I letos se jezdí do práce na kole

Martin Singr - 03 Květen 2013

I letos se koná kampaň , která motivuje minimálně dvoučlenné týmy k dojíždění do práce na kole. Soutěž probíhá během celého května, vzhledem k státnímu svátku začala včera a termín registrace byl prodloužen do 5. května. Není proto pozdě se přihlásit.jízdní kolo elektrokolo

Cyklistka před staroboleslavskou radnicí.
foto: Hybrid.cz

Ceny pro nejaktivnější
Pro soutěžící jsou připraveny i věcné výhry jako jsou zájezdy, jízdní kolo, cyklistické vybavení a další ceny. Jednotlivci, kteří na kole mezi prací a domovem překonají v součtu nejvíce kilometrů a firmy, které nejvíce podpoří cyklistiku, se mohou těšit na odměnu. Zvláštní cenu obdrží nejlepší video nebo fotografie.
Šanci na ně má každý, jehož tým vykáže minimálně dvě třetiny cest do práce a z práce na kole. Když bude jednou za měsíc bouřka, může tedy zaměstnanec nechat kolo a nemusí si nutně brát dovolenou.

Cyklistika má svá plus
Důvodů, proč se do soutěže zapojit, je mnoho. Hlavní je, že to bude zúčastněné bavit, významný je také pozitivní vliv na zdraví a životní prostředí. „Kampaň Do práce na kole je určena hlavně lidem, kteří mají sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Pravidelnou cestou do práce na kole mohou nejen ušetřit peníze za benzín, ale také udělají něco pro svoje zdraví, pro lepší životní prostředí, ale i pro svou psychiku,“ uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví v Plzni.

jízdní kola Pardubice

V Pradubicích jízda na kole "frčí".
foto: Martin Singr pro Hybrid.cz

Právě západočeská metropole se letos do soutěže nově zapojila a Šuta se těší, že se podaří trochu zvrátit negativní trend, kdy stále více lidí trpí nadváhou a s ní spojenými zdravotními komplikacemi.
A co víc, cesta po městě na kole je rychlá. „Na cesty do 4 km je kolo ve městě nejrychlejším dopravním prostředkem. Na velké přesuny je možné naložit kolo do metra nebo vlaku,“ radí organizátoři kampaně.

Zájem je stále větší
První ročník soutěže Do práce na kole se uskutečnil v roce 2011 v Praze a na podzim téhož roku i v Pardubicích. V loňském roce se už soutěž rozeběhla v pěti městech. Více než dva a půl tisíce účastníků ujelo přes 533 000 km. To je stejné jako třináctkrát objet zeměkouli.
Letos se do kampaně, která má klíčové heslo „šlapu“ zapojí města Brno, Pardubice, Jablonec nad Nisou + Liberec, Plzeň, Jihlava, Praha, Olomouc, Uherské Hradiště, Ostrava a Ústí nad Labem. Aktuálně je přihlášeno více než tři tisícovky cyklistiky chtivých zaměstnanců.

jízdní kola Pardubice

Pardubice podruhé.
foto: Martin Singr pro Hybrid.cz

Kdo si však myslí, že jezdí na kole docela dost a hravě vyhraje, možná bude na omylu. Antonín Zlínský totiž už více než třicet let jezdí do práce na Ministerstvu obrany a zpět dvakrát 38 kilometrů. Za předchozí dva ročníky našlapal dohromady 3 323 kilometrů. „Jezdím stále, i když v zimě dojíždím pouze čtyři kilometry na autobus do Staré Boleslavi a pak využívám hromadnou dopravu. Od března jezdím pravidelně až do práce v Praze,“ říká rekordman.

Na elektrokole? Klidně!
I soutěž Do práce na kole reaguje na boom elektrokol v letošním roce. „Původní firemní kolo dosloužilo a v současné době vybíráme dodavatele několika elektrokol, abychom mohli využívat tento prostředek i na jednání po Praze a nepřijeli zpocení,” vysvětluje Jiří Tůma ze společnosti INSET, která získala titul Cyklozaměstnavatel roku 2012 v Praze.

I provoz je totiž pro životní prostředí i pro peněženky jeho majitelů několikanásobně šetrnější než jezdit autem. A co víc, městská elektrokola jsou prostě „in“.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jakub Ditrich

I letos zapůjčí ekolo.cz pro projekt do Práce na kole pražským firmám přes 30 elektrokol.

K dispozici je nyní posledních pár kusů.. viz: http://ekolo.cz/do-prace-na-elektrokole-1

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vážená redakce,
vypadá to, že se někomu podařilo otestovat spambota na vkládání článků do vaší diskuse. Koukal jsem, že se objevují kopie anglických diskusních příspěvků několik let starých.

Obrázek uživatele Petr Soukup

Díky za upozornění. Měli jsme problémy s redakčním prostředím, které řešení problému se spamem nepříjemně zpomalily.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tu cyklistku bych si vzal domů...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil