Írán vyvíjí vlastní plug-in hybrid

Jan Horčík - 17 Únor 2014

Íránská národní automobilka Khodro Powertrain dokončila vývoj vlastního plug-in hybridu jménem Runna. Vývoj nové technologie pochopitelně sponzoroval stát, který tím chce přispět ke zlepšení kvality ovzduší zejména ve velkých městech.Runna plug-in hybrid auto z Íránu

Khodro Runna - plug-in hybrid íránské výroby
foto: Khodro Powertrain

Testování nových íránských hybridů Runna mají začít už příští léto v Teheránu, téměř desetimilionovém hlavním městě Íránu. Auto je postaveno na malém spalovacím motoru (tří- nebo čtyřválcovém), který je doplněn o elektrický pohon.

Na jedno nabití baterie dokáže podle serveru Farsnews.com plug-in hybrid z Íránu ujet 70 až 80 km. Max. rychlost je omezena na 120 km/h. Systém hybridního pohonu je údajně vhodný nejen pro osobní auta typu Runna, ale zejména i pro prostředky hromadné dopravy.

Kdy a zda vůbec se začnou hybridy, resp. plug-in hybridy, v Íránu vyrábět, zatím není jasné. Je nicméně zajímavé sledovat, jak se technologii hybridního pohonu dostává pozornosti i ve státech, které s dostatkem fosilních paliv nemají problém. Ale naopak mají problém se znečištěním ovzduší.

Je pravděpodobné, že pro Írán je to zároveň jisté PR, které má zemi ukázat jako technologicky vyspělý stát, který nemá problém jít s dobou (resp. ostatními velmocemi na západě/východě).

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pro posmívající se Neználky ... en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_motor_vehicle_production
Poslední čisla jsou z roku 2012 ... jen namátkově 15. ČR, 18. Irán, 21. Itálie 33. Švédsko

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zajímavější ale je srovnání, kolik aut se v dané zemi vyrábi v přepočtu na počet obyvatel. Zkuste si tipnout dva největší výrobce aut na světě. Nebudu vás napínat, je to Slovensko a Česko. Írán logicky kdesi na chvostu vedle Číny a Indie.

Obrázek uživatele honza.t

Linie vozu připomíná Renault Thalia.
Není to Íránská kachna jako níže vložený odkaz? Doporučuji přečíst také diskuzi je taky plná velmi zábavných komentářů.
http://technet.idnes.cz/iranska-stihacka-je-atrapa-dcm-/tec_technika.aspx?c=A130203_110911_tec_technika_rja
Iran automotive industry
http://www.youtube.com/watch?v=_8NjYqxZ23Y

Obrázek uživatele Jan Horčík

Nevíme zda je to atrapa, ale každopádně francouzské automobilky mají dlouhodobě na středním východě velmi dobrou pozici, takže ten postřeh s Renaultem je určitě příhodný.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co v ČR víme o Iránském školství a vzdělanosti? Nakonec ČR roste další konkurent, V mediích se dovídáme pouze ideologické zprávy, ale pak najednou Indie i Čína je nejen zemí s úspěšným kosmickým programem, ale i státy Blízkého Východu jsou schopné vlastní výroby automobilů.

Zajimala by me bezpecnost vozidla? Jinak bych pral Iranu, aby se z nej stala zeme na zpusob spojenych arabskych emiratu

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nikde se nepíše, že Irán bude tyto vozy vyvážet, a pro vlastní domácí potřebu jim tento automobil bude stačit a vyhovovat. I kdyby to bylo vozidlo jako je Tatu nebo Dacia tk je to Iránský úspěch! Zvláště když se nejedná o kusovou výrobu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hmm .. Kolik velbloudů to má pod kapotou ?

Obrázek uživatele honza.t

+1


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station