I fotovoltaika má své limity, zjistili vědci v Belgii

Podle informaci belgické Université Libre de Bruxelles může solární energetika pokrýt až 40 % běžné spotřeby tamních domácností.

Pokud je cílem obnovitlených zdrojů v Belgii ušetřit lidem peníze za elektřinu, neměli by to se solárními panely a bateriemi přehánět.
foto: SunPower

Jít za hranici 40% pokrytí spotřeby ze solárních panelů by ale podle nejnovějšího výzkumu znamenalo víc nákladů, než užitku. Kombinace bateriových systémů a solárních elektráren by byla více než dvakrát dražší, než běžná elektřina ze sítě.

Otázka obnovitelných zdrojů, a zvláště pak solární energetiky, je v Belgii znovuobjevené téma odborných diskuzí. Pro širší aplikace solární energie jednoznačně hovoří rostoucí výkon a snižující se pořizovací cena.

Jak ale zmiňují Guilherme de Oliveira e Silva a Patrick Hendrick z univerzitního výzkumného energetického institutu, i tady má potenciál pro růst svůj limit. Na začátku jejich bádání stála pořádná hromada dat, meteorologických předpovědí, bilancí oblačnosti nad regiony a údaje o spotřebě domácností.

O zbytek se postaraly nejrůznější pokročilé počítačové simulace. A výsledek? Belgické domácnosti mohou pokrýt až 40 % vlastní spotřeby ze solárních panelů. Ale tady už dobré zprávy končí. „Jít za tento limit už není možné, bez ohledu na to, kolik panelů do systému přidáte,“ říká Hendrick. „Lepší podmínky už totiž nebudou.“

Pokud by někdo přeci jen jevil zájem o širší začlenění solárních panelů, musí počítat s „nenávratnými“ náklady. Pokud by například průměrná domácnost (která ročně v Belgii spotřebuje 3500 kWh) chtěla s pomocí střešní elektrárny pokrýt 70 % vlastní spotřeby, musí počítat s výdajem 15 000 eur nad rámec běžného rozpočtu.

„I při vysoké návratnosti investice a předpokládané, poklesu cen baterií by to ale pořád vyšlo více než dvakrát dráž, než odebírat energii z konvenčních zdrojů z běžné sítě,“ dodává de Oliviera e Silva.

Právě snaha zabránit lokálnímu přetížen sítě pak komplikuje širší začlenění solárních panelů. Aby to fungovalo, musely by tyto solární domácnosti masivně investovat do změny celého systému rozvodu energie.

Solární energie by přednostně musela sloužit k ohřevu vody a vytápění, a každý takový dům by musel disponovat až neúměrně velkou zásobní nádrží. To proto, aby bylo možné nenáročně absorbovat a zužitkovat „nadbytečnou“ energii. Svou úlohu by tu jistě získaly i nejrůznější chytré systémy řízení domácí spotřeby.

38 Comments on “I fotovoltaika má své limity, zjistili vědci v Belgii”

  1. Celých 40 % no to je naprosto fantastické!
    Ovšem že

    Celých 40 % no to je naprosto fantastické!

    Ovšem že můžete dosáhnou skoro 100 %. Myslím, že nemálo lidí rádo investuje do víc panelů a baterek jenom protože sami chtěj a dává jim smysl odlehčit životnímu prostředí a neplatit už státní a komerční molochy. Ne každej se chce připojovat do sítě. Takže ano možnosti tu jsou, né že ne. Stejně tak si lidi připlatěj za auto nebo šmatlafoun.
    V americe se mládež nakrkla na klasickej finanční model a už nechtěj žít se skurvenejma studijníma půjčkama, hypotékama, lízingama za auto, za tv za všechno a šílenejma daněma za nemovitosti na krku a šli do malejch domků na kolečkách, offgridu a soběstačnosti. Je to úplnej boom a je toho plný YT. Lidi se snažej vzít svůj život zpátky do svých rukou po té co jim ho vzal systém, banky a kreditky. Posílaj starej americkej sen do p#dele. Některý magoři žijou jenom v autech 🙂
    I důchodci co celej život makali, maj nemovitosti a pronajímaj je, živořej za pár centů protože jim všechno sežerou šílený daně za nemovitosti. Tak daleko to tam za Regana a za Bušů dopracovali.

  2. Mám FVE 36 panel 3 fázový systém. 9 kw. Baterie jsem
    Mám FVE 36 panel 3 fázový systém. 9 kw. Baterie jsem zatím neřešil kvůli vysoké ceně.
    Kromě toho mám instalaci 75 solárních trubic k tomu zásobník 800 litr na teplou vodu. Na zimu tepelé čerpadlo vzduch voda příkon 5,5 kw Topný výkon cca 23 kw.
    Jak píšou ostatní majzák, lednice a akvárko.
    itelé FVE v této diskusi – klasika: ráno a večer spotreba vyšší a výroba nižší. V poledne nikdo doma, slníčko pere na střechu a spotřeba jenom tak mra
    Jak se to řeší v Holandsku: Net metering. Holandské království podporuje domácnosti následovně: Všechny přebytky domácnosti z FVE jdou do veřejné sítě. Pak si je zase ze sítě domácnost bezplatně veme zpátky. Nemusí kupovat baterie. Vyúčtovni jednou ročně. Je to podpora domácností a ekologie. Bydlím na Slovensku – Banská Štiavnica. Tady je to jenom sen. Jsme v prdeli soudruzi ….

    Nevím jak je to v zemích Českých… táta v Poděbradech fotovoltiku nemá – zkušenosti žádne ale tuším, že net metering ala Nizozemí taky v Čechách nejspíš až v roce 2040 resp. nikdy….

    1. Vy jste nepochopil smysl tohoto článku, problém je právě
      Vy jste nepochopil smysl tohoto článku, problém je právě v tom, že neřiditelné zdroje nemohou z principu pokrýt větší podíl spotřeby, protože prostě dodávají el. energii nárazově a ještě v době kdy jí třeba nepotřebujeme. Pokud máme takový zdroj doma, pak pokrýt nějaký rozumný podíl vlastní spotřeby energie je velmi drahé ve státní síti je to lepší. I když pokrytí 10% spotřeby el. energie FV panely znamená, že ve špičkách budou tyto panely dodávat 80% aktuální spotřeby. Pokud by pokrytí mělo být větší už by bylo nutno elektrárny vypínat a tím dramaticky rostou náklady, ale výroba ne a o tom článek je. Pokud se podíváme do budoucna, pak za takových 25 let bude reálná denní akumulace na celostátní úrovni. Tím bude možno zvednout výkon FV panelů a větrných el. na 4 násobek to je asi 40% spotřeby el. energie v zemi. Zbytek 60% musí zajistit jiné než neřiditelné zdroje. – Jádro, uhlí, voda , plyn , protože 7 měsíců v roce u nás svítí slunce slabě. Sezonní akumulace bude nereálná i za 100 let, protože neznáme materiál, který má teoretickou kapacitu takovou, aby při jeho použití šlo vývojem docílit výroby takových baterií a protože by se taková látka musela na zemi vykytovat ve velkém množství troufám si říct, že takový materiál prostě nemáme a neobjevíme. OZE obstojí jen v takových státech světa, kde není nutno akumulovat sezoně. Tj v teplých státech a chladných státech s dobrými větrnými podmínkami neboť vítr fouká celoročně. V evropě jsou to většinou přímořské státy – Švédsko, UK , Německo, Francie a další státy. gie.

      1. Haha 100 let – jen blázen dnes dělá jakékoli předpovědi
        Haha 100 let – jen blázen dnes dělá jakékoli předpovědi v akumulaci s delším horizontem než 5 let. Co se jí však týká je stanovení maximální ceny nakupované energie zákazníkem ČEZu na cenu elektřiny v nízkém tarifu:
        forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=2397&p=62462&hilit=Pavel#p62379
        Zde je již druhé vyúčtování za sebou s nulovým odběrem ve VT. Když se podíváte na skladbu regulované ceny za distribuci tak distributor se moc nenapakuje 😉 a vo to de! Doporučuji nevěřícím Tomášům přečíst celé vlákno.

  3. Titulek je sice sugestívní, ale vlastní obsah mě moc
    Titulek je sice sugestívní, ale vlastní obsah mě moc nepřesvědčil. Je tam příliš málo údajů o tom, z jakých předpokladů při simulaci vycházeli. Pochopil jsem jen tolik, že je to simulace pro Belgii (čili jinde bude slunečního svitu jiné množství), stávající cenu solárních panelů s využitím nějaké baterie (ceny opět pro Belgii, které neznám) s nějakou předpokládanou cenou a prognózou snižování ceny do budoucna pro domácnost s roční spotřebou cca 3,5MWh. Z toho se toho moc vyčíst nedá. 🙁

    1. A co na tom není jasné.
      Shrnutí: Fotovoltaika je vhodný a

      A co na tom není jasné.

      Shrnutí: Fotovoltaika je vhodný a efektivní doplňkový zdroj energie, který se neobejde bez primárního zdroje energie.

      Primární = zdroj, který je schopen dodávat požadovaný výkon v požadovaném časovém intervalu

      Doplňkový = zdroj, který je schopen dodávat výkon v náhodném/predikovatelném časovém intervalu.

      Samozřejmě lze zvýšit synergii výroba-spotřeba, takže se bude optimalizovat, ale přes 40% celkového odběru už to není ekonomicky výhodné.

      1. Není jasné přesně to na co poukazoval. A hlavně není
        Není jasné přesně to na co poukazoval. A hlavně není jasné jaký mix platí za spotřebovanou energii z DS v Belgii. Protože u nás je právě dnes aktuální cena akumulace 1,8Kč/kWh (1,62Kč aku + 10%režie nabíjení) takže už se vyplatí akumulátory nabíjet nočním proudem a užívat jej v době VT. Jde o nákupní ceny akumulátorů včetně DPH.

            1. Jo a pro hnidopichy – zatím nevím o nikom komu by klesla
              Jo a pro hnidopichy – zatím nevím o nikom komu by klesla kapacita pod jmenovitou jinak než vlastním zaviněním (šponování napětí jakýmkoli směrem ve vidině pár Wh navíc) a to jsou tu Winstony s námi již 10 let. Jediná pozorovatelná změna je mírné zvýšení vnitřního odporu. Což u stacionárních instalací hraje minimální roli – dá se to řešit připojením další paralelní větve 😉

  4. Z vlastní zkušenosti od roku 2009:
    FVE – daří se nám bez

    Z vlastní zkušenosti od roku 2009:
    FVE – daří se nám bez baterie spotřebovat 48-52% vyrobené elektřiny z 3,6 kWp FVE, čili nijak velké (15 panelů tehdy nejvyšší dostupné kapacity). S baterií o min.10 kWh bychom se mohli dostat na 3/4 a více. Protože pokud ve výrobně silném dni nejsme doma, programovaně nepereme, nemyje s odkladem startu myčka a nedobíjí se žádný elektromobil, tak sice vyrobíme 24 kWh, ale spotřebujeme jen minimum. V obdobích s menším osvitem a zimě to naopak vychází skoro na 100%.
    Solární ohřev vody – v letních dnech, přestože je schválně na západní střeše kvůli sladění výroby a spotřeby (pokud se k večeru všichni myjete nebo odpoledne spotřebováváte vodu na mytí rukou či nádobí atp., dopouští se do bojleru studená voda a slunce ji ohřívá díky rozdílu teplot dokud nezapadne), je 250 L vody nahřáto na +75 a více C už kolem 18.hodiny, slunce ale zapadá až po 21.hodině. Protože je vysoko na horizontu, dokáže ohřát panely na západní střeše už ráno kolem 9.hodiny klidně na +45 C, takže se ohřev studené vody s teplotou nad +10 C rozjede už po ránu. Vodu bereme ze studny zhruba +8 C, než doputuje pod zemí do domu a podlahou domu do bojleru, už mívá i kolem +18 C. V zimě fungují soláry jen jako předehřev, i když v -5 C za silného svitu slunce jsou schopny ohřát topné médium přes +30 C a na skoro +30 C předehřát i vodu v bojleru. Horních 50 L z 205 L pak dohřeje plyn na +45 C.
    Vyšší využití FVE pak přinese jen investice do dalších panelů na východ a západ střechy = sladění výroby a spotřeby, a k tomu baterie, další bojler pro přebytky a řídící prvek k směrování výroby do domu, baterky, obou elektromobilů a nakonec bojleru. Což samozřejmě nebude zadarmo.

  5. Jsem laik, stále se učím, ale nebylo by výhodnější
    Jsem laik, stále se učím, ale nebylo by výhodnější každé domácnosti jebnout na střechu jeden panel, tím by se trochu stabilizovala rozvodná síť a bylo by?
    Nebo stavět nové domy tak, aby na toto byly uzpůsobeny už od začátku?
    Proč jsme pořád tak hrr a chceme všeho hned tolik?

    1. Ze jsem tak zvedavy, jak by (alespon teoreticky) mel samotny
      Ze jsem tak zvedavy, jak by (alespon teoreticky) mel samotny „panel jebnuty na strechu“ pomoci stabilizovat sit?
      Takove reseni podle me situaci jen zhorsi – jednak zvysi rozdil zatizeni site (odberu z fuj „stabilnich“ elektraren) mezi dnem a noci, druhak zhorsi rozkmit zateze v prubehu dne kdyz budou treba prechazet mraky…

  6. Myslím, že vítr vane ze stejné strany jako zde:
    Myslím, že vítr vane ze stejné strany jako zde: http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/domacnosti-se-solary-si-belgii-priplati-poplatcich-se-jedna-i-cr/. Jen houšť, ať se víc lidí (co má tu možnost =pozemek, peníze, vhodnou lokalitu…) naštve a odpojí od sítě! Je snad věcí individuálního názoru, na kolik si cením nezávislost (tedy neplacení výpalného ČEZu…).

  7. Ročně vyhazují domácnosti desetitisíce až statisíce za
    Ročně vyhazují domácnosti desetitisíce až statisíce za pokles ceny vozidla, které vlastní. To že je vlastní energie dražší než hromadně vyráběná už věděl pan Křižík no a co má být? Tímhle se zabývají vědci?

      1. Asi lepší než to přes den pouštět do sítě nebo si
        Asi lepší než to přes den pouštět do sítě nebo si vyvařovat vodu v boileru..
        Osobně si myslím že nadimenzovat FV na denní spotřebu + něco na noc je správnější směr. Bohužel mraky a zima a degradace… mít tak možnost si tu vlastní baterii docucnout „odněkud“, tak to bude snazší. A ne, diesel-agregát a podobné nepočítám jako fajn řešení (ne kvůli palivu).

        1. Vždy treba predimenzovať to, čo je najlacnejšie. Mňa 1kWp
          Vždy treba predimenzovať to, čo je najlacnejšie. Mňa 1kWp vyšiel na 250€, tak mám na streche 11kWp a pokryje mi to všetku energiu v dome aj za zhoršeného osvetlenia. Ak budú baterky od Procházku za 100€/kWh, tak je vymalováno :-))

          1. To by se mu minimálně z počátku ekonomicky nevyplatilo.
            To by se mu minimálně z počátku ekonomicky nevyplatilo. Pokud dokáže sériově baterie vyrábět tak, aby to se ziskem prodával za 300Eur za kWh bez DPH tak bude mít stejně rychle vyprodáno vše co vyrobí, páč pořád bude lehce pod cenou LFP, která jde stále velmi dobře na odbyt.

                1. Co na těch obyčejných kusech opracovaných kovů vylepšit?
                  Co na těch obyčejných kusech opracovaných kovů vylepšit? Jak zlevnit jejich výrobu? Strojírenství je tu už 100 let.

                2. No ono totiz vubec nejde o zlevneni vyroby, uz tak je to levne
                  No ono totiz vubec nejde o zlevneni vyroby, uz tak je to levne dost, ale o pouziti tech spravnych materialu. A kovy to asi nebudou, ty jsou na vodik nevhodne. Spise plasty. Spoleham na to, ze nejaky cinan s tim prijde a na ebay se to bude dat koupit za par supu.

Napsat komentář