Instalace fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům

Úspory za energii a vlastní fotovoltaika jsou nyní tématem číslo jedna v mnoha českých domácnostech. Pustit se do realizace solární elektrárny na klíč může být pro mnoho lidí proces, na který si sami netroufnou. Jak tedy probíhá instalace fotovoltaické elektrárny na rodinný dům s odbornou firmou, se dozvíte v našem článku.

Prvním krokem je předrealizační konzultace, kterou profesionální firma poskytuje zdarma. Probíhá tak, že proškolený technický obchodník přijede do rodinného domu, kde posoudí aktuální technickou situaci v kontextu požadovaných potřeb zákazníka. Na základně zjištění vypracuje konkrétní nabídku optimálního technického řešení, a to včetně rozpočtu a výpočtu garantované státní dotace. 

Parametry, které budou klíčové pro maximální účinnost solární elektrárny, budou použité materiály, sklon a umístění panelů a také případné využití bateriového úložiště. 

„Zákazník může vybírat z řady možností, které mu umožní zefektivnit soběstačnost. Prvně je to využití virtuální baterie či pořízení baterie fyzické pro uchování přebytků energie. Za zvážení určitě stojí také kombinace fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem, které zajistí ohřev vody, tedy i vytápění,“ zmiňuje možnosti René Milota, jednatel společnosti Acetex, a dodává: „V rámci našeho řešení nabízíme také možnost vzdáleného monitoringu a obsluhy zařízení.“ 

Sklon panelů versus orientace střechy 

Jak bylo zmíněno výše, tak umístění a sklon panelů na střeše přispívají k maximalizaci účinnosti solární elektrárny pro rodinný dům. Menší důležitost hraje sklon panelů, lze je instalovat svisle i vodorovně. Optimální je náklon mezi 20 ° až 50 °, přičemž nejlepší efektivitu při celoročním provozu získáte se sklonem mezi 35 ° až 45 °. Pokud nelze dosáhnout optimálního sklonu, není to zásadní problém, ztráta bude maximálně do 5 %.

Naproti tomu orientace střechy domu, na níž je fotovoltaika umístěná, je klíčová. Směřování elektrárny na východ učiní panely nejefektivnější ráno. Maximalizaci večerní výroby elektrické energie zaručí panely orientované na západ. Během poledne a v průběhu dne poskytují nejvíce energie panely s jižní orientací.

René Milota z Acetexu k tomu dodává: „Orientace střechy se solární elektrárnou jižním směrem je tedy ideální volbou, protože fotovoltaika bude vyrábět energii po celý den. Orientace na jih ve srovnání s orientací na východ či západ znamená pro domácnost až o 20 % vyšší efektivitu. Orientaci na severní stranu v žádném případě nedoporučujeme.“

V Česku jsou na rodinných domech nejčastěji monokrystaly

V případě samotných solárních panelů se můžete setkat se třemi termíny: polykrystaly, monokrystaly a amorfní solární panely. V Česku na rodinných domech najdete nejčastěji monokrystalické panely.

„Výhodou monokrystalů je, že mají vysokou účinnost při ideálních světelných podmínkách. To znamená při umístění na jižní stranu domu se sklonem okolo 35°,“ upřesňuje René Milota a pokračuje: „My v Acetexu pro solární elektrárny používáme monokrystalické panely AEG a to s half-cut články a busbar technologií s černým rámem nebo all black panely (celočerné) s jednotlivým výkonem panelu 400 až 450 Wp. Díky použití half-cut článků a technologie 9 busbar dosahuje panel lepšího výkonu i při slabém osvětlení. Panely AEG jsou nejen kvalitní, ale i vkusné, což přidává instalacím estetickou hodnotu.“ 

Baterie ukládá energii na provoz domácnosti

Velký vliv na ekonomický provoz fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům bude mít to, zda se rozhodnete pro využití bateriového úložiště či nikoli. Fyzická baterie je v dnešní době energetické krize vhodnější variantou, jelikož virtuální baterie v této nelehké době neposkytuje mnoho dodavatelů elektrické energie. V budoucnu se ale nabídka může rozšířit. Ať už zvolíte fyzickou, nebo virtuální baterii, či dokonce jejich kombinaci, všechny varianty vám umožní kumulovat přebytky energie. Tu využijete v době, kdy elektrárna energii nevyrábí (večer, v noci, v případě výpadků atd.), a tím snížíte dobu návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny 

Ale vraťme se k průběhu realizace. Poté, co je odsouhlasen rozpočet a technický návrh, probíhá zpracovaní projektové dokumentace a jednopólového schématu. Dalším krokem je podání žádosti o připojení mikrozdroje k příslušné distribuční síti. Souběžně se podává žádost o státní dotaci (veškerou administrativu vyřizuje realizační firma). Ta může činit 205 tisíc korun, respektive 225 tisíc v Moravskoslezském, Karlovarském či Ústeckém kraji. V kombinaci s elektromobilitou, tedy nabíjecí stanicí pro elektromobily, může být dotace až 275 tisíc korun.

Po schválení dotace nastává odborná instalace fotovoltaické elektrárny, která trvá 2 až 4 dny. Konkrétní doba realizace záleží na velikosti instalované elektrárny a technických podmínkách dané stavby. Po kompletní instalaci na střeše a elektro instalaci přichází revizní kontrola, jejímž výstupem je revizní zpráva. Poté je na řadě doložení revizní zprávy na dané distribuci a vyřízení prvního paralelního připojení, tedy výměna elektroměru za 4Q. Posledním krokem je, že odborná firma zpracuje a doloží realizaci a požádá o vyplacení předem rezervovaných prostředků z podoblastí dotačního titulu Nová zelená úsporám.

I starý dům v dobré kondici může mít vlastní soláry

„Stáří rodinného domu nehraje roli, ale jeho stav ano. Ne každá střecha je vhodná pro instalaci, a proto je důležité správně zvolit realizační firmu, která posoudí stav střechy, její členitost a možné zastínění budoucích panelů. My v Acetexu klademe důraz na to, aby elektrárna dávala opravdu smysl. Například jedna z našich realizací byla v Jihočeském kraji, kde jsme instalovali fotovoltaickou elektrárnu na klíč. Zákazník požadoval 27 celočerných panelů AEG. Dosáhl tak celkového výkonu elektrárny 9,9 kWp a bateriového úložiště s kapacitou 15,3 kWh. Majiteli jsme samozřejmě pomohli získat i dotaci Nová zelená úsporám,“ zmiňuje příklad realizace jednatel Acetexu. 

Celkový počet panelů u rodinných domů dotovaných z programu Nová zelená úsporám je omezen maximálním výkonem 10 kWp. Počet použitých panelů, a tedy výkon FVE záleží na velikosti střechy, případně pozemku a individuálních požadavcích domácnosti, které se dají vyčíst z odběrových diagramů nebo z vyúčtovaní elektřiny.Po předání díla spolupráce nekončí. Následuje vyplacení získané dotace a také záruční a pozáruční servis. Ten je spojený s monitoringem zařízení a možností vzdálené optimalizace a nastavení.

zdroj: placená inzerce

39 Comments on “Instalace fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům”

  1. Tak a je to tady!
    Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-slunce-a-vitr-predehnaly-jadro-poprve-vyrobily-vice-elektriny-211500

    Článek je sice ze 70 % jenom o jádře a štkaní o tom jak jádro zaostává, ale nakonec se tam i o té fotovoltaice něco dozvíme. 🤷‍♂️😂🤣🙈 Zato o větru kupodivu skoro nic. No to je zase novinařina týfoe. 🙈🙈🙈😂

    – Světová výroba elektřiny ze solárních a větrných elektráren byla v loňském roce poprvé vyšší než množství elektřiny vyrobené z jaderných zdrojů. A na konci letošního roku to zřejmě bude ještě markantnější.

    – Meziročně výroba ze slunce a větru v posledních několika letech roste zhruba o 15 až 20 %. V průběhu letošního roku celosvětový instalovaný výkon solárních elektráren překročil hranici 1 terawattu.

    – Růst kapacity fotovoltaiky je v tuto chvíli exponenciální. Kapacita roste ohromným tempem. Za letošní rok (2022) by to mělo být o čtvrtinu.

    – Todle jsou trendy před válkou na Ukrajině. Ten fašounskej Putler to ale nakop ještě víc a OZE poroste ještě rychleji.

    – V ČR je instalován Wp výkon velikosti Temelínu, ale skutečná výroba z toho je cca 7x menší. Temelín vyrobil v roce 2021 cca 15,9 TWh, fotovoltaika necelé 2,2 TWh

    1. A co sa caka, kedze sa jadro defacto zastavilo a v podstate sa zacinaju JE odpajat? Naopak nedostatok sa nahradza fosilnymi zdrojmi. To je fakt vyhra. Naviac pri veternikoch a fve ide o nestabilnu energiu, ktorej vykyv musel vykryt nejaky iny zdroj (jadro alebo skor fosil). Ked si zoberiete celkovu statistiku tak najvacsi podiel na vyrobe el. energie maju hydro, uhlie a plyn. S hydrom, zacina byt problem, takze nam zostava uhlie. Jadro + vietor,slnko maju nejakych 25-30% podiel. Cize este dalsich 20rokov a nahradime to jadro (ale musime skor, kedze dovtedy skonci zivotnost vela JE). A to sa tu pani rozpravame iba o vyrobe el. energie, cize nie tepelnej energie a nie priemysel. Ako som uz vravel predtym jadro sa nam defacto zatvara, preto prichadzame o skusenych ludi, schopnych ho budovat a vyskum. Takze som velmi zvedavy co chceme s tymto robit? Ak sa tak pozeram na EU tak je mi to jasne, nakupime svetre na zimu, bicykle na cesty, vejare na leto a kazdy si zasadi tu svoju obzivu na svojom policku.

        1. Ide o to ze to odstavky su zvacsa planovane. Bohuzial vo Francuzku ale planovanie nie su, teda aspon nie vsetky a ten vypadok sa kompenzuje velmi tazko. Vo Francuzku vidim velky problem do buducnosti. Ich JE su uz velmi stare a zacina byt problem s ich udrzbou. Kedze ide o neperspektivny zdroj tak sa tam ludia velmi nehrnu a rovnako vyrobcovia nahradnych dielov sa zrovna nepredbiehaju s dodavkami. Naviac tie jadrovky maju design ze sa ochladzuju o rieky a moria a nie ako nase, ktore pouzivaju chladiace veze a tym padom nemaju take problemy s mnozstvom vody na chladenie. JE je jediny schopny zdroj, ktory dokazal nahradit fosil a to aj pre vykurovanie a na stovky rokov. Ale bohuzial nejaki zeleni dementi si povedali ze to bude po nich a netreba pouzivat mozog.

          Pokial ide o klasicke vypadky, tie samozrejme JE nie je schopna okamzite nahradit, kedze ona reaguje radovo v hodinach ale na to su ine sposoby (precerpavacie hydro elektrarne, baterie,…) u ktorych staci, ze maju zasobu energie na par hodin.

          1. Jen aby neprisla nucena odstavka v ukrajinske JE diky russkym minam. Pak by jaderna energie hrala zase prim. Bohuzel ne v zasuvce, ale ve vzduchu, vode a pude. Je mozne, ze se na Ukrajine rozhoduje o budoucnosti JE vubec. Po explozi JE by asi moc statu uz na jadro nesazelo. Ale Xmen by jadro vychvaloval i ozarenym lidem. Muze nekdo prosim urcit jeho diagnozu?

              1. No jasne, oenergetice.cz je dezinformacni web ktery zverejnuje dost problematicka prohlaseni. Staci se kouknout kdo jsou sponzori a kazdemu musi byt jasne, jakym zajmum slouzi.
                Kdo usina ve strachu, zda bude zitra aspon elektrina na koukani serialu v TV, ten bude ochotne platit i dvojnasobnou cenu za elektrinu.

            1. Niekedy si myslim, ze skor vas zelenacov nieco oziarilo a preto tie vyplody fantazii. Ako Rusi velmi dobre vedia, ze v pripade jadrovej nehody budu mat problem aj oni. Ublizili by si predovsetkym sebe. Ci by vsadzalo alebo nie je jedno, lebo nevsadza nikto okrem Ciny, Ruska a Indie. Mozno este Japonci, lebo nie su blbi a pochopili co je to jadro. Sice tam mali jadrovu katastrofu ale spatne zapli 10 reaktorov a dalsich 26 caka casom. Naviac investuju do rozvoja, lebo vedia ze inu sancu nemaju a to si pamatam ako investovali do vsetkych moznych OZE typu priliv-odliv, vlny a pod. USA si budu dalej spalat ten svoj plyn a uhlie, afrika a juzna amerika tiez. Europa bude investovat do OZE ale realne elektrika pojde z tej afriky alebo z fosilnych zdrojov, prip. biozlozky . Vyrobcovia OZE si dobre v Europe namastia vacky. Uz teraz je to velmi pekne citit na cene elektriny. EV budu mat elektrinu za chvilu drahu ako benzin.

              Vasu diagnozu viem urcite celkom presne, ste zeleny …..

              1. Jaderné zdroje mají nyní přibližně 10% podíl na světové výrobě elektřiny (Wikipedie). Nechci tvrdit ze to je zanedbatelny podil, ale ze by to byl nejsilnejsi pilir civilizace se neda tvrdit ani nahodou. Urcite to neni ten nejlevnejsi zdoj a zcela urcite je to ten nejnebezpecnejsi zdroj.
                Kdyz ja jsem zeleny 🔋, tak jakou barvu mate vy? Zluto cernou? ☢

                1. No ved aj preto mame cenu elektriny na PXE dnes na urovni 504Eur/MWh. Cize je uz o 7x drahsia nez pred pol rokom. Schvalne, ze neuhadnete cim to je?

                2. Tak to si rád poslechnu od X-mena čím to je. Dříve byl noční proud vždy levnější. Když se podíváte na průběhy z poslední doby tak je to opačně. Ve dne levný ze solárů a v noci drahý z atomu. Jak je to možné?

                1. Maju alebo nemaju. Neviem a necitam „mienkotvorne“ clanky, ktore sa mi snazia povedat svoju „pravdu“. Nech je to akokolvek, momentalne mame nohy rozstrielane my a nevidim, barlicku ktorou by sme sa mohli zdvyhnut. Za kratky cas pridu na rad sakncie na ropu a Rusi nebudu dodavat tolko plynu a uhlia. No a teraz si pozrite ten energeticky mix ktory mame a to nehovorim este o energii pre teplo a priemysel co mame z plynu. Zda sa ze nam niekto chybal na hodine matematiky alebo v pravy cas vytiahnu z rukava eso, napr. nejake utajovane loziska zemneho plynu, ktore budu mat zazrakom postavenu celu infrastrukturu, takze plyn z Ruska nepotrebujeme.

              2. Tak na ty „mienktvorne“ články sází především rusko, pro ty ostatní stačí například pozorovat jak „nejobávanější“ armáda světa v 10ti násobném přesílení s technikou o průměrném stáří 50let dostává na UA solidně zabrat. Podle toho si myslím každý dokáže udělat slušnou představu jak to asi vypadá i v těch nevýstavních skříních Ruska.
                Když si k tomu připočtu fakt (který ani sám Putin nezastírá), že ta nadějná ruská inteligence z Ruska zdrhá na západ co nejdál může a že se z Ruska stáhla většina západních firem i se svými technologiemi, tak za mě Rusko nejspíš žádná zářná budoucnost nečeká. Ono taky ten plyn ani ropa nebudou na věky že…
                Ale na druhou stranu má teď Putin nové bratry z KLDR a Iránu, ti mu jistě nějaké ty hi-end technologie poskytnou 🙂

      1. Staci si precist clanek a hned je jasne, ze Xmen mele nesmysly. Jadro posiluje vyrobu v absolutnich cislech ale relativne oslabuje, protoze OZE jedou rychleji. Citat:“Podle renomované statistické ročenky společnosti BP během loňského roku „jádro“ po celém světě vyrobilo 2 800 terawatthodin (TWh) elektrické energie, přitom v roce 2020 to bylo zhruba 2 700 TWh“.
        Tech par evropskych JE ktere odumrely nahradilo vic cinskych, ruskych a korejskych JE.

        1. Fakt nezmysly? To mi chcete tvrdit, ze vam Rusi, Cinanci alebo Korejci budu predavat elektrinu a dopravite ju sem nejakym teleportom? JE sa zvysuju vykony ale ich pocet nejak nerastie. Istu dobu sa to bude dat kompenzovat vyssim vykonom ale nie navzdy. Casom dojde k odstavkam JE z dovodu ukoncenia zivotnosti. My vsetci zijeme na energeticky dlh, ktory nam predplatili nasi predkovaia pred 50timi rokmi, tym ze postavili viacero JE. Bohuzial ich postavili relativne vela a v relativne kratkom case a tym padom sa da predpokladat, ze v podobnom case, zacnu mat problemy, co sa uz ukazuje vo Francuzku. Velkym problemom zacina byt to, ze stracame moznosti na vytvorenie dalsich zdrojov co je pekne vidiet na vsetkych JE, ktore sa stavaju v EU. Rovnako bude problem s predlzovanim zivotnosti (co je tiez mozna cesta ale s limitmi). Okrem tohto vsetkeho, su tie JE moralne zastarale. Technologia ktora je starsia nez pol storocie, postavena na reaktoroch 2. generacie, tak to je cista vyhra. Efektivita takych JE je na urovni nejakych 5% pokial ratam vyuzitie paliva.

          Naproti tomu, kedze sa ale dopyt po energii zvysuje, hadajte co rastie viac nez to vase OZE?

          PS: Neodumreli ziadne Europske, iba sa proste vypinaju bez ohladu na zivotnost, ci moznosti jej predlzenia. Lebo ved lacny plyn z Ruska mame.

            1. Fakt komik? A v com sa to vylucuje? Na konci zivotnosti znamena, ze budu relativne rychlo koncit a ze sa vypinaju bez ohladu na zivotnost, to sa treba ist pozriet do Nemecka, to je zuzo, ze? 🤣😲😝

              Ale mate pravdu, na zimu treba cvicit dobru naladu ,smiech a tanec aby bol pochyb a vytvarali sme si teplo.

              1. Nějak se mi to nedaří rychle dohledat, proto se zkusím zeptat u špičkového odborníka na jadernou energetiku:
                – Jaký instalovaný výkon JE vyplo Německo po havárii ve Fukušimě?
                – Kolik procent spotřeby elektřiny v Německu vypnuté elektrárny představovaly ?
                – Kolik procent spotřeby elektřiny v Evropě vypnuté elektrárny představovaly ?

                Samozřejmě politické vypínání JE před ukončením životnosti je kravina, protože největší škoda vznikla při samotné výstavbě a dále vznikne při likvidaci. Samotný provoz pak tyto škody zmírňuje (pokud to náhodou nebouchne).

                1. Nie som odbornik ale nejaka statistika je tu:

                  https://world-nuclear.org/information-library/country-profiles/countries-g-n/germany.aspx

                  Cize teraz maju instalovane nejaky 4000MW co su nejake 2-3 elektrarne, ktore sa maju vypnut koncom roka. Je tam pekne vidiet ako ich vypinali od 2010. Vtedy vyrabali 5x viac energie z jadra ako dnes. Cize uz nevyrabaju 16GW a museli to nahradit. To este nie je katastrofa. Katastrofa je, ze mali silne zastupenie vo fosiloch a tie nahradzovat nevedia.

                2. Este zaujimava je aj tato informacia za rok 2019:

                  Generation mix: coal 182 TWh (30%); wind 126 TWh (21%); natural gas 90.8 TWh (15%); nuclear 75.1 TWh (12%); biofuels & waste 57.0 TWh (9%); solar 46.4 TWh (8%); hydro 25.7 TWh (4%); oil 4.8 TWh (1%).

                  Cize solar ma mensiu hodnotu vyroby nez biofuels & waste. Este ako tak dobry pomer tam maju veterniky ale tie maju spolu so solarom 29% vs 45% fosil+9% biopaliva (som zvedavy odkial ich maju). Samozrejme jadro nepocitam lebo to treba nahradit.

                1. Tak to ano. Ked budete sediet v lietadle, ktore pada, lebo mu utrhlo kridla, tak sa treba smiat. To vam isto neuskodi.

                2. @xmen. Nejak postradam vase hodnoceni udajneho navratu Nemecka k jadru. Nedovedu odhadnout vase prave intence. Zda doopravdy usilujete o zabezpeceni energie v EU, nebo jen stourate v problematickych vecech dnesnich dnu a ve skutecnosti si prejete aby bylo energie co nejmene a aby jste se vyzival v te vasi pomatene ideologii. A navrat k jadru v DE zkrizovalo vase prani.

                3. @Leodendula ani jedno. Jedine co chcem aby za to pykali ludia tej VASE POMATENEJ zelenej ideologie, ktori nas dostali do tohto stavu. Ocami doby francuzkej revolucie, chcem pre nich gilotinu! Ocami nasej doby, chcem aby tito ludia prestali skodit a ich ideologia bola odsudena ako hlupost. Chcel by som ale aby to bolo bez nejakych problematickych stavov ake nas mozno cakaju.

                  “ a ve skutecnosti si prejete aby bylo energie co nejmene a aby jste se vyzival v te vasi pomatene ideologii“
                  Toto vas mozocek napadlo ako? Ale nechajte to tak, ja viem zeleni su mimo. Len ludi ktori su mimo treba zatvarat do prislusnych zariadeni a nedavat im do ruky moc.

                4. Pro XBlb…Já bych zase mohl požadovat krvavé potrestání vás zpátečníků za sabotáž technologickému pokroku přiměřeného rozvoje OZE…
                  Ale neboj, nejsem takový krvavý jelito jako ty, nebo třeba Runnča….(Ale kdyby si mě urážel v osobním kontaktu tak jako tady, asi bych tě poslal na návštěvu tvého dentisty ☠️)

                5. Pre drbodebil: pozadovat mozes ale uvidime ked pride ku krize ci bolo lepsie pouzit mozog a postavit si energeticke zdroje na tom co vieme a mozme alebo vasu zelenu tekutinu co mate v hlave a postavit to na vasich OZE snoch. Vy a iba VY ste zodpoveny za to co sa deje. Dnes nam ukoncila vyrobu dalsia firma kvoli emisiam a vysokym cenam energie, ktore vytvorili v BruSSeli cez sankcie na EU. Treba veci pomenovat jasnym menom. Boli ste 30 rokov vo vladach ci lobistickych skupinach EU a toto je vas vysledok. Musite za to niest zodpovednost a ta je vasa!!!

                6. Pro XBlb….Budu parafrázovat tvůj další duševní potrat: tvrdíš, že jsme měli použít mozek a postavit en.zdroje, které známe. …
                  Opravdu revoluční myšlenka 👌… Lidstvo vůbec mohlo zůstat v jeskyních u pálení dřeva a kostí, bez ohledu na smrad a uslzené oči.

                7. Já nerozumím tomu co X-men vlastně chce? Máme uhelky? – máme. Máme atom?- máme. Máme drahou elektřinu? – máme.
                  Proč máme? Protože zelení na nás málo tlačili abychom budovali OZE.

                8. Prca je, ze mam dvoutarifni elektromer a kdyz je elektrina na burze nejdrazsi, tam mam nizky tarif a kdyz je levna, tak mam vysoky tarif. A dalsi zajimavost je, ze procentualni rozdil mezi vysokym a nizkym tarifem je porad stejny. To bylo kdyz jsem platil 2 kc/kWh a take ted kdyz platim necelych 6kc/kWh. Vcetne POZE a vseho. Je videt, ze ceny si obchodnici stanovuji podle nejakeho modelu kde vypocitavaji jak zakaznika nejvic odrbat a s realnou cenou elektriny to nema vubec nic spolecneho. At mi nikdo nevypravi, ze pri 3x-4x takove cene u pohyblive slozky a skoro konstantni pevne slozky je stejny procentualni rozdil normalni.

                9. @visper: kde mame atomky? My sme radi, ze sme si postavili Mochovce a uz nebudeme elektrinu dovazat ako ked sme kvoli BruSSelu a indianom z Rakuska museli vypnut funkcnu JE v Bohuniciach. Ale ano fosil mame a OZE nemame lebo fosil nenahradi a rozhodne by nenahradil pred 20timi rokmi. Snivajte dalej zelenaci.

                10. @Leodendula dnes som cital zaujimavy clanok ako stupli preddavky na teplo (nie elekrina) z 70 -> 430 Eur. A to su iba zalohy a bez elektriny, ktora je na burze dnes 7x drahsia nez pred pol rokom. No asi sa budu diat zaujimave veci. Ale OZEtkari si budu moct svietit lampickami „zadarmo“. Ostatnym zostava iba drevo prip. uhlie/koks (dostupnost peliet na SK klesa a ich cena stupa). Otazne je ako to urobi SK a prip. CZ z Nemeckom, ktoremu nebude mat kto vyrobit 45% elektricej energie (pokial nevypnu zostavajuce jadro). Ci sa vratia kompletne spat na uhlie? Odpojime sa fyzicky od ich siete aby nas nevyblackoutovali?

Napsat komentář