Inspirace matkou přírodou - umělé listy vyrábějí elektřinu

Jan Grohmann - 06 Duben 2011

Čím rychleji se blíží , tím usilovněji vědecké týmy po celém světě hledají nové možnosti výroby energie. Jednou z takových možností, se kterou vědci koketují déle než desetiletí, je okopírovat mechanismus matky přírody - .   
umělý list

Cílem je vytvořit , který za působení světla rozkládá vodu na a kyslík. Vzniklé produkty by pak bylo možno využít v palivových článcích pro výrobu elektrické energie. A jak se zdá, úspěch budou nakonec slavit na americkém , kde před nedávnem oznámili průlom ve vývoji umělého listu.

Doktor , vědec z  a hlavní tvůrce nové technologie, říká: “Prakticky využitelné umělé listy byly jedním ze svatých grálů moderní vědy. Umělé listy ukazují slibnou cestu pro vytvoření levného zdroje elektrické energie pro domácnosti.“

Doktor Nocera použil slovo „praktické“. Je to z toho důvodu, že umělé listy byly již v minulosti vyrobeny, ale bylo na ně použito velmi drahých a exotických materiálů a zároveň byly v čase velmi nestabilní.

A jak je to tedy s novými umělými listy a výrobou elektrické energie? Umělý list má velikost hrací karty a je vyroben z křemíku, niklu, kobaltu a také „špetky“ elektroniky.

Pro výrobu elektrické energie se celá sada listů umístí do nádrže s vodou, kde za působení světla rozkládá vodu na vodík a kyslík. Tyto vzniklé produkty jsou poté přiváděny do , kde poslouží k výrobě elektrické energie.

Při testování v laboratorních podmínkách dokázalo zařízení pracovat nepřetržitě 45 hodin bez poklesu účinnosti. Dle vyjádření vědců vykazuje umělý list až 10× větší účinnost oproti přírodní verzi.

Pro rozvoj a podporu nově vyvinuté technologie byla při založena společnost Sun Catalytix. Z oficiální webové stránky společnosti se dozvíme, že pro zásobování průměrné domácnosti by bylo zapotřebí okolo 10 litrů vody na každý den.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Lacnejsie by uz boli nejake jednoduche solarne clank. asne, ze v prirode je ucinnost fotosyntezy nizsia, lebo rastliny pracuju len s lahko pristupnymi prvkami v pode. Este som nevidel strom, ktory by si dokazal vytazit nikel z pody a zapracovat ho do svojich listov.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

je to destrukce mozkové kůry, nebo záměr? stejný článek už tady jednou vyšel. Přece to nebudete recyklovat...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

vyšlo to jinde (na ekobydleni.eu)sgb


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?