalovák k těžbě, výrobě (nebo u plynu čištění) a dopravě a skladování a čerpání (u plynu tlakování) prostě potřebuje navíc elektřinu. Elektromobil ne.
                  Ze stejné rozvodné sítě stejnou zásuvkou elektromobil nabije baterii a jede. A tak pořád dokola. Kdežto ty spalováky potřebují k té vyrobené elektřině ještě navíc tu surovinu, z níž se jejich palivo vyrábí, plus potřebují speciální stavby nebo přístroje, aby ji načerpaly.
                  Pokud chcete argumentovat rychlonabíječkou, tak na rovinu předem říkám že se bavíme o plnohodnotných elektromobilech, které mají velkou palubní nabíječku a baterii, ne spalovacích elektromobilech s malou baterkou a malou palubní nabíječkou. To je takový dinosauří přístup, jak elektromobilitu shazovat, vyrábět závislé elektromobily na nějakých speciálně budovaných sítích čerpaček.

                8. Opět jste to potvrdil. Elektriku měříte až po důchod
                  Opět jste to potvrdil. Elektriku měříte až po důchod horníka, ropa se sama se přetváří v nádrži auta na benzín/naftu/plyn poté, co se tam zázračně zjevila s nulovou energetickou náročností. A brát za bernou minci kecy ropáků z auto.cz je úplný úlet. Žijte v tom dále…..

                9. Co takhle výpočet emisí z elektřiny na Slovensku?… Nebo
                  Co takhle výpočet emisí z elektřiny na Slovensku?… Nebo v Německu či Norsku?… Naštěstí vývoj ev aut rozhodně nezávisí na čezkém zaprdenem pisecku… A pokud se i v čezku už teď vyplatí někomu ev auto tak je to jen dobře

                10. Auta na CNG jsou skvělá, škoda, že je ekofašisti z EU
                  Auta na CNG jsou skvělá, škoda, že je ekofašisti z EU budou chtít taky zakázat. Domácí plnička se asi nevyplatí někomu s nájezdem 8000 km ročně, že?

                11. Bohužel ne, když máš 3 auta a více a nájezd tak +-15k
                  Bohužel ne, když máš 3 auta a více a nájezd tak +-15k :(, sám sem ji kupoval, až když přešla „celá rodina“ (platilo před 2lety).
                  Důležité je, že na to není „daň“, která i když je malá, tak roste, tedy je otázka zda se pro firmy za chvílu vyplatí mít CNG, když nebudou mít plničku svoju. Navíc jak zavádí vodoměry i pro domácnosti, tak je otázka času kdy nezavedou i na plyn nebo protože elektrika dan na auto 🙁

                  V práci jsem i testoval citygo na CNG, kdy jsem četl zde, že to žere přes jednu korunu na kilometr. Tak jsem tomu dával na dálnici co to šlo, jezdil brzda plyn po městě a nějak jsem se nemohkl dostat na víc jak 50halířů/km (jasně není v tom opotřebení apod, jeom palivo), u octavky to bylo cca 90halířů/km, ale tu jsem netostoval etrémně, jenom klasikou město a sem tam mimo město.

                12. A prozradite prosim i spotrebu (kolik kg na 100 km) u obouch
                  A prozradite prosim i spotrebu (kolik kg na 100 km) u obouch aut?

                13. Soukromě mám Zafiru, ta jede dlouhodobej prumer 1,42kč/km,
                  Soukromě mám Zafiru, ta jede dlouhodobej prumer 1,42kč/km, a u firemních=v práci je to 0,5kč/citygo, a můj styl jízdy u octavky 0,93kč/km. U tech firemnich je to za cenu na cerpacce, kde se pomalu zavadi dan, protoze hned naplno ju zavest zakazal brusel.
                  Priznam se, ze na kg/km to nemám, mám kilometry+cena cerpani a pak prumer, ktery delam za celou domu co si to davam do tabulky (ujizdim na prehledech v exelech…), ale lze to spočítat, jenom upozorním že cena Kunovice vs Brno je rozdíl víc jak 1kč.

                  U aut rodiny nevím, neresim je, ale nenadavaj, takze asi jsou spokojeni. Druha vec je, kdyby nebyli z jedne dediny a plnicku u me, tak by do toho nesli, museli by jezdit 15km k nejblizsi a to uz by asi nebylo neco co by se jim libilo.

                  Vse je spíše otázka si to propočítat, zda se to vyplatí právě vám. Když máte plničku u baráku, máte 1 auto, tak plnicka za za víc jak 100tisíc se nevyplati ani omylem.

                14. To jsou průměry na auta z ceny na plničkách? Nebo ceny
                  To jsou průměry na auta z ceny na plničkách? Nebo ceny plynu z domova bez nebo s elektřinou na provoz plničky?

                  Můj benziňák teď jezdí za 2,62 kč/km -> cena za benzín z průměrné spotřeby. Jedná se o C-max grand s motorem 1.5 ecoboost, což je ekvivalent Zafiry, nad kterou jsem zpočátku, kvůli CNG taky uvažoval.

                15. Zafira je průměr +- 1/2 plnicka doma, a 1/2 benzinka
                  Zafira je průměr +- 1/2 plnicka doma, a 1/2 benzinka (plnicku jsem nemel vždy;) cenu bych odhadl, dokud se nezdrazovalo na dani na CNG, tak to bylo cenove stejne, po zavadeni dane, je cena lepsi doma (cena benzinka litala podle toho kde 24-26, tedy lita 25,5 (kunovice) až 26,6 Brno, ale jenom tam kde jezdim já, jinde je to jinak ceny).

                  Oktavka + citygo plnicka, prumer ze 2 plných napojení, kdy jízda byla cca 1/3 dalnice, 1/3 okresky a 1/3 mesto (jasne neni presne, ale jenom odhad, mozna dalnice na km byla nejvic a mimo mesto a mesto 25procent kazde…)

                  Otec měl okatavku 1.6 (jeste klasiku) a pri cene +-33kc/l, mel spotrebu 2,7kč/km.

                  Kolegyne v praci ma stejnou zafiru B 1.6(jeste bez turba) jenom jejich je na benzin a pry ma spotrebu 11l/100km (to papouskuji co mi rekla).

                  Reknu to jinak, oktavku sem uvozaval jako nahradu Zafiry (starne), ale ted ne, protoze uz tam neni plna nadrz na benzin. Sice mi u zafiry nechybi, mam tam na 12 litru, ale za stejno ucenu dostat oktavku bez nadrze je rekneme zmrdctvi od Skody-auto…

                16. Co to meleš, ty ještě nemáš doma plynoměr? :)))
                  Co to meleš, ty ještě nemáš doma plynoměr? :)))

                17. A bobanek Kuk z plynomeru zjsiti rozdil mezi plynem do plnicky
                  A bobanek Kuk z plynomeru zjsiti rozdil mezi plynem do plnicky a plynem do topeni, no ty budes jeden z tech co kupovali blokaci elektriny z jadra 😀

                18. To bude strašnej problém dát plynoněry 2. a zaplombovat ti
                  To bude strašnej problém dát plynoněry 2. a zaplombovat ti všechny spoje v baráku, když budou chtít.

                19. JAsne a to same u elektriny a podle tohoto
                  JAsne a to same u elektriny a podle tohoto testu:

                  https://www.auto.cz/emise-z-provozu-elektromobilu-martin-vaculik-a-jeho-tyden-bez-emisi-131383?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

                  Na tom budu lip 😀 Kuku, ty budes stejnem ynteligent jako RAdovan, z normalniho cloveka co se zacal zajimat, jak zlepsit svet se stala vosina v zadku co kdyz promluvi tak dela vse proto aby se lidi na elektromobilitu divali skrz prsty, protoze maji misto selkych nazoru, nasyraci kecy fanatiku 🙁
                  Skoda, ze nekteri mai tentenci sblbnout a zacit fanaticky zvasty co ve vysledku udelaji pro elektromobliitu to nejhorsi… Min Kuku a Radovanu vice lidi jako v clanku co reknou na rovinu jak to je a daji na vyber lidem, podle pravdy ne podle „mysleni tech co neznaji, ale veri“ ;)¨
                  Co se prestat chovat jako predseda soudu jako v kladivu na carodejnice a zacit s echovat, jako osvicenec???

                20. Opět jste to potvrdil. Elektriku měříte až po důchod
                  Opět jste to potvrdil. Elektriku měříte až po důchod horníka, ropa se sama se přetváří v nádrži auta na benzín/naftu/plyn poté, co se tam zázračně zjevila s nulovou energetickou náročností. A brát za bernou minci kecy ropáků z auto.cz je úplný úlet. Žijte v tom dále…..

                21. A jé, další zhrzenec co tupě věří „expertovi“ kterej
                  A jé, další zhrzenec co tupě věří „expertovi“ kterej sčítá hrušky s jabkama. Nech se vyšetřit, už se ti pletou i písmenka. 🙂

                22. Jak byste chtel dat 2 elektromery pro nabijeni BEV? Ten umi
                  Jak byste chtel dat 2 elektromery pro nabijeni BEV? Ten umi nabijet ze zasuvky 230 V, kde si nabijite telefon, kam zapojite televizi, pracku, apod. Takze by musely BEV prestat umet nabijet z obycejne zasuvky, nebo by Vam takovy elektromer musel merit vsechny zasuvky v dome a „lacinejsi“ proud byste mel jen u primo zapojenych spotrebicu? Jsem obycejnej chlap (ne nijak vyjimecne zrucny), takze do plynu doma jsem se pustil jen jednou (kdyz jsem potreboval zkratit plynove vdeni, takze zastavil hlavni uzaver, urizl, trubku, vyrezal zavit a dal plynovy ventil na teflon), ale elektrika je mnohem jednodussi (tu jsm esi delal v baraku sam), takze si vytahnout vedeni z toho spravneho jistice (ktery je za spravnym elektromerem), je otazka „mrknuti oka“ a minimalnich nakladu.
                  Nebo s ena to divam spatne a mate reseni, jak by to „velky bratr“ mohl udelat, at se inspiruji?

    1. Tím chdeš říct, že ta zlodějina, kdy platíme ve
      Tím chdeš říct, že ta zlodějina, kdy platíme ve faktuře FVE baronům je super a ty jsi za to, aby se platilo víc?
      Takže jinak řečeno, tobe vadí že nás okrádá babiš, ale máme tleskat a chtít, aby nás okradal někdo jinej, ty budeš hoooodně velkej zastánce zlodějin, nejseš zaměstannej u fanatiků?

      1. To mi chcete rici, ze pokud is ted postavim FVE, dostanu
        To mi chcete rici, ze pokud is ted postavim FVE, dostanu stejne podminky a dotaci jako v roce 2010? Opravdu? A nebo jste se ve Vasme prispevku spletl a chcete jen druhym vkladat myslenky, ktere je nikdy nenmapadly?
        Ktere fanatiky mate na mysli?

        1. Neee, já tvrdím, že když si na střechu nacpeš FVE
          Neee, já tvrdím, že když si na střechu nacpeš FVE panely, do sklepa akumulátory a budeš s toho doma svítit, prát atd., ALE budeš to mít oddělené, tak kromě povinosti být registrován na OTE ti nikdo nic neřekne…

          A když to budeš prodávat sousedovy, tak zase musíš splnit stejné běhání, ve stylu, jako když prodáváš rohlíky, jenom protože elektřina, tak musíš mít odbornou garanci…

          A fanatiky myslím ty co řvou za FVE navždy, či vítr navždy, ale jaksi nikde nenapíšou, jak to chcou dělat, když sami vesele doma používaj „jádro“, ale na ulici řvou zlo… Takové pít víno, ale tobě zakazovat a říkat, že máš pít vodu…

          1. Pak nechapu Vas predchozi prispevek.
            Nebo jste chtel napsat,

            Pak nechapu Vas predchozi prispevek.
            Nebo jste chtel napsat, ze kdyz by se rozvazala byrokracie a soukromy sektor by stavel OZE a uloziste (toto jsme tak nejak (+ -) pochopil z prispevku Hariprasada) by se platilo vyrazne vice, nez kdyz stat bude ridit stavbu novych bloku JE (toto jsme tak + – pochopil z Vasi reakce?
            Co se fanatizmu tyce. Je spatne (fanaticke) mit nazor, ze by se melo co nejvice elektriny pokryvat z OZE a pritom nebyt financne uspesny a tudiz zavisly na tom, co si platime z dani a cen a elektrinu? Je spatne mit nejaky nazor ale nemit na to jej hned jako jednotlivec uskutecnit?
            Nevim tu o nikom, kdo mi nekomu zakazoval pouzivat elektrinu z JE, znam tu par lidi, co se jim nelibi stavet nove bloky z duvodu ekonomickeho a jeste mene z duvodu ekologickeho. A vlastne nejou pokrytci, protoze pevne verim, ze presne ti lide nikdy novy blok JE nepostavi a zaroven verim, ze kdyz by meli misto a penize, tak by postavili FVE 🙂

    1. Ale ITER není elektrárna. Není to ani vzor pro budoucí
      Ale ITER není elektrárna. Není to ani vzor pro budoucí elektrárny. ITER má za úkol zjistit a vyzkoušet jak vůbec z fůze získat kladnou bilanci energie. Model funkčí elektrárny má být až DEMO. A to má být v provozu po roce 2033 (a nebo taky nikdy). Ostatně stále není jisté že zrovna přístup ITERu je ten správný.

            1. Že já se vůbec obtěžuju s těma linkama…. Tenhle je
              Že já se vůbec obtěžuju s těma linkama…. Tenhle je dokončenej, v provozu od roku 2015. Je to první, supravodivej, stelarátor na světě 😀 Jedná se ale o výzkumné zařízení, obdobně jako ITER. Tomu předcházel JET a jiné…

                1. Tohle vlákno ale je o testovacích/výzkumných věcech.
                  Tohle vlákno ale je o testovacích/výzkumných věcech. Fúzi nikdo nikde komerčně nedělá. Ono i štěpení povětšinou řešej státy. Jen minimum soukromého kapitálu do toho jde.

                2. Takže o čem vlastně píšeš? Když cheš nahradit něco
                  Takže o čem vlastně píšeš? Když cheš nahradit něco něčím, tak musíš mít možnost přijít za projektantem nakresli PD a to předáš zhotoviteli a řekneš postav.

                  Když to je jenm v laboratoři, super, ale pro někoho kdo provozuje výrobu a distribuci elektřiny je to na úrovni „budeme tříd ebonitovou tyč“, bez urážky, ale pokud nabízíš alternativu, pak takovou, kdy provozovatel může přijít a „zadat stavbu“…

                3. Já to zopakuju, jo?
                  „Tohle vlákno ale je o

                  Já to zopakuju, jo?
                  „Tohle vlákno ale je o testovacích/výzkumných věcech.“

                  Nikde sem nepsal, že chci teď hned nahrazovat zdroje elektřiny fúzními elektrárnami, dokonce jsem napsal, že fúzi nikdo nikde komerčně nedělá. Na druhou stranu, tahle technologie už není v laboratoři. Tahle technologie je už ve formě PD, podle které se teď staví ITER. Což je sice stále pokusné zařízení, ale s kladnou energetickou bilancí => vyrobí víc energie, než kolik spotřebuje na vstupu. Takže až se dotestuje, může se přibastlit turbína s altíkem a poslat to do do sítě.

                  K zamyšlení ovšem je, že ony obnovitelné zdroje nejsou vůbec obnovitelné. Slunce svítí díky fúzní reakci v jeho jádře, tohle světlo a teplo umíme ve FVE přeměnit na elektřinu a stejné světlo a teplo udržuje v chodu pohyby atmosféry, což měníme ve VTE na elektřinu.

                4. Článek je o tom co může reálně něco změnit a toto
                  Článek je o tom co může reálně něco změnit a toto vlákno debatuje o ITEr, že je cesta, takže ano je relevatní se ptát „lze to zadat, aby se to postavilo“ 😉

                  Pokud chceš debatovat o teoretických úspěších co dokáže lidtstvo v laboratoři ok, ale jaksi ne v pod článkem, který je o nahrazení REÁLNÍm JÁDRA 😉

                  Já nepopírám, že to v laboratoři funguje, souhlasím s tím popisem a, že to MOŽNÁ něco nahradí, souhlasím i s posledním odstavcem, ale jaksi, článek není o tom co by bylo, kdyby bylo…

    2. Ano, jaderne fuze se dockame v pristich 20ti letech, jak uz je
      Ano, jaderne fuze se dockame v pristich 20ti letech, jak uz je nam pslednich 40 let tvrzeno. 🙂
      Jeste pred dvaceti lety jsme si rikal, ze je hloupost delat FVE a VTE, protoze fuze vyrobi vic elektriny nez budeme potrebovat za mensi penize. Ted vim, ze to byla spatna myslenka.
      Mimochodem, najde se tu nekdo, kdo by mi rekl, proc se treba nezkouma moznost vyuziti blesku, jake limity tam jsou, proc by to neslo akumulovat (za predpokladu vyuziti supravodicu)? Kdysi davno jsem nekde cetl/zaslechl, ze blesky vyrobi mnohonasobne vice energie, nez kterou spotrebujeme.

      1. Na rozdíl od předešlých 40 let už se do fúze začínají
        Na rozdíl od předešlých 40 let už se do fúze začínají v současné době investovat i soukromé peníze a to by mělo vývoj značně urychlit. Teď už by těch 20 let opravdu mohlo vyjít 🙂
        Blesk má rozhodně větší výkon, než jaké jsou naše potřeby, ale bohužel jen na zhruba tisícinu sekundy. Vynásobením jsme někde v řádu jednotek kWh, tedy maximálně nějaká ta desetikačka za jeden blesk. To by možná tak pokrylo náklady na osvětlení té továrny s brutálně drahým akumulačním zařízením se supravodiči 🙂

    3. Dokončení ITERu nebude znamenat vůbec nic. Kvůli
      Dokončení ITERu nebude znamenat vůbec nic. Kvůli průtahům to už pravděpodobně nebude mít ani nejlepší parametry fúzních demonstrátorů v tu dobu a kvůli dřívějším škrtům to opět bude další z projektů, které nemají zařízení na generování elektřiny.

Napsat komentář